15. Hicri Asrın Mücedditi Kim?

Hikem

Kıdemli Üye
Ben bir yerde okudum veya dinledim..Zannedşyorum sağlam bir kaynakdı..Üstad şakirtlere namaz kıldıracakmış..Bu arada içlerinden biri uydum mehdiye demiş , duyulacak şekilde..Üstad dönmüş ensesine bir şamar geçirmiş..:D

hirahos

Kıdemli Üye
Asrın büyükleri sizin cemaatte olmayınca, tanımamaları normal oluyor.

Bu çok yerinde bir tespit oldu. Bakınız, bir grup insan (katılırsınız, katılmazsınız) asrın Mücedditi olarak Mahmud efendi Hz.lerini ilan ettiler. Genellikle de nurcu kardeşlerimizden itiraz geldi. Ve ellerinde hiç bir makul gerekçe olmadan, sırf itiraz ettikleri için itiraz ettiler. (İtiraz eden başka cemaatten de kişiler oldu ama çoğu nurcu idi)

Bu da bize Mehdi As. zamanının küçük bir provası gibi geldi... Düşünsenize, Mehdi As. zuhur etmiş... Müslümanlar, inşallah akın akın biat için memleketlerinden hareket ediyorlar... Mehdi As.'ı kendi büyüğümüz diyenler ya da kendi cemaatinden bekleyenler ne yapıyorlar o arada dersiniz? :) Provadan anlaşılıyor.

talib

Kıdemli Üye
Tarikatları inkar etmek için, zaman şahıs zamanı değildir diyen şu münkirlerin ettiklerine bakın hele :) En büyük şahısçılık bunlarda. Bir Mehdi muhabbetidir gidiyor aralarında :) Cemaat nuru ile tanıdılar Mehdi'yi. Tek onların cemaat değil ki, başka cemaatler de var öyle :)

Hikem

Kıdemli Üye
Hirahos bu meselde bana da kızmışmı acaba..bizde acizane Mehdi, 15. asrım müceddidid demiştik ya..

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
@talib2- Berzenci, Rabbani gibi büyük alimler ahir zaman olay ve kişilerinin bildirildiği gibi, kıyamet alametlerinin olduğu gibi, aynen, tevilsiz, alışılmışın aksine, olağanüstü tarzda gerçekleşeceğini izah etmişlerdir...
Hirahos abi

Bu hangi mektupta geçiyor yazabilir misin?

hirahos

Kıdemli Üye
Hirahos bu meselde bana da kızmışmı acaba..bizde acizane Mehdi, 15. asrım müceddidid demiştik ya..

Yok abi estağfirullah...

Başka sitede bendeniz de aynı kanaatte olduğumu kayıtlara geçirmiştim o günlerde... Bu sitede de kayıt altına alalım:

Mahmud efendi Hz.leri alim ve çok büyük bir Mürşid-i Kamildir. Yaşantısından, eserlerinden ve cemaatinden bu rahatça anlaşılabiliyor.

Fakat biz O'nun Mehdi As'a asker yetiştirdiğini, O'nun yardımcılarından olduğunu sanıyoruz. Allah Teala, en doğrusunu bilir ki asrımız Mehdi As. zamanıdır.

Bu asrın Mehdi As. vakti olduğunu buyuran onlarca mübarek Zat biliyoruz. Bunları daha önce tespit etmiştik.

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Def ten başka bir enstrüman duyamadım..acaba Murat yazıcı def'e de karşımı diye merak ettim.

Ben bir daha sesi açmadım; açıp dinlemek de istemiyorum. Çünkü istemeden de olsa duymuş olan bir kardeş dedi ki:

"Allahü Teala Hazretlerinin ismi celili calgılar eşliğinde söyleniyor."

Sen de def sesi olduğunu teyid etmiş oldun. Demek, gerçekten orada çalgı sesi var.

Bu hususa tekrar temas ettim, çünkü birkaç gün önce başka bir forumda birisi orada çalgı sesi olmadığını söyledi. Demek ya sağırdır, ya yalancı!

agbi

Yasaklı
Tarikatları inkar etmek için, zaman şahıs zamanı değildir diyen şu münkirlerin ettiklerine bakın hele :) En büyük şahısçılık bunlarda. Bir Mehdi muhabbetidir gidiyor aralarında :) Cemaat nuru ile tanıdılar Mehdi'yi. Tek onların cemaat değil ki, başka cemaatler de var öyle :)

YETER artık beeeeee

agbi

Yasaklı

YETER artık beeeeee

Gerçek yaşamda halk deyimi vardır İNSAN ı zorla KATİL eder İŞTE sizin bu yazdıklarınız İnsanı ZORLA ağır derin anlamlı cümleler yazmaya zorluyor.

SEN UTANMIYORMUSUN DAHA

DEMİCEM

Sen ALLAH tan kormazmısın ?

Siz ve sizin gibiler ALLAH cc izni ile ASLAM Mahmut efendi ve Cemeati arasına FİTNE sokamayacaksınız vede HİZİPLEŞMELERE vesile olmayacaksınız.

H.Avni Kansızoğlu ile o meşhur saptırılan paneldeki konuşma sonrası ALLAH şahidim İzmir de İkili görüştüm Mübarek okadar üzüntülü ki bana aynen şunu söyledi HAKLISIN İKİ CEMEATİ BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK İSTEYEN DIŞ GÜÇLER in sızmaları aramızda ve onlara uyan Cahillerde bilmeden onlara hizmet ediyor.

Cevad

Profesör
Münkir sözü çok ağır talib dost.

Kaptan

Mecra Yazarı
Bir misal:

Yeri gelmişken el-Karadavi'nin, İbn Teymiyye'ye ittibaen Cehennem'in kâfir ve müşrikler için de ebedi olmadığı görüşünü benimsediğini bir not olarak eklemiş olalım.

Kaynak: Ebubekir Sifil, Milli Gazete, 13 Haziran 2005

SubhanAllah! Kaynak Ebubekir Sifil mi? yahu birilerinin iddiaları ne zamandan beri kaynak oldu?
Duyduğunu söylemesi bir insana günah olarak yeter.

Şeyhülislam İbn Teymiyye'nin Cehennem ebedi değildir sözünün delilini beklemek herhalde hepimizin hakkıdır.
Kendi eserinden ve sahife numarası ile birlikte verirseniz bizde kontrol etmiş oluruz.

Bekliyoruz

Yazıcı'nın haddini epeyce aştığını, işi Müceddit olamazdan "mürşid olamaz", hatta "sapıtanların hocasına" kadar getirdiğini görüyoruz ki bu yaptığı çok yanlış ve tehlikelidir. Bizden uyarması, gerisini kendisi takdir etsin.
Yazıcı'nın haddini epeyce aştığını, işi Müceddit olamazdan "mürşid olamaz", hatta "sapıtanların hocasına" kadar getirdiğini görüyoruz.
Neden yazılanları saptırıyorsunuz.Halbuki Murat Bey,şöyle yazmış idi;''Eğer, Mahmud Ustaosmanoğlu'nun da görüşü buysa, bırakınız "müceddid" olmayı, "mürşid-i kamil" de olamaz, "hakiki alim" kategorisine de girmez. Ancak, Cübbeli'nin kendi şahsi görüşünü söylemiş olması ihtimali vardır. Öte yandan bu videonun başlangıcında müzik kullanılması (günaha girmemek için sesi hemen kapattığım için dinlemedim; ama yukarıda "Allahü Teala Hazretlerinin ismi celili çalgılar eşliğinde söyleniyor" şeklinde bilgi verildi) şüphe uyandırmaktadır.''
Burda cübbeli hocanın def eğer haram olsaydı nikahta haram olurdu.?sözü üzerine Eğer Mahmut Hocada böyle diyorsa..diye devam ediyor.Yani Mahmut hocanın bu konuda böyle söylediğini bilmediğini bildirmiş olur.Burda nerde Mahmut efendiye söylenmiş ifade.?
Birde aynı videosunda kahpe felek demek küfür olur diyor.Halbuki;Kahpe felek demek,Küfür değildir. Felek, kelimesinin birkaç manası varsa da meşhur manası dünya demektir. Kahpe dünya da denir. Burada kötülenen dünyadır. Bir hadis-i şerifte de, (Dünya mel’undur) buyuruluyor. Feleğin yani dünyanın kendisi melun değil, orada işlenen haramlar ve mekruhlar mel’undur.

Cevad

Profesör
ibn arabi cehennem ebedi değil der ona ne dersiniz.

Sekiz Cennet,yedi takaba cehennem vardır.En üst tabaka cehennem müminlerin günahları af edilmeyenleri içindir.Burdaki mümiler zamanla tamamen boşalıp (Kimisi şefaatle kimi affa uğrayarak kimide günahlarının karşığı olan cezaları bitene kadar kalaçak)Cennet'e avdet ettikleri zaman,işte bu cehennemin ateşi sneçek öyleki üzerinde cayır cimen biteçektir buyruluyor.Demekki Muhittin Arabi Hazretleri neyi kast etmişolur. Bu en üst tabakadaki müminleri cezalandırıldıkları cehennemin ebedi olmadığını.

İbni Arabi Hazretleri Arifi billah velidir.Her ne hikmetse nerde bir mezhebi bozuk varsa,bu mübarek zata dil uzatmak bunların şiarıdır.Bir kimsenin başka ne dediğine bakmadan kendisine sorun,eğer Muhittin Arabi Hazretlerini kötülüyorsa bu katıksız mezhebsizdir.

Kaptan

Mecra Yazarı
İbn Arabi der ki;

Küfür ve isyan ehli cehenneme girseler de, orada kendileri için bir zevk ve lezzet vardır. O da onlar için bir cennettir.

Fusus-ul Hikem M.E.B Yayınları Sahife 104

Her hastalığın sebebi nasıl "cehalettir", ifrat ve tefrit hastalığının dahi asıl sebebi "cehalettir!" Çünkü, cahil bir insan kendisi bilmediği için ilk doğru gördüğü yere saplanır kalır. Sonra da onu mutlak doğru olarak görür ve onu canla başla savunur şekilde görüldüğü gibi

mam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
(Büyüklerimizin beğendiği, büyük bildiği Muhyiddin-i Arabinin, birçok sözlerinin ehl-i sünnete uymaması, şaşılacak şeydir. Hataları keşfinde, kalbde doğan bilgilerde olduğu için, ictihaddaki hatalar gibi bir şey söylenemez. Onu büyük bilir ve severim. Ehl-i sünnete uymayan yazılarını yanlış ve zararlı bilirim.

[Bu ifadeler, Füsûsul-Hikem’deki, Ehli sünnete aykırı yazıları ve keşifleri içindir. Nasıl müctehid ictihadında hata ederse, sorumlu olmuyorsa, evliya keşfinde hata ederse sorumlu olmuyor. Ancak bu yanlış keşfe uyanlar sorumlu oluyor. Hiçbir müslüman da İbni Arabi hazretlerinin yanlış keşiflerine uymaz.]

Onun hakkında konuşanlardan bir kısmı haddi aşıyor, bir kısmı büsbütün mahrum kalıyor. Evliyanın büyüklerinden olan Muhyiddin-i Arabi hazretleri, keşiflerindeki hatalardan dolayı büsbütün reddedilemez. Onun vahdet-i vücud bilgisi, görünüşte, ehl-i sünnet itikadına uymuyor ise de, uydurulması kolaydır. Aradaki farkın, yalnız sözde ve kelimelerde olduğunu gösterdim.) [m.266]

Kaptan

Mecra Yazarı
Onun vahdet-i vücud bilgisi, görünüşte, ehl-i sünnet itikadına uymuyor ise de, uydurulması kolaydır.

: ))) uydurun uydurun

hani bir söz vardır ya; "merd-i kıpti şecaatin arzederken sirkatin söylermiş" ya
hah işte aynen böyle