15. Hicri Asrın Mücedditi Kim?

giriftar

Ordinaryus
Asır yenileyicisi mevzuuna, müçtehid bahsine de açıklık getiren Üstadımız NECİP FAZIL'dan işaret edelim:

"Demek ki, hem gerektiği şartlar ve hem de esasen getirdiği şartlar ve hem de esasen getirilmesi gereken şeylerin tanımlanmış olması bakımından apaçık içtihat kapısı yeni bir geçişe sımsıkı kapalıdır. Bu devirde ve gelecek çığırlarda yeni zaman ve mekân tecellilerine (ihtiyaçlara) karşı ancak ŞERİAT BÜTÜNLÜĞÜNDEN ZERRE FEDA ETMEYEN BÜYÜK MÜTEFEKKİRLER GELEBİLİR VE BUNLAR ASIR YENİLEYİCİLERİ OLMAK gibi muazzam bir makama namzed olabilirler; fakat asla müçtehid olamazlar... Düşünün ki, bir asrın değil, on asırlık yekpare bir zaman blokunun yenileyicisi İmam-ı Rabbânî Hazretleri derecede belki bütün hak mezhep müçtehidlerinden üstün olduğu halde Hanefî mezhebindendi ve bu mezhep üzerine kurduğu bin yıllık yenileyiciliğini gösteren bina ile mezhebi arasında en küçük bir aykırılık pürüzü yoktu."

"Bundan böyle içtihad ancak bunların kurduğu binaya yeni katlar çıkarak olabilir ki, bu da içtihad değil, Şer'i tatbik ve yenileme mânâsına alınabilir."

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Başta konuşanın da meşhur mezhebsiz Yusuf el-Karadâvî olduğu anlaşılıyor. Doğru mu?

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Video müzikle mi başlıyor? Sesini hemen kapattım.

Vebalden kurtulmak adına yazacağım: Kimse benim soruma cevap vermek için sesi açmasın!

Oyun-türkü-eğlence ise haramdır. İlahi, mevlid, salevat, tekbir vs. ise, çalgı ile söylemek daha şiddetli bir tehlikeyi muhtevidir.

Tabii, orada toplantıda mı çalınıyor, yoksa videoya sonradan mı eklenmiş, bilemiyorum.

Video müzikle mi başlıyor? Sesini hemen kapattım.
Allahü Teala Hazretlerinin ismi celili calgılar eşliğinde söyleniyor.Halbuki bu muhterm Murat beyinde İslam Alimlerinden nakil ederek bildirdiği bilgilere uymuyor.Mücedditin ilk kaldıracağı bidatlerden birisi bu olmalı değilmi.?

Vebalden kurtulmak adına yazacağım: Kimse benim soruma cevap vermek için sesi açmasın!

Oyun-türkü-eğlence ise haramdır. İlahi, mevlid, salevat vs. ise, çalgı ile söylemek daha şiddetlidir.

Tabii, orada toplantıda mı çalınıyor, yoksa videoya sonradan mı eklenmiş, bilemiyorum.
Böyle olsa bile(Yani sonradan eklenmiş);Bir müceddit yolunda olmak ittasındaki kimselere bu yakışırmı.

Oyun-türkü-eğlence ise haramdır. İlahi, mevlid, salevat, tekbir vs. ise, çalgı ile söylemek daha şiddetli bir tehlikeyi muhtevidir.

Doğruyu bildirene, teşekkür etmek elzemdir.Teşekkürler Allahü Teala Hazretleri sizden Razı olsun.

UBEYDUN

Ordinaryus
bu soru şöyle değiştirilebilse:
asrın müceddidleri kendi zamanlarında bu şekli ile anılmışmıdırlar?

hadid

Paylaşımcı
K

Dini konularda veya dince yanlış ve hata kabul edilen bir söz veya davranış yapan bir kimse, bu yanlışlarını kamuoyuna karşı herkesin göreceği ve okuyabileceği şekilde yapıyorsa bu insan aynı şekilde yanlış veya kusuruna yine aynı kamu oyu karşısında yayın organalrı vasıtasoıyla düzeltmelidir. Yoksa,hatadan salim hiç kimse yoktur ama, hat ve yanlışalrını kamoyu bilmeyecek veya görmeyecek,işitmeyecek şekilde yapanalara sadece tevbe etmek kafi gelir diye biliyoruz. Bu ön bilgiden sonra hemen ifade edelim ki, sürekli ekranalrda boy gösterene ve bize göre sürekli konuşarak kamuoyunun dikkatlerini haddinden fazla üzerine çeken ve çok konuştuğu için de hata yapma yüzdeside bir hayli fazla olan ve hata ve yanlışları kendisine hatırlatıldığında da özür dileyen Cübbeli Ahmet Ünlü'ye gaz veren ve hakkında " Cübbeli Haram İşlemez, Yalan Söylemez Arkasında Durun, Ne Lazımsa Yapın..!! diyen Mahmud Efendi bize göre burada ve bu konuda yanlış yapmıştır ve yapmaktadır. Şu bir gerçek ki, Cübbeli Ahmet Ünlü, böyle kamoyunun karşısında sürekli islâmı anlatabilecek ne olgunluktadır ve ne de o kadar ilmi derinliğe sahip biri değildir.

Not :Bu görüş tamamen şahıma ait bir görüş olup, hiçbir şeyhin, hocaefendinin ve bir cemaatin görüşü değildir.

Allah dostudur, dikkatli olunması lazım ..

yuksel34

Üye
Oyun-eğlence haram mı ??????????????????????????????

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Oyun-eğlence haram mı ??????????????????????????????

Cevab, çerçevesi içinde okunursa daha doğru anlaşılır. Daha uzun olarak tekrar yazalım:

Videonun başında çalan müzik/çalgı, oyun-türkü-eğlence mahıyetinde ise haramdır. Zikr (tekbir vs) eşliğinde çalgı çalınıyorsa, daha şiddetlidir.

Faraklit

Paylaşımcı
Olsaydı bilirnirdi madem kimse gösterilemiyor demekki yok

hirahos

Kıdemli Üye
Olsaydı bilirnirdi madem kimse gösterilemiyor demekki yok

Birinci talebe Hulusi efendinin bir sözünü hatırlatmak istiyoruz:

Nurcu ağabeyi Hacı Hulusi Bey'den bir söz nakletmişti bir nurcu gardaş:

Bu nurçiler (yani nurcular), alevilerden bile sonra Mehdi’ye tabi olur.

Nur’un birinci talebesi olan Hacı Hulusi efendi hakkında Said Nursi merhum, benim yegane manevi evladım ve teselli sebebim ve hakiki varisim (mirasçım) demiştir. Yukardaki söz ile şunu kastetmekte; nurcular Mehdilik saplantısından dolayı hakiki Mehdi As. zuhur ettiğinde ona Alevilerden bile sonra tabi olurlar! Yani başka deyişle tabi olamayacaklar gibi görünüyor. O kadar zor yani. Bunu söyleyen BİRİNCİ bir talebe...

Bu sözden yola çıkarak, Mahmud efendi Hz.leri ya da başka bir mübarek ya da başka alimler gerçekten Müceddit olsa, nurcular onu kabul etmezler... 2*2 = 4 :)

Faraklit dışardan gösterilse ne olacak? Ne değişecek sizin için?

İnsaflı olursak, bu konuya başka cemaatlerden de itirazlar geldi. Sadece nurcular değil, diğer başka cemaatlerin de sorunları var demek ki...

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Çalgılı ilahiler vs. caiz değildir, çirkin bid'atdır.

Bu hususta Cübbeli Ahmed'in bazı yanıltıcı sözleri var. Onlara şurada kısa bir cevap verildi:

http://muratyazici.blogspot.com/2011/12/cubbeli-ve-muzik.html

Eğer, Mahmud Ustaosmanoğlu'nun da görüşü buysa, bırakınız "müceddid" olmayı, "mürşid-i kamil" de olamaz, "hakiki alim" kategorisine de girmez. Ancak, Cübbeli'nin kendi şahsi görüşünü söylemiş olması ihtimali vardır. Öte yandan bu videonun başlangıcında müzik kullanılması (günaha girmemek için sesi hemen kapattığım için dinlemedim; ama yukarıda "Allahü Teala Hazretlerinin ismi celili çalgılar eşliğinde söyleniyor" şeklinde bilgi verildi) şüphe uyandırmaktadır.

Sonra, Cübbeli'nin Mustafa Kemal hakkındaki bazı sözleri burada ele alındı:

http://muratyazici.blogspot.com/2011/11/cubbelinin-tvde-soylediklerine-cevap.html

Mahmud Ustaosmanoğlu da böyle mi düşünmektedir? Yoksa, bu gurubun hocaları değişik değişik mi söylemektedir?

Sonra, İmam-ı Rabbani rahimehullah hazretlerine bir bühtan yapıldı:

http://muratyazici.blogspot.com/2011/11/imam-rabbani-hazretlerine-yaplan-bir.html

Mahmud Ustaosmanoğlu buna karşı çıkmış, bu sözü düzeltmiş midir?

Ciddi şüphelerimiz vardır. Ancak, aydınlatıcı açıklama yapan olursa, dinlemeye hazırız. Zira, Müslümanlara hüsnü zan etmek temel ilkemizdir.

Bir de, Yusuf el-Karadâvî'nin videoya dahil edilmesi, "alim ve fazıl" kişiler arasında sayılması ayrı bir problemdir. İnsanların kalplerini bu gibi şahıslara karşı ısındırmak veya yumuşatmak veballi bir iştir.

Faraklit

Paylaşımcı
Birinci talebe Hulusi efendinin bir sözünü hatırlatmak istiyoruz:

Nurcu ağabeyi Hacı Hulusi Bey'den bir söz nakletmişti bir nurcu gardaş:

Bu nurçiler (yani nurcular), alevilerden bile sonra Mehdi’ye tabi olur.

Nur’un birinci talebesi olan Hacı Hulusi efendi hakkında Said Nursi merhum, benim yegane manevi evladım ve teselli sebebim ve hakiki varisim (mirasçım) demiştir. Yukardaki söz ile şunu kastetmekte; nurcular Mehdilik saplantısından dolayı hakiki Mehdi As. zuhur ettiğinde ona Alevilerden bile sonra tabi olurlar! Yani başka deyişle tabi olamayacaklar gibi görünüyor. O kadar zor yani. Bunu söyleyen BİRİNCİ bir talebe...

Bu sözden yola çıkarak, Mahmud efendi Hz.leri ya da başka bir mübarek ya da başka alimler gerçekten Müceddit olsa, nurcular onu kabul etmezler... 2*2 = 4 :)

Faraklit dışardan gösterilse ne olacak? Ne değişecek sizin için?

İnsaflı olursak, bu konuya başka cemaatlerden de itirazlar geldi. Sadece nurcular değil, diğer başka cemaatlerin de sorunları var demek ki...

İnsaf kelimesini kullanmayın en çok sizde soğuk düşüyor; demek birisinin veya birilerinin kabul etmesi ile müceddid olunmaz bu nasıl müceddidki başkaları tamam demezse olamıyor Varsa gösteriniz yoksa susunuz çakma müceddid olunmaz Diğer mesele sizi ilgilendirmez ki burnunuzu sokuyorsunuz Yani şöyle diyeyim müslümansanız susunuz çünkü herkes kendi şeyhinin muhabbeti ile hareket eder ben sizlere bir çok numuneler yazarım şeyhleri hakkında sofilerin beyanları Oooo şaşarşınız siz bile bu adam şirkte dersiniz Nurcuların muhabbeti kanaati üstadını mehdi bile bilse ilişilmez bu kanaattir o muhabbetle dine daha çok bağlanıyorsa Allahtan korkuyorsa mesele yoktur.Anladınız mı diyeceğim amma ben siz oluyorum bakıyorum beni anlamıyorsunuz.

Cevad

Profesör
Yusuf kardavide ne var ? Sen onun bıldıgını bılıyormusun yazıcı

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Yusuf kardavide ne var ? Sen onun bıldıgını bılıyormusun yazıcı

Karadavi mezhebsizdir.

"Onun bildiğini" herhalde bilmiyorum; çünkü benim bildiklerim, onun görüşleriyle örtüşmüyor. Bir misal:

Yeri gelmişken el-Karadavi'nin, İbn Teymiyye'ye ittibaen Cehennem'in kâfir ve müşrikler için de ebedi olmadığı görüşünü benimsediğini bir not olarak eklemiş olalım.

Kaynak: Ebubekir Sifil, Milli Gazete, 13 Haziran 2005

İşin doğrusu: Zahid el-Kevseri diyor ki: "Cennet ve Cehennem'in ya da bunlardan birisinin baki olduğunu inkar edenlerin tekfiri, Ehl-i Hakk'ın icmaına dayanır." (Makalat, 377) "Cennet ve Cehennem'in baki olduğu hususu Kur'an, sünnet ve yakini icma ile sabittir." (Makalat, 450)