15. Hicri Asrın Mücedditi Kim?

hirahos

Kıdemli Üye
Yazıcı'nın haddini epeyce aştığını, işi Müceddit olamazdan "mürşid olamaz", hatta "sapıtanların hocasına" kadar getirdiğini görüyoruz ki bu yaptığı çok yanlış ve tehlikelidir. Bizden uyarması, gerisini kendisi takdir etsin.

Faraklit

Paylaşımcı

quote_icon.png
Faraklit Nickli Üyeden Alıntı
İnsaf kelimesini kullanmayın en çok sizde soğuk düşüyor; demek birisinin veya birilerinin kabul etmesi ile müceddid olunmaz bu nasıl müceddidki başkaları tamam demezse olamıyor Varsa gösteriniz yoksa susunuz çakma müceddid olunmaz Diğer mesele sizi ilgilendirmez ki burnunuzu sokuyorsunuz Yani şöyle diyeyim müslümansanız susunuz çünkü herkes kendi şeyhinin muhabbeti ile hareket eder ben sizlere bir çok numuneler yazarım şeyhleri hakkında sofilerin beyanları Oooo şaşarşınız siz bile bu adam şirkte dersiniz Nurcuların muhabbeti kanaati üstadını mehdi bile bilse ilişilmez bu kanaattir o muhabbetle dine daha çok bağlanıyorsa Allahtan korkuyorsa mesele yoktur.Anladınız mı diyeceğim amma ben siz oluyorum bakıyorum beni anlamıyorsunuz

Hirahos'unda dediği gibi, Nurcular Üstada Büyük Mehdi diyemezler..Derlerse zarar görürler...Ama üstad Mehdiyyunlrdandır denilirse bir zarar yoktur..Ama MehdiAzam denemez ki, üstad bir çok yerde bu hsuusu açıklamışlardır..Yukarıda kendini Nurcu tesmiye eden arkadaş konulara vukuufiyeti olmadığını gösteriyor..Mehdiyyun la Mehdi Azamı karıştırıyor...Üstad Mehdi Azamı açıklmaış ,hala denilirse zarar yok nasıl dersin...Aynı şey şeyhlerine büyük <Mehdi diyenler içinde söylenir...

Kendinize ait yorumları lütfen üstada ait gibi göstermeyin çok büyük günah
ikincisi benim nurculuğumu ne ile ölçtünüz nurcu ölçer bir kumaşınızmı var siz mi ölçtünüz benim nurculuğumu
derlerse zarar görürler ne zarar görürüz açıklarmısınız
mehdiyyun ile mehdi azam arasındaki fark nedir

talib

Kıdemli Üye
Nurcu'ca yorumlara bakarsak, Mehmed Kırkıncı der ki, biz nurculara göre, Mehdi, Saidi Nursi hz.leridir :)

Ama İslam ulemasına göre böyle bir durum yok.

Faraklit

Paylaşımcı
Nurcuların düştüğü duruma düşen yani Şeyhini Mehdi As. olarak gören varsa onlar da bid'at ehlidir. Sapıtmışlardır. Hakiki bir Tarikat olup da bizim bildiğimiz böyle bir yer yok. Hiç görmedik. Varsa siz yazınız da öğrenmiş olalım. Peşinen her Mürşidim diyen Mürşid değildir.

Feci yanılıyorsunuz: Mehdi As. olmadığı halde birine Mehdi As. diye inananların cümlesi bid'at ehlidir, sapıtmıştır. İbnu Hacer Mekki Hz.lerinin eserlerine bir de İmam Rabbani Hz.leri 380. Mektuba bakınız.

Burdaki "Mehdi" anlamı Hadis-i Şeriflerde bildirilmiş ahir zamanın Ehli Beyt'ten olan büyük Mehdi'sidir. Yoksa benim hocam, benim Şeyhim Mehdi As'a yardımcıdır, ona adam yetiştiriyor vs. denebilir. Nurcuların çoğunluğu Nursi'ye Büyük Mehdi diye inanmıştır. Azınlığını tenzih ediyoruz tabii ki...

Mücedditliği kabule gelince, sözümüz şu: Başka bir yerden çıkınca Mücedditleri kabul etmeyeceksiniz. Allahu alem. Sanmıyorum. Kabul edebilecek olsaydınız Mahmud efendi Hz.leri olabilir, bilemeyiz vs. derdiniz.
Sayın hirahos bana yüz yıllarca önce söylenmiş sölerle cevap vermeyiniz gayet net şekilde anlaşılmıştır ki yüzyllar önce söylenmiş sözlerle bu günkü insanlar ikna edilemez ben imamı rabbaniyeye tabi değilim ki onun sözlerini söylüyorsunuz hem onun düşüncesini kendi hissiyatınız doğrultusunda kullanıyorsunuz
Müstaid, müçtehid olabilir; müşerri' olamaz

İçtihadın şartını haiz olan her müstaid, ediyor nefsi için, nass olmayanda içtihad. Ona lâzım, gayre ilzam edemez.

Ümmeti davetle teşri' edemez. Fehmi, şeriattan olur; lâkin şeriat olamaz. Müçtehid olabilir, fakat müşerri' olamaz.

İcma' ile cumhurdur, sikke-i şer'i görür. Bir fikre davet etmek; zann-ı kabul-ü cumhur, şart-ı evvel oluyor.

Yoksa davet bid'attır, reddedilir. Ağzına tıkılır, onda daha çıkamaz...
Sözler ( 705 )

yuksel34

Üye
Mehdinin en önemli özelliklerinden biri zaten herkes tarafından bilinmeyecek olması...

Kimse mehdiye ruhsat vermeye kalkmasın bence...

hirahos

Kıdemli Üye
Sayın hirahos bana yüz yıllarca önce söylenmiş sölerle cevap vermeyiniz gayet net şekilde anlaşılmıştır ki yüzyllar önce söylenmiş sözlerle bu günkü insanlar ikna edilemez ben imamı rabbaniyeye tabi değilim ki onun sözlerini söylüyorsunuz hem onun düşüncesini kendi hissiyatınız doğrultusunda kullanıyorsunuz
Müstaid, müçtehid olabilir; müşerri' olamaz

İçtihadın şartını haiz olan her müstaid, ediyor nefsi için, nass olmayanda içtihad. Ona lâzım, gayre ilzam edemez.

Ümmeti davetle teşri' edemez. Fehmi, şeriattan olur; lâkin şeriat olamaz. Müçtehid olabilir, fakat müşerri' olamaz.

İcma' ile cumhurdur, sikke-i şer'i görür. Bir fikre davet etmek; zann-ı kabul-ü cumhur, şart-ı evvel oluyor.

Yoksa davet bid'attır, reddedilir. Ağzına tıkılır, onda daha çıkamaz...
Sözler ( 705 )

Bana ne İbnu Hacer Hz., İmam Rabbani Hz.lerinden diyorsunuz yani... )))

Bid'at ehli olduğunuzu kendiniz böylece ispatladınız. Merd-i Kıpti diye bir söz var, onu hatırlayınız. Nasıl ispat etmişim vs. derseniz: Bunu anlamak için biraz ilim öğrenmeniz gerekecek.

Faraklit

Paylaşımcı
Nurcu'ca yorumlara bakarsak, Mehmed Kırkıncı der ki, biz nurculara göre, Mehdi, Saidi Nursi hz.leridir :)

Ama İslam ulemasına göre böyle bir durum yok.
islam ulemasına göre mehdi kimdir gösterin yoksa mehdi hakikatının hurafe olduğunu beyan etmek zorundasınız tabi pek çok sahih hadiside inkar etmek zorundasınız başka seçenek yok beklemek ise acizliğin göstergesidir.

Hikem

Kıdemli Üye
Kendinize ait yorumları lütfen üstada ait gibi göstermeyin çok büyük günah
ikincisi benim nurculuğumu ne ile ölçtünüz nurcu ölçer bir kumaşınızmı var siz mi ölçtünüz benim nurculuğumu
derlerse zarar görürler ne zarar görürüz açıklarmısınız
mehdiyyun ile mehdi azam arasındaki fark nedir

Evet kopye çekmeden söyle o zaman: Mehdiyyun ile Mehdi Azam arasında ne fark var..

talib

Kıdemli Üye
öyle ya, faraklit ile yuksel 34 iman nuru ile tanıyacaklar ama Hızır aleyhisselam'ın yardımcısı Ladikli Ahmet Ağa hz.leri tanıyamayacak, Peygamber Efendimiz'in irşad icazeti verdiği zatlar bilemeyecek :)

elin verin bu asrın insanlarına üstadlar :)

Faraklit

Paylaşımcı
Bana ne İmam Rabbani Hz.lerinden diyorsunuz yani... )))

Bid'at ehli olduğunuzu kendiniz böylece ispatladınız. Merd-i Kıpti diye bir söz var, onu hatırlayınız. Nasıl ispat etmişim vs. derseniz: Bunu anlamak için biraz ilim öğrenmeniz gerekecek.

Ne derseniz deyin cennet ve cehenneme gitmek sizin elinize kalmış ise seve seve cehenneme gitmeyen namert olsun.Yazığınız cevaba bak yılanlık yapsan daha iyi.

hirahos

Kıdemli Üye
Mehdinin en önemli özelliklerinden biri zaten herkes tarafından bilinmeyecek olması...

Siz de nurcusunuz galiba... Şu sözünüzü delillendirmenizi istiyoruz. Kitaptan, Sünnetten ve özellikle ulemadan... Kaynağıyla.

Risale-i Nur'dan ispat etmeye çalışmayınız, zaten ona bakarak böyle bir fikre sahipsiniz, biliyoruz.

Faraklit

Paylaşımcı
Evet kopye çekmeden söyle o zaman: Mehdiyyun ile Mehdi Azam arasında ne fark var..

Bu size ait bir ifade biz öyle ifade bir risale-i nurlarda okumadık üstteki soruları es geçemeden mecmuuna cevap bekliyoruz muntazırız.

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Çalgılı ilahiler vs. caiz değildir, çirkin bid'atdır.

Bu hususta Cübbeli Ahmed'in bazı yanıltıcı sözleri var. Onlara şurada kısa bir cevap verildi:

http://muratyazici.blogspot.com/2011/12/cubbeli-ve-muzik.html

Eğer, Mahmud Ustaosmanoğlu'nun da görüşü buysa, bırakınız "müceddid" olmayı, "mürşid-i kamil" de olamaz, "hakiki alim" kategorisine de girmez. Ancak, Cübbeli'nin kendi şahsi görüşünü söylemiş olması ihtimali vardır. Öte yandan bu videonun başlangıcında müzik kullanılması (günaha girmemek için sesi hemen kapattığım için dinlemedim; ama yukarıda "Allahü Teala Hazretlerinin ismi celili çalgılar eşliğinde söyleniyor" şeklinde bilgi verildi) şüphe uyandırmaktadır.

Sonra, Cübbeli'nin Mustafa Kemal hakkındaki bazı sözleri burada ele alındı:

http://muratyazici.blogspot.com/2011/11/cubbelinin-tvde-soylediklerine-cevap.html

Mahmud Ustaosmanoğlu da böyle mi düşünmektedir? Yoksa, bu gurubun hocaları değişik değişik mi söylemektedir?

Sonra, İmam-ı Rabbani rahimehullah hazretlerine bir bühtan yapıldı:

http://muratyazici.blogspot.com/2011/11/imam-rabbani-hazretlerine-yaplan-bir.html

Mahmud Ustaosmanoğlu buna karşı çıkmış, bu sözü düzeltmiş midir?

Ciddi şüphelerimiz vardır. Ancak, aydınlatıcı açıklama yapan olursa, dinlemeye hazırız. Zira, Müslümanlara hüsnü zan etmek temel ilkemizdir.

Bir de, Yusuf el-Karadâvî'nin videoya dahil edilmesi, "alim ve fazıl" kişiler arasında sayılması ayrı bir problemdir. İnsanların kalplerini bu gibi şahıslara karşı ısındırmak veya yumuşatmak veballi bir iştir.

Söylediklerim bunlardı.

Bunlarda hata gösteren olursa ve serinkanlı, mantıklı açıklamalar yapılırsa, memnuniyetle kabul eder ve görüşlerimi tashih ederim.

Ama bu fakir bu meselelerin peşini bırakmaya da niyetli değilim. ("Kim müceddid" meselesini kasdetmiyorum; onu çocukça bir tartışma olarak görüyorum. "Benim şeyhim senin şeyhini döver" şeklindeki tartışmalar faydasızdır.) Burada esas olan Ehl-i sünnet akidesidir, temel ilkelerdir. Yukarıda listelediğim hususlar bunlara örnektir.

Hikem

Kıdemli Üye
Bu size ait bir ifade biz öyle ifade bir risale-i nurlarda okumadık üstteki soruları es geçemeden mecmuuna cevap bekliyoruz muntazırız.

Zaten okumadığın için karıştırıyorsun..Biraz araştır bakalım..Üstadın Mehdi Azam ile ilgili yazdıklarını bir daha oku..

hirahos

Kıdemli Üye
Siz de nurcusunuz galiba... Şu sözünüzü delillendirmenizi istiyoruz. Kitaptan, Sünnetten ve özellikle ulemadan... Kaynağıyla.

Risale-i Nur'dan ispat etmeye çalışmayınız, zaten ona bakarak böyle bir fikre sahipsiniz, biliyoruz.

"Ahir zaman şahısları ve olayları kapalı olacak; herkes tarafından BİLİNEMEYECEK..."

Bu iddianın gördüğünüz gibi hiç bir mesnedi, dayanağı yok...

Nurcu kardaşlarımızdan bu vesile ile bir kez daha rica ediyoruz. İslam'ın binlerce alimi ve başka eseri var. Başınızı risaleden kaldırıp biraz da başka alimlere/ariflere ve başka eserlere bakarsanız, inşallah pekçok konuda yaşanan bu anlaşmazlıklar nihayet bulacak.

Sizlere hususen İbnu Hacer Heytemi Hz., İkdurrer ve İmam Suyuti Hz.lerinden derlemeler isimli risalelere müracaat etmenizi tavsiye ederim. Emin olunuz, Mehdi As. konusundaki rivayetleri topluca görmek zihninizi açacaktır, bakışınızı düzeltecektir.

Ves'selam.

Cevad

Profesör
"Ahir zaman şahısları ve olayları kapalı olacak; herkes tarafından BİLİNEMEYECEK..."

Bu iddianın gördüğünüz gibi hiç bir mesnedi, dayanağı yok...

Nurcu kardaşlarımızdan bu vesile ile bir kez daha rica ediyoruz. İslam'ın binlerce alimi ve başka eseri var. Başınızı risaleden kaldırıp biraz da başka alimlere/ariflere ve başka eserlere bakarsanız, inşallah pekçok konuda yaşanan bu anlaşmazlıklar nihayet bulacak.

Sizlere hususen İbnu Hacer Heytemi Hz., İkdurrer ve İmam Suyuti Hz.lerinden derlemeler isimli risalelere müracaat etmenizi tavsiye ederim. Emin olunuz, Mehdi As. konusundaki rivayetleri topluca görmek zihninizi açacaktır, bakışınızı düzeltecektir.

Ves'selam.

katılıyorum risalei nur değerli eserlerdir ama başka alimlerde var onlarıda okumak lazım risalei nur yetmiyor

talib

Kıdemli Üye
Mehmed Kırkıncı'nın beyanına göre Saidi Nursi hz.leri Mehdi olduğunu gizlemiş. Yani nurculara göre hazret Mehdi idi ve kendisi de buna inanıyordu. Bazı ifadelere bakında sanki hazret de öyle inanıyormuş gibi diyorum.

Tabi bunu kabul eden ulemadan, meşayihtan kimse yok o ayrı. İman nuru ile tanınır ondan herkes bilmez diyorlar ya, bence cemaat nuru ile tanınıyor olsa gerek, her Mehdi'nin kabul edeni sadece kendi cemaati :)

hirahos

Kıdemli Üye
@talib abi şuna kesin kani olduk:

"Ahir zaman olayları ve şahısları açıkça, herkes tarafından bilinmeyecek" diyen risaleciler aslında şunu kastediyorlar: Üstadımız Mehdi As.'dı. Fakat (bizler hariç) açıkça bilinemedi, bilinmezdi de çünkü Mehdi As.'ın o olduğu herkes tarafından bilinmeyecek zaten... Siz de emin olunuz, sadece nurcular değil bu tarz ilke çıkaranların hepsi aynı maksadla bu ilkeye tutunuyorlar. Nurculardan başka misalleri de var.

Sonradan çıkarılan ve risaleye nasıl girdiğinden emin olamadağım o ilkeyi sık tekrar eden nurcu kardeşlerimizin de maksadı başka değil. Üstadımız Mehdi As.'dır'ın kibarca söylenişini bulmuşlar...

Şimdi bize sorulabilir, peki sizin mesnediniz nedir:

1- Yahu Hadis-i Şeriflere bakınız, Mehdi As. gelip dünyanın altını üstüne getirecek. Hıristiyanlığı tarihe gömecekler İsa As. nüzul ettikten sonra. Yahudiliği neredeyse yok edecekler. Her zalimin tahtını devirecek, dünyayı zenginlik ve adalet ile dolduracak. Savaşlar yapacak. Tam vakitlerinde insanların büyük çoğunluğunun kırılacağı (öleceği) büyük harbler çıkacak. O'nun vakt-i saadetlerinde isyan, fısk, fücur, (aşikar) küfür hiç bir şey kalmayacak. Ve bunları yaklaşık yarım asır gibi bir zamanda gerçekleştirecek mübarek.. Bütün dünyanın tek hükümdarı olacak. Ondan sonra da Hz. İsa As. dünya çapında bir yönetici olacak. Dünya çapında bir yıkım ve tamir yapacak bir mübarek insan, herkes tarafından bilinemeyecek öyle mi? Güldürmeyiniz.

2- Berzenci, Rabbani gibi büyük alimler ahir zaman olay ve kişilerinin bildirildiği gibi, kıyamet alametlerinin olduğu gibi, aynen, tevilsiz, alışılmışın aksine, olağanüstü tarzda gerçekleşeceğini izah etmişlerdir...

talib

Kıdemli Üye
Fakirin de anlamadığı husus şudur. Hadi herkes bilemesin diyelim. Bunu kabul edelim. Bu herkes bilimeyecek lafının içine asrın büyüklerini de dahil edip, sadece bizim cemaat bildi demek ne densizliktir. İman nuru ile tanınacakmış. Demek ki evliyaullahın iman nurlarında bir nakıslık söz konusu ama cahil cuhela çoğu genç iman kahramanı :) Fakir artık şunu diyorum. İman nuru ile filan değil bazı cemaatler, cemaat nuru! ile tanıyorlar Mehdi'yi :) Böyle olunca daha kabul edilebilir. Asrın büyükleri sizin cemaatte olmayınca, tanımamaları normal oluyor. E Mehdi'miz de birden çok ama olsun :)