Hristiyanlık ve Teslis İnancı

Kaptan

Mecra Yazarı
lafons bey bu ne letafet kirilacan simdi bak :)

Ula bize gelince aciyon agzini yumuyon gozunu

Kaptan

Mecra Yazarı
Yok size bundan sonra lafons bey diye hitap edecegim

kilicarslan

Kıdemli Üye
Sizin en büyük handikapınız sizinle tartıştığımı zannetmeniz. Çok üzülüyorum sizin için. Niye 3 ama 5 değil. Çünkü 3... Eğer 5 olsa niye 3 değil derdiniz? Sizin sorunuz Allah niye bir ama iki değil demek gibi. Ya da Allah niye namazı emretmiş de yogayı emretmemiş, yogaya gücü yetmiyor mu demek gibi. Çok anlamsız... Çok ilkel...

tartisma da degil.. sürekli bir itham olmuyor böyle..

Sizin derdiniz sürekli bir sey anlatma ama, karsi tarafi dinlememenizden ileri geliyor, bilmem farkindamisiniz.
Anlattikalrinizin tutarli veya celiskili olup olmadigina bakmiyorsunuz bile.

Biraz karsidakinin ne dedgine baksanizda ona göre cevap verseniz fena olmayacak yanii

İsa Mesih hep vardı ve hep var olacak. Arada insan formuna girmesi onu neden yaratılmış yapıyor acaba? Bedeni kast ediyorsanız. Bedenin yaratılması, Tanrı'nın yaratıldığı anlamına mı geliyor?

İsa Mesih'in dünyada yapması gereken tamamlandı. Görevi bitti diye bir şey olabilir mi? Tanrı ebediyken bizlerle ilgilenmekten vazgeçmiş olabilir mi... Tanrı, cennetteyse diğerleri niye Tanrılıktan çıkıyor? Sizin dünyanız iki boyutlu mu? Siz çizgifilm kahramanı mısınız? Zaman kavramının olmadığını düşünemezsiniz değil mi... Bu kadar sığ düşünürken neleri konuşmaya çalışıyorsunuz...
Bakkal hesabıyla anlaşılmaz bunlar biraz birikim ister...

Size tavsiyem Tayyi zamanı öğrenin. Sonra paralel evrenleri. Sonra öğrenmeye çalışın. Sonra geçerli argümanlarla gelin...

yine celiskili aciklamalr yapiyorsunuz...

Nasil Isa´mesih hep vardi? Hep olan Ogul diyordunuz .. daha sonra
Isa oldu, diyorsunuz demekki önce Isa yoktu. önceden olsa bu sefer 3 degil dört olurdu.

Bunun anlasilmayacak nesi var ? Biraz aklinizi kullanin. Tabii bu inanc akil isi degil diyeceksiniz bu seferde.

Diyorsunuz ya... ogul Isa formuna büründü, daha sonra tekrar geri gitti.
Bu durumda Isa*´ya noldu derler .

* Isa´dan kasit maddesel formdur.

Neden mi isi bitmis dedim.?
Aciklayayim , bir sekilde Ogul Isa formuna giriyor belki bir seyi gerceklestirmek icin, kaldiki bana göre buna gerek yoktur, sözkonusu gücü herseye yeten tanri. Neyse, belki bir sey gerceklestirmek icin bu formu aliyor, daha sonra o amac, görev tamamlandiginda geri gidiyor. Ogulun var olus nedeni bu baglamda bu amaci gerceklestirmek, bunu da yaptigina göre o halde ogul isini bitirmistir.

Ya daha o kadar cok seyler varki, bir inanc esasi bu kadar elle tutulmaz olmamalidir.

Diyorsunuz ki, ogul, baba, ruh hep var demi... her sey yaratiliyor, yilalr geciyor Ogul ve ruhun görevi o kadar gecmesine ragmen... taa Isa nin yeryüzüne gelmesiyle basliyor, bir digerininkisi ise onun tekrar geri gitmesiyle.

Ya kardesim, o kadar zaman ogul ve ruh var diyeceksin, ama Isa´ya kadar beklemede olacak. Tuhaf ya..., gercekten tuhaf..

Illaki paganizme uydurmak icin böyle bir tez gelistirildigi ancak bu tezin tutarsizligi göze carpiyor, dikkatlice bakildiginda.

kilicarslan

Kıdemli Üye
sıkıstırdıkca, adamlar inac esaslarini rötüslüyorlar , yanlislari göstermeye devam, ufukta " La ilahe illallah" görünüyor.

lafons7275

Kıdemli Üye

Hicbirimiz yunmuş yikanmiş degiliz hepimiz gunahkariz. Biraz da olumlu dusun, ya Mesihçi olsaydin :)

Bir söz okumuştum, çok tesirinde kaldım ve benim için başka söze gerek bırakmadı. Hayatımı o söz üzerine yaşamaya gayret ediyorum artık.

Sana da diyim o sözü:

İmansız gitmekten korkmayan, imansız gider.

Aman ya Rabbi. Nasihat olarak bu yeter.

alitufan2003

Profesör
Oğul ve İsa aynı kişidir. Bir türlü anlayamadınız gitti. Çelişki veya farklı bir şey söylemiyorum. Başından beri diyorum ki Üçlü birlik Tek Tanrı'dır. İsa Mesih bir dönem dünyaya gelmiştir ve tekrar Tanrı katına yükselmiştir. Bu dönemler de yok olması için bir sebep yoktur.

Bakın Baba, Oğul ve Kutsal Ruh Tek Tanrı'dır. Tek Tanrı'nın üç farklı karakteri, aynı anda üç yerde olması gibidir. Aynı anda farklı şeyler yapabilirler. Bu üç kişilikten biri bir dönem dünyaya gelip gitmiştir. Bir diğeri kullarının içine yerleşmiştir. Biri hep Tanrısal yerdedir. Ancak her üçü de geçmişin ve geleceğin sonsuzluğunda mevcuttur. Yok oldukları bir dönem yoktur. İsa Mesih Tanrı'dan bağımsız bir karakter değildir. Nesini anlamıyorsunuz bir türlü çözemedim...

Bu anlattıklarında ki çelişkiyi nasıl göremiyorsun :pokey: anlamak mümkün değil....
Sen diyorsun 3'ü bir...
"Bakın Baba, Oğul ve Kutsal Ruh Tek Tanrı'dır"

Madem 3'ü bir ise neden onlardan biri aynı bizler gibi kendini tanrı değil de kul olarak görüyor ve yardım diliyor, dua ediyor?
Senin dediğine göre zaten 3'ü bir... O zaman senin inandığın tanrı gücü yetersiz kalınca dua ediyor, yardım diliyor...???
:glgl

“ben şuraya gidip duâ edeceğim.” (matta: 26/38)

Kaptan

Mecra Yazarı
Bir söz okumuştum, çok tesirinde kaldım ve benim için başka söze gerek bırakmadı. Hayatımı o söz üzerine yaşamaya gayret ediyorum artık.

Sana da diyim o sözü:

İmansız gitmekten korkmayan, imansız gider.

Aman ya Rabbi. Nasihat olarak bu yeter.

Bunu sen mi diyorsun lafons. Tartismak veya seni yermek icin soylemiyorum ama eger boyle bir kaygin varsa durumunu sorgulamali degil misin?

Hicbir gorusun, cemaatin, ekolun etkisinda kalmadan ve dini sadece Allah'a has kilarak iman etmek zorundayiz. Ama sen ehl-i sunnet diyorsun baska da birsey demiyorsun. Dogrulari yok mu elbette var ama sen yanlislarina da sahipleniyorsun. Ehl-i sunnet demisse is bitmistir sana gore. Bu cok yanlis.

Hicbir gorus hicbir ekol yunmus yikanmis degildir. Hepsinin dogrulari kada yanlislari da vardir. Bize dusen dogrularini almak yanlislarini da reddetmektir. Ekollere, futbol takimi tutar gibi "yensek de yenilsek de seninleyiz" anlayisiyla yaklasamayiz.

lafons7275

Kıdemli Üye

Ehl-i sunnet demisse is bitmistir sana gore. Bu cok yanlis.

Ölene kadar oruç tutmak, hergün 500 rekat namaz kılmak ama kabir azabı yok demektense, sadece farzları yapıp itikadını ehli sünnet çizgisinde tutmak çok çok çok daha kıymetlidir.

Allah bu şuuru ümmeti Muhammede nasip etsin. Amin.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ben ne diyorum sen ne anlatiyorsun. Zatan sorun da burada ya zaten.

Neyse hayir olsun diyelim.

lafons7275

Kıdemli Üye
Ben ne diyorum sen ne anlatiyorsun. Zatan sorun da burada ya zaten.

Neyse hayir olsun diyelim.

İmam Gazali:

Ben ilm-i yakîn ile bildim ki, Allahü teâlâya kavuşanlar ve hidâyet yolunun yolcusu olanlar, bilhassa tasavvuf ehli olan büyüklerdir. En güzel sîret ve ahlâk, onların sîret ve ahlâkları, en doğru yol, onların yolu, en güzel ve en olgun ahlâk, onların ahlâk ve âdetleridir. Belki bütün akıllı insanların akılları, hikmet sâhiplerinin hakîmâne buluşları ve İslâmiyetin esrârını bilen fukahâ ve ulemânın ilimleri toplanıp bir araya gelse, onların sîret ve ahlâkından birini tahvîl
edemez, değiştiremez, ondan hayırlı ve üstün olana çevirmeyi düşünseler, çâre ve yol bulamazlar. Zîrâ onların zâhir ve bâtınında olan bütün hareket ve hareketsizlikler peygamberlik kandilinden alınmıştır. Yeryüzünde ise, peygamberlik nûrunun ötesinde bir nûr yoktur ki, âleme ışık saçsın ve daha çok parlasın.

kilicarslan

Kıdemli Üye

"Sıkıştırdıkça" ufukla La İlahe İllah biraz zor gorunur, sıkıştırmadan yapin.

Hristiyanlar inac esaslarini tarihi sürecte sürekli gelistirmisler, tenkitler karsisinda rötuslar yapmislar o baglamda yani. Baski falan kast etmedim.

kilicarslan

Kıdemli Üye
İmam Gazali:

Ben ilm-i yakîn ile bildim ki, ..

Ilmi yakin ile biraz zor bilir Gazali. Ilm- i yakin kesinlik ifade ediyor. Kime ne olacagini Allah bilir.

Gazali kendisi tasavufcu oldugu icin tasavvufu metlemek icin bu görüste olsa gerek.

konuyla ne alakasi var onu anlamis degilim.

lafons7275

Kıdemli Üye
Ilmi yakin ile biraz zor bilir Gazali. Ilm- i yakin kesinlik ifade ediyor. Kime ne olacagini Allah bilir.

Gazali kendisi tasavufcu oldugu icin tasavvufu metlemek icin bu görüste olsa gerek.

konuyla ne alakasi var onu anlamis degilim.

Allah seni ve sevdiklerini ihlaslı, güzel ahlaklı kullarından eylesin. Amin.

Kaptan

Mecra Yazarı
İmam Gazali:

Ben ilm-i yakîn ile bildim ki, Allahü teâlâya kavuşanlar ve hidâyet yolunun yolcusu olanlar, bilhassa tasavvuf ehli olan büyüklerdir. En güzel sîret ve ahlâk, onların sîret ve ahlâkları, en doğru yol, onların yolu, en güzel ve en olgun ahlâk, onların ahlâk ve âdetleridir. Belki bütün akıllı insanların akılları, hikmet sâhiplerinin hakîmâne buluşları ve İslâmiyetin esrârını bilen fukahâ ve ulemânın ilimleri toplanıp bir araya gelse, onların sîret ve ahlâkından birini tahvîl
edemez, değiştiremez, ondan hayırlı ve üstün olana çevirmeyi düşünseler, çâre ve yol bulamazlar. Zîrâ onların zâhir ve bâtınında olan bütün hareket ve hareketsizlikler peygamberlik kandilinden alınmıştır. Yeryüzünde ise, peygamberlik nûrunun ötesinde bir nûr yoktur ki, âleme ışık saçsın ve daha çok parlasın.

Seninle bu din konusunu konusmak cok zor lafons. Cunku surekli ayni hatayi yapiyorsun.

Ehl-i sunnet dediyse dogrudur yaklasimini burada da sergiliyor ve İmam Gazali demisse dogrudur diyorsun. İnnalillahi, yahu al bu sozu hakla batili ayiran Furkan olan Kuran'a vur, bakalim Allah ne diyor, bakalim dogruluyor mu. Kimseyi veya ekolleri mutlaklastirma.

Velhasi hep yanlis yerden yola cikiyorsun, cikis noktan yanlis. Merkeze Kuran ve sunneti alacaksin ve meselelere oyle yaklasacaksin, baskalarini degil. İste o zaman dini Allah'a has kilmis olursun, baskalarina degil.

Burada imam gazali'yi atalim demiyoruz, dogrularini alalim ve sozlerini Kuran mihengine vuralim diyoruz. Ama bunu yapabilmek icin de asgari bir Kuran bilgisi gerekiyor. Oyle ayetleri baglamindan kopartip koyala yapistir ile olmuyor. Bunu icin biraz caba sarf etmek gerekiyor, Kuran'la hemhal olmak gerekiyor.

Bizler itikadimizi olusturuken once Kuran'la baslamadigimizdan kaynaklaniyor butun bu sorunlar. Once bir yerlerden duyduk, okuduk ve bunu dogru diye belledik sonra da bu dogru diye bildiklerimizi Kuran'da aradik daha dogrusu Kuran'i inancimiza zoraki sahit tutmaya calistik.

Dolayisiyla Kuran'a ehli-i sunnet diye girdik ve oyle de ciktik. Halbuki hicbir gorusun etkisinde kalmadan yaklasmaliydik ve oyle anlamaliydik. Seyhim, cemaatim, abilerim, ustadlarim ne demis degil Allah ne demis olmaliydi kaygimiz.