Hocaefendinin Papa'ya yazdığı mektuba gelen itirazlara verilen cevab

alanyali07

Kıdemli Üye
Kardeşim , yazımız tarafınızdan doğru değerlendirilmemiş, maalesef! Bir kere bizin muhatabımız, yazısını eleştirdiğimiz dr Emin Işık.

Saniyen bu şahsın kullandığı ''üç büyük

Din'' tabirini kendi argümanları açısından değerlendirmeye tabi tuttuk.

Emin Işık açısından da değerlendirmeye tabi tutsan,Emin Işık'ın açıklamaları da makul..
3 büyük dinin doğduğu topraklar açısından bir açıklama yapmış,gayet mantıklı..
Sen ne kadar "3 büyük din" tabiri bir ucube de desen, bu tabir bir tespittir,"Hristiyanlık" olarak nitelendirilen din "batıl"da olsa, ilk başta hak idi ve doğduğu yer o topraklardır, "Yahudilik" de her nekadar batıl da olsa, ilk başta doğduğu zaman hak idi ve o topraklarda doğmuştu..Fethullah Gülen'in "3 büyük dinin doğduğu topraklar" dan kastı da bu olsa gerek..
Benim anlayamadığım olay siz niçin bu gibi tabirleri ,uygun şekilde tevil etmek yerine, illa ki, bu tabir sahiplerini alaşağı etmek için uğraşıyorsunuz..
İmam-ı Rabbani'nin dahi Mektubatında birçok yanlış anlamaya müsait beyanlar vardır,fakat bu beyanları uygun şekilde hüsnü zanı esas alarak tevil ederiz,acaba hüsnü zannı kullanmada niçin taraf tutuyoruz..?
Milel ve Nihal eserinde ise,senin önünde açık olsun olmasın, eserde "Din sahipleri" adlı büyük bir başlık var,ve bu başlık altında Müslümanlık başlığı var ve ehl-i kitap başlığı altında Hristiyanlık ve Yahudilik var..
"Yahudiler Ve Hıristiyanlar

Bu ikisi, Ehl-i Kitab'ın en büyük ümmetleridir. "
Yahudilik başlığı altında, yahudiller için "Bunlar Musa (as)'ın ümmetidirler" ,Hristiyanlık için de "bunlar İsa (as)'ın ümmetidirler" denilmiş..
görüldüğü gibi yahudiler ve hristiyanlar için "ehli kitabın en büyük ümmetleridir" denmiş..şimdi birisi "3 büyük dinin doğduğu topraklar " dese bunun nesi var?
Yahudilik uzayda mı doğmuş?
Hristiyanlık uzayda mı doğmuş? Hristiyanlık ve yahudiliğin doğduğu yerleri siz söyleyin de bilelim madem ..
----------

Ayrıca Fethullah Gülen' isnad ettiğin "Cebrail"in geçtiği kısmı nerden aldığını yazacaktın,yazmamışsın..

arifan yolcusu

Profesör
Bu insanın her yaptığı isabetlidir...
Hata yapmaz...
vb...ifadeleri nasıl yorumlayalım kardeşim???
Mecbur bırakıyorsunuz bazen inanın....

soralım hoca hatadan münezzeh diyen var mı forumda....
dediğin üç beş kraldan çok kralcı kesilen grup(el aziz gibi)...
onlarda sizin bizim kardeşimiz olduğu doğrudur ama teşkilatın fikri onlardan yöne değildir...

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
soralım hoca hatadan münezzeh diyen var mı forumda....
dediğin üç beş kraldan çok kralcı kesilen grup(el aziz gibi)...
onlarda sizin bizim kardeşimiz olduğu doğrudur ama teşkilatın fikri onlardan yöne değildir...

Keşke herşey senin dediğin gibi olsa...ne güzel olurdu...

korakademik

Ordinaryus
Anlaşılan sizlerdeki bu tavır, hocanızın vaktiyle ''Cebrail bile gelse, şu partiye oy ver dese, kendisine çok saygı duyduğum halde oy vermem'' mealindeki sözünü hatırlatan bir vatandaşın ''Cebrail Aleyhisselam ımı kasdettiniz?'' sorusuna verdiği cevabda, ''Hayır bizim (Zaman ) gazetede , Cebrail diye çok sevdiğim birisi var, onu kasdettim'' cevabını veren , F.G den miras mı kaldı diye düşünmüyor değilim.Allah Teala basiret versin.!!

kadircik hala bekliyoruz

bu sözlerin linki nerde
hala KAÇAK güreşiyorsun.
3. şahısların laflarıyla teknen ancak su alır.

agbi

Yasaklı
Kardeşim , yazımız tarafınızdan doğru değerlendirilmemiş, maalesef! Bir kere bizin muhatabımız, yazısını eleştirdiğimiz dr Emin Işık.Saniyen bu şahsın kullandığı ''üç büyük

Din'' tabirini kendi argümanları açısından değerlendirmeye tabi tuttuk. Sen kendi fikrince açıklamışsın, lakin Dr.Emin Işık açısından, senin getirdiğin açıklamanın(mensubiyet yönünden bir tespit) bir kıymeti yok!İstersen bir daha oku!

Saniyen Şehristanin Milel ve Nihal isimli eserinden de bahsetmişsin, lakin boşa kürek çekiyorsun, bu eser şu an elimde bulunuyor, Mustafa Öz'ün tercümesinden(Lİtera Yay.)sana sayfa numarası vereyim bak: sayfa 209, 210,211....217'e kadar bakarsan yazarın sadece ehli Kitab kafirlerinden bahsetmediğini görürsün.Kitabda senin dediğin gibi , 'Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Yahudilik '' gibi bir kategorize durum yoktur.Müslümanlık içerisindeki bid'a taifelerinden bahseder.Salisen ulemanın hiçbir kitabında ''üç büyük Din'' tabiri geçmez.Bu ucube tabir , ''İbrahimi Dinler gibi tabirler '' ''Diyaloğun acı meyvelerinden '' olsa gerek.Vesselam

Ulemalar ben dahil bu Forum daki hatta sosyal yaşamda kendilerini DİN i islamı bilen olarak gösteren Yazarların dilini hiç bir zaman kullanmaz.

ÜÇ DİN demek Günahmıdır ? Önce buna cevap verin.

Hikem

Kıdemli Üye
Ulemalar ben dahil bu Forum daki hatta sosyal yaşamda kendilerini DİN i islamı bilen olarak gösteren Yazarların dilini hiç bir zaman kullanmaz.
ÜÇ DİN demek Günahmıdır ? Önce buna cevap verin.

Ulemanın kullanmadığı tabirleri kullanmak , en azından bid'at olur.Bununla beraber, cemaatın kullandığı diğer bir tabir olan ''İbrahimi dinler'' terimi, küfre kadar gider.Mazallah!

Bu arada yazındaki bir kelimeyide tashih edeyim.Ulemalar tabirin yanlış.Zira Ulema zaten cemi bir kelime.tekrar ''lar'' ekinin kullanılması doğru olmaz.

Salisen, bizlerin dini terminolojiyi buharlaştıracak davranışkardan kaçınmamaız çok elzemdir.Bu diyalogçuların yaptığı enbüyük tahriblerdn biride, İslami istilahları dumura uğratmalarıdır.Bu konuda müşteşriklerden bir farkları kalmıyor.Asrımızın en büyük Bid'asıda budur.

agbi

Yasaklı

Ulemanın kullanmadığı tabirleri kullanmak , en azından bid'at olur.Bununla beraber, cemaatın kullandığı diğer bir tabir olan ''İbrahimi dinler'' terimi, küfre kadar gider.Mazallah!

Bu arada yazındaki bir kelimeyide tashih edeyim.Ulemalar tabirin yanlış.Zira Ulema zaten cemi bir kelime.tekrar ''lar'' ekinin kullanılması doğru olmaz.

Salisen, bizlerin dini terminolojiyi buharlaştıracak davranışkardan kaçınmamaız çok elzemdir.Bu diyalogçuların yaptığı enbüyük tahriblerdn biride, İslami istilahları dumura uğratmalarıdır.Bu konuda müşteşriklerden bir farkları kalmıyor.Asrımızın en büyük Bid'asıda budur.

İbrahimi dinler ?

Küfre kadar gitmesi

Hikem

Kıdemli Üye
İkinci bir ‘Cebrail gelseydi’ vukuatı

Mustafa Özcan 22 Ocak 2010

Sufilerin şatahatı veya ağızlarından dökülen ölçüye uymayan sözleri meşhurdur. Bu konu, Tasavvuf tarihi ve edebiyatının en tartışmalı konuları arasındadır. Hatırlatma babından: Abdurrahman Bedevi gibilerin bu hususlarda müstakil eserleri vardır.

Sufilerin şatahatı varsa bazı alimlerin de sakatatı yani sürc-i lisanları vardır. Bunlardan birisi Suriye Lideri Beşşar'ın gözde Müftüsü Şeyh Ahmet Hasun'un iki de bir yüzeye çıkan hezeyanları olmalıdır.

Şeyh Ahmet Hasun Amerikadan gelen bir heyetin önünde ' Hazreti Muhammed bana 'Hıristiyanlığı ve Yahudiliği reddet' deseydi; onu tanımazdım' mealinde sözler sarf etmiştir. Ezher Şeyhi Tantavi'ye özenerek Amerikalı heyete 'Allah'ın kubbesi altında kardeşiz' tarzında, hakikat namına değil ama onları memnun etme namına ifadeler kullanmıştır. Bu sözlerin ikizleri bizde de 'amentü de birliğimiz var' şeklinde tezahür etmişti.

Halbuki, bu söz sarih bir biçimde ayetlere ve Kur'an buyruklarına ve ruhuna terstir. Nitekim, şöyle buyrulmuştur, "Allah ve Resulü, bir işe hükmettiği zaman, mümin bir kadın ve mümin bir erkek için, o işte, kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah'a ve Resulü'ne isyan ederse, artık gerçekten o, apaçık bir sapıklıkla sapmıştır." (Ahzab Suresi, 36).

George Mason University'sinden Marc Gopin ve arkadaşlarının huzurunda Vakıflar Bakanlığı bünyesinde yapmış olduğu konuşmasında şöyle hitap etmiştir: "Hıristiyanlığı dünyaya biz yaydık. Yahudiliği biz koruduk. İslam bize Hıristiyanlığı ve Museviliği korumayı öğretti ve emretti…"

Bunlardan maada daha sonra maksadı aşan bir biçimde şunları söylemiştir : "Hazreti Peygamber benden Hıristiyanlığı ve Yahudiliği tanımamamı isteseydi onu reddederdim. Ve bana insan öldürmeyi emretseydi, katiyetle ona 'sen peygamber değilsin' derdim…" İnsanlar arasında ayrılık ve tefrikanın siyasetçilerin, dini, siyasi mezheplere çevirmelerinden dolayı baş gösterdiğini de ileri sürmüştür. Heyetin önünde konuşmasına şöyle devam etmiştir : "Hazreti Musa Eşkinazi miydi yoksa Sefardim miydi? Ya da Hazreti İsa, Protestan mıydı yoksa Katolik miydi? Ya da Hazreti Muhammed Şii miydi, Sünni miydi?"

*

1966 yılında Beyt-i Lahm Kilisesinde namaz kıldığını söyleyen Ahmet Hasun, Arapların İsrail'le savaşlarının Yahudiliğe karşı İslam'ı sevmekten kaynaklanmadığını ve bununla bir alakası olmadığını da ileri sürmüştür. Bu sözler nedense bana Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aynı günlerde ve son körfez turu ve ziyareti sırasında söylediği sözleri hatırlatmıştır. Biz Filistin'le İslami nedenlerden dolayı ilgilenmiyoruz… Peki, faraza İslami nedenlerle ilgilenilse bunun insani nedenlerle ilgilenmeye bir zararı mı dokunur? Demek ki, Suriye Müftüsüne göre Arapların da böyle bir kaygısı yok. Bu tarz kaygılardan ve tasalardan uzaklar.

Amerikan heyeti önünde Darwinizme karşı çıkan Şeyh Ahmet Hasun, insanlık, din ve medeniyetlerin hepsinin Allah önünde bir olduğunu da söylemiş. Bu arada hızını alamayan Müftü Ahmet Hasun ortamı daha da yumuşatmak ve sıcaklaştırmak babından olsa gerek dedesinin ticari ortakları arasında Yahudilerin bulunduğunu da söylemiş. Heyetten Marc Gopin ise Irak, Gazze ve Haiti çocukları için gözyaşı döktüğünü söylemiş ve insanlığın siyasetçileri aşarak barışçıl bir ortama ve iklime ulaşmalarını temenni etmiştir. Beşşar Esad, eski Müftü Ahmet Keftaro'nun iki oğlunu da hapislerde süründürürken galiba kendisine daha sadık bir bende bulduğunu düşünüyor olmalı. Daha önce de hazret İslam medeniyeti yoktur kabilinden sözler sarf etmiştir.

*

Bizde de zaman zaman Ahmet Hasun gibi kıvrak hocalar çıkıyor. Bunlardan birisi de yine benzeri bir makamda benzeri sözler sarf etmiş idi.

Tanınmış hocalarımızdan birisi, 23.11.1995 tarihinde, Savaş Ay ile yaptığı Röportaj'da: "Ben Cebrail Aleyhisselâmı çok severim. Onun mübarek ismi geçtiği zaman, gözlerim yaşarır; burnumun direği sızlar. Tabii ki mübarek yüzünü rüyada bile görmediğim bir melektir. Farz-ı muhal, o bile gelse Türkiye'de bir parti kursa, onun partisini bile desteklemem..." demişti.

Açılım içindeki hocaların sözleri, son ve zor zamanlarda ne kadar da birbirini tamamlıyor!

Hikem

Kıdemli Üye
İbrahimi dinler ?
Küfre kadar gitmesi

Zira bu tabir , Tek Hak Din İslamdır hakikatını buharlaştıruyor.Zamanımızdaki ehli kitab kafirleri , bu tabirleri bilinçli kullanarak, İslam dünyasının biliçaltına ''bunlarda hak din'' anlayışını yerleştiriyorlar.Hatırlayın , ülkemizin bir şehrinde, yahudi, hıristiyan ve müslüman din adamları, hazırlanan ''Sırat köprüsü'' üzerinden geçirilerek, üç dininde ''İbrahimi Dinler'' olduğu safsatası, zihinlere yerleştirilmeye çalışıldı.Sadece bu bile '' Dinler arası diyalog'' bidasının, nekadar tehlikeli gelişmelere zemin hazırladığını ispatlar.

Küfre kadar gider deyişim de , bu gerçekler mevacehesinde , en sonunda ''Ehli Kitab'da cennete gidebilir'' sonucuna ulaşılmasına zemin hazırlamasından dolayıdır.

Hikem

Kıdemli Üye
Tüm Kardeşlerimizin Fıtır Bayramını tebrik ederim.

korakademik

Ordinaryus
hikem -1428' Alıntı:
Hocana sor, inkar ederse, kaynağını vereceğim.Oldumu kardeşim.Bu olay şahitiyle var.Merak etme.Aktaran kitab, şimdiye kadar tezib görmedi.Vesselam.

ben hala sorumun cevabını alamadım.
3. şahsın sözleriyle hocamı mı karalıcaksın
varsa kasedi videosu buyur koy
bulamıyorsan sus
ve Allah tan af dile...

Hikem

Kıdemli Üye
mesajımı okudunmu?

korakademik

Ordinaryus
hala linki bekliyorum
ne o buraya yazmaya mı korkuyorsun.
senin atacağın mesajlara ve 3. şahısların sözlerine verilecek cevabımız var.

Hikem

Kıdemli Üye
Hocanın herşeyden haberi var, aracılar kendilerine bilgi veriyorlar merak etme, herşeyden senin haberin olmayabilir.Ama sana genede bir torpil geçeyim.tavsiye ettğim kitabları bir düşün, belki seni yönlendirebilir.İyi okumalar.Ha bu arada ismim Hikem.kadircik değil.Mısıroğlu saygı duyduğum bir yazar.Mürşidim değil.

korakademik

Ordinaryus
kadircik hala kıvranıyorsun.
elinde bilgi belge yok değil mi:D

senden tavsiye isteyen yok:D
bize Kur'an yeter kadircik.
sen ne okuyorsan oku

Hikem

Kıdemli Üye
''...Benzer bir hadisede Yüksel Köse ile ilgili olarak cerayan etmişti.Allah rahmet eylesin, bu arkadaş çok cömertti.1995 senesinde Fethullah efendinin adamlarına bir milyar türk lirası yardım taahüdünde bulunmuş,bunun yarısını fiilen ödemiş bulunduğu bir safhada ben meseleye muttali oldum vr kendisine mütebaki beşyüz milyonu vermemesi için baskı yaptım.Gerekçelerimide bir bir anlattım.Bu para kendisinden talep edildiğinde vermek istemediğini ve bu tavrın gerekçelere dayandığını gören muhatabları akşam Onun evine gelip, kendisine bir bant seyrettireceklerini söyleediler.Seyrettirdikleri bant şu mahiyetteydi:

Fethullah Efendi beş on tane yakını olan insanla toplanmış, kendisine soru soruyorlar o da cevab veriyor.Mesela diyorlarki,

_ '' Hoca Efendi hazretleri, siz:

''Cebrail gelse bir parti kurdum dese, git işine derim'' buyurdunuz. Bununla Cebrail aleyhisselamı mı kasdettiniz?

_ Yo, haşaaaa! izim Gazetede Cebrail adında birisi çalışıyor.Onu çok severim.O bile parti kursa iltifat etmem demek istedim.''

Yine soruyorlar :

Mustafa kemal Paşa hakkında idari ve siyasi bir dahidir dediniz( Reha Muhtarın programına atıf, Hikem.) Bunu müspet manada mı kullandınız?

Cevab: ''Hayır asla, dahilik, müsbette olur, menfide''

Bandda sualler ve cevablar bu mi,nval üzerinde devam ediyor.Sonunda hazirundn Mim kemal Öke ayağa kalkıp hocaya kendisi ile muasır olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğu yolunda iltifatlar ederek , elini öpüyor.

Merhum Yüksel Köse bu bandı kendisine seyrettirenlere:

''Bunun bana bir kopyaSINI veriniz.Size beşyüz milyon yerine bir milyar vereyim demesi üzerine:

''Yooo! Asla!...Mukabelesiyle video aletini ve bandları alıp , evden çıkmışlar.

Birde Antalya eski milletvekili Hilmi Türkmen'in anlattıkları......Bu da başka sefereHikem.

Bu iktibaslar elimdeki 2004 baskılı Gurbet İçinde Gurbet kitabını n 189-190.sahifelerindedir.korakedemik incelesin bakalım, kitab tekzib görmüşmü? Bu ve anlatılmayan başka gerçekler, cemaatın kodamaları tarafından biliniyor.Avam ise bilmiyor.

Bayram günü yazmak istemezdim, korakedimik buna mecbur etti.

Hikem

Kıdemli Üye
''...Benzer bir hadisede Yüksel Köse ile ilgili olarak cerayan etmişti.Allah rahmet eylesin, bu arkadaş çok cömertti.1995 senesinde Fethullah efendinin adamlarına bir milyar türk lirası yardım taahüdünde bulunmuş,bunun yarısını fiilen ödemiş

bulunduğu bir safhada ben meseleye muttali oldum vr kendisine mütebaki beşyüz milyonu vermemesi için baskı yaptım.Gerekçelerimide bir bir anlattım.Bu para kendisinden talep edildiğinde vermek istemediğini ve bu tavrın gerekçelere dayandığını gören muhatabları akşam Onun evine gelip, kendisine bir bant seyrettireceklerini söyleediler.Seyrettirdikleri bant şu mahiyetteydi:

Fethullah Efendi beş on tane yakını olan insanla toplanmış, kendisine soru soruyorlar o da cevab veriyor.Mesela diyorlarki,

_ '' Hoca Efendi hazretleri, siz:

''Cebrail gelse bir parti kurdum dese, git işine derim'' buyurdunuz. Bununla Cebrail aleyhisselamı mı kasdettiniz?

_ Yo, haşaaaa! bizim Gazetede Cebrail adında birisi çalışıyor.Onu çok severim.O bile parti kursa iltifat etmem demek istedim.''

Yine soruyorlar :

Mustafa kemal Paşa hakkında idari ve siyasi bir dahidir dediniz( Reha Muhtarın programına atıf, Hikem.) Bunu müspet manada mı kullandınız?

Cevab: ''Hayır asla, dahilik, müsbette olur, menfide''

Bandda sualler ve cevablar bu mi,nval üzerinde devam ediyor.Sonunda hazirundn Mim kemal Öke ayağa kalkıp hocaya kendisi ile muasır olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğu yolunda iltifatlar ederek , elini öpüyor.

Merhum Yüksel Köse bu bandı kendisine seyrettirenlere:

''Bunun bana bir kopyaSINI veriniz.Size beşyüz milyon yerine bir milyar vereyim demesi üzerine:

''Yooo! Asla!...Mukabelesiyle video aletini ve bandları alıp , evden çıkmışlar.

Birde Antalya eski milletvekili Hilmi Türkmen'in anlattıkları......Bu da başka sefereHikem.

Bu iktibaslar elimdeki 2004 baskılı Gurbet İçinde Gurbet kitabını n 189-190.sahifelerindedir.korakedemik incelesin bakalım, kitab tekzib görmüşmü? Bu ve anlatılmayan başka gerçekler, cemaatın kodamanları tarafından biliniyor.Avam ise bilmiyor.

Bayram günü yazmak istemediğim bu satırları, korakedemik'in isteği üzere yazmak zorunda kaldım.Hayırlı Bayramlar dileğiyle!

korakademik

Ordinaryus
kadircik hala kıvranıyorsun:D
link diyorum
hoca cebrail falan filan

ama ortada fasa fiso var

duydun mu link nerde
hangi link olduğunu unuttun mu:D
konuyu değiştirmeye çalışıyorsun.

Hikem

Kıdemli Üye
Allah Teala sana şifa versin.Amin.