Niçin Mürşid-i Kamil'e ihtiyaç vardır...

bi husben

Kıdemli Üye
Yeryüzünde Allah'ın Velileri kısım kısımdır. Kimi kendisini bilir, kimi ise bilmez. Kimi herkes tarafından akıllı bilinir, kimsi ise deli-divane bilinir. Lâkin, mürşid-i kâmiller başkadır. Bunlar kendilerini bilirler ve kendileri vahiy alabilirler.

sen ne dediğinin farkındamısın yoksa dil sürçmesimi?

F

furkan

Guest
Ben sana anlatayım güzel kardeşim. Doğru anlamışsın peygamber gibi vahiy alıyorlarmış mürşid-i kâmiller

fakiri

Kıdemli Üye
mursidl vahiy alır demedin mi

Burada muhatab olduğumuz şaşkınların çokluğundan dolayı biz de bazılarına şaşkınmış gibi görünüyoruz herhâlde ! Kurandan ne kadara haberin olduğunu öğrenmek istiyorsan Şura Sûresi 51. ayet-i kerimeye git bir bak !
Orada göreceksin kimin vahiy aldığını ...

F

furkan

Guest
Ben gayet iyi biliyomrum kimin vahiy aldınığını uçanla kaçanla uğraşmıyom .

bilal habeş

Asistan
Kur'anı kerimdeki vahyi alanların değişik varlıklar olduğu açıktır. Arıya da ilham edilir. Hz.Meryem, Ashab-ı Kehf gibi. Fakat mevlüt olan vahyin sadece peygamberlere indirildiğini bilmek gerekir. Salih insanlarla Cenab-ı Hak arasındaki iletişimi feyz yada tasavvuf dilinde hikmet olarak açıklamak daha sağlıklı olsa gerek.
sitede kuranı kerimde ve sünnete hikmet isimli konu ve
tasavvuf/tarikat usulüne farklı bir yaklaşım isimli konuları yayınlıyorum. takip ederseniz memnun olurum.Vesselam

bi husben

Kıdemli Üye
mursidl vahiy alır demedin mi

Burada muhatab olduğumuz şaşkınların çokluğundan dolayı biz de bazılarına şaşkınmış gibi görünüyoruz herhâlde ! Kurandan ne kadara haberin olduğunu öğrenmek istiyorsan Şura Sûresi 51. ayet-i kerimeye git bir bak !

sura 51. ayeti biliyorum ama senin ondan cıkardığın anlama hayret ediyorum

peygamberler dışında allahtan vahiy aldığını idaa etmek küfürdür

ayette gecen isnan kelimesine aldandıysan unutmaki peygamberlerde birer insandır

vahiy edilen kişi ya nebidir yada resuldur

F

furkan

Guest

ayette gecen isnan kelimesine aldandıysan unutmaki peygamberlerde birer insandır

Eyvallah kardeş benşimdi ayeti okuyordum onun anladığı gibi bir bağlantı kuramadım.Sana katılıyorum

CENDEL

Asistan
Web sitesi
www.cendel.blogcu.com

Kendisiyle Allah'ın konuşması, bir beşer için olacak (şey) değildir; ancak bir vahy ile ya da perde arkasından veya bir elçi gönderip kendi izniyle dilediğine vahyetmesi (durumu) başka. Gerçekten O, yüce olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. şura 51

Şimdi siz bu ayeti aldınız şeyhlerinize yamadınız öylemi ?

Peki bahsettiğiniz vahiy'ten 1 tane örnek verebilirmisiniz ?

hirahos

Kıdemli Üye
Bir aksilik sonucu ikilemişiz.. Bunu sildim..

hirahos

Kıdemli Üye
Meseleyi bir takım doğrulardan alıp doğrulardan yürüyerek en büyük yanlışlıkla bitiren bir topluluk..

Tasavvuf derler, Mürşid-i Kamil derler, hususi hidayet derler; Kur'an'dan, Hadisden, zahir batin ulemadan söz açarlar; netice ise en büyük yanlışlığa, en büyük delalete çıkar; zamanımızın vahiy alan Resulü (!) filan..

Azıcık salladığınızda Kur'an'ın ve Hadislerin lafızlarıyla, manalarıyla kendi amaçladıkları doğrultusunda oynadıklarını fark edersiniz..

Biraz daha incelediğinizde Ehli Sünnetin bir çok icmasına aykırı görüşleri karşınıza çıkar.. Ne hikmetse bütün bunları Ehli Sünnet adına ve "icma" diye diye yaparlar..

O kadar gözleri kararmıştır ki kendi bildiklerinden başka hiç bir anlayışa, açıklamaya itibar etmezler.. Zerre yerlerinden kıpırdamazlar; o kadar beton gibi çakılmışlardır..

Tarzlarına alıştık ama, benimsediğimiz anlamına gelmiyor..

Allah hakiki bir hidayet nasip eylesin.. Bu mübarek vakitlerde, sevdikleri hatırına.. Size ve bize..

((MUHAMMED))

Asistan
Web sitesi
ilahiask.forumzen.com
Kur'anı kerimdeki vahyi alanların değişik varlıklar olduğu açıktır. Arıya da ilham edilir. Hz.Meryem, Ashab-ı Kehf gibi. Fakat mevlüt olan vahyin sadece peygamberlere indirildiğini bilmek gerekir. Salih insanlarla Cenab-ı Hak arasındaki iletişimi feyz yada tasavvuf dilinde hikmet olarak açıklamak daha sağlıklı olsa gerek.
sitede kuranı kerimde ve sünnete hikmet isimli konu ve
tasavvuf/tarikat usulüne farklı bir yaklaşım isimli konuları yayınlıyorum. takip ederseniz memnun olurum.Vesselam

Bilal kardeşiminde dediği gibi ilham ediliyor ve hikmet demek en doğru olanıdır
ledün ilmi vs.. gibi Allah c.c. ile dostları arasında mana aleminde bir irtibat vardır oda ilham yolu ile gerçekleşmektedir. Bu konuları bir bilene sormak lazım burada yarım yamalak bilgilerle hem tasavvufu yanlış anlatmış olursunuz hemde tasavvufu bilmeyen insanların yanlış anlamalarına mahal vermiş olursunuz bence bu tür konuları bir bilene sormak en doğrusudur bilmiyorsanız bile kendi kafanızdan ayet vs.. söyleyip insanlara tasavvufu yanlış tanıtmayın

fakiri

Kıdemli Üye
Gözlerinizi ve beyninizi iyi açın ve okuyun !

Vahiy sadece peygamberlere gelmez.
Sizin işiniz-gücünüz çarpıtmak ve bağcıyı dövmek ...Delil istiyorsunuz önünüze koyuluyor; bu defa "senin ondan cıkardığın anlama hayret ediyorum " diyorsunuz. "Rabbin bal arısına vahyetti." diye buyrulurken hiç insana vahyedilmez mi ? A ilim fukaraları ! vahiy kaç türlü olur bilmeden-öğrenmeden böye konulara ne diye müdahil olursunuz ?
Size ve sizin gibilere bu konuları tekrar ede-ede dilimizde ve bilgisayarımızda "ot" bitti. HARİÇTEN GAZEL OKUYAN "hirahoş"nick'li üyenin de konuyu dikkatlice okumasını salık veriyoruz.
Şura Sûresnin 51. ayet-i celilesinde denilmişki ; "Kendisiyle Allah'ın konuşması, bir beşer için olacak (şey) değildir; ancak bir vahy ile ya da perde arkasından veya bir rasul gönderip Kendi izniyle dilediğine vahyetmesi (durumu) başka. Gerçekten O, Yüce olandır,
hüküm ve hikmet sahibidir. " Demek ki neymiş Rabbimiz bir beşerle ancak vahy ile veya perde arkasından konuşurmuş...Bir Rasul gönderip kendi izniyle dilediğini vahyetmesi ise başka imiş ...Elmalı'lı merhum bu ayeti açıklarken şöyle izah etmiştir.
---Hiçbir beşer için mümkün değildir ki Allah ona -şu üç şekilden- başka türlü söz söylesin. Ancak vahy halinde, doğrudan doğruya vahyederek, gayet hızlı ve gizli bir işaret halinde anlatarak ve birden bire kalbe bırakıp ilham suretiyle ki sözün sırf ruhanî olarak vasıtasız içe doğması ve alınmasıdır. Şiddet ve zayıflık ile çeşitli mertebelerde gelebilir. Hem peygamberlere hem de Hz. Musa'nın annesine olduğu gibi diğer insanlara dahi gerek yakaza (uyanıklık) halinde ve gerek uykuda olur.---

Görüldüğü gibi vahiy insanlara gelebilmekte ve bu ama yakaza halinde veya bir perde arkasından olabilmektedir. Burada bir hususu açıklamamız adeta vacib oldu ki, bazı kardeşlerimiz vahiy konusunda büyük yanlışlara düşmekte ve bu yanlışlıklarını forumlara da taşımaktadırlar. Bilindiği gibi, vahiy dört değişik şekilde insanlara gelebilir. Bunlar ;
1- Rüyâ-yı Saliha tarikıdır. HAK Tealâ Hazretleri bazı hakikatleri peygamberlerine sadık bir rüyâ ile bildirir ve bildirmiştir.
2- İlhâm tarikıdır. Allah-u Tealâ dilediği şeyleri peygamberlerinin kalplerine yakaza halinde bilâ-vasıta ilhâm ve ilkaa buyurur.
Hadis-i Şerifler bu tarikle söylenmiş sözlerdir.
3- Kitâb tarikıdır. Hak Tealâ Hazretleri dilediği Kelâm-ı Ezelisin peygamberlerine melek vasıta olmaksızın ifham buyurur.
Musâ Aleyhisselâmın Tûr Dağında mazhar olduğu vahiy bu kabildendir.
4- Melek göndermek tarikı iledir. Hallâk-ı Kerim Hazretleri dilediği şeyleri bir melek ( Cibril-i Emin ) vasıtasıyla peygamberlerine
şifaen tebliğ ettirmesidir.
Şimdi mesele böyle olunca, yukarıdaki ilk iki tarik kanalı ile Rabbimiz sadece peygamberlere değil, herhangi bir evliyâsına ve mutteki müminlere de herhangi bir bildirmek istediği ve dilediği şeyi bildirebilir ve esasen bildirmektedir de… Bunda şaşılacak ve hayret edilecek bir şey yoktur. Yani, her mümin rüyâ-yı sadıka görebileceği gibi vahiy ve ilhâmât-ı Rabbâniyeye muhatab olabileceği
mümkünattandır ve bütün evliyâlar da bu tür şeylere muhatab olur. Hatta Rabbimiz Şura Sûresinin 51. ayet-i celilesinde bu hususta çok açık beyanda bulunup insanların kendisi ile konuşmasının bir pere arkasındaymış gibi olduğunu belirtimiş ve buyurmuştur. Ayetin meal-i âlisi şöyledir :
"Allah'ın bir insanla konuşması mümkün değildir. Ancak vahiy yoluyla , veya perde arkasından konuşur. Yahut bir Rasul gönderip izniyle ona dişlediğini bildirir.O yücedir ve hikmet sahibidir." buyrulmaktadır.
Böyle hadiseleri yaşayanlar Allah’ın peygamberlerinin yerine mi geçmeye çalışmış olmazlar. Ve kimse de bu kişiler hakkında "Peygamberliğini mi ilân edecek ? Herkese vahiy mi gelirmiş ?" kabilinden hezeyanlar sarfetmesin. Çünkü, Kendisine vahyolunan her canlı peygamber değildir. Vahy müessesesi Allah'ın kuluyla konuşmasıdır. Allah'ın Meryem anamıza, havarilere, evliyalarına hatta Nahl suresinde bal arısına bile vahyettiği açıkça belirtilmiştir.

bilal habeş

Asistan
Hadisler konusunda usül eksikliği dolayısıyla yada mevzu hadislerin işgal ettiği alanın tespiti bile İslam dünyasını allak bullak etmişken bile vahiy konusunda kesin bir görüş ortaya koyamamak bizi içinden çıkılmaz bir hale getirir. Şimdi çıkar içlerinden biri aldığı bu ilhamı yazdırıverirse görün siz yaygarayı.....

bi husben

Kıdemli Üye
Vahiy sadece peygamberlere gelmez.
Sizin işiniz-gücünüz çarpıtmak ve bağcıyı dövmek ...Delil istiyorsunuz önünüze koyuluyor; bu defa "senin ondan cıkardığın anlama hayret ediyorum " diyorsunuz. "Rabbin bal arısına vahyetti." diye buyrulurken hiç insana vahyedilmez mi ? A ilim fukaraları ! vahiy kaç türlü olur bilmeden-öğrenmeden böye konulara ne diye müdahil olursunuz ?
.

acaba rabbimiz bal arısnına ne vahyetti ilim zengini adam bize bi acıklarmısın ?

bak hele ne diyecem bu iskender mihrde aynı seyleri söylüyor allahtan vahiy aldığını idaa ediyor ne dersin sana göre doğru söylemesi ve ona iman etmemiz gerekmektedir

fakiri

Kıdemli Üye
Hadisler konusunda usül eksikliği dolayısıyla yada mevzu hadislerin işgal ettiği alanın tespiti bile İslam dünyasını allak bullak etmişken bile vahiy konusunda kesin bir görüş ortaya koyamamak bizi içinden çıkılmaz bir hale getirir. Şimdi çıkar içlerinden biri aldığı bu ilhamı yazdırıverirse görün siz yaygarayı.....

Kardeş,
Siz Rabbimizin seçtiği kulların ve Allah Dostlarının işkembe-i kubralarından mı konuştuğunu zannediyorsunuz ? İşte onların hepsi ilimlerini ve bilgilerini haktan alırlar şu veya bu şekilde...
Bunun içinde vahiy de vardır, ilham da vardır rüyalar da vardır.

fakiri

Kıdemli Üye
acaba rabbimiz bal arısnına ne vahyetti ilim zengini adam bize bi acıklarmısın ?
bak hele ne diyecem bu iskender mihrde aynı seyleri söylüyor allahtan vahiy aldığını idaa ediyor ne dersin sana göre doğru söylemesi ve ona iman etmemiz gerekmektedir

Arkadaş,
Ben size bildiğim kadara hakiakti göstermeye çalışıyorum. Astığım yazılara varsa delillli bir diyeceğin ve cevabın yazarsın Yoksa, "amenna" deyip oturduğun yerde oturursun. Kalkmış bana İskender Mihr'den bahsediyorsun ! İskender Mihr'i ben tanımam ve hiç görüşmüşlüğüm de yoktur. Peşinden giden biri de değilim. Ama, İskender Mihr insanlara da vahiy gelir demişse veya diyorsa bu sözü doğrudur derim. Ama, kendisi böyle bir noktada mıdır ? Onu bilemem. Onunla ilgili merakını onlara soracaksın. Bizim delillerimiz tapu gibi karşında duruyor. Tutarlı ve makul bir diyeceğin yoksa artık bizi meşgul etme !

bi husben

Kıdemli Üye
Kardeş,
Siz Rabbimizin seçtiği kulların ve Allah Dostlarının işkembe-i kubralarından mı konuştuğunu zannediyorsunuz ? İşte onların hepsi ilimlerini ve bilgilerini haktan alırlar şu veya bu şekilde...
Bunun içinde vahiy de vardır, ilham da vardır rüyalar da vardır.

gerçek şuki onlar işkembedne atmasalarda sen atıyorsun

vahiy aldıklarını ispat et bize mademki vahiy alıyorlar ispatla örnek ver bize vahiy neticesinde gelen ayetler varsa örneklendir