İbni Teymiyye'nin Ehli Sünnete aykırı görüşleri

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bazı yaratıkların başlangıcının olmadığını, yani Allâh ile birlikte ezelde var olduklarını iddia etmesidir.

mesela bu meselede, İbni Teymiyyeyi savunan arkadaşlar... nasıl inanıyorlar....diyebilirlerki, İbni Teymiyyenin böyle bir itikadı yoktur, dolayısı ile hiç bir eserinde bu tür kayıtta yoktur... veya, evet bizde böyle inanıyoruz da diyebilirler...

menzil5453

Doçent
Bakın bir teymiyyecinin ağzından dökülen gül saçan sözler. İnsanlara böcek demek hemde ebubekir sifil gibi bir üstad hocaya.

Ve ayrıca insanları yüceltmeyin Allah'ı yüceltin diyen bu zat-ı muhteremler şöyle diyor.

"ibn Teymiyye kelimesini kullanmaları anlaşılır. ama tevhide değer verenlerin asker arkadaşından bahseder gibi sıradanlaştırıcı bir uslubu kullanmaları yakışıksız. bazı samimi yayınevleri bile buna ne yazık ki dikkat etmiyor. o nedenle konuşup yazarken "Şeyhülislam ibn Teymiyye veya kısaca ona münhasır şeyhülislam demek, rahimehullah ifadesini de en azından. "

Yeri geldiğinde sahabeye peygamber efendimize ismiyle hitap eden bu zatlar ibni teymiyye söz konusu olunca, bir anda söyledikleryle çelişiyorlar demekki.

İşte bu zat'ın hakaretleri

" geçen ebubekir sefil denen o cehmiyye dinine mensup hamamböceği, mardin fetvasının dolayısıyla da şeyhülislam'ın gündeme gelmesinden baya bi rahatsız olmuş.*

efendim cihadın değerini bi tek o mu anladı gibisinden kıskançlık dolu cır cır sesler çıkardı. sefil efendi sufilerin emperyalizm uşağıymış gibi takdim edilmesinden rahatsızmış... hayır zaten öylesiniz. nedense işbirlikçi sufi imajını yıkma adına "ırakta direnen nakşi ordusu" gibi saçmalıklar dile getiriliyor.*

halbuki gerçeği herkes biliyor kimsenin de tarihi yeniden yazması mümkün değil artık. selefiler tarih boyunca Allah yolunda mücadele edip durdular. sufiler ve şiiler ise kahpece müminleri arkadan vurmakla meşguldüler."

Bu da konuşmaların geçti vahabi selefi sitesi.

http://www.islam-tr.com/forum/konu/cihad-ibni-teymiyyenin-degil-allahin-emridir.14235/

Bunlar Allah aşkına nasıl müslüman. Bu nasıl fanatiklik. Bu nasıl konuşmalar.

Discovery cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ahter

Kıdemli Üye
Azerbaycan'da yüzde 30 ehli sünnet nüfus vardır. Ve bunlarda teymiyye yüzünden vahabiler (selefiler) ve ehli sünnet olarak bölünmüş. Yorum yapan kişi bunu diyor.

Sen gerçekten azarbeycanda isen, ordaki şia nın başat bir mezheb olduğunu yazardın.bunu neden gizlemeye çalışıyorsun.

İbnu Teymiyeden alim olan kişiler faydalanabilir görüşündeyim...Hafız ibnu teymiyeyi sünni bir alim olan , ramazan el butinin selefiye isimli kitabından değerlendirebiliriz..Daha ilmihal seviyesinde olmayanların , yalınkılıç, kulaktan ve ya Google amcalarından öğrendikleriyle ibnu teymiye münekkidi kesilmelerine itiraz ediyorum..Yoksa cumhura muhalif itikadi görüşlerini benimsemiyorum..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
menzil, konuyu daha fazla budaklandırmadan, direk cevap alalım arkadaşlardan...bu arkadaşlar nasıl inanıyorlar, evvela onu öğrenelim, derim..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Sen gerçekten azarbeycanda isen, ordaki şia nın başat bir mezheb olduğunu yazardın.bunu neden gizlemeye çalışıyorsun.

İbnu Teymiyeden alim olan kişiler faydalanabilir görüşündeyim...Hafız ibnu teymiyeyi sünni bir alim olan , ramazan el butinin selefiye isimli kitabından değerlendirebiliriz..Daha ilmihal seviyesinde olmayanların , yalınkılıç, kulaktan ve ya Google amcalarından öğrendikleriyle ibnu teymiye münekkidi kesilmelerine itiraz ediyorum..Yoksa cumhura muhalif itikadi görüşlerini benimsemiyorum..

ahter kardeş, sen yanılmıyorsam, İbni Teymiyeye atf edilen, meselelerin, ona ait olmadığı ve eserlerinde geçmediği kanaatindesin sanırım, doğrumu...

Ahi Evran

Profesör
:) Bırakın İbn Teymiyye'yi sizde zerre kadar ilim adamı namusu varsa, İbn Arabi'nin ehl-i sünnete aykırı görüşlerini buradan paylaşırsınız!...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
:) Bırakın İbn Teymiyye'yi sizde zerre kadar ilim adamı namusu varsa, İbn Arabi'nin ehl-i sünnete aykırı görüşlerini buradan paylaşırsınız!...

İbni Arabi hz. lerinin tasavvuf dilinde keşfte hata olabileceği öngörüsü kabuluyle, ehli sünnete aykırı sözlerini, kabul etmediğimizi zaten söylüyoruz...forumdaki, hiç bir ehli sünnet arkadaşımızda, aynen böyle düşünüyor...

Ahter

Kıdemli Üye
menzille bu mesele tartışılmaz...islami alt yapısı olmayanların , sarf nahiv, hadis usulu beyan, fıkıh usulu ..bilmeyenlerin , İbnu teymiye tartışması yapması, ilkokul çocuğunun ileri matematik konularını tartışması gibi abes bir şeydir.:)

Ahter

Kıdemli Üye
ahter kardeş, sen yanılmıyorsam, İbni Teymiyeye atf edilen, meselelerin, ona ait olmadığı ve eserlerinde geçmediği kanaatindesin sanırım, doğrumu...

Menzilin ileri sürdüğü ve şii bir siteden alıntı yaptığı meseleler uydurmadır..Hafiz İbnu teymiye Şia ya ciddi tenkidler yaptığı ve bir çok hurafeyi teşhir etiği için Şii mollalar tarafından hiç sevilmez ve her platformda tenkid edilir..daha yakın zaman kadar iran tv lerinde durmadan ibnu teymiye aleyhinde şii molların konuşmaları veriliyordu..şiiaya sırtını dayayıp, hafız ibnu teymiyenin güya tenkidinin yapılmasına karşı çıkıyorum..Yoksa ilmi tenkidler yapılmıştır ve yapılacaktır.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Menzilin ileri sürdüğü ve şii bir siteden alıntı yaptığı meseleler uydurmadır..Hafiz İbnu teymiye Şia ya ciddi tenkidler yaptığı ve bir çok hurafeyi teşhir etiği için Şii mollalar tarafından hiç sevilmez ve her platformda tenkid edilir..daha yakın zaman kadar iran tv lerinde durmadan ibnu teymiye aleyhinde şii molların konuşmaları veriliyordu..şiiaya sırtını dayayıp, hafız ibnu teymiyenin güya tenkidinin yapılmasına karşı çıkıyorum..Yoksa ilmi tenkidler yapılmıştır ve yapılacaktır.

bu cevabında, sorduğum sorunun tam cevabı yok sanırım..:)

Ahi Evran

Profesör
İbni Arabi hz. lerinin tasavvuf dilinde keşfte hata olabileceği öngörüsü kabuluyle, ehli sünnete aykırı sözlerini, kabul etmediğimizi zaten söylüyoruz...forumdaki, hiç bir ehli sünnet arkadaşımızda, aynen böyle düşünüyor...

:) Tamam işte, İbn Teymiyye'nin içtihat hatalarını da aynı ahlaki ölçülerde karşılamak gerek...

Verda

Gales

Ben hic şahit olduğumu hatirlamiyorum :)

Ahter

Kıdemli Üye

meseleler denince bir genelleme oluyor..ben menzilin getirdiği bazı meselelerin uydurma olduğunu söyledim..Yoksa bazı havadislerin Rab teala ile kaim olduğu görüşü İbnu teymiyeye aittir.Bununla beraber eserlerinde aynı konu üzerinde değişik sözleri olduğundan,bazan söz küfür gözükse bile sahibi küfürde olmayabilir..Kendisinin tekfiri doğru değil düşüncesindeyim..Hafız ibnu Teymiyeye Allah rahmet etsin, kusurlarını bağışlasın.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
meseleler denince bir genelleme oluyor..ben menzilin getirdiği bazı meselelerin uydurma olduğunu söyledim..Yoksa bazı havadislerin Rab teala ile kaim olduğu görüşü İbnu teymiyeye aittir.Bununla beraber eserlerinde aynı konu üzerinde değişik sözleri olduğundan,bazan söz küfür gözükse bile sahibi küfürde olmayabilir..Kendisinin tekfiri doğru değil düşüncesindeyim..Hafız ibnu Teymiyeye Allah rahmet etsin, kusurlarını bağışlasın.

itidalli yaklaşım...mezheb sorunun varmı ahter,,,

abdullah birisi

Kıdemli Üye
O'na da bu şekilde eleştiriler yapiliyor mu peki?

İbni Teymiyeyi savunan arkadaşlar, evet bu görüşler hatalıdır dese, aslında tartışmanın devamı gelmeyecek... İbni Arabi Hz. lerinin eserlerini, defaetlen söyledik, ehli sünnet alimleri, okunmaması gerektiği konusunda uyarmışlardır... Tasavvufu kabul etmediğiniz için, keşf nedir ne değildir, tartışmasını girmek gerekiyor... oda uzun mesele...

menzil5453

Doçent

Yani iş ibni teymiyye'ye gelince küfür bile hoşgörülebilir. Ama başkalarında en basit bir şeyde hoş görülmez. Hemen mürted damgası yapıştırılır.

İnsanlar Allah diye zikir yapsa ona müşrik damgası yapıştırılır. İbni teymiyye küfre düşerse Allah affetsin dimi?