Hadislerin İncelenmesi.. (1)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bir farkla, çoğu gavur da Müslüman görünen bu zevatın yaptığını yapmaya cesaret edemez. Müslümanların arasındayım, der, korkar. Çekinir. Ulan ben gavurluğuma bakarım, nasıl inanırlarsa inansın bunlar, amaaaan der geçer vs...

Bunlardaki cüret kimsede yok.

maalesef forum yönetiminin bunda büyük katkısı var...aslında böyle yaparak başlarının ne kadar büyük derde gireceklerini bilseler....

şimdi ben gaza geldim, ışıd gibi keseceğim bunları...:)....

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bunlar kenar mahalle gecekondu kahvehanesi lafları...!!

Yukarıdaki iki kişinin bu yazıyı okuyabilme imkanı yok.Zar zor okusalar bile yazıdan zerre birşey anlamaları mümkün değil...

Ancak kenar mahalle kahvehanesinden internete girenler için yazıyı okumaya bile gerek yok.. Açarlar pis ağızlarını kenar mahalle pisliklerini buraya dökerler...

Yukarıdaki cahil iki kişi.. Zerre aklınız ,bilginiz varsa ,olmadığına eminim, yukarıdaki yazı ne anlatıyor...??

Yanlışları nelerdir bi anlatın görelim...!!

Hodri meydan..Zerre akıl ve bilginiz varsa tabii ki....???

ders veriyorum falan demiştin, üçkağıtçılık nasıl yapılırı öğretiyormusun öğrencilerine...

çelebiler

Kıdemli Üye
Allah rızası için sus yahu!. Birşey bilmeden benimle bilmeden tartışmaya girişme!.

İTİKAD VE İMAN KONUSUNDA BENİ GEÇEMEZSİN.EĞER BU HUSUSTA SENİ SORU YAĞMURUNA TUTARSAM KARŞIMDA EZİLİRSİN...

Şu ayete bir bakar mısın ne demek istiyor?..

NİSA SURESİ-59.يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

MEALİ: Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Resulüne ve sizden olan ulülemre de itaat edin. Eğer Allah’a ve âhirete iman ediyorsanız, hakkında ihtilâfa düştüğünüz meseleyi Allah’a ve Resulüne arzediniz. Böyle yapmanız hem daha hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.

"Allah’a ve Resulüne arzediniz."
Bu ayeti nasıl anlıyorsun anlat bana!..
"Allah ve Resulüne arz etmek" Kuran'a göre işlermizi düzenlemektir.Kuran'da Allah ve Resulü var değil mi?Kuran'daki hükümler Allah'ın hükümleridir.Bu hükümleri bize Allah'ın Resulü bildirmiştir.

Sen Resule gitmeyi hadislere göre inanmak ve amel etmek zannediyorsun.

Din Allah'tan gelen bilgi ile olur.Resulün söylediğini farz ettiğimiz bilgilerle olmaz.Çünkü dinin sahibi Allah'tır.

Bak aşşağıdaki ayette Rabbimiz kendisinden gelmeyen bir bilgi ile din oluşturanlar için ne buyuruyor.

Şunu da söyle: "Allah şunu haram etmiştir diye tanıklık edip duran şahitlerinizi getirin." Eğer tanıklık ederlerse sakın onlarla birlikte tanıklık etme! Ayetlerimizi yalanlayanlarla âhirete inanmayanların keyifleri ardınca gitme! Onlar, kendi Rablerine başkalarını denk tutuyorlar. (En’âm 6:150)
Allah rızası için sus yahu!. Birşey bilmeden benimle bilmeden tartışmaya girişme!.

İTİKAD VE İMAN KONUSUNDA BENİ GEÇEMEZSİN.EĞER BU HUSUSTA SENİ SORU YAĞMURUNA TUTARSAM KARŞIMDA EZİLİRSİN...

Şu ayete bir bakar mısın ne demek istiyor?..

NİSA SURESİ-59.يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

MEALİ: Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Resulüne ve sizden olan ulülemre de itaat edin. Eğer Allah’a ve âhirete iman ediyorsanız, hakkında ihtilâfa düştüğünüz meseleyi Allah’a ve Resulüne arzediniz. Böyle yapmanız hem daha hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.

"Allah’a ve Resulüne arzediniz."
Bu ayeti nasıl anlıyorsun anlat bana!..

adams77

Kanalizasyoncu
sende biliyorsun onların din algısında, Peygamber yok, Peygamberliği, postacılık sanmışlar, haşa postacıydı geldi ve işi bitti inancına sahipler.... işte bu küfür inancıdır...

" vema ersalneke illa rahmeten lil alemin".... ne demek sence... lütfen anlaşılır yaz...

Abdullah abi böyle bir durum yok aslada olamaz sizin anlamadığınız noktada zaten bu bunu anlamak için biraz kendi düşüncelerinizi bir kenara bırakıp ne dediğimize ne demek istediğimize bakıp değerlendireceksiniz.

Şimdi sizin yaptığını sizden öncekilerin böyle söylemlerini tekrar etmek onlar gidip bakmadılar bari siz gidin bakın.

alemlere rahmet olsun diye ama elçi kavramı o kadar içi boşaltılmış ki ne dediğimizi anlamak için bize şans vermelisin.

misal verecem

Ben sana hava ile çalışan motor icat ettim diyorum sen ise bir tane icat eden çıkmamış sen mi icat ettin diyorsun. Oysa kaybedecek bir şeyin yok ki. Ne çıkar beni biraz dinlesen azıcık imkan versen icadımı gösterme şansı versen?

ama sen bütün yolları daha en baştan kapatıyorsun.

çelebiler

Kıdemli Üye
sende biliyorsun onların din algısında, Peygamber yok, Peygamberliği, postacılık sanmışlar, haşa postacıydı geldi ve işi bitti inancına sahipler.... işte bu küfür inancıdır...

" vema ersalneke illa rahmeten lil alemin".... ne demek sence... lütfen anlaşılır yaz...
Hadisleri Peygamber sözü olarak kabul ettiğin için yanılgı içindesin.

Peygamber olmadan olur mu?Kuran'da Peygamberimize hiç rastlamadın mı?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Abdullah abi böyle bir durum yok aslada olamaz sizin anlamadığınız noktada zaten bu bunu anlamak için biraz kendi düşüncelerinizi bir kenara bırakıp ne dediğimize ne demek istediğimize bakıp değerlendireceksiniz.

Şimdi sizin yaptığını sizden öncekilerin böyle söylemlerini tekrar etmek onlar gidip bakmadılar bari siz gidin bakın.

alemlere rahmet olsun diye ama elçi kavramı o kadar içi boşaltılmış ki ne dediğimizi anlamak için bize şans vermelisin.

misal verecem

Ben sana hava ile çalışan motor icat ettim diyorum sen ise bir tane icat eden çıkmamış sen mi icat ettin diyorsun. Oysa kaybedecek bir şeyin yok ki. Ne çıkar beni biraz dinlesen azıcık imkan versen icadımı gösterme şansı versen?

ama sen bütün yolları daha en baştan kapatıyorsun.

verdiğim ayetin sende karşılığını buyur anlaşılır dilde yaz...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Hadisleri Peygamber sözü olarak kabul ettiğin için yanılgı içindesin.

Peygamber olmadan olur mu?Kuran'da Peygamberimize hiç rastlamadın mı?

Hadisi şerifler Peygamber efendimizin mübarek sözleridir...ve vahiydir....Kur an ı kerimde çok ayeti kerime var lakin, sizin Kur an a inanıyorum sözü laftan öte geçmediği için, bu yalnız iddiadan öteye geçemiyor...

ömerusta

Kıdemli Üye
etme abdullah vahi ayettir peygamber efendimiz ayetleri tek tek okumuş anlatmış duyurmuş yoksa beşeri sözleri kelamları kendisine ayittir vahi değildir

adams77

Kanalizasyoncu
verdiğim ayetin sende karşılığını buyur anlaşılır dilde yaz...

Abi sürekli aynı şeyleri tekrar ediyoruz. Elçi diyor sünnet demiyor lütfen kelimenin anlamını bozma Allah 'ın yazdırdığı gibi oku ve anla

Nice elçiler geldi hiç birini örnek almıyorsunuz?

105. Andolsun, biz Zikirden sonra Zebur'da da: 'Şüphesiz Arz'a salih kullarım varisçi olacaktır' diye yazdık.
106. Gerçek şu ki kulluk eden bir topluluk için bunda (Kur'an'da) 'açık bir mesaj' (veya gerçek bir çıkış yolu) vardır.
107. Biz seni alemler için yalnızca bir rahmet olarak gönderdik.

abi ayetleri ardı ardına oku. Biz seni diyor biz Muhammed 'i demiyor? Bu gönderilen nedir? Rahmet olarak.

Andolsun, biz onlara bir Kitap getirdik; iman edecek bir topluluğa bir hidayet ve bir rahmet olmak üzere bir bilgiye dayanarak onu çeşitli biçimlerde açıkladık A'raf 52.ayet

Biz Kitab'ı ancak, hakkında ihtilafa düştükleri şeyi onlara açıklaman ve inanan bir kavme rahmet ve hidayet olması dışında (başka bir amaçla) indirmedik. Nahl 64.ayet

Gördün mü abi Rahmet ve hidayet olması için kitap indirdik diyor?

Gördüğün gibi peygamber 'de kitaba uyuyor.Peygambere kitabı öğreten kim? Öğrendiğini uygula diyen kim? Uyguladığın ile uyar yol göster diyen kim? Öğrendiğini tebliğ et diyen kim?

Peygamber yaşadı ve uyguladı sen ona sünnet diyorsun ama o kitabı yaşadı işte peygamberin sünnet diye bize gösterdiklerini kitaba götürmez isek kitaba tasdik ettirmez isek doğru yaptığımızı nasıl anlayacağız?

çelebiler

Kıdemli Üye
Hadisi şerifler Peygamber efendimizin mübarek sözleridir...ve vahiydir....Kur an ı kerimde çok ayeti kerime var lakin, sizin Kur an a inanıyorum sözü laftan öte geçmediği için, bu yalnız iddiadan öteye geçemiyor...
"Delilsiz iman efiyorum" diyorsun yanlış burada başlıyor işte.Birisi de merak edip delil sorduğunda ortada bir delil olmadığı görülüyor.

Senin iman etmiş olman da bir işe yaramıyor.Çünkü müşrikler de delil aramıyorlardı."Atalarımızı bulduğumuz yol üzerindeyiz" diyorlardı değil mi?

Müslümanın farkı nerede o zaman?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
"Delilsiz iman efiyorum" diyorsun yanlış burada başlıyor işte.Birisi de merak edip delil sorduğunda ortada bir delil olmadığı görülüyor.

Senin iman etmiş olman da bir işe yaramıyor.Çünkü müşrikler de delil aramıyorlardı."Atalarımızı bulduğumuz yol üzerindeyiz" diyorlardı değil mi?

Müslümanın farkı nerede o zaman?

yahu benim atalarım müslüman...neyin delili.... Kur an, Allah rasulune itaat etmemizi, O na uymamızı, O nu sevmemizi, getirdiklerine iman etmemizi, hükmüne razı olmamızı emrediyor... dediğim kafanızda , Peygamber algısı olmadığı için, bunların ne olduğu konusunda kafanızdan geçenleri anlıyorsunuz... buda sizi uçuruma sürüklüyor...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Abi sürekli aynı şeyleri tekrar ediyoruz. Elçi diyor sünnet demiyor lütfen kelimenin anlamını bozma Allah 'ın yazdırdığı gibi oku ve anla

Nice elçiler geldi hiç birini örnek almıyorsunuz?

105. Andolsun, biz Zikirden sonra Zebur'da da: 'Şüphesiz Arz'a salih kullarım varisçi olacaktır' diye yazdık.
106. Gerçek şu ki kulluk eden bir topluluk için bunda (Kur'an'da) 'açık bir mesaj' (veya gerçek bir çıkış yolu) vardır.
107. Biz seni alemler için yalnızca bir rahmet olarak gönderdik.

abi ayetleri ardı ardına oku. Biz seni diyor biz Muhammed 'i demiyor? Bu gönderilen nedir? Rahmet olarak.

Andolsun, biz onlara bir Kitap getirdik; iman edecek bir topluluğa bir hidayet ve bir rahmet olmak üzere bir bilgiye dayanarak onu çeşitli biçimlerde açıkladık A'raf 52.ayet

Biz Kitab'ı ancak, hakkında ihtilafa düştükleri şeyi onlara açıklaman ve inanan bir kavme rahmet ve hidayet olması dışında (başka bir amaçla) indirmedik. Nahl 64.ayet

Gördün mü abi Rahmet ve hidayet olması için kitap indirdik diyor?

Gördüğün gibi peygamber 'de kitaba uyuyor.Peygambere kitabı öğreten kim? Öğrendiğini uygula diyen kim? Uyguladığın ile uyar yol göster diyen kim? Öğrendiğini tebliğ et diyen kim?

Peygamber yaşadı ve uyguladı sen ona sünnet diyorsun ama o kitabı yaşadı işte peygamberin sünnet diye bize gösterdiklerini kitaba götürmez isek kitaba tasdik ettirmez isek doğru yaptığımızı nasıl anlayacağız?

yani inat ediyorum diyorsun....

Yetim

Kısıtlı Erişim
etme abdullah vahi ayettir peygamber efendimiz ayetleri tek tek okumuş anlatmış duyurmuş yoksa beşeri sözleri kelamları kendisine ayittir vahi değildir

Yapma ömerusta senin gibi bir ustaya yakışmadı necm 3 ayetini tefekkür eyle vema yentiku an el heva

çelebiler

Kıdemli Üye
yahu benim atalarım müslüman...neyin delili.... Kur an, Allah rasulune itaat etmemizi, O na uymamızı, O nu sevmemizi, getirdiklerine iman etmemizi, hükmüne razı olmamızı emrediyor... dediğim kafanızda , Peygamber algısı olmadığı için, bunların ne olduğu konusunda kafanızdan geçenleri anlıyorsunuz... buda sizi uçuruma sürüklüyor...
Ataların da senin gibi iman etmek için delil aramadıysa?

Kendilerine ne anlatılırsa ona inandılarsa onlarda yanlış yapmıştır.

Allah bu yüzden delile göre inanmamızı istiyor.

ömerusta

Kıdemli Üye
peygamber efendimizi sav sevmek onu dinlemek ona uymak her müslümanım diyenin işidir
fakat şöyle bir yanlışa düşüyorsunuz onun kendi sözleri var birde ALLAH c.c. hın bildirdiği ayetler var karıştırmayın yoksa hırıstıyanlar gibi şu isanın sözü bu ALLAH c.c. hın sözü şuda benim sözüm gibi kuran anlatırsınız bu da sapkınlıktır

ömerusta

Kıdemli Üye
Yapma ömerusta senin gibi bir ustaya yakışmadı necm 3 ayetini tefekkür eyle vema yentiku an el heva

o kendi arzusu hevesiyle konuşmaz
veya kendi bilgisiyle konuşmaz sözünü yanlış anlıyorsunuz kurandan bahzederken müşrikler o uyduruyor bu deliolmuş dediler bu ayet ona istinaden indi

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Abi adamlar kitap ile kuran arasındaki farkı çözemiyorlar bu yüzden senin davetini anlamıyorlar.

Aslında bir bilseler senin onları neye davet ettiğini koşa koşa gelecekler ama birileri onlara yanlış bilgi vermiş fark etmiyorlar.

Hele siz o hadis münkirlerinden olan hocalarınızın adlarını verin bakalım o zaman müzakere veya tartışma ortamına gireriz.Biz gittiğimiz yolu sizden daha iyi bilmekteyiz.Kuru mealcilerden de değiliz. Sanki bizi Kur'an dışı düşünce fikir sahibiymiş gibi algılamışsınız.

Kur'an'ı te'vil etme selahiyetini nereden aldınız?.