Hadislerin İncelenmesi.. (1)

adams77

Kanalizasyoncu
çelebiler ve yahayy, ne dediğini bilmiyor hakikatte, lakin zahirde bilerek konuşuyorlar....sonucuna inanmıyorlar...

evet , hakikatı samimiyet ile istemek lazım..... Mekke Müşrikleri, Efendimize şöyle dediler, " sen hakikatten peygambersen, gökten bize taş yağdır " dediler... aslında samimi olsalardı ve nasibleri olsaydı en azından şöyle derlerdi...." sen hakikatten Peygamber sen, dua et bizede, islam bize nasib olsun"....

konumuz çelebiler yada yahayy değil ki abi!! lütfen

konumuz insanların ne dediğim bilmeden din hakkında konuşmaları ve insanları etraflarında toplayıp işte bunlar kitabın ayetlerinden gibi anlatmalarıdır. Yani kısaca Allah böyle istiyor bunu yapacaksınız!! Bunu biraz düşünmek gerek!!

adams77

Kanalizasyoncu
Mekke Müşrikleri, Efendimize şöyle dediler, " sen hakikatten peygambersen, gökten bize taş yağdır " dediler... aslında samimi olsalardı ve nasibleri olsaydı en azından şöyle derlerdi...." sen hakikatten Peygamber sen, dua et bizede, islam bize nasib olsun"....

Mekkeli müşrikler din hakkında bilgileri olsa idi böyle bir şey istemezlerdi. Peygamberi dinleyip hakikatı göstermelerini isterlerdi. İşte gördüğün gibi ne dediklerini bilmekdikleri için göktan taş istiyorlar!! Allah 'ın sünnetinden haberleri yok!!

çelebiler

Kıdemli Üye
forumdan çekinmesen bunu koyarsında.....

62f159a345b831fe51dd7762eb576278.jpg.thumb_700.jpg
Niye çekineyim görmemiştim.Şimdi gördüm.Onu da koyayım.

Ahi Evran

Profesör
Öyleyse hadis Kuran'a böyle mi sigorta oluyor?
Hadisin Kuran'ın anlamını bozduğunu siz de gördünüz.
Hadis Kuran'ın anlaşılmasına değil tam tersi anlaşılmamasına yol açıyor değil mi?

Dört halife döneminde recm cezası Medine site devletinin bir devamı olarak yürürlüktedir, ve o zaman daha sizin anladığınız şekilde hadis filan da yoktur ortada...

Recm cezası, aynen namazın şekli gibi tevatür olarak gelenekte nakledilmiştir...

çelebiler

Kıdemli Üye
Dört halife döneminde recm cezası Medine site devletinin bir devamı olarak yürürlüktedir, ve o zaman daha sizin anladığınız şekilde hadis filan da yoktur ortada...

Recm cezası, aynen namazın şekli gibi tevatür olarak gelenekte nakledilmiştir...
Peygamberimiz de halifeler de Kuran'a aykırı hareket ettiler o zaman hadislere göre.

Peygamberimiz ve halifelerin Kuran'a aykırı hareket ettiklerini mi düşünmek doğru olur yoksa hadisleri birilerinin uydurduğunu Peygamberimizin ve halifelerin Kuran'a aykırı hareket edemeyeceklerini mi düşünmek daha doğru ne dersiniz?

Ahi Evran

Profesör
Peygamberimiz de halifeler de Kuran'a aykırı hareket ettiler o zaman hadislere göre. Peygamberimiz ve halifelerin Kuran'a aykırı hareket ettiklerini mi düşünmek doğru olur yoksa hadisleri birilerinin uydurduğunu Peygamberimizin ve halifelerin Kuran'a aykırı hareket edemeyeceklerini mi düşünmek daha doğru ne dersiniz?

Öncelikle uydurma olduğu iddiası tarih(i) bilginiz açısından tutarsızdır!
Sadece hadis kitaplarında değil, fıkıh kitaplarında, tarih kitaplarında ve gelenek olarak nakledilmiştir...

Recm cezası Kuran'dan dolayı değil, Medine vesikasında sonra yürürlüktedir...Sahabe'de bir kaç istisna hariç Kuran'daki celde ayetlerini neshe yormamışlardır...

Eğer, Halifelerin Kuran'da aykırı hareket ettiklerini düşüneceksek, biraz tarih bilgini kurcala bakalım 4 halife döneminde recm'den daha çok ne oldu, Kuran'a aykırı hareket edildiyse bu recm'den gayrı neydi? !!!

İddianız tutarsız...

çelebiler

Kıdemli Üye
Öncelikle uydurma olduğu iddiası tarih(i) bilginiz açısından tutarsızdır!
Sadece hadis kitaplarında değil, fıkıh kitaplarında, tarih kitaplarında ve gelenek olarak nakledilmiştir...

Recm cezası Kuran'dan dolayı değil, Medine vesikasında sonra yürürlüktedir...Sahabe'de bir kaç istisna hariç Kuran'daki celde ayetlerini neshe yormamışlardır...

Eğer, Halifelerin Kuran'da aykırı hareket ettiklerini düşüneceksek, biraz tarih bilgini kurcala bakalım 4 halife döneminde recm'den daha çok ne oldu, Kuran'a aykırı hareket edildiyse bu recm'den gayrı neydi? !!!

İddianız tutarsız...
Sanırım Ben Kuran'ı tarih Kitabı olarak görmediğim için yazdıklarınızdan birşey anlamadım.

Allah'ın ayetine rağmen Peygamber ve halifeler zina edenleri taşlamışlar mı?

Ahi Evran

Profesör
Sanırım Ben Kuran'ı tarih Kitabı olarak görmediğim için yazdıklarınızdan birşey anlamadım. Allah'ın ayetine rağmen Peygamber ve halifeler zina edenleri taşlamışlar mı?

Allah'ın ayetine rağmen değil...Burada bir tedricilik var...Medine vesikasına göre, recm cezası Medine Site devletinin nizamında yürürlüktedir...Allah Rasulü (sav) ilk recm cezasını yahudiler arasında Tevrat'a göre hükmetmiş, daha sonra bir kaç recm vakıası olmuştur...Sorun şu ki bu nesh olmuş mudur, ben nesh olduğu kanaatindeyim, hatta bir de böyle bir rivayet var, ancak 4 halife dönemi uygulamalar bunun nesh olmadığına dair...

çelebiler

Kıdemli Üye
Allah'ın ayetine rağmen değil...Burada bir tedricilik var...Medine vesikasına göre, recm cezası Medine Site devletinin nizamında yürürlüktedir...Allah Rasulü (sav) ilk recm cezasını yahudiler arasında Tevrat'a göre hükmetmiş, daha sonra bir kaç recm vakıası olmuştur...Sorun şu ki bu nesh olmuş mudur, ben nesh olduğu kanaatindeyim, hatta bir de böyle bir rivayet var, ancak 4 halife dönemi uygulamalar bunun nesh olmadığına dair...

Şimdi anladım Allah razı olsun.

Resulün celde cezasını uyguladığı rivayetler de var hadislerde.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
kitapçima söyledim kitabi getiriyor azar azar ödeyerek alicam 3 yada dört ayda alirim inşallah

ya Mübarek, özel mesaj alam seçeneğin kapalı... o yüzden haber veremedim...burasıda konu dışı olduğu için yazmadım... kitapçıya sipariş verildi...1-2 gün içinde kargo ile teslim edilecek... az sabir yahu..:)