günahı çok olan cehennememi\cennetemi gider?

hirahos

Kıdemli Üye
Neyse, mesele uzayacak;

Hadi 19 işini geçtik; Kur'an'dan kendi reyinle aldığın bilgilerden Ehl-i Sünnet görüşlerine zıt olanlar var.. Mesela "Şefaat" konusu.. Daha önce delilleriyle yazmıştım...

Görüşlerini İslam alimlerinden yapacağın nakiller ile yazmanı rica ediyorum hidayet kardeşim.. Malum her kafadan bir ses çıkıyor artık... Bu gürültü ve şamatada senin sesini de kaybetmeyelim..

Herkesin içindekini ise elbette Allah bilir...

hidayet(3)

Üye
Neyse, mesele uzayacak;

Hadi 19 işini geçtik; Kur'an'dan kendi reyinle aldığın bilgilerden Ehl-i Sünnet görüşlerine zıt olanlar var.. Mesela "Şefaat" konusu.. Daha önce delilleriyle yazmıştım...

Görüşlerini İslam alimlerinden yapacağın nakiller ile yazmanı rica ediyorum hidayet kardeşim.. Malum her kafadan bir ses çıkıyor artık... Bu gürültü ve şamatada senin sesini de kaybetmeyelim..

Herkesin içindekini ise elbette Allah bilir...

Amenna ve saddakna...İmam kurtubinin tefsirinde (elhamdülillahirrabbilalemin)kelimesinin içindeki hamd ile ilgili 1 hadisi anlatmak istiyorum.Peygamberimiz. sahabeye bir gün şöyle der;''adamın biri çok eskiden şöyle bir dua etmiş:''yarabbi senin zatının ve saltanatının yüceliğine yakışır bir biçimde hamd ederim.''deyince her şeyi yazan ve sevap derecesini kaydeden melekler,bu cümlenin sevap derecesini ölçüp yazamamışlar.MeleklerAllahın huzuruna gidip demişler ki;''yarabbi bir kulun var onun yaptığı duanın karşılığının değerini ölçemiyoruz'',deyince Allah biliyor ama yinede soruyor;''o kulum nasıl dua etti'' diye.''yarabbi senin zatının ve saltanatının yüceliğine yakışır bir biçimde hamd ederim.''o duayı aynen yazın''dedi Allah.onun karşılığını ahirette yalnız ben verrim diyor''.ben o günden beri dualarımda hep böyle dua ederim.

ÇiLe-i AşK

Asistan
Amenna ve saddakna...İmam kurtubinin tefsirinde (elhamdülillahirrabbilalemin)kelimesinin içindeki hamd ile ilgili 1 hadisi anlatmak istiyorum.Peygamberimiz. sahabeye bir gün şöyle der;''adamın biri çok eskiden şöyle bir dua etmiş:''yarabbi senin zatının ve saltanatının yüceliğine yakışır bir biçimde hamd ederim.''deyince her şeyi yazan ve sevap derecesini kaydeden melekler,bu cümlenin sevap derecesini ölçüp yazamamışlar.MeleklerAllahın huzuruna gidip demişler ki;''yarabbi bir kulun var onun yaptığı duanın karşılığının değerini ölçemiyoruz'',deyince Allah biliyor ama yinede soruyor;''o kulum nasıl dua etti'' diye.''yarabbi senin zatının ve saltanatının yüceliğine yakışır bir biçimde hamd ederim.''o duayı aynen yazın''dedi Allah.onun karşılığını ahirette yalnız ben verrim diyor''.ben o günden beri dualarımda hep böyle dua ederim.

bende yeni okumustum bu hadis-i şerifi aklıma geldikce bende bu sekilde dua etmeye calısıyorum Allah'ın izniyle :shake2[1]:

qwets

Üye
konu cennet ve cehennem.Soru ise günahı çok olan cehennememi cennetemi girer? zaten başta bi yanlışlık var. Soru bu şekilde olduğunda

kişi nin her şeyi emanet hükmünde olduğundan başını secdeden kaldırmasa Allah ın verdiği bir göze eşit olurmu? O zaman soru bu şekilde olamaz çünkü günahlarının affı ve cezasını veren Allahu Tealadır. Kişi işlediği sevapla cennete giremez ama sevapsızda giremez. Bunu iyi anlamak gerek. Kişi namazla cenneti kazanamaz ama namazsızda kazanamaz.(Allah isterse her şey olur)

bu soruya şu şekilde desek. "Kişi imanını kurtarırsa cennete muhakkak girecek, kurtaramaz ise giremeyecek" Sevapları,haseneleri,iyilikleri ya dünyada yada cehennemde ona azapları hafifletir bir fazilet olacak. Üstad Bediüzzaman bu cehennemlik meselesinde ebedi cehhennemlik olayını gelen soru üzerine şöyle cevaplıyor.(gelen soruda Allahın merhameti gazabını geçmiş nasıl ebedi cehennemlik olur)
elcevap:"Diyelimki insan-toprak-hava-su-dağlar- aklınıza ne geliyosa tüm hak sahipleri o kişiden hakkını isteyecek.bunlar 1 milyar sene diyelim ama yinede son var gibi gözüküyor , işte o zaman Allah c.c. ün hakkı devreye girer ve o ezeli ve ebedi olduğu için hakkıda ebedir" Aklımda kaldığı gibi yazdım.
(Herşeyin en iyisini Allah c.c. ve Resulu s.a.v. bilir)

Tuncay ÖZ

Profesör
terazi belirler diyorum

iyilik yap, iyilik bul, sevab al...formul kısac bu
tabi kendi görüşüm

ALLAH c.c merhametlerini esirgemez

zebih

Kıdemli Üye
rasulu muhterem aleyhisselam: kim la ilahe illallah derse cennete gidecektir buyuruyor.

ebu zer radiyallahu anh soruyor: icki icse hirsizlik yapsa da mi?

evet, icki icse hirsizlik yapsa da!

icki icse hirsizlik yapsa da mi?

evet, icki icse hirsizlik yapsa da! ebu zer catlasa da patlasa da!

ehli sunnet velcamaat itikadinin oz prensiplerinden biri de sudur ki:

amel imandan bir cuz degildir.

hidayet(3)

Üye
rasulu muhterem aleyhisselam: kim la ilahe illallah derse cennete gidecektir buyuruyor.

ebu zer radiyallahu anh soruyor: icki icse hirsizlik yapsa da mi?

evet, icki icse hirsizlik yapsa da! ebu zer catlasa da patlasa da!

ehli sunnet velcamaat itikadinin oz prensiplerinden biri de sudur ki:

amel imandan bir cuz degildir.

hak dilara burda senin söylediğin bir hadis değildir.uydurma bir sözdür.buna inananlar doğru diyenler kurana iftira atmış olur.müminun 102-103 okursanız anlarsınız.

zebih

Kıdemli Üye
Ebu Zerr Cündeb İbnu Cünâde el-Gıfârî radıyallahu anh hazretleri anlatıyor:

Hazreti Peygamber aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

"Bana Cebrâil aleyhisselam gelerek "Ümmetinden kim Allah'a herhangi bir şeyi ortak kılmadan (şirk koşmadan) ölürse cennete girer" müjdesini verdi" dedi.

Ben (hayretle) "zina ve hırsızlık yapsa da mı?" diye sordum.

"Hırsızlık da etse, zina da yapsa" cevabını verdi. Ben tekrar: "Yani hırsızlık ve zina yapsa da ha!" dedim.

"Evet, dedi, hırsızlık da etse, zina da yapsa!"

Hazreti Peygamber aleyhissalatu vesselam dördüncü keresinde ilâve etti:

Ebu Zerr patlasa da cennete girecektir.

Buhari, Tevhid 33; Müslim, İman 153, (94); Tirmizi, İman 18, (2646).

acikcasi buhari muslim ve tirmizi'nin ittifak ile peygambere iftira attigini soylemenizi cok curetli buluyorum.

selametle

hirahos

Kıdemli Üye
Evet çoğu meselede Hidayet kardeşim malesef, cüretkar.. Bu ilk değildi.. Son da olmayacak anlaşılan..

Hidayet kardeş, bak kendi reyinle çıkardığın görüşler malesef Sahih kaynaklarca devamlı yalanlanıyor..

Azcık da olsa vicdanın sızlamıyor mu kardeşim..

hidayet(3)

Üye
Evet çoğu meselede Hidayet kardeşim malesef, cüretkar.. Bu ilk değildi.. Son da olmayacak anlaşılan..

Hidayet kardeş, bak kendi reyinle çıkardığın görüşler malesef Sahih kaynaklarca devamlı yalanlanıyor..

Azcık da olsa vicdanın sızlamıyor mu kardeşim..

bak kardeşim,en çok seninle tartıştık.Ama siz ve sizin gibi azıcık imanı olupta ne yarsa yaosın günahı sevabından fazla olsun cehenneme gider.ve oradan çıkar diyorsunuz.bunu böyle söyleyen herkes yalan söylüyor.bu insanlarıda yalan yanlış bilgilerinizle cehenneme doğru sürüklüyorsunuz.ve yine bunu söyleyen herkes kurana iftira atıyor...

hirahos

Kıdemli Üye
Bayramın kutlu olsun Hidayet (3) kardeşim..

Web sitesi
www.drcetiner.org
ALLAHIN habibi (s.a) bir hadisi kutsisinde buyuruyorki "ne edepsizdir.o kimseki hiç bir güzel amel işlemediği halde benden cennetimi istiyor." :good[1]:

Web sitesi
www.drcetiner.org
RABBİM ZULUM ALTINDA İNLEYEN TÜM MÜMİN KARDEŞLERİMİZE YARDIM ETSİN YİNE MÜMİNLER ZULUM ALTINDA YİN EBAYRAMLAR MAHSUN hepinizin bayramını tebrik ederim ALLAH cümlemizin yar ve yardımcısı olsun....

cennet Allah'ın fazlındandır o yüzden kardeşler her şeyin eniyiysini O bilir deyip merhametine sığınalım

F

fesuhul_lisan

Guest
Allah'ın rahmetinden sual olunmaz...
Bir kıssada ' Bir kimse insanlardan uzak bir adaya ibadete çekilmiş. En azından 40 yıl ibadet etmiş.Bu kimse vefat etmiş. Allah'u Teala sormuş; Ey kulum sana rahmetimle mi? yoksa yaptığın ibadetlerle mi? muamele edeyim demiş. Bu kimse bunca yıl ibadet ettim düşüncesiyle,Allah'u teala'nın yapmış olduğu ibadetleriyle muamele etmesini istemiş.Allah'u teala'da meleklerine o kimseyi cehenneme atın diye emretmiş.melekler okimseyi götürürken arkasına bakıp duruyormuş.Allah'u Teala neden bakıyorsun diye buyurduğunda o kimsede ''Ya Rabbi senin rahmetimden hala ümidimi kesmedim '' demiş,bunun üzerine Allah'u Teala o kimseyi af etmiş....''

hidayet(3)

Üye
Allah'ın rahmetinden sual olunmaz...
Bir kıssada ' Bir kimse insanlardan uzak bir adaya ibadete çekilmiş. En azından 40 yıl ibadet etmiş.Bu kimse vefat etmiş. Allah'u Teala sormuş; Ey kulum sana rahmetimle mi? yoksa yaptığın ibadetlerle mi? muamele edeyim demiş. Bu kimse bunca yıl ibadet ettim düşüncesiyle,Allah'u teala'nın yapmış olduğu ibadetleriyle muamele etmesini istemiş.Allah'u teala'da meleklerine o kimseyi cehenneme atın diye emretmiş.melekler okimseyi götürürken arkasına bakıp duruyormuş.Allah'u Teala neden bakıyorsun diye buyurduğunda o kimsede ''Ya Rabbi senin rahmetimden hala ümidimi kesmedim '' demiş,bunun üzerine Allah'u Teala o kimseyi af etmiş....''

bir hadisi şerifte peygamberimiz kimse kendi ameli ile cennete gidemez buyurdu.Sende mi ya resulallah dedi sahabe;evet bende dedi.Ancak Allah beni rahmetine gerk etti dedi.
bu hadise dikka et.senin ve benim anlattığım hadislere göre amel yapmamamız gerekir.İşte sende hadisleri böyle anlıyorsun.Bu hadislerde şifreler vardır.Burada söylemek istemiyorum.Amel yapın amel.Pasif dindarlığa soyunmayın.

ekvani

Asistan
evvela günah ve sevaba bakmak lazım tabi..
sonra cennet ve cehenneme bakmak..
ardından kimin ne yaptığına bakarsak..
kimin nereye gideceğini anlarız...
teşkkürler..