günahı çok olan cehennememi\cennetemi gider?

islamveinsan

Doçent
s.a

Cennet ve cehennem i belirleyen amel değildir, imandır..
İmanı tam olan kesinlikle cennet e gidecektir... belki cehenneme ugrayacaktır.
İmanı tam olmayan yada olmayan cehenneme gidecektir ebedi kalacaktır.

Günah ın varlığı azap için yeterlidir az veya çok olması ölçü değildir...

Günah ı olan hesabını verdikten sonra imanı nisbetinde cennet e gider.

Selam ve dua ile

hirahos

Kıdemli Üye
+

Cenab-ı Allah, Ahirette imanı olup da günahı çok olanları diler merhameti ile muamele edip affeder, Cenneti'ne alır; dilerse affetmez adaletiyle muamele ederek Cehennem'ine alır...

Şefaat bahsi de Allah'ın merhemetindendir.. Onun izin vermesiyle; kerem ve lutuflarda bulunmasıyladır..

(Teşekkürler islamveinsan)

hidayet(3)

Üye
+

Cenab-ı Allah, Ahirette imanı olup da günahı çok olanları diler merhameti ile muamele edip affeder, Cenneti'ne alır; dilerse affetmez adaletiyle muamele ederek Cehennem'ine alır...

Şefaat bahsi de Allah'ın merhemetindendir.. Onun izin vermesiyle; kerem ve lutuflar da bulunmasıyladır..

(Teşekkürler islamveinsan)

kerdeşim siz yok o sahte peygambermiş.Bu sapıkmış.o öyleymiş.bu böyleymiş.Siz anlamıyorsunuz ve ben tekrar söylüyorum;kuranı gerekirse bir sapıktan öğrenirim.ve sizin gibilerden din öğreniceğime yaşar nuri öztürk'ten öğrenirim daha iyi.En azından o sizden daha az sapıklık yapıor ve sizin gibi kıt değil idrak edebiliyor.ve dün bir ameliyat oldum onun için sadece bu kadar yazıyorum.

hirahos

Kıdemli Üye
kerdeşim siz yok o sahte peygambermiş.Bu sapıkmış.o öyleymiş.bu böyleymiş.Siz anlamıyorsunuz ve ben tekrar söylüyorum;kuranı gerekirse bir sapıktan öğrenirim.ve sizin gibilerden din öğreniceğime yaşar nuri öztürk'ten öğrenirim daha iyi.En azından o sizden daha az sapıklık yapıor ve sizin gibi kıt değil idrak edebiliyor.ve dün bir ameliyat oldum onun için sadece bu kadar yazıyorum.

.

Geçmişler olsun kardeşim, Allah tezden şifalar versin..

:friends:

ÇiLe-i AşK

Asistan
öncelikle rahatsızlıgınız için geçmiş olsun ancak hirahos abinin gerek bu mesajında olsun gerekse digerlerinde ne edebe aykırı nede kitaba sünnete aykırı hiçbir lafı olmamıştır..
lütfen saygıya edebe riayet edelim...
ön yargılı yaklaştıgımı düşündüm yazdıklarınıza karşı ama bir yere kadar en başta sizinle ilgili farkettiklerimde yanıldıgımı sanarak sevinmiştim ama maalesef dogru cıktı :uzgunum[1]:
yinede şimdiki mesajınızı hastalıgınızdan dolayı şuursuzca yazdıgınızı varsayıyorum yazılanda yanlış anlaşılacak ufacık bir kare bile yokken böyle dediginiz için :thinking: :thinking: :thinking:

hidayet(3)

Üye
Abicim kendisini Mehdi ve son devrin müceddidi ilan eden bir Zat'ın görüşlerini pazarlıyor malesef.. Hani tamam pazarlasın ama bağlı olduğu kişiyi gizlemesi başlı başına mesele.. Gizlemeden dese ki filan Zat'a bağlıyım tamam.. Mesele kalmaz..

İşin başka yüzü:

Bu Zat'ın görüşleri onun için Haktır.. Çünkü o en büyük Alim, en büyük kumandan, en büyük müceddid.. Buraya, Süleymaniye Kütüphanesini yığsan ve o Zat'ın görüşlerine uymasa yine kabul etmez..

Boşuna yorulma diye söylüyorum..

arkadaş sen benim kime bağlı olduğumu merak ediyorsun.sen kime bağlısın.hodri meydan hadi söyleyin hepiniz.burda mürşidleri mi tartışacağız.yoksa açtığımız konularımı tartışıcağız.bir insan saygıyı bilmeli.kimse kimsenin mürşidine küfür etmemeli.birisinin mürşidine hakaret eden kişi kendi mürşidine hakaret edildiğini bir düşünsün.ondan sonra konuşsun.

islamveinsan

Doçent
Bu arada mürşid imiz Kur 'an dır Risale i Nur a talebe gayreti güdezir o kadar..
Selametle..

hidayet(3)

Üye
Bu arada mürşid imiz Kur 'an dır Risale i Nur a talebe gayreti güdezir o kadar..
Selametle..

işte burda sizinle ayrılıyoruz.ben nur cemaatınada, ismail ağa cemaatınada iskender paşa cemaatınada, süleymancılar cemaatınada hepsine tabiyim.eşit mesafedeyim.bir tanesi olmazsa olmaz diyenlerdenim.hepsini çok seviyorum.hele böyle kötü bir zamanda.selametle

hirahos

Kıdemli Üye
Hidayet abim,

Neyse.. Madem rahatsızsın, istirahat etmiş olasın, dinlenip sıhhat bulasın; sonra inşallah yine konuşuruz..

:eek:fftp:

kemalali

Profesör
"Sizi cehenneme sürükleyen sebeb nedir? Derler ki, «Biz namaz kılanlardan degildik, yoksullara yemek vermezdik, batıla dalanlar ile birlikte biz de dalardık." (Müdessir Sûre-i Celilesi; 42-45)

Namaz Kılmayanların cezası
Kabirde Allah kabrini daraltır ( kaburgaların bir birine giresiye kadar)
kabrinde ateş yanar. Allah ona yılan musabat eder ki kıyamete kadar ona eşlik ederek (vurarak) kıyamete kadar azap eder
Kıyamette Allah ona yüzünün üzerinde sürünerek mulat eder ceheneme kadar. Allah ona gazapla bakarak yüzünün eti eriyip gider. Allah onu en küçük günahlardan bile hesaba çeker , af etmez

Alıntıdır.

hidayet(3)

Üye
ameliyatım kapalı oldu.inşaalah gezinebiliyorum.eski beşiktaşlı olduğum için şimdi bjk-gençlerb. maçını izleyeceğim.
şimdi bir şey söylemek istiyorum.ben nereye bağlı olduğumu söylemedikçe sen zan yapıp sahte peygambere tabi olduğumuzu söylüyorsun.Ahzap suresi 40\''Muhammed sizin babanız değildir.o hatemul enbiya(nebilerin sonuncusu)dır.''biz bu ayete inanan bir müslümanız.senin evranosoğlu dediğin kişi ile gayet iyi bilirim.O dahil, hasan mezarcı hariç, dünyada kimse ''ben peygamberim'' demedi.Hasan mezarcıyada iğne yaptılar.sen diyorsun ki senin fikirlerin evronozoğlu denilen şahsın fikirleriyle aynı.ben kurandan ayetler okuyorum.Peygamberden hadisler okuyorum.eğer bazı fikirler tutuyorsa bu beni bağlamaz.bir gün internette bir siteye girmiştim.Malatyalı mübarek bir hoca efendinin yazısını okudum.Yaşar nuri ile evronozoğlunun ceviz kabuğundaki programını izlediğini söylemiş.Evronozoğlunun her dediğinin yanlış olduğunu ama bir konuyu doğru söylediğini onunda her nebinin kitap gelen bir peygamber resulun ise kitap gelmeyen peygamber olduğunu söylüyordu.ben 1976'da bu konuyu biliyordum.ahzap 40'a dikkat edin hatemul enbiya diyor.yani nebilerin sonuncusu.resullerin sonuncusu demiyor.bununla beraber peygamber kelimesi kuranın hiç bir yerinde yoktur.çünkü süryanice bir kelimedir.arapçada nebi peygamber demektir.resul ise elçi demektir.bizim cahil meal ve tefsircilerimizn coğunluğu kuranın neresinde resul kelimesini görmüşse peygamber diye yazmışlardır.ben aynı zamanda dini kitap satıcısıyım.türkiyede 30-35 tane meal ve tefsir vardır.hepsini inceledim.nerde resul kelimesini görmüşlerse Ali bulaç,Mustafa kasadar ve senin şu evronozoğlu dediğin şu kişi hariç,hepsi resul kelimelerine peygamber diye yazmışlar. bu sefer ortaya komik bir durum çıkmış.enam 130\ey insanlar ve cinler topluluğu size içinizden resuller (peygamberler)
gelmedi mi?komiklik şurada cinlerden peygamber olmaz.hac 75\ biz insanlardan ve meleklerden resuller(peygamberler) gönderiz.komiklik şurada insanlardan peygamber biliyoruz.ama meleklerden peygamberler bilmiyoruz.çünkü böyle bir şey yok ve olamaz.ben 20 sene önce bildiğim bu konu 20 senede tesine dönmüş.resul kelimeleri peygamber diye anlaşılmış.üstelik birde kendisine kitap gelen peygamber demiş.her nebi resuldur.ama her resul nebi değildir.konu bu kadar basit.sahte peygaömberden bahsetmek böyle bir zamanda fitneye sebep olur.Allah muhafaza sahte peygamberi gerçek peygamber diye arayanlar bile çıkabilir.o yüzden konuları fazla açmamak lazım.

islamveinsan

Doçent
işte burda sizinle ayrılıyoruz.ben nur cemaatınada, ismail ağa cemaatınada iskender paşa cemaatınada, süleymancılar cemaatınada hepsine tabiyim.eşit mesafedeyim.bir tanesi olmazsa olmaz diyenlerdenim.hepsini çok seviyorum.hele böyle kötü bir zamanda.selametle

S.a

Kardeş burda yanlış anlaşılma olmuş...
Benim o sözüm kişileri mürşid ilan edenlereydi... Dedim ki bizim mürşidimiz kur'andır...

Risale i nur a talebeyiz diye süleymanlilari red etmedik ismail ağa cemaatine hiç sözümüz olmamıştır bu siteye 500 den fazla yazı yazmışım hiç birisi ehli sünnet inancına muhalif değildir...

Selametle..

hirahos

Kıdemli Üye
:D

Hidayet abim,

Ben, Evrenesoğlu'na "sahte peygamber" dememiştim zaten.. Kendi iddialarını yazmıştım: Mehdi ve Veli Resul..

İkincisi siz Nefsin 19 Afetinden bahsediyorsunuz.. Ruhun 19 hasletinden.. Bunu Evrenesoğlu da söylüyor..

Halbuki bu bilginiz yanlış.. Nefsin 19 değil 79 kötü ahlakı var.. Bunlar Ahlak-ı Zemimelerdir.. Bunlar tebdil olunca Nefsin 79 güzel ahlakı ortaya çıkar.. Ruhun değil..

Şimdi ortada bir yanlış bilgi var ve bunu paylaşan iki kişi var.. Evrenesoğlu'na şu anda soramayacağıma göre; size sormak durumundayım:

Bu bilgiyi nerden aldınız? Ya da bu fikre nasıl kapıldınız? Bu bilgiyi ilham vasıtasıyla mı öğrendiniz yoksa?

kutayre

Üye
Zerre kadar imanı olanın cehenneme gitmeyeceği...

risalei nur tefsirinde 4. sözde herkesin sermayesine göre kimisinin tayyare ile, kimisinin şimendifer ile gideceği teşbihi yapılırken hakikat noktasında temsil tatbik edilince kimisi o mesafeyi berk gibi takva kuvvetine göre ve kimisinin daha hızlı geçeceği söylenmekte.

Benim anladığım odur ki günahı çok olan biz mumin kişiler(inşallah) o yolda epey bir ağırlığımız olacak ve bunun sıkıntısını çekeceğiz. Ama inaşllah zerre kadar imanı olan cehenneme girmeyecek...

Zerre kadar iman denildiği zaman bunu küçümsememek gerektir. Kainatın efendisinin gönderilme sebebi imandır... Büyüklerin hayatı ve gayesi ve çektikleri her şey bu ebedi hayatı kazandıran ve zerre kadarı bile baki bir hayatı hediye eden iman davası içindir.

ve şurasıda varki her ne akdar zerre kadar desekte sanki bu imanı çok kolay elde ederiz ve muhafaza ederiz zannetsek te gerçekten bu kolay değil...

mumin insan günah ta işler, sevabda... bu imansızlığa delalet etmez...

çünki his ve heves aklın mizanını dinlemezler günah işlemek noktasında...

tevbe kapısı açıktır inşallah...

sevgi ile.

hakkınızı helal ediniz.

Zerre kadar imanı olanın cehenneme gitmeyeceği...

risalei nur tefsirinde 4. sözde herkesin sermayesine göre kimisinin tayyare ile, kimisinin şimendifer ile gideceği teşbihi yapılırken hakikat noktasında temsil tatbik edilince kimisi o mesafeyi berk gibi takva kuvvetine göre ve kimisinin daha hızlı geçeceği söylenmekte.

Benim anladığım odur ki günahı çok olan biz mumin kişiler(inşallah) o yolda epey bir ağırlığımız olacak ve bunun sıkıntısını çekeceğiz. Ama inaşllah zerre kadar imanı olan cehenneme girmeyecek...

Zerre kadar iman denildiği zaman bunu küçümsememek gerektir. Kainatın efendisinin gönderilme sebebi imandır... Büyüklerin hayatı ve gayesi ve çektikleri her şey bu ebedi hayatı kazandıran ve zerre kadarı bile baki bir hayatı hediye eden iman davası içindir.

ve şurasıda varki her ne akdar zerre kadar desekte sanki bu imanı çok kolay elde ederiz ve muhafaza ederiz zannetsek te gerçekten bu kolay değil...

mumin insan günah ta işler, sevabda... bu imansızlığa delalet etmez...

çünki his ve heves aklın mizanını dinlemezler günah işlemek noktasında...

tevbe kapısı açıktır inşallah...

sevgi ile.

hakkınızı helal ediniz.

İMZA...

Teşekkürler.

islamveinsan

Doçent
s.a
Zerre kadar imandan muradınız nedir ?

Mesela bir adam Allah a inansa sıfatlarından bi kaç tanesine iman etse olur mu ?

İman tam olmalıdır.... Zerre kadar eksik olursa ebedi cehennemliktir...

Selam ve dua ile

kutayre

Üye
s.a
Zerre kadar imandan muradınız nedir ?

Mesela bir adam Allah a inansa sıfatlarından bi kaç tanesine iman etse olur mu ?

İman tam olmalıdır.... Zerre kadar eksik olursa ebedi cehennemliktir...

Selam ve dua ile

elbetteki imanında mertebeleri var...

Benim imanımla veya sizin imanınızla Peygamber efendimizin imanını nasıl kıyas edeceksiniz? Hangisi daha üstün?

Zira bir hurma çekirdeği, bir hurma ağacı gibi, kendi ağacını tavsif eder.Nasıl bir hurma çekirdeğinden, tâ mükemmel bir hurma ağacına kadar ne kadar meratib bulunur. Öyle de: Namazın derecatında da daha fazla meratib bulunabilir. Fakat bütün o meratibde, o hakikat-ı nuraniyenin esası bulunur...

kendi tefekkürümce zerre kadar iman bir çekirdekse o iman ağacının vasıfları vardır...

Ama rasulullah efendimizde ve büyüklerde bu iman çekirdeği neşv-ü neva bulmuş meyve vermiş ve ağaç olmuştur...

bir de ilmel yakin, aynel yakin, hakkal yakin mertebeleri var ki oraları ayrı birer mevzu...

Bazılarının imanı vardır taklidi iman anneden babadan çevreden ansıl gördü ise bu iman çok çabuk şüphelere maruz kalabilir ve gidebilir,

ve tahkiki iman vardır ki inşallah hiç bir şüphe onu yıkamaz...

Acaba hakiki manada iman etti isek ve ediyorsak bu halimiz neden nice?

ezcümle, herkesin imanında meratib var önemli olan o imanı muhafaza etmeye çalışmak ve tahkiki imanı ve marifetullahı kazanmaya çalışmaktır...

sevgilerimle...

hidayet(3)

Üye
:D

Hidayet abim,

Ben, Evrenesoğlu'na "sahte peygamber" dememiştim zaten.. Kendi iddialarını yazmıştım: Mehdi ve Veli Resul..

İkincisi siz Nefsin 19 Afetinden bahsediyorsunuz.. Ruhun 19 hasletinden.. Bunu Evrenesoğlu da söylüyor..

Halbuki bu bilginiz yanlış.. Nefsin 19 değil 79 kötü ahlakı var.. Bunlar Ahlak-ı Zemimelerdir.. Bunlar tebdil olunca Nefsin 79 güzel ahlakı ortaya çıkar.. Ruhun değil..

Şimdi ortada bir yanlış bilgi var ve bunu paylaşan iki kişi var.. Evrenesoğlu'na şu anda soramayacağıma göre; size sormak durumundayım:

Bu bilgiyi nerden aldınız? Ya da bu fikre nasıl kapıldınız? Bu bilgiyi ilham vasıtasıyla mı öğrendiniz yoksa?

nefsin 19 afetini ve ruhun 19 hasletini kurandan öğrendiğimi hala görememişsiniz.çünkü karşısına kuran ayetlerini yazmıştım.nefsin 7 kademesinide cübbeli ahmet hocadan öğrendim.
1-nefsi emmare(emredici nefis)yusuf 53
2-nefsi levvame(kınayıcı nefis)
3-nefsi mülhime(ilham edici nefis)
4-nefsi mutmainne(tatmin olmuş olmuş)fecr 27
5-nefsi raziye(Allahtan gelene razı olan nefis)fecr 28
6-nefsi marziye(Allahın razı olduğu nefis)fecr 29
7-nefsi tezkiye(temizlenmiş nefis)

19 dedik 19'un 7 dedik 7'nin ayetlerini verebiliyoruz.sen ise nefs ayetlerinin 79 olduğunu söylüyorsun.yaz bakalım 79 tane ayet.öyle kurusıkı tabancayla ateş edilmez.Hirahos kardeşim sende 1975'lerdeki siyah beyaz televizyonlar gibisin.ses var görüntü yok.