günahı çok olan cehennememi\cennetemi gider?

hidayet(3)

Üye
biraz daha açar mısın hidayet kardeşim?dediklerinden bir şey anlamadım.

EbuMahir

Asistan
Ya bu insanlar ne kadarda merakli milleti cehenneme gondermeye, sanki kendilerine cennette yer kalmayacak diye korkuyorlar...

Allah cc zanniniz uzerinedir...

hidayet(3)

Üye
Mealle amel eden zindiıktır.

Arapça öğrenmek çok mu zor. İsteyince Allah C.C nasip ediyor. Kaldıki O Okudumuz tevsirleri yazan mübarekler varya, aç onların kitaplarını ve takdim veya ön söz olan kısım varya orayı okuyun bakalım ne diyorlar. Bu şekilde yazmamız doğru değildir. Ama insanların bir fikri olsun ve bazı şeylerden ibret alıp araştırsın ve orjinalınden okusun diye yazılmıştır. Hiç üşenme Al en güvenilir tevsirlerden biri olan elmelı tevsirini bak. Hamdi hoca ne demiş kitaba başlarken.

Türkçeyi doğru yazamayanlar arapçayı nasıl öğrenencek merak ediyorum.Ben 7 sene imamhatip okudum.Arapçayı öğrenemedim.Öğrenen veya konuşanıda görmedim.
Biz sizlere kur'an ayetlerini ve hadislerikafamıza göre yorumlayıp göndermiyoruz.Konularla ilgili olanları gönderiyoruz.Herkes kabı kadar su alır.
Tefsirlere gelince:birinin ak dediğine öbürü kara diyebiliyor.Allah:''biz bu kuranda hiç bir şeyi eksik bırakmadık''diyor.Arapça bilmekle kur'an öğrenilseydi araplar bugünkü zillet içinde olmazlardı.
Şunu da belirtmek isterim kurtubi'nin 20 ciltlik tefsiri taberinin 9 ciltlik tefsiri bende mevcuttur.Aynı zamanda bunları okudum ve tavsiye ederim.
Hala beni anlayamanlar var.Bazı kuran sırlarını öğrenip öğretmenin adı zındıklık mıdır?Hac 54:''kendilerine ilim verilenlerin peygamberin söylediklerinin bir hak olduğunu bilmeleri için idrak edebilmeleri için'dir.''

hidayet(3)

Üye
s.a
Madem ki Kur'an okunup amel etmeye ve anlamaya yetiyor, İsteyen bi tane Kur'an temin etsin, okusun hüküm versin, yaşasın...
Hz Muhammed sas niye gelmiş...?
Bu suale cevap isterim... Hidayet çi kardeş...?

selametle...

Kuran ve sünnete uymamamızı peygamberimiz veda hutbesinde söylüyor.Kuranı peygamberimiz açıklar.Hadisleri sahabe açıklar.Sahabenin dediklerini tabiin açıklar.Tabiinin dediklerinide veli mürşidler açıklar.Bizde ordan öğreniriz.Buraya kadar tamam.Peki veli mürşidlerin içindeki Ali kalkancıları ne yapacağız?

hidayet(3)

Üye
Bu konularda birbirimize ve bilmeyenlere faydalı olmak istiyorsak başlığı ona göre açmalı ve içerikte de hadis ve ayetlerden oluşan, ilim dolu bir yazı yazmalıyız... İçerisinde ümit de olmalı, korku da... Böyle biryere varamayız, çünkü ancak Rabbimiz bilir ne olacağımızı... Rahmet O'nda, merhamet O'nda, gadap O'nda, adalet O'nda... Birilerini cehennemlik etmek, birilerini cennete sokmak bizim tekelimizde değildir, olamazda... Diyorsak, "biz bunu yapmıyoruz sadece verilen bilgiler ışığında kendimize yol bulmaya çalışıyoruz" o vakit hadisleri, alimlerin kitaplarını da incelemek ve ilmi makbul birilerine danışmak lazımdır... Yani siz adamı cennete de koysanız mümin diye, ibadetleri çok iyi diye, yardımsever diye......... Bİr bakarsınız o kesinlik kaybolmuş ve adam cehennemin dibini bulmuş... Çünkü mukallibel kulub olan ancak ve ancak Rabbimizdir... Biz ancak zahire göre hareket edenleriz... Kur'an-ı Kerimi anlama konusuna gelince... Bu konuyla alakalı bir yazı alıntısı yapmıştım daha önce foruma... Hidayet kardeşe tekrar tekrar o yazıyı okumasını tavsiye ediyorum...

Kuran mealini 100 kişi okusa 99'u anlamaz.100 kişinin öğretmeni hakiki mürşidse 99 anlar 1'i anlamaz.Meal demek kurandan anlaşılan demek.yoksa tercüme değil.bi bunları bilmeyen birisi değiliz.biz size meal okuyun demiyoruz.kurana meal okuyarak başlayın diyoruz.

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Kardeşim... Ali kalkancıdan sana ne?!?!?!? Sen hakiki mümin olabildinmi? Hakiki mürid olabildinmi??? Ali kalkancı gibiler bizler görevimizi yapmadığımız için yol buluyor da bunları yapıyor...!!!! Bİzlerin ilmi öğrenip öğretmesi gerekirken bunlar üç kuruşluk sahte bilgileriyle milleti kandırıyor! Her zaman şu gerçeği nefsinize kabul ettirin!!! Ben daha iyisini yapamadığım için bu müminler bu halde!!!! Ali kalkancıyı değil siz evinizin içindeki müminleri düşünün! Acaba sizden yana ferahlarmı, razılarmı, huzurlularmı?!?!?!?! Ya lütfen ya! işte biz hep bu yüzden takılıyoruz... Oturduğun yerden o bunu yaptı şu şunu... Sen naaptın hemşerim????? Iıı şeyyy hmmm.... Ben de Kur'anı açtım okudum okudum sonrada gittim müminlerle tartıştım....... Bu mu bizim yapabildiğimiz en iyi şey?!?!?!?!? Lütfen ya!...

MiHRiMaH

Ben Kur'ana elif be sini öğrenerek başladım kardeş... Okuyorum.. Ama Rabbimin ilahi kelamını ruhumu yüceltsin diye, huzura erdirsin diye, gözüm nurlansın diye okuyorum!!!!!!! Anlamaya çalışmıyorum... Meal okumakla dini öğrenemez ve uygulayamazsınız!... Biz de diyoruz ki meal oku ama dini uygulamak için değil, olur ki senin okuduğun meale göre düşündüğün yanlış olur... Ki o zaman o da senin sonun olur... Neyse kardeşim... Bu kadar yazı yazmışız hakikaten anlamak güç... İlimler su gibi akmış şurda... Hala birşeyleri paylaşamamışız... Sen iyi biliyorsundur da ben bilmiyorumdur... Senin kaynağın doğrudur da benim ki değildir... Ama ya tersi durum söz konusuysa?!?!?!? İhtilaf değil de yol sunalım biz... Sen öyle de ben böyle... Yoksa ne bu böyle yarış yapar gibi... Selametle kardeş...

hidayet(3)

Üye
Ya bu insanlar ne kadarda merakli milleti cehenneme gondermeye, sanki kendilerine cennette yer kalmayacak diye korkuyorlar...

Allah cc zanniniz uzerinedir...

Biz kuran ayetlerini yorum yaparak göndermiyoruz.Konularla bağlantılı olanlarını gönderiyoruz.Bağlantıyı kurmakta size kalıyor.

hidayet(3)

Üye
Ben Kur'ana elif be sini öğrenerek başladım kardeş... Okuyorum.. Ama Rabbimin ilahi kelamını ruhumu yüceltsin diye, huzura erdirsin diye, gözüm nurlansın diye okuyorum!!!!!!! Anlamaya çalışmıyorum... Meal okumakla dini öğrenemez ve uygulayamazsınız!... Biz de diyoruz ki meal oku ama dini uygulamak için değil, olur ki senin okuduğun meale göre düşündüğün yanlış olur... Ki o zaman o da senin sonun olur... Neyse kardeşim... Bu kadar yazı yazmışız hakikaten anlamak güç... İlimler su gibi akmış şurda... Hala birşeyleri paylaşamamışız... Sen iyi biliyorsundur da ben bilmiyorumdur... Senin kaynağın doğrudur da benim ki değildir... Ama ya tersi durum söz konusuysa?!?!?!? İhtilaf değil de yol sunalım biz... Sen öyle de ben böyle... Yoksa ne bu böyle yarış yapar gibi... Selametle kardeş...

'' ruhumu yüceltsin diye kuranı arapça okuyorum ''diyorsun.Ruh zaten yücedir.Ne yazık ki türkçe meal okumayalım diye biliyorsunuz.oldu olacak ingilizce okuyalım.

MiHRiMaH

'' ruhumu yüceltsin diye kuranı arapça okuyorum ''diyorsun.Ruh zaten yücedir.Ne yazık ki türkçe meal okumayalım diye biliyorsunuz.oldu olacak ingilizce okuyalım.

Hasbinallah ve ni'mel vekil!!!!!!!!!!! Ruh yücedir de benim ordaki kastımı anlamışsınızdır bu laf döndürmelere mana veremedim!!! Ruh ne ile sükun bulur???? Ruh ne ile huzura erer?!?!? Bu kadar alıntı yeter de artar bile anlayana... Daha bu konuda yazmıyorum birşey daha... Kafi miktarda oyalandık sizinle zaten...

Sual: Kur’an-ı kerimi anlamak için ne yapmalıyız?
CEVAP
Kur’an-ı kerimin hakiki manasını anlamak isteyen bir kimse, din âlimlerinin kelam ve fıkıh ve ahlak kitaplarını okumalı. Bu kitapların hepsi, Kur’an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden alınmıştır. Kur’an tercümesi diye yazılan kitaplar, doğru mana veremez. Okuyanları, bunları yazanların düşüncelerine ve maksatlarına esir edip, dinden ayrılmalarına sebep olur.

Kur’an-ı kerim hiçbir dile tercüme edilemez. Herhangi bir şiirin bile, tam tercümesine imkan yoktur. Ancak izah edilebilir. Kur’an-ı kerimin manası tercümeden anlaşılmaz. Bir âyetin manasını anlamak demek, Allahü teâlânın, bu âyette ne demek istediğini anlamak demektir. Bu âyetin herhangi bir tercümesini okuyan, murad-ı ilahiyi öğrenemez. Tercüme edenin anlamış olduğunu öğrenir. Hiçbir Kur’an tercümesinden din öğrenilemez. Dinini öğrenmesi için bir kimsenin eline, en uygun tercümeyi vermek, okyanus ortasında bulunan insana bir tahta parçası vermekten daha kötüdür. Çünkü bu tahta parçası ile insan sahile çıkabilir, çıkamazsa ölür ve imanlı ise Cennete gider. Fakat tercümeden din öğrenmeye kalkışan, imanını kaybedebilir. Yahut denizde yüzenleri görüp de, (Yüzmek kolay, herkes yüzebilir) sanarak yüzme bilmeyen bir genci, okyanusun ortasına atmak, Kur’ana mana vermek yanında çok hafif kalır. Çünkü yüzme bilmeyen boğulur; fakat Kur’an-ı kerime yanlış mana veren, küfre düşüp Cehenneme gider.

Zaten, bizim gibilerin, dini öğrenmek için, tefsir ve hadis okuması uygun değildir. Çünkü Kur’an ve hadisi yanlış anlamak veya şüphe etmek imanı giderir. Bu inceliği iyi bildiği için, Hz. Ebu Bekir, (Kur’anı kendi görüşümle tefsire kalkarsam, beni hangi yer taşır, hangi gök gölgeler) buyurdu. (Şir’a)

Sual: Kur’anı Türkçe tercümesinden okumak uygun mu?
CEVAP
Hayır, değildir. Diyanetin hazırladığı Kur'an-ı kerim mealinin önsözünde diyor ki:
(Kur'an-ı kerim, yalnız Türkçeye değil, hiçbir dile hakkıyla çevrilemez. Eski tefsirlerin ışığı altında verilen manalara da tercüme değil, meal demek uygundur. Kur'anın yalnız manasını ifade eden sözleri, Kur'an hükmünde tutmak, namazda okumak caiz olmaz. Hiçbir tercüme, aslının yerini tutamaz.)

Büyük İslam âlimi İbni Hacer-i Mekki hazretleri buyurdu ki:
(Kur'an-ı kerimi Arapçadan başka harf ile yazmak ve Kur'an-ı kerim yerine tercümesini okumak haramdır. Kur'an-ı kerimi tercüme etmek başka, yapılan tercümeyi Kur'an yerine koymak başkadır. Arapçadan başka harf ile yazmak ve böyle yazılmış olanı okumak haramdır. Kur'anı Arapça harflerle, okunduğu gibi yazmak bile haramdır.)
[Fetava-i fıkhıyye s.37]

hirahos

Kıdemli Üye
mhrmh abim,

Hidayet kardeş kendine göre Tefsir etmiyor.. Başkasının görüşlerini burda pazarlıyor..

O yüzden kendi aklınca tefsir ettiğini söyleyemeyiz..

MiHRiMaH

abi değilim:D ...

Kendi tefsir etmiyor ama edenin görüşünü pazarlıyor?! E burda onu ayıran durum nedir yine de muhattabımız olmaktan? Bu kadar ilim sunuyoruz arayıp buluyoruz burda saatlerimizi veriyoruz... Eğer hakikaten insaflı ve hakikatli bir kimse ise okur yazılanları bir kez vicdanen rahatsız olup...

ÇiLe-i AşK

Asistan
mhrmh abim,

Hidayet kardeş kendine göre Tefsir etmiyor.. Başkasının görüşlerini burda pazarlıyor..

O yüzden kendi aklınca tefsir ettiğini söyleyemeyiz..

ben kimin görüşlerini alıntıladıgını cok merak ettim?

hidayet abi hirahos abinin buradaki ve diger konudaki sorularını cevaplandırmanızı bekliyoruz merakla:thinking:

hirahos

Kıdemli Üye
Abicim kendisini Mehdi ve son devrin müceddidi ilan eden bir Zat'ın görüşlerini pazarlıyor malesef.. Hani tamam pazarlasın ama bağlı olduğu kişiyi gizlemesi başlı başına mesele.. Gizlemeden dese ki filan Zat'a bağlıyım tamam.. Mesele kalmaz..

İşin başka yüzü:

Bu Zat'ın görüşleri onun için Haktır.. Çünkü o en büyük Alim, en büyük kumandan, en büyük müceddid.. Buraya, Süleymaniye Kütüphanesini yığsan ve o Zat'ın görüşlerine uymasa yine kabul etmez..

Boşuna yorulma diye söylüyorum..

Sofuoglu

Ordinaryus
Abicim kendisini Mehdi ve son devrin müceddidi ilan eden bir Zat'ın görüşlerini pazarlıyor malesef.. Hani tamam pazarlasın ama bağlı olduğu kişiyi gizlemesi başlı başına mesele.. Gizlemeden dese ki filan Zat'a bağlıyım tamam.. Mesele kalmaz..

İşin başka yüzü:

Bu Zat'ın görüşleri onun için Haktır.. Çünkü o en büyük Alim, en büyük kumandan, en büyük müceddid.. Buraya, Süleymaniye Kütüphanesini yığsan ve o Zat'ın görüşlerine uymasa yine kabul etmez..

Boşuna yorulma diye söylüyorum..

hirahos abi sende acik konus artik yahu,:) suna sapik iskender evrenesoglu desene

Kuran mealini 100 kişi okusa 99'u anlamaz.100 kişinin öğretmeni hakiki mürşidse 99 anlar 1'i anlamaz..

baksana abi dedigin gibi kendiside teyid etmis,bunlarin ogretmeni hakiki mursid ,sen ben anlayamayiz sadece ve sadece onlar anlar;)

konuya gelince birkac kelamda biz edelim acizane biiznillah

elbetdeki Allah(c.c)'in bagislayicilik sifati sonsuzdur,
kudretine sual olmaz lakin,
bizde kolayci olup ha bakin ya nasil olsa boyleymis diyerek,
kendimizi kandirmayalim...

en iyi sekilde dinimizin geregini yerini getirip Allah(c.c) en guzel sekilde kul olmaya calisalim,
cennete girmek o kadar kolay degil .......

cennetde ve cehennemde kimlerin bulunacagi vede orantisi malumdur...

hepimizin bildigi gibi ,muslumanlik oyle lafla sozle olmuyor ,
bir kisi Allah(c.c) hicbir emrini yerine getirmeyecek,
kufur vede yanlis icerisinde nefsiyle yasayacak,
verilen emanete hiyanet edecek,
sonrada nasil olsa ben muslumanim sonunda cennetde var diyerek isin kolayina kacacak,
varmi boyle birsey,

elbetdeki en dogrusunu Allah(c.c) biliyor,

bu boyutda degerlendirmek istedim,
surci lisan ettiysek affola

selametle....

hirahos

Kıdemli Üye
Abi istedim ki bizzat kendisi bu iki yüzlülüğünü ilan etsin..

Ama malesef, ısrarla nereye bağlı olduğunu gizlediği gibi, son sahnede de kendisi bu iki yüzlülüğü aşikar etmedi..

Büyük Mehdinin ve Bütün zamanların Müceddidinin ocağından bir kardeşimiz; ama ne hikmetse bunu dahi ilan etmekten çekiniyor..

Bu arkadaşın forumda bugüne kadar yazdığı görüşleri genel çizgi dışındadır.. Yazdıkları konular Kur'an-Sünnet-İcma-Kıyas ana caddesinden saptığını da ilan eden yazılar..

Bizzat inceledim; bu arkadaşın görüşleri kendisine değil İskender Evrenesoğlu'na ait.. Yazdıkları orjinal bilgiler değil yani.. Arkadaşa içerlediğim nokta da tam burası.. Başkalarının görüşlerini kendi görüşüymüş gibi satmaya kalkışması.. Ve bunu sinsice yapması..

Kendisine sohbet havasında (içinde “bu ikimizin arasında gizli bir sohbettir” deniyor) Allah'tan vahiy indiğini ve Kur'an'dan sonra doğrudan Kitap sahibi olduğunu açıklayan ve bu kitabı yazılı hale getirilen, Mehdi Ali Resul, Devrin İmamı, arz üzerinde kendisinden başka hadi ve Mürşid bulunmayan, arapçası olmadığı halde Kur'an-ı Kerim'in dilinden anlayan, Tüm zamanların müceddidi, Müceddid olduğu için Ayet-i Kerimeleri Parantezler içindeki ifadeler ile asrımıza açıklayan, Allah'a kavuşmayı dilemeyen (bunun için de Mehdi'ye tabi olmayan) bütün Müslümanların toptan Cehenneme gideceğini ve orada ebediyen kalacağını söyleyen, ahirette şefaatin olmadığını ilan eden...

Bunlar da bağlılarının, bir kaç gündür yakından izlediğim forumlarında bahsi geçen şahsa verdikleri payeler..

Daha da var.. Mesela:

- el-ekber (en büyük)

- Allah'ın veli resulü

- El-Nezir (hem de ferid)

- Hakiki İmam Gazali

- Kainatın hakimi

- Kadir-i Mutlak (Mutlak ve üstün kudret sahibi)

- Şeyh-Ül Ekber

- Kendisine Allah'ın “isteseydik, sana eski yazıyı öğretirdik” dediği ama Kur'an'a mana verecek kadar Arapçanın öğretildiğini iddia eden..

- Allah ile Türkçe konuşabilen..

- Allah'ın kendisine ‘Sen bizim yeryüzündeki ve kainattaki en yüksek rütbeli halifemizsin', dediği

- Göklerde, Peygamber Efendimize namaz kıldıran, imamlık yapan..

- Allah'ın kendisine yazdırdığını söylediği Kutsal Kitapta sürekli kendisi öven..

vs.. vs..

Son yazdığım payeleri de bizzat kendisi kullanıyor; çünkü kendisine yazdırılan kitapta bunlar yer alıyor..

Bu kadar üstün bir şahıs olmasına rağmen, bir Tv programında kendisine sorulan "mütenebbi" kelimesinin manasını bilmediğini itiraf etmiştir..

Allah, sonumuzu hayır getirsin..

hidayet(3)

Üye
hepinize cevap yazacağım.Ama şimdi değil. 2-3 gün içerisinde söyleyeceğim.Ama hepiniz zannın, küfrün,iftiranın içindesiniz.Burda ben size kızmıyorum.Ama bazılarınız fitneye sebep olmak için zan yapıyorlar.Ve bazı şahıslar edebe aykırı kelimeler,küçük düşürücü kelimeler kullanıyorsunuz.Ve adeta hepiniz bir olmuş bana karşı cümleler yazıp,beni,abonderede bırakacağınızı zannediyorsunuz.Ama ben yinede hapinizi sevgiyle karşılayıp hepinizi çok seviyorum.Eğer bundan sonrada bana inanmazsanız,artık ben daha ne yapayım.selametle

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
ben bu konuyu hergün görmek zorundamıyım yaaa
islamı düzgün yaşayıp böyük günah işlemediysen nie cehenneme gidesin
ya da tam tersi islma düşman isen haramdan başını kaldırmadıysan nie cennete gidesin
aMA yinede allah bilir kimi nereye koyacağını