günahı çok olan cehennememi\cennetemi gider?

balamir

Üye
kendinizi yormayın Allah adildir,zerre miskal haksızlık olmayacaktır.Kendinizi Allaha kul olmaya adayın gerisini merak etmeyin.

F

fesuhul_lisan

Guest
bir hadisi şerifte peygamberimiz kimse kendi ameli ile cennete gidemez buyurdu.Sende mi ya resulallah dedi sahabe;evet bende dedi.Ancak Allah beni rahmetine gerk etti dedi.
bu hadise dikka et.senin ve benim anlattığım hadislere göre amel yapmamamız gerekir.İşte sende hadisleri böyle anlıyorsun.Bu hadislerde şifreler vardır.Burada söylemek istemiyorum.Amel yapın amel.Pasif dindarlığa soyunmayın.
s.a beni yanlış anlandınız heralde... Amel yapmamız lazım tabi ki,Allah'u Teala '' insanlar ve cinler ancak bana ibadet için yaratılmıştır buyurmaktadır'' benim anlatmak istediğim yaptığımız ibadetlerle övünmemek,yanlız onlara güvenmemek...
Anlata bildim mi kardeş?

ekvani

Asistan
cehnnemi görmeden kimse cennete gidemez,peygamber dahil,

hasret...

Üye
Walla kımsenın nereye gideceği belli olmaz Rabbimiz çok merhametlidir yeterki son nefesimizi imanla verebilelim çünkü hardal tanesi kadar imanı bulunan cennete gidecek buyuruluyor....tabi günahlarının bedelini ödedikten sonra.bi adamı çok günahı var dıye cehenneme sokadığımız gibi çok sevabı var diyede cennete sokamayız herşey orda belli olur en ufak birşeyden dolayı ahiret kazanıldığı gibi ufak birşeylede kaybedilebilir... RABBİM KAZANANLARDAN EYLESİN...SELAMETLE.... ;)

hirahos

Kıdemli Üye
Ebu Sa'îd İbnu Mâlik İbni Sinân el-Hudrî (radıyallahu anh) hazretleri demiştir ki:

"Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:

"Kalbinde zerre miktarı iman bulunan kimse ateşten çıkacaktır."

Ebu Sa'îd der ki:

"Kim (bu ihbarın ifade ettiği hakikatten) şüpheye düşerse şu ayeti okusun: "Allah şüphesiz zerre kadar haksızlık yapmaz..." (Nisa: 4/40).

(Tirmizî Sıfatu Cehennem: 10, (2601). Tirmizî hadis için "sahihtir" demiştir. İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 2/200.)

ekvani

Asistan
düşünmeden bırak söz söylemeyi hareket dahi edilmez,
tabi bu vasıfla insana özgü vasıflardır,ben bunların belki cüzi sini yapabilirim;
eğer o müsaade ederse..
yine söylemiştim söyelnen sözlerde veya yazılarda alınteri yıoksa okumayalım,,kitapta olanları zaten ansiklopedilerden okuyoruz,,
o bunu dedi şu şunu dedi,,
sen ne dedin ,,varsa söyeleyelim yoksa dinleyelim.

teşkkürler..

hidayet(3)

Üye
kendinizi yormayın Allah adildir,zerre miskal haksızlık olmayacaktır.Kendinizi Allaha kul olmaya adayın gerisini merak etmeyin.

kardeşim,biz size kelime-i şahadet getirenin hiç bir şey yapmadan gideceğin yerin cehennem olup,orada ebedi kalacağını söylüyoruz.Nasıl anlıyorsanız öyle amel edin.ve bunu sallamıyoruz.29 ayet ile destekliyoruz.

hidayet(3)

Üye
Walla kımsenın nereye gideceği belli olmaz Rabbimiz çok merhametlidir yeterki son nefesimizi imanla verebilelim çünkü hardal tanesi kadar imanı bulunan cennete gidecek buyuruluyor....tabi günahlarının bedelini ödedikten sonra.bi adamı çok günahı var dıye cehenneme sokadığımız gibi çok sevabı var diyede cennete sokamayız herşey orda belli olur en ufak birşeyden dolayı ahiret kazanıldığı gibi ufak birşeylede kaybedilebilir... RABBİM KAZANANLARDAN EYLESİN...SELAMETLE.... ;)

...

hardal tanesi kadar imanı olan cennete gidecek diyen yalan söyleyip kurana iftira eder.

Bu yaklaşımınız sadece müslümanlar için mi geçerli? Yani diyelim bir gayri müslim vefatından on dakika önce müslüman oldu ve on dakika içinde günahından çok sevap işledi. Müslüman olmadan önce de diyelim deccalin, süfyanın, Ebu Cehil'in dahi işlemediği günahları işledi, küfründe ileri gitti.

Bu durumda bu kişi cennete mi gidecek?

Tabi bu soruya hayır derseniz ben bu sefer benzer soruyu sahabeler için soracağım ki vefatından belki birkaç dakika önce sahabe olanlar var.

F

fesuhul_lisan

Guest
hardal tanesi kadar imanı olan cennete gidecek diyen yalan söyleyip kurana iftira eder.
ÇOK YANLIŞ DÜŞÜNÜYORSUNUZ.BU BİR HADİSTİR KARDEŞİM BUNU İNKAR ETMEK OLMAZ
,İNSANLAR ZERRE KADAR İYLİK İŞLEDİYSE ONUN KARŞILIĞINI ZERRE KADAR KÖTÜLÜK İŞLEDİYSEDE ONUN KARŞILIĞINIDA GÖRECEKTİR.DEMEK Kİ YAPTIKLARININ KARŞILIĞINI GÖRDÜKTEN SONRA CENNETE GİRER ALLAHIN İZNİYLE....

F

fesuhul_lisan

Guest
ÇOK YANLIŞ DÜŞÜNÜYORSUNUZ.BU BİR HADİSTİR KARDEŞİM BUNU İNKAR ETMEK OLMAZ,İNSANLAR ZERRE KADAR İYLİK İŞLEDİYSE ONUN KARŞILIĞINI ZERRE KADAR KÖTÜLÜK İŞLEDİYSEDE ONUN KARŞILIĞINIDA GÖRECEKTİR.DEMEK Kİ YAPTIKLARININ KARŞILIĞINI GÖRDÜKTEN SONRA CENNETE GİRER ALLAHIN İZNİYLE....

hirahos

Kıdemli Üye
Daha önce görüştüğümüz için biliyorum:

Hidayet kardeşim Hadisleri görmez.. Ya da görmezden gelir.. Ne kadar yazarsanız yazın, ne kadar söylerseniz söyleyin bildiğinden de dönecek değildir..

Hidayet kardeşim Hadislerle değil, kendi görüşüyle Kur'an'dan hükümler çıkaran bir kimsedir..

Kur'an'dan kendi reyiyle çıkardığı daha başka hükümler var da henüz onları burada neşretmedi.. Başka forumlardan haberim olan şeyler bunlar...

islamveinsan

Doçent
Kur'an ı kendi reyine tevil eden kafirdir...
Bu hadistir bizim için kıymetlidir, başkaları belki umursamaya bilir...

Selam ve dua ile

iskender

Üye
kişi imanlı olarak öldüyse, ne olursa olsun cennete girecektir.

islamveinsan

Doçent
İman konusunda mutabıkız lakin Allah ı birlemek yada varlığını kabul etmek iman değildir...

Allah a ve onun bütün sıfatlarına da iman etmek gerekir
Hem bütün peygamberlere hem mucizelerine de inanmak gerekir
Bütün kitaplara ve içindeki her zerreye de iman etmek gerekir...
.....
.....

Demem o ki iman bugün bize öğretilen Allah a inanmak değildir...
Eğer insan "iman" ederek ölmüş ise ne kadar günahı olsada cennete gidecektir...
Dünyada nasıl insanlar farklı sınıflarda ve derecelerde yaşıyor ise cennet te de öyle olacaktır... Her cennet e giden aynı mekanı paylaşmayacak..

Selametle

hidayet(3)

Üye
cehnnemi görmeden kimse cennete gidemez,peygamber dahil,

doğru söylüyorsun.Meryem 71-72 ayetinde herkesin cehennemi göreceği ama girmeyeceğini bahsediyor.Ve akvani kardeşimize teşekkür ediyoruz.Bizim anlatmak istediğimize,sorduğumuz soruların doğru bir cevabını vermiş.teşekkür ediyorum.selametle...

hidayet(3)

Üye
Bu yaklaşımınız sadece müslümanlar için mi geçerli? Yani diyelim bir gayri müslim vefatından on dakika önce müslüman oldu ve on dakika içinde günahından çok sevap işledi. Müslüman olmadan önce de diyelim deccalin, süfyanın, Ebu Cehil'in dahi işlemediği günahları işledi, küfründe ileri gitti.

Bu durumda bu kişi cennete mi gidecek?

Tabi bu soruya hayır derseniz ben bu sefer benzer soruyu sahabeler için soracağım ki vefatından belki birkaç dakika önce sahabe olanlar var.

ne demek müslümanlar için mi geçerli!..Kalbinde hardal tanesi kadar iman olan kişi cennete gidecek diyenler sizsiniz.Birincisi kafirleri zaten ilgilendirmez bu söz.İkincisi;kafir olan kişinin kalbinde hardalı mardalı yok.İmanı olmaz zaten.Gelelim müslümanlara.bu söz kafirlere uymadığı gibi müslümana hiç uymaz.Çünkü müslüman demek islamiyete teslim olan kişi demektir.Teslim olan kişidede öyle hardalın tanesi manesi olmaz.kendisi olur.Zaten hardalın ne olduğunu bilen yok ama anladığım kadarıyla ufak bir şey.Mangal gibi imanın olacak arkadaşım.Birhadiste resullullah a.s. yaşadığınız üzere ölürsünüz diyor.Yaşadığı üzere ölen insan öldüğü üzere de yaşaması lazım.Şimdi gelelim son on dakikada müslüman olup sahabe olanlara,bir insan eğer Allaha ulaşmayı dilerse bu insanın günahları %99 bile olsa,Allah 6-7 saniyede kalbini okuduktan sonra o kişinin günahlarını sevaba çeviriyor.Eğer o kişi on dakika içinde ölürse cennetin birinci katını garanti eder.Eğer 6 ay ömrü varsa,o yaptığı dua'ya sadık kalması lazım.

hidayet(3)

Üye
ÇOK YANLIŞ DÜŞÜNÜYORSUNUZ.BU BİR HADİSTİR KARDEŞİM BUNU İNKAR ETMEK OLMAZ
,İNSANLAR ZERRE KADAR İYLİK İŞLEDİYSE ONUN KARŞILIĞINI ZERRE KADAR KÖTÜLÜK İŞLEDİYSEDE ONUN KARŞILIĞINIDA GÖRECEKTİR.DEMEK Kİ YAPTIKLARININ KARŞILIĞINI GÖRDÜKTEN SONRA CENNETE GİRER ALLAHIN İZNİYLE....

Kardeşim,böyle bir hadis yoktur(yanlıştır).Senin ve senin gibi böyle düşünenler,müminun suresi 102-103 surelerine göre yanlış düşünmüş olur.