günahı çok olan cehennememi\cennetemi gider?

hirahos

Kıdemli Üye
kimin nereye gideceği belli değil evliyaların bile bazıları son nefeste cehenneme gitmis..

:D

Eğer Evliya ise Cehennem'e gitmez..

Allah, dostlarını mahrum edecek değildir..

"İyi biliniz ki Allah'ın Veli kullarına korku yoktur, Onlar mahzun da olmayacaklardır"

Bu Ayet-i Kerimenin Tefsirinde bulunan ulema, "Korku yoktur" kısmının dünyada olduğunu; "mahzun olmayacaklar" kısmının da ahirete ilişkin olduğunu bildirmişlerdir..

:eek:fftp:

Evet, Hidayet abim, bu fikirleri kimden öğrendiğinizi yazabilir misiniz? Bekliyorum..

hidayet(3)

Üye
Biz bu bilgileri kurandan öğrendik.Senin verdiğin ayetin numarası zümer53.Ama bir başka ayette ümitle korku arasında olmamız söyleniyor.Hele bir ayet var,kuran ayetlerinden korkan kişileri anlatıyor.Araf 146\Yeryüzünde haksız yere kibirlenen kimseleri ayetlerimizden çevireceğim bütün ayetlerimizi görseler ona inanmazlar...
Şimdi arkadaşlar kuran ayetlerini okumaktan korkmayalım.
Hac 54\Kendilerine kuran ilmi verdiğimiz insanlar,o ilmi daha iyi anlaya bilsinler diye kalplerindeki perdeyi alır,ihbatı (idrak etmeyi)koyarız.

hirahos

Kıdemli Üye
Yani Kur'an'dan sizin çıkardığınız fikirler öyle mi?

Peki Hadis-i Şerifler ile bunların açılımını yaptınız mı?

hidayet(3)

Üye
Önce bir şeyi unuttum Allahın rahmeti ile ilgili ayetler istemişsin.Bir çok ayet var.Yusuf 53\Yarabbi ben nefsimi temize çıkaramam.ssenin rahim esman ile tecelli ettiklerin hariç.\
Rahim esması sadece müminler için geçerlidir.Rahman esması ise bütün insanlık için geçerlidir.Besmelenin tefsirinde bu konu geçer.
Allahın rahmetine güvenerek günah işleyip gazabını üstümüze çekmemeliyiz.Fatır suresi 5\şeytan sizi Allahın affına güvendirerek aldatmasın.\
Eğer hadislerle konulara ışık tutmak gerekirse buhari müslimin lülü-ü vel mercan,suyutinin yeni asya yayınlarından çıkmış olan 3 ciltlik camiüs sağır,yahut 7 imamın ittifak ettikleri hadisler kitabına bakmamız gerekir.Bütün bunları elhamdülillah okuduk.Bununla beraber her konu hakkında hem ayet hemde hadis içeren dünyaca ünlü 3 ciltlik riyazus salihin'ide tavsiye ederim.

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Ayetleri böyle kitap satırı gibi koyup durmayın!... Ayetleri böyle yazıyorsunuz habire, ondan sonra bir ayetten elli tane konuya mana çıkarıyorsunuz... Sonra da Kur'an da çelişkiler var dedirtiyorsunuz... Ayetler, surelerdedir... Hepsi bütündür... Ve lütfen "Kur'an-ı okumaktan korkmayın" deyip durmayın! Okuyoruz, okuyorlar, korkan da yok.... Ama anlamak?! Öyle kolay değil!!!! Haddimizi bilmek lazım... Aşşağıdaki linkte sizi alakadar ettiğine inandığım bilgiler var... Bir bakın lütfen...

http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=11268

hirahos

Kıdemli Üye
İleri sürdüğünüz konuda, muteber alimlerimizden bize nakiller getirebilir misiniz?

hidayet(3)

Üye
Peygamberimiz bir hadisinde şöyle diyor.;hiç kimse yaptığı ameliyle cennete gidemez.bunun üzerine sahabe soruyor.''sende mi ya resululah''.Evet bende,ancak Allah beni rahmetine gark etmiştir.
İşte Allahın rahmeti ile ilgili bir hadis.
Allahınden ayetlerinden bahsediyoruz.İlla hadis isterim diye tutturuyorsun.Hadis kitapları rivayetlerle yazılan kitaplardır.Bazı hadisler sahi değildir.Ama kuranın ayetleri değişmez.Hicr 9'da\Onu biz indirdik biz koruyacağız.\der Allahu teala.Kimsenin Alahın ayetlerinden bahsetmesine ambargo koymayın.Peygamberimizin ölümünden 200 sene sonra yazılmış olan hadisleri kuranın önüne geçirmeyin.
Enam 68'e dikkat\ayetlerimiz hakkında(alaylı) konuşmaya dalanları gördüğün zaman ondan başka bir söze geçinceye kadar artık onlardan yüz çevir ama şeytan sana unutturursa hatırladıkta sonra artık o zalimlertopluluğayla beraber oturma.\
Vallahi böyle yaparsanız bir daha size Allahın ayetlerini okumam.

hirahos

Kıdemli Üye
1853. [3:297, Hadîs No: 3446]

Hz. Âişe'den (r.a.) rivayetle:

Şu üç şeyin doğru olduğuna yemin ederim:

(1) Allah islâm'da nasibi olan kimseyi îslâmdan nasipsiz kimseyle bir tutmaz. İslâmdan nasib ise şu üç şeydir: Namaz, oruç, zekât.

(2) Allah dünyada bir kulunu dost edinirse, Kıyamet Gününde başkasının dostluğuna terk etmez.

(3) Bir kimse bir topluluğu severse Allah onu mutlaka onlarla beraber kılar.

(4) Dördüncü birşey daha vardır ki doğru olduğuna yemin etsem günahkâr olmayacağımı umarım. O da şudur: Allah dünyada bir kulunun kusurunu örterse, Kıyamet Gününde de mutlaka örter.

Müsned, 6:145,160.

hirahos

Kıdemli Üye
2141. [3:500, Hadîs No: 4119]

İbni Ömer (r.a.) rivayet ediyor:

"Ben şefaat etmek ile ümmetimin yarısının Cennete girmesi arasında bir tercih yapmam hususunda serbest bırakıldım. Ben şefaati tercih ettim. Çünkü o daha umumî ve maksadı daha çok karşılayıcıdır. Siz şefaatin takva sahibi mü'minlere mi edileceğini sanıyorsunuz? Hayır, bilakis o günahkâr, manen kirlenmiş çok hatâ işleyenler içindir."

Buhari

hirahos

Kıdemli Üye
Muhammed ibnu's-Sabah ibni Süfyan Aliyyu'bnu Sabit'ten, o da îkrime ibnu Ammar'dan, o da Damdam ibnu Cevs'den, o da Ebu Hureyre Radıyallahü Anh'den Resulullah Aleyhisselâm'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

"Israiloğullarından iki kişi birbirleriyle kardeşlerdi. Bunlardan biri günah işler diğeri de ibadet için gayret sarfederdi. îbadete düşkün olan diğerini daima günah üzere görür ve 'Günahları bırak' derdi. Bunun üzerine adam 'Beni Rabbimle baş başa bırak, sen benim üzerime gözetici olarak mı gönderildin?' derdi. Bunun üzerine birincisi 'Allah'a yemin olsun ki, Allah seni bağışlamaz, yahut cennetine sokmaz' derdi.

Allah her ikisinin de canını aldı. Bunlar Alemlerin Rahbinin huzurunda biraraya geldiler. Allahü Teala ibadete düşkün olana 'Sen Beni biliyor muydun, yahut sen Benim elimde olan üzerinde tasarrufta bulunma gücüne sahip miydin?' diye sordu. Sonra günahkara "Git, Benim rahmetimle cennete gir" dedi. ibadete düşkün olan için de; 'onu cehenneme atın' diye buyurdu."

Ebu Hureyre Radıyallahü Anh, der ki: Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, adamcağız hem dünyasını hem de ahiretini mahvedecek bir söz söyledi

Ebu Davud: Edeb: 43

Buhari, Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesâî, Muvatta’dan Kudsi Hadisler, Madve Yayınları: 100-101.

hirahos

Kıdemli Üye
Hidayet kardeş,

Hadis-i Şeriflerle ilgili kaynaklar verdin ve okuduğunu söyledin..

Ve Fakat naklettiğim bu Hadis-i Şerifler senin Hadisleri tersinden okuduğunu gösteriyor..

Hadisleri tersinden okursan, Ayetleri de tersinden okursun...

Lütfen, böyle önemli konularda kendi fikirlerinizi, kendinize saklayınız.. Çünkü, din "bence"lerin yekunu değildir!

Son mesajını yeni gördüm:

Olur efendim, çürük gördüğün Hadisleri bir kenara itelim; Kur'an'ı siz değerli üstadımızın parlak fikirlerinden öğrenelim.. Hadisler işe yaramaz; sizin görüşleriniz işe yarar!

Ayetleri yazıp mana veren sensin.. Herhalde senin görüşün çürük olan Hadislerden daha değerli, daha anlaştırır, daha açıklayıcı..

Bu resmen, Peygamberlik (resullük) ya da misli bir vazife iddiasıdır..

Bana bir yerlerden tanıdık geliyor ya neyse..

hidayet(3)

Üye
Mihri mah kardeşim linki okudum.Demişsin ki kafandan kuranı okuyup tefsir yapma,bu bir iftiradır.Ben müfessir değilim,yorum yapmıyorum tefsir yapmıyorum.Meal okuyorum.
Fussilet 3 numarada Allahu teala diyor ki\biz size bu kuranı apaçık bir şekilde anlayasınız diye arapça olrak indirdik.\
Aynı manada kuranda 3 tane daha ayet var.Biz Türküz.Allahu teala bu ayetlerde araplara söylüyor,arapça indirdik diye.Biz de arap olmadığımız için kuranın türkçe mealini okumak zorundayız.Bakara 121 göre anlamak zorundayız.
Eğer bu kuranı arapça okuyanlar en iyi anlasaydı arap alemi bu gün kü zillet içinde olmazdı.Bakara 121;
kendilerine kitap verdiğimiz kimseler o kitabı gerği gibi okurlar,ve açıklarlar.

hidayet(3)

Üye
Arkadaşım senin anlaman kıt herhalde.Biz ayetleri sana numaralarını veriyoruz.Hangi kuran mealine bakarsan bak,diyoruz.Ahmet davutoğlu ismini vereyoruz.yetmez elmalı muhammed hamdi yazırın meali,ve yetmez kurtubi ve taberinin tefsirlerini veriyoruz.sende bize yok kimden öğreniyorsun.Kilimciden mi öğreniyorsun,deyip duruyorsun.Hadisleri ve ayetleri tersinden okuyorun diyorsun.Tersden okuma diye bir şey, ben senden duydum.Kolaysa benim şu yazdıklarımı sen tersinden oku.
bu kadar saçmalık yeter son noktayı koyuyorum.

hirahos

Kıdemli Üye
:D

Allah sana ve bize selamet versin..

Mesele benim açımdan aydınlanmıştır..

Bedrin_Aslanı

Profesör
Mealle amel eden zindiıktır.

Arapça öğrenmek çok mu zor. İsteyince Allah C.C nasip ediyor. Kaldıki O Okudumuz tevsirleri yazan mübarekler varya, aç onların kitaplarını ve takdim veya ön söz olan kısım varya orayı okuyun bakalım ne diyorlar. Bu şekilde yazmamız doğru değildir. Ama insanların bir fikri olsun ve bazı şeylerden ibret alıp araştırsın ve orjinalınden okusun diye yazılmıştır. Hiç üşenme Al en güvenilir tevsirlerden biri olan elmelı tevsirini bak. Hamdi hoca ne demiş kitaba başlarken.

hirahos

Kıdemli Üye
Hidayet abim'e iki sorum olacak:

1- Müslümanların çoğunluğu Cennet'e mi girecektir, yoksa Cehennem'e mi?

2- Allah'a, Resullerine, kitaplarina inanip, sadece İslam'ın 5 şartını yerine getirip başka bir şey yapmayanlar Cennete gidebilecekler mi?

islamveinsan

Doçent
s.a
Madem ki Kur'an okunup amel etmeye ve anlamaya yetiyor, İsteyen bi tane Kur'an temin etsin, okusun hüküm versin, yaşasın...
Hz Muhammed sas niye gelmiş...?
Bu suale cevap isterim... Hidayet çi kardeş...?

selametle...

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Bu konularda birbirimize ve bilmeyenlere faydalı olmak istiyorsak başlığı ona göre açmalı ve içerikte de hadis ve ayetlerden oluşan, ilim dolu bir yazı yazmalıyız... İçerisinde ümit de olmalı, korku da... Böyle biryere varamayız, çünkü ancak Rabbimiz bilir ne olacağımızı... Rahmet O'nda, merhamet O'nda, gadap O'nda, adalet O'nda... Birilerini cehennemlik etmek, birilerini cennete sokmak bizim tekelimizde değildir, olamazda... Diyorsak, "biz bunu yapmıyoruz sadece verilen bilgiler ışığında kendimize yol bulmaya çalışıyoruz" o vakit hadisleri, alimlerin kitaplarını da incelemek ve ilmi makbul birilerine danışmak lazımdır... Yani siz adamı cennete de koysanız mümin diye, ibadetleri çok iyi diye, yardımsever diye......... Bİr bakarsınız o kesinlik kaybolmuş ve adam cehennemin dibini bulmuş... Çünkü mukallibel kulub olan ancak ve ancak Rabbimizdir... Biz ancak zahire göre hareket edenleriz... Kur'an-ı Kerimi anlama konusuna gelince... Bu konuyla alakalı bir yazı alıntısı yapmıştım daha önce foruma... Hidayet kardeşe tekrar tekrar o yazıyı okumasını tavsiye ediyorum...

hidayet(3)

Üye
Hidayet abim'e iki sorum olacak:

1- Müslümanların çoğunluğu Cennet'e mi girecektir, yoksa Cehennem'e mi?

2- Allah'a, Resullerine, kitaplarina inanip, sadece İslam'ın 5 şartını yerine getirip başka bir şey yapmayanlar Cennete gidebilecekler mi?

1.sorun:hirahos kardeşim; bu nasıl bir soru?Zaten müslüman demek teslim olan kişi demektir.gerçekten telim olan tüm müslümanlar cennete gider.ama şimdi nüfus kağıdında müslüman yazan illaki cennete gidecek diye bir şey yok ki.nüfus kağıdı müslümanı olursak cehenneme gideriz.Yani sonuçta gerçekten müslüman,teslim olan müslümanların hepsi cennete gidecektir.
2.sorun:Hirahos kardeşim;İslamın şartını 5 diye kısıtlandırmamak lazım.İslamın tüm şartlarına iman edip uygulamak,yaşamak lazım.Sadece islamın 5 şartını ah bir yaşayanı bir bulabilsem.Ben nereye gideceğini size söyleyeceğim.Ama nerde o şartları yapan.
Cibril hadisi diye bir hadis var,buharinin 12. ciltini (orjinalinden) açın bakın islamın şartının kaç olduğunu orda görürsünüz.Buharideki islamın şartlarını yerine getiren herkes cennete gider.Çünkü bu şartlarda öyle bir şart var ki bu hedef emir,diyerleri vasıta emirdir.Hedef emir olmadan,vasıta emirlerle hiç bir yere gidemezsin.Şöyle düşünün size vasıta olarak bir araba veriyoruz.Ama gideceğiniz hedefi belirtmiyoruz.Altında vasıta (araba)Ankaraya mı gideceksin?Almanyaya mı?Amerikaya mı bilmiyorsun.işte şimdi ki müslümanların durumu odur.İslamın 5 şartına dikkat edin hepsi vasıta emirdir.

hirahos

Kıdemli Üye
türkiyede nüfus kağıdında ben müslümanım yazanların çoğunluğu cehenneme gidecek.

hidayet abim,

Bu sözlerinin altını çiziyorum..

Tüm sorularıma lutfeder, cevap verirsen bunu da hatırlatacağım inşallah..