Din Düşmanları ve Mücahidlerin Hakkında M.Fethullah GÜLEN Hocaefendinin Beyanatı

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
Ula adam bana göre okumayı tercih etsin demiş, halen baş açmak ile ilgili bir şey yok diyor.

Kişi kendi karar versin AMA demiş bence okusun. Yani hoca diyor ki herkes kendi kararını verebilir ama bana göre okusun demiş. Yani açın başınızı okuyun diyor açık açık. Kişi kendi karar versin kısmını alıyorlar, bana göre okumayı tercih etsin kısmını halen geçiştirmeye çalışıyorlar. Oradan çok mu şakirt görünüyoruz bilemedim ki?!
Evvela sizin gibi ehl-i tarik bir muhtereme ''ulan'' kelimesini yakıştıramadım.Ben her ne kadar o hitaba layıksamda sizin böyle bir hitabta bulunmanız size yakışmaz.Hocaefendi kendi şahsi ve vicdani kanaatini belirtmiş tekrar olacak ama şahsi kanaat kimseyi kabule davet etmez sadece o şahsı bağlar.Eğer Hocaefendi isteseydi başınızı açabilirsiniz okuyabilirsiniz derdi halbuki öyle bir durum yok zaten fetva yalanınıda tekzib etmiş ve bu sözlerinin ardındaki sırrı şöyle izah etmiş:“Çocukların okumasına mani olma durumlarının söz konusu olduğu bir dönemde dinin usulü (esasları) ve furuu (o esaslara bağlı ama onlara nazaran ikinci, üçüncü dereceden konular) açısından yaklaşarak başörtüsü ile ilgili düşüncemi arz etmiştim. Kısaca, iman esasları ve İslam’ın beş şartı kadar ağır bir mesele olmadığını ifade etmiş ve başörtüsü veya okulu tercih konusunu insanların vicdanına havale etmiştim. O zaman benim vicdani kanaatim de okumaktan yanaydı. Böyle bir yaklaşım birçok kesimden kimseyi rahatlatma ve Türkiye’nin geleceği adına bana çok önemli gelmişti. (...) Gönlüm arzu eder ki, Batı ülkelerinde olduğu gibi kadın hakları, kanaat ve düşünce hürriyetiyle beraber ele alınsın. Zannediyorum Hıristiyanlığın temel kaynaklarında farklılaşma olmasaydı, rahibelerin başlarını örttüğü gibi, kendilerine ait yazılı kaynaklarda da kadınların örtünme mevzuu yer alsaydı karşı çıkmazlardı ona. (...) Gönlüm çok arzu eder ki, insanlar -idareye karışmamak şartıyla- füruatına kadar dinin emirlerini çok rahat yaşasınlar; vicdan hürriyeti, din hürriyeti dediğimiz mevzularda serbest bırakılsınlar. Kamu alanını genişleteceğimize -bu aynı zamanda insanların hareket alanlarını daraltma oluyor- liberalizme gittiğimiz bir dönemde ferdin hukukunu ve vicdan hürriyetini öne çıkarsak, insanlara dinin usulünü de füruunu da rahat yaşama ortamı hazırlasak.. Meseleyi bir yaşa bağlayarak, şu yaştan sonra serbest bıraksak denilmesi bile olumlu bir adım. Bir gün isteyen istediği gibi yapsın, sınır konulmasın. (Mehmet Gündem röportajı, Milliyet, 25 Ocak 2005)
http://fgulen.com/tr/fethullah-gule...ortusu-icin-farz-degil-olmasa-da-olur-dedi-mi
Zamanında buna benzer bir durum şapkanın cebri olarak giydirildiğinde de yaşanmış Üstadımız Hazretleri de şapka küfür alameti olsa da cebri olduğu ve onu giyenlerin başı secdeye gittiği için küfre sebeb olmaz diyerek o zamanki müminleri rahatlatmıştır.
Üç mahkemede ondan beraat kazandığımız ve kırk sene evvel bir hadîsin harika tevilini beyan ederken, cin ve insin Şeyhülislâmı Zembilli Ali Efendinin "Şapka
yı şaka ile dahi başa koymaya hiç bir cevaz yok" demesiyle beraber, bütün şeyhülislâmlar ve bütün ulema-i İslâm cevazına müsaade etmedikleri halde, avâm-ı ehl-i İmân onu giymeye mecbur olduğu zaman, o büyük allâmelerin adem-i müsaadeleri ile, onlar tehlikede, yani ya dinini bırakmak, ya isyan etmek vaziyetinde iken, kırk sene evvel Beşinci Şuanın bir fıkrası, "Şapka başa gelecek, secdeye gitme diyecek. Fakat baştaki İmân oşapkayı da secdeye getirecek, inşaallah Müslüman edecek" demesiyle, avâm-ı ehl-i imanı hem isyan ve ihtilâlden, hem ihtiyarıyla imanını ve dinini bırakmaktan kurtardığı; ..
http://www.risaleara.com/oku.asp?id=1973&a=%FEapka

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Özür dileyecek bir durum yok Muhterem. Hoca efendi kendi şahsi görüşünü belirtmiş kimseye benim görüşüme uyun veya Kuran ve Sünnette böyledir yada şer'an okunmalıdır dememiş.Yani herkesi kanaat-i vicdaniyesine sevk edip kendi vicdani kanaatinin okumadan yana olduğunu söylemiş.Daha sonrada kendisine fetva verdi iftirasını atanları da tekzib etmiş.Mevzu bu kadar net.

sizde hiç utanma yok mu?

fetulah bey, başörtüsü konusunda, 1970 lerde verdiği fetvada, tam tersini (kanaatinin okumadan yana olmadığını) söylemiş.

söyle bakalım utanmaz!

fetulah bey, 1970 lerde mi hata etmiş, 2000 lerde de mi? unutma diye videosunu da ekleyelim.. bakalım hocana "hata etmiş" diyebilecekmisin. ya da nasıl kıvıracaksın, merak etmekteyim.

Fetullah Gülen ve Başörtüsü konusunda yaptığı dönüş ve NUR TALEBELERİNDEN UYARI.mp4

Akgündüz ve Karabaşoğlu'nun; Gülen'in, Başörtüsü Füruattır Sözü Hakkındaki Yorumları

talib

Kıdemli Üye
Evvela sizin gibi ehl-i tarik bir muhtereme ''ulan'' kelimesini yakıştıramadım.Ben her ne kadar o hitaba layıksamda sizin böyle bir hitabta bulunmanız size yakışmaz.Hocaefendi kendi şahsi ve vicdani kanaatini belirtmiş tekrar olacak ama şahsi kanaat kimseyi kabule davet etmez sadece o şahsı bağlar.Eğer Hocaefendi isteseydi başınızı açabilirsiniz okuyabilirsiniz derdi halbuki öyle bir durum yok zaten fetva yalanınıda tekzib etmiş ve bu sözlerinin ardındaki sırrı şöyle izah etmiş:“Çocukların okumasına mani olma durumlarının söz konusu olduğu bir dönemde dinin usulü (esasları) ve furuu (o esaslara bağlı ama onlara nazaran ikinci, üçüncü dereceden konular) açısından yaklaşarak başörtüsü ile ilgili düşüncemi arz etmiştim. Kısaca, iman esasları ve İslam’ın beş şartı kadar ağır bir mesele olmadığını ifade etmiş ve başörtüsü veya okulu tercih konusunu insanların vicdanına havale etmiştim. O zaman benim vicdani kanaatim de okumaktan yanaydı. Böyle bir yaklaşım birçok kesimden kimseyi rahatlatma ve Türkiye’nin geleceği adına bana çok önemli gelmişti. (...) Gönlüm arzu eder ki, Batı ülkelerinde olduğu gibi kadın hakları, kanaat ve düşünce hürriyetiyle beraber ele alınsın. Zannediyorum Hıristiyanlığın temel kaynaklarında farklılaşma olmasaydı, rahibelerin başlarını örttüğü gibi, kendilerine ait yazılı kaynaklarda da kadınların örtünme mevzuu yer alsaydı karşı çıkmazlardı ona. (...) Gönlüm çok arzu eder ki, insanlar -idareye karışmamak şartıyla- füruatına kadar dinin emirlerini çok rahat yaşasınlar; vicdan hürriyeti, din hürriyeti dediğimiz mevzularda serbest bırakılsınlar. Kamu alanını genişleteceğimize -bu aynı zamanda insanların hareket alanlarını daraltma oluyor- liberalizme gittiğimiz bir dönemde ferdin hukukunu ve vicdan hürriyetini öne çıkarsak, insanlara dinin usulünü de füruunu da rahat yaşama ortamı hazırlasak.. Meseleyi bir yaşa bağlayarak, şu yaştan sonra serbest bıraksak denilmesi bile olumlu bir adım. Bir gün isteyen istediği gibi yapsın, sınır konulmasın. (Mehmet Gündem röportajı, Milliyet, 25 Ocak 2005)
http://fgulen.com/tr/fethullah-gule...ortusu-icin-farz-degil-olmasa-da-olur-dedi-mi
Zamanında buna benzer bir durum şapkanın cebri olarak giydirildiğinde de yaşanmış Üstadımız Hazretleri de şapka küfür alameti olsa da cebri olduğu ve onu giyenlerin başı secdeye gittiği için küfre sebeb olmaz diyerek o zamanki müminleri rahatlatmıştır.
Üç mahkemede ondan beraat kazandığımız ve kırk sene evvel bir hadîsin harika tevilini beyan ederken, cin ve insin Şeyhülislâmı Zembilli Ali Efendinin "Şapka
yı şaka ile dahi başa koymaya hiç bir cevaz yok" demesiyle beraber, bütün şeyhülislâmlar ve bütün ulema-i İslâm cevazına müsaade etmedikleri halde, avâm-ı ehl-i İmân onu giymeye mecbur olduğu zaman, o büyük allâmelerin adem-i müsaadeleri ile, onlar tehlikede, yani ya dinini bırakmak, ya isyan etmek vaziyetinde iken, kırk sene evvel Beşinci Şuanın bir fıkrası, "Şapka başa gelecek, secdeye gitme diyecek. Fakat baştaki İmân oşapkayı da secdeye getirecek, inşaallah Müslüman edecek" demesiyle, avâm-ı ehl-i imanı hem isyan ve ihtilâlden, hem ihtiyarıyla imanını ve dinini bırakmaktan kurtardığı; ..
http://www.risaleara.com/oku.asp?id=1973&a=%FEapka

Evvela ben 'ulan' demedim 'Ula' dedim. İkisi birbirinden çok farklı. 'boru' ile 'bor'u aynı sanmak gibi olmuş.

Hoca açın dememiş mi diyorsunuz fetva vermemiş mi diyorsunuz. Açın demedi kısmı değişti, oldu fetva vermedi. Yani açın demiş ama fetva olarak değil, kendi kanaati olarak... Demek ki açın demiş. Adına ister fetva de ister kanaat. Yanlış ise yine yanlış doğru ise yine doğrudur. Kelime oyunlarını, basit çarpıtmaları bırakın. Açın diyor demek ki işe füruattan giriyor savunmaya çalışıyorsunuz. Bir cemaat lideri ne diyor ise o cemaat bağlısına uymak düşer.

Sanki kimse bilmiyor, cemaatin üniversitelerde yapılanması yok. Buralar dağılır diye korkulmadı sanki. Dindar erkekler eylem yaparken, dini hassasiyeti diploma kaygısından yüksek kızlar yerlerde sürüklenir iken, okuldan kovulmuş iken, cemaatin kızları diploma peşinde idi... Veteriner bölümünde okuyan cemaat kızı sanki dünyayı kurtaracak idi... Erkek olsa olmazdı sanki o bölümde. Misal olsun bir tane. Şimdi 'akıllı' bir cemaatçi çıkar der nasıl olsa bayan doktor da mı olmasın diye...

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
sizde hiç utanma yok mu?

fetulah bey, başörtüsü konusunda, 1970 lerde verdiği fetvada, tam tersini (kanaatinin okumadan yana olmadığını) söylemiş.

söyle bakalım utanmaz!

fetulah bey, 1970 lerde mi hata etmiş, 2000 lerde de mi? unutma diye videosunu da ekleyelim.. bakalım hocana "hata etmiş" diyebilecekmisin. ya da nasıl kıvıracaksın, merak etmekteyim.

Fetullah Gülen ve Başörtüsü konusunda yaptığı dönüş ve NUR TALEBELERİNDEN UYARI.mp4

Akgündüz ve Karabaşoğlu'nun; Gülen'in, Başörtüsü Füruattır Sözü Hakkındaki Yorumları
Eyyüh-el muhterem fetvayı Hocaefendi 70li yıllarda vermiş 28 şubatta ise şahsi kanaatinin okumadan yana olduğunu belirtmiş yani ilki fetva sonraki şahsi kanaat bu iki ıstılahi ifadeyi birbirinden temyiz edebilirsiniz herhalde. Saniyen Hocaefendi bu okuma kanaatini cebren baş açtıranlara değil başı cebren açtırılmak istenenlere müteveccihen söylemiştir. Ve sonra ki kanaatinin fetva olmadığını yayınladığı tekziple umuma ilan etmiştir. Hasılı fetvaya esas olan Hocaefendinin 70lerdeki beyanıdır.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Eyyüh-el muhterem fetvayı Hocaefendi 70li yıllarda vermiş 28 şubatta ise şahsi kanaatinin okumadan yana olduğunu belirtmiş yani ilki fetva sonraki şahsi kanaat bu iki ıstılahi ifadeyi birbirinden temyiz edebilirsiniz herhalde. Saniyen Hocaefendi bu okuma kanaatini cebren baş açtıranlara değil başı cebren açtırılmak istenenlere müteveccihen söylemiştir. Ve sonra ki kanaatinin fetva olmadığını yayınladığı tekziple umuma ilan etmiştir. Hasılı fetvaya esas olan Hocaefendinin 70lerdeki beyanıdır.

hocan nerde hata yapmış, "mübarek". hele kıvırmadan bir de hele...

GÜLEN'e Dair Güzel Bir Derleme

fethullah-gulen-internet%20(1).jpg

fethullah-gulen-gulen-fgulen-fetullah-evi.jpg

fethullah-gulenin-evi1.jpg

not: kapının üzerinde ışıkların arasındaki çana dikkat!

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
hocan nerde hata yapmış, "mübarek". hele kıvırmadan bir de hele...

Mübarek kardeşim kıvırma yeri meyhanedir kıvıranda meyhanede çalışan kadındır ikide bir kıvırma diyerek hakaret etmekten vazgeç. Fetva ve şahs-i kanaati önce izah et sonra cevabını alırsın.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Mübarek kardeşim kıvırma yeri meyhanedir kıvıranda meyhanede çalışan kadındır ikide bir kıvırma diyerek hakaret etmekten vazgeç. Fetva ve şahs-i kanaati önce izah et sonra cevabını alırsın.

balık gibi değilsiniz. artık müminler herşeyi görüyor. sadece kendinizi kandırıyorsunuz. "müminlerin firasetinden korkun..."

manyetizma ve ispirtizma altında iseniz, kader adildir demekten başka seçeneğimiz yok. hepimiz gibi kaderinizi yaşayacaksınız.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Muhterem, Hocaefendi baş açmayla ilgili hiçbir zaman fetva vermemiş bilakis fetva iftirasını yukarıda okuduğunuz yazıyla tekzip etmiştir.Kişinin şahsi kanaati o kişiyi bağlar amma şeran caizdir dense o zaman sıkıntı olur.Yani madem akilsiniz aklen şahsi kanaatle fetvayı temyiz istidadına elbette maliksinizdir.Rüya meselesi ise sadece gelen mektublarda olan rüyalardır diye defaatle anlatıldı.

Gülenin o meşhur FURUAT olayı çok çok yanlış olmuştur, yanlışı savunmak yerine yanlıştı derseniz daha doğru bir şey yapmış olursunuz.

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
Evvela ben 'ulan' demedim 'Ula' dedim. İkisi birbirinden çok farklı. 'boru' ile 'bor'u aynı sanmak gibi olmuş.

Hoca açın dememiş mi diyorsunuz fetva vermemiş mi diyorsunuz. Açın demedi kısmı değişti, oldu fetva vermedi. Yani açın demiş ama fetva olarak değil, kendi kanaati olarak... Demek ki açın demiş. Adına ister fetva de ister kanaat. Yanlış ise yine yanlış doğru ise yine doğrudur. Kelime oyunlarını, basit çarpıtmaları bırakın. Açın diyor demek ki işe füruattan giriyor savunmaya çalışıyorsunuz. Bir cemaat lideri ne diyor ise o cemaat bağlısına uymak düşer.

Sanki kimse bilmiyor, cemaatin üniversitelerde yapılanması yok. Buralar dağılır diye korkulmadı sanki. Dindar erkekler eylem yaparken, dini hassasiyeti diploma kaygısından yüksek kızlar yerlerde sürüklenir iken, okuldan kovulmuş iken, cemaatin kızları diploma peşinde idi... Veteriner bölümünde okuyan cemaat kızı sanki dünyayı kurtaracak idi... Erkek olsa olmazdı sanki o bölümde. Misal olsun bir tane. Şimdi 'akıllı' bir cemaatçi çıkar der nasıl olsa bayan doktor da mı olmasın diye...
Muhterem kusura bakmayın ula demişsiniz ama bu fakir yanlışlıkla kelimeyi ulan diye okumuşum.
Hocaefendinin şahsi kanaati ile amel edilmeyi zorunlu kılan hiçbir beyanı olmamıştır hatta fetva şeklinde saptıranları dahi tekzip etmiştir. Hizmetin üniversitede okuyan mensubları olması bu hakikati değiştirmez.

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
balık gibi değilsiniz. artık müminler herşeyi görüyor. sadece kendinizi kandırıyorsunuz. "müminlerin firasetinden korkun..."

manyetizma ve ispirtizma altında iseniz, kader adildir demekten başka seçeneğimiz yok. hepimiz gibi kaderinizi yaşayacaksınız.
Elbette müminin firasetinden korkmalı ve siyasi dehaların ispirtizmasından ve manyetizmasından Allaha sığınmalı.HafizanAllahu ve iyyeküm.

talib

Kıdemli Üye
Muhterem kusura bakmayın ula demişsiniz ama bu fakir yanlışlıkla kelimeyi ulan diye okumuşum.
Hocaefendinin şahsi kanaati ile amel edilmeyi zorunlu kılan hiçbir beyanı olmamıştır hatta fetva şeklinde saptıranları dahi tekzip etmiştir. Hizmetin üniversitede okuyan mensubları olması bu hakikati değiştirmez.

Hoca açın demiş oluyor yani? Bunu kabul ettiniz yani?

Hoca kendisi başını kapatıp okuyan birisi değil ki, kendi kendine konuşmuş olsun. Onu en büyük alim olarak gören yüzbinlerce insan var. Ona bir soru soruluyor ve o da düşüncesini söylüyor. Fetva ne demek oluyor başka?

cemaliii

Kıdemli Üye
Gülenin o meşhur FURUAT olayı çok çok yanlış olmuştur, yanlışı savunmak yerine yanlıştı derseniz daha doğru bir şey yapmış olursunuz.

bence hocanın yaptığı,söylediği en doğru en güzel söz,furuat sözüdür. kendisinden bu cesareti gösterdiği için allah razı olsun.ilk bu cesareti fetullah hoca göstermiştir,akabinde ömer tuğrul inaçer hocanında " islamı kıla,çula indirgediler" sözleri gelmiştir. her ikisindende cesur açıklamaları ve doğru sözleri için allah razı olsun.

talib

Kıdemli Üye

bence hocanın yaptığı,söylediği en doğru en güzel söz,furuat sözüdür. kendisinden bu cesareti gösterdiği için allah razı olsun.ilk bu cesareti fetullah hoca göstermiştir,akabinde ömer tuğrul inaçer hocanında " islamı kıla,çula indirgediler" sözleri gelmiştir. her ikisindende cesur açıklamaları ve doğru sözleri için allah razı olsun.

Füruat sözü doğru lakin bunu başı açtırmak için kullanması yanlış.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com

İslamın bir emrine furuat demek, başörtüsü düşmanlığınının tavan yaptığı bir dönemde bunu söylüyerek İslam düşmanlarının, başörtüsü düşmanlarının, TESETTÜR düşmanalrının ekmeğine yağ sürmek....kıla çula indirgediler vs. demek İslama hakaretlerin en büyüklerindendir.

Buna Allah razı olsun diyebiliyorsanız bence acilen kafa yapınızı gözden geçirmeniz gerekir.

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
Hoca açın demiş oluyor yani? Bunu kabul ettiniz yani?Hoca kendisi başını kapatıp okuyan birisi değil ki, kendi kendine konuşmuş olsun. Onu en büyük alim olarak gören yüzbinlerce insan var. Ona bir soru soruluyor ve o da düşüncesini söylüyor. Fetva ne demek oluyor başka?
Muhterem bir alimin her düşüncesinin fetva olmadığını siz daha iyi bilirsiniz.Hocaefendi kimseye başınızı açın dememiştir bilakis herkesi kendi vicdanına sevk etmiş ve kendi vicdani kanaatinin de okumadan yana olduğunu ifade etmiştir.Eğer Hocaefendi başörtüsü füruattandır olmasada çok önemli değil dinen ve şer'an bir mahzuru yok ve zaruret var siz başınızı açın okuyun deseydi fetva vermiş olurdu halbuki Hocaefendi şöyle diyor:Tesettür meselesi, farziyetinin gereği tartışılmaz olmasının yanında iman ve imanî hakikatlerin önüne geçirilmemelidir.” (“Usûl, fürû ve tesettür”, Prizma-2, 1997)Kişi kanaat-ı vicdaniyesi ile bu mevzuda hükmünü verip öyle davranmalıdır. Bana göre okumayı tercih etmelidirler.” (Orhan Yurtsever röportajı, Akşam, 13 Mart 1998)“O mevzuda da ben şahsen düşüncelerimi ifade ettim. Başını açarsa bir insan kafir olmaz. Bu, fûruata ait bir meseledir. Amentü’nün şartları gibi değildir. İslam’ın esaslarını kabul etmeme gibi bir şey değildir. Belki en kritik bir dönemde sinirlerin çok yükseldiği, asabın bozulduğu bir dönemde yatıştırıcı gibi oldu kanaatindeyim.” (Nuriye Akman röportajı, Zaman, 25 Mart 2004)Buna benzer bir durum inkılapların en yoğun yapıldığı zamanda ekser ulemaca takması küfür alameti olan şapkayı giymek zorunda olanlara Üstadımızın rahatlatıcı sözleriyle yaşanmıştır.Üstadımız Hazretleri bu mevzuyu şöyle izah ediyor:Üç mahkemede ondan beraat kazandığımız ve kırk sene evvel bir hadîsin harika tevilini beyan ederken, cin ve insin Şeyhülislâmı Zembilli Ali Efendinin "Şapkayı şaka ile dahi başa koymaya hiç bir cevaz yok" demesiyle beraber, bütün şeyhülislâmlar ve bütün ulema-i İslâm cevazına müsaade etmedikleri halde, avâm-ı ehl-i İmân onu giymeye mecbur olduğu zaman, o büyük allâmelerin adem-i müsaadeleri ile, onlar tehlikede, yani ya dinini bırakmak, ya isyan etmek vaziyetinde iken, kırk sene evvel Beşinci Şuanın bir fıkrası, "Şapka başa gelecek, secdeye gitme diyecek. Fakat baştaki İmân o şapkayı da secdeye getirecek, inşaallah Müslüman edecek" demesiyle, avâm-ı ehl-i imanı hem isyan ve ihtilâlden, hem ihtiyarıyla imanını ve dinini bırakmaktan kurtardığı..Şualar | On Dördüncü Şuâ | 335

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Muhterem bir alimin her düşüncesinin fetva olmadığını siz daha iyi bilirsiniz.Hocaefendi kimseye başınızı açın dememiştir bilakis herkesi kendi vicdanına sevk etmiş ve kendi vicdani kanaatinin de okumadan yana olduğunu ifade etmiştir.Eğer Hocaefendi başörtüsü füruattandır olmasada çok önemli değil dinen ve şer'an bir mahzuru yok ve zaruret var siz başınızı açın okuyun deseydi fetva vermiş olurdu halbuki Hocaefendi şöyle diyor:Tesettür meselesi, farziyetinin gereği tartışılmaz olmasının yanında iman ve imanî hakikatlerin önüne geçirilmemelidir.” (“Usûl, fürû ve tesettür”, Prizma-2, 1997)Kişi kanaat-ı vicdaniyesi ile bu mevzuda hükmünü verip öyle davranmalıdır. Bana göre okumayı tercih etmelidirler.” (Orhan Yurtsever röportajı, Akşam, 13 Mart 1998)“O mevzuda da ben şahsen düşüncelerimi ifade ettim. Başını açarsa bir insan kafir olmaz. Bu, fûruata ait bir meseledir. Amentü’nün şartları gibi değildir. İslam’ın esaslarını kabul etmeme gibi bir şey değildir. Belki en kritik bir dönemde sinirlerin çok yükseldiği, asabın bozulduğu bir dönemde yatıştırıcı gibi oldu kanaatindeyim.” (Nuriye Akman röportajı, Zaman, 25 Mart 2004)Buna benzer bir durum inkılapların en yoğun yapıldığı zamanda ekser ulemaca takması küfür alameti olan şapkayı giymek zorunda olanlara Üstadımızın rahatlatıcı sözleriyle yaşanmıştır.Üstadımız Hazretleri bu mevzuyu şöyle izah ediyor:Üç mahkemede ondan beraat kazandığımız ve kırk sene evvel bir hadîsin harika tevilini beyan ederken, cin ve insin Şeyhülislâmı Zembilli Ali Efendinin "Şapkayı şaka ile dahi başa koymaya hiç bir cevaz yok" demesiyle beraber, bütün şeyhülislâmlar ve bütün ulema-i İslâm cevazına müsaade etmedikleri halde, avâm-ı ehl-i İmân onu giymeye mecbur olduğu zaman, o büyük allâmelerin adem-i müsaadeleri ile, onlar tehlikede, yani ya dinini bırakmak, ya isyan etmek vaziyetinde iken, kırk sene evvel Beşinci Şuanın bir fıkrası, "Şapka başa gelecek, secdeye gitme diyecek. Fakat baştaki İmân o şapkayı da secdeye getirecek, inşaallah Müslüman edecek" demesiyle, avâm-ı ehl-i imanı hem isyan ve ihtilâlden, hem ihtiyarıyla imanını ve dinini bırakmaktan kurtardığı..Şualar | On Dördüncü Şuâ | 335

siz adam olmazsınız.

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
"Onlar müminleri bırakıp kâfirleri dost edinirler. Onların tarafında bir şeref ve kudret mi arıyorlar? Bilsinler ki şeref ve kudret tamamen Allah'a âittir." (Nisâ: 139)

"Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, o onlardandır." (Mâide: 51)

"Sen onların dinine uymadıkça ne yahudiler ne de hıristiyanlar senden aslâ hoşnut olmazlar." (Bakara: 120)

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com

"Dinlerarası Diyalog"a,
"Medeniyetler İttifakı"na Ne Oldu?

Papa içindeki pisliği, kini, necaseti, çirkefliği kustu.

Peki, Allah ve Resul'ünün dinini bırakıp bunlarla hoşgörü, diyalog kurmak için onların yolunda çalışanlara ne demeli?

Ey hoşgörücüler!

Bu alçakları kabul ettirebilmek, hoş gösterebilmek için türlü türlü küfürler icat ettiniz, Âyet-i kerime ve Hadis-i şerif'leri inkâr ettiniz. Kendinizi onlardan kabul ettiniz.

Şimdi anlaşılmış oldu ki siz de bu alçaklığa ortaksınız.

Zira siz değil miydiniz, "Muhammedürresulullah demese dahi merhamet nazarıyla bakmak lazımdır" diyen!

Bu zulüme, bu küfüre siz de ortaksınız.

Bunların kalleşliğinin zararını yine kendileri görecek. Bu millet aptal değil!

Ey müslüman!

Bu münafıklar bu papadan daha tehlikelidir. Bu kin ve küfür dolu adamın memkeletimize gelip küfür icraatı yapmak istemesine bunlar zemin hazırlamıştır.

"İnkâr edip de insanları Allah'ın yolundan alıkoyanlara, fesat çıkarmaları yüzünden, azap üstüne azap vereceğiz." (Nahl: 88)

Birinci azap kendi isyanları için, diğeri ise başkalarını Allah yolundan çevirdikleri için.

Kendileri küfrü irtikap ettikleri gibi, başkalarını da küfre sevketmişlerdir.

"Onlar hem insanları Kur'an'dan menederler, hem de kendileri ondan uzak dururlar.

Böylece ancak kendilerini helâke atarlar da farkına varmazlar." (En'am: 26)

Bunlar küffarın ajanıdır.

Bunlar PKK'dan daha tehlikelidirler. Neden PKK'dan daha tehlikelidirler? PKK'nın durumu belli, eşkiya. Ona göre cephe alırsın tedbirini alırsın. Bunlarsa İslâm gibi görünüyor, oysa İslâm düşmanıdırlar. Dinine, vatanına, cebine göz dikmişler; seni küfre kaydırmak istiyorlar.

Dinine; küfrü hoş göstermeye çalışıyor.

Vatanına; vatan ehillerini yıkmak istiyor, içten kemiriyor, vatanına ihanet ediyor.

Ve diğer taraftan halkı soyuyorlar, kazancını elinden alıyorlar. Aynı kilise papazları gibi. Bunları hep İslâm perdesi altında yapıyorlar. PKK bunu yapmıyor.

PKK, PKK'dır. Eşkiya, eşkiyadır.

Bunun için çok dikkat edilmesi lâzım. Bunlar PKK'dan da daha gizli din ve vatan hâinleridirler.

"Ey iman edenler! Allah'a ve Peygamber'e hâinlik etmeyin." (Enfâl: 27)

Bilin ki bir harpte bize arkadan kurşun vuracak bunlardır! Bunların delilleri ve ispatları elimizde.

Vatanımızı istilâya kalkıyorlar, bir harp olsa bunlar bizi arkadan vururlar. Zira bunlar dışarıdan idare ediliyor, başkasına hizmet ediyorlar.

Dinimizi ve vatanımızı içten kemiren kurtlardır bunlar.

Biz size bunları kaç defa arzetmiştik, zaman zaman içyüzlerini tanıtmıştık. Bunlar iç düşmanıdır, din ve vatan için çok tehlikelidir. Her müslüman bunlara karşı tedbir almalıdır. Bunlar hâindir, Amerikan uşağıdır, başkasına hizmet ederler, amma Türkiye'yi içten kemirmek isterler.

Bunları, bu küfrü hoşgörüyü size söylüyor, resmen küfrünü ilân ediyor. Siz hâlâ bunlara müslüman nazarı ile mi bakıyorsunuz?

Dinine ve vatanına hizmet eden bir nesil yetiştirmemiz lâzım. Zira dinimize ve vatanımıza hâinlik yapanların fitne ve fesat çıkaranların yuvalarını kapatmamız gerekiyor. Temiz dimağları bu dıştan idare edilenlerin elinden kurtarmamız için. Zira bunların kime hizmet ettiği, kimin uşağı olduğu belli.

Ey kardeş!

Bu vatan hâinlerini bilin! Fitne yuvalarını kapatın. Fesatlarını temiz dimağlara nakletmesinler.
Küffar bunlarla eğlendi, "Dinlerarası diyalog" adı altında bunları küfre davet etti. Bunlar da memnuniyetle kabul ettiler. "Misyonunuzun -küfrünüzün- bir parçası olmak istiyoruz!" dediler.
Oysa biz bunların hepsini zamanla tek tek bildirmiştik.
Fakat onlar küfrü hoş gördükleri için, küfre iltihak etmek için, yaranmak için böyle yaptılar.
Kâfir bu kadar aleni küfrediyor, kinini kusuyor. Bunlar hâlâ biz diyaloğa devam ediyoruz diyorlar. Bu kadar ihanet olur mu?
Uyan be kardeş!!
Bu kadar açık beyanlardan sonra hâlâ kâfirin küfrünü hoş gören hainlere "Dur!" de!
Bunlar artık dönemezler!
"Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Onlar artık dönmezler." (Bakara: 18)
Bunları daldıkları küfürle baş başa bırak!
"Allah kahretsin onları! Hakk'tan nasıl çevriliyorlar?" (Münâfikûn: 4)
Küfürlerini yaymalarına izin ve fırsat verme. Bunlarla cihad et.
Nitekim Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime'lerinde buyurur ki:
"Ey Peygamber! Kâfirlere ve münafıklara karşı cihad et, onlara karşı sert davran." (Tahrîm: 9)
"Kâfirlere boyun eğme ve bununla onlara karşı büyük cihad yap." (Furkân: 52)
"Onlar sizde büyük bir azim ve sertlik görsünler." (Tevbe: 123)
http://www.hakikat.com/dergi/157/bsyz15701.html