“Yetiş Ya Gavs!” “Kurtar Bizi Şeyhim!” “Himmet Et Bize Kutbum!” “Yetiş Ya Geylani

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kur'an'da ve Sünnet'te açık ve net bir şekilde "Falan şeyh ahiretini kurtarmıştır" ya da "Falan şeyh şefaat edecektir" şeklinde "nokta" kadarcık bir malumat yokken, el aldığın şeyhe bunu giydirirsen ve ona böyle iman edip, o olmazsa ahiretinin felaketine inanıyorsan,

Burada Allah ne iş yapar ben de merak ediyorum...???

Dolayısıyla,

Nebatat örneğin, doktor örneğin senin ne menem yoldan çıktığını ve ahiretini de nasıl heba ettiğini göstermesi açısından da önemlidir...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kur'an ve Sünnet doktoru emreder...

Kur'an ve Sünnet "alim"i emreder...

Ama,

Kur'an ve Sünnet "KURTARICI" emretmez...

Kurtarıcı "tek"tir... O da "ALLAH"tır...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Tekrar ediyorum, tasavvufun özellerinin "İSLAM"la uzaktan yakından ilgi ve alakası yoktur...

spesifik

آزادی قید و بند
düşünmüyorum, inanıyorum....Efendimiz aleyhisselamın, değil mübarek sakalı şerifi, bastığı toprak , o kabirde bulunsaydı, yine azab olunmazdı, Allah ın izni ile....ki bastığı toprak bile alemlerden kıymetlidir....

gelelim şeyhinin kurtardığına inanıyor diyorsunuz...Allah ın izni ile şeyhi himmet edip, yardım etmişse, nasıl ifade edecek,,,Şeyhim bana yardım etti demeyecekmi.... siz bana, şeyhine, yaratma sıfatını yakıştıran bir tane salak mürid gösterin, bu yüzden bile size hak vereceğim.... buyrun....

doktor aynımı diyorsunuz, şifayı veren doktormu ki, tavsiye ediyorsunuz...

Doktor şifa verdi diyene rast gelmedik hiç siz geldiniz mi ?
El verdiğiniz için küllen kabul etmek zorundasınız ne deyim...

spesifik

آزادی قید و بند
Bunlara doktor yetişiyor, patron yetişiyor, konu komşusu yetişiyor, para yetişiyor, makam yetişiyor, melekler yetişiyor, hayvanat yetişiyor, nebatat yetişiyor, forumda kendisi gibi düşünen dahi yetişiyor şeyh yetişince kötü oluyor :)

şeyh rabıtasının delili bile yok ,
Hz Ebubekrin sözünü hüccet bilip iki kaş arasından feyze bürünmeye devam et talib efendi..
Sadık rüyalara nail olasın hemi...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Yaratma kelimesini kullanacak cesaretleri yok elbette
velakin himmet et ya şeyhimin menşei direk perde kılmak oluyor
kimi perdeliyorsunuz buna ben cevap vermeyim

bizim, yüklemediğimiz, anlamları, yüklemeye çalışıyor, ve kendi zihin dünyasında oluşturduklarınızı, bize yamamaya çalışıyorsunuz, yaptığınız aynen bu... şiilerin, Hz. Ali efendimizi, seviyor görüntüsü altında, diğerlerine sövmeleri gibi....

spesifik

آزادی قید و بند
bizim, yüklemediğimiz, anlamları, yüklemeye çalışıyor, ve kendi zihin dünyasında oluşturduklarınızı, bize yamamaya çalışıyorsunuz, yaptığınız aynen bu... şiilerin, Hz. Ali efendimizi, seviyor görüntüsü altında, diğerlerine sövmeleri gibi....

Yamamak ?!!
Benim için an itibariyle konu bitmiştir
zannın bir kısmı haramdır ayetini hatırlatarak hay geceler diliyorum

spesifik

آزادی قید و بند
gönlünüz bilir.... bizleri, korkaklıkla, inandığımızı söyleyememekle suçlarken, aynı hassasiyeti gösterseydiniz keşke...
yorumları dikkatli okur musun ?
Yaratma eylemini izafe mi ediyorsun böyle mi anlamalıyım

bozuk tarikatlar var bizlerin itirazı buna,
bal gibi biliyorsunuz bozuk tarikatları,her defasında başa sardırıyorsunuz
tevbe est .ya gece gece kıracağım kalbini :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
yorumları dikkatli okur musun ?
Yaratma eylemini izafe mi ediyorsun böyle mi anlamalıyım

bozuk tarikatlar var bizlerin itirazı buna,
bal gibi biliyorsunuz bozuk tarikatları,her defasında başa sardırıyorsunuz
tevbe est .ya gece gece kıracağım kalbini :)

kalbim zaten kırık, daha ne kıracaksın.... bozuk tarikatların varlığını zaten bizde söylüyoruz.... lakin, siz onlardan bahsetmiyor, var olan, istiğase ve tevessülü red ediyorsunuz, buda sizi ehli sünnetten tard ediyor....

spesifik

آزادی قید و بند
kalbim zaten kırık, daha ne kıracaksın.... bozuk tarikatların varlığını zaten bizde söylüyoruz.... lakin, siz onlardan bahsetmiyor, var olan, istiğase ve tevessülü red ediyorsunuz, buda sizi ehli sünnetten tard ediyor....
"Benden istiğasede bulunulmaz, ancak Allah'tan istiğasede bulunulur" (Ebû Dâvud, Sünnet 19)

Kalbin neden kırık ?
Ben mi kırdım yine ne yaptım ?

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Gavs yada Şeyh bizi kurtarır da, Gavsı yada Şeyhi kim kurtaracak...

322933_o.gif

ummuhan

Kıdemli Üye
Bunca yaşımda bilmediğim konuda susmayı öğrendim, (böylece katmerlenen günahlardan kurtulabilirim en azından) Öğretene HAMDOLSUN :)

talib

Kıdemli Üye
"Benden istiğasede bulunulmaz, ancak Allah'tan istiğasede bulunulur" (Ebû Dâvud, Sünnet 19)

Kalbin neden kırık ?
Ben mi kırdım yine ne yaptım ?

İstiğâse (Yardım İsteme)

"Allah'tan hangi konuda istiğasede bulunulabilirse, Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)'den de yardım ve imdat dilemek; (Gavs) Allah Teâlâ'nın vesilelerinden biri olması anlamında istiğasede bulunmak caizdir. Aynı şekilde Allah Teâlâ'dan istiğasede bulunulan herşey hususunda diğer peygamber ve salihlerden de bulunulur", diyen kişinin durumu üstad İbn Teymiyye'den soruldu.

O kişi yine şöyle diyor:

"Bir sıkıntının giderilmesi hususunda Allah Teâlâ'ya, Peygamberiyle tevessül eden, onunla istiğasede bulunmuştur, demektir. İster istiğase lâfzını kullanmış olsun, ister tevessül lâfzını kullanmış olsun veya bu kelimelerle aynı anlama gelen başka bir kelime kullanmış bulunsun, farketmez. Kişi:

"Allah'ım, beni bağışlaman için sana Resulünle tevessül ediyorum", ya da:

-"Senin katında senden Resulünle istiğasede bulunuyorum" derse, bu, Arap dilinde ve bütün dillerde hakikat üzere Resûlüllah'tan istiğasede bulunmak anlamına gelmektedir. Kaldı ki, şahıstan istiğasenin ne anlama geldiği daha önce de, şimdi de bilinmektedir.

Dolayısıyla yaratılmışlardan istenmesi de caizdir. Tevessül olarak onlardan istiğasede bulunulur. İstiğase, tevessül vasıtasıyla bir sıkıntının giderilmesini isteyen herkes tarafından yapılır. Peygamber ve salih kimseler hakkında istiğase caizdir.

Taberânî'nin, Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)'den naklettiği; sahabelerden birisinin:

Bu münafıktan kurtulmak için Resûlüllah (sallallahu aleyhi ve sellem)'den istiğasede bulunun, demesi üzerine Resûlüllah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in :

"Benden istiğasede bulunulmaz, ancak Allah'tan istiğasede bulunulur" (Ebû Dâvud, Sünnet 19)hadîsiyle ilgili olarak da o kişi şöyle demektedir:

Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) kendisinden istiğasede bulunulmasını ve benzeri şeyleri reddetmişse, bununla tevhide ve yaratıcının kudret konusunda tek olduğuna işaret etmek içindir. Bizim de bunu reddetmemiz gerekmez.
Peygamber ve salih kimseden mutlak olarak istiğasede bulunulmasını caiz görüyoruz. Yani Allah'tan hangi meselede istiğasede bulunulabilirse, onlardan da istiğasede bulunmak mümkündür.

http://www.frmtr.com/islam-ve-insan/4627786-seyhulislam-ibn-teymiyyeye-gore-istigase-nedir.html