“Yetiş Ya Gavs!” “Kurtar Bizi Şeyhim!” “Himmet Et Bize Kutbum!” “Yetiş Ya Geylani

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Tarikatta şeyh manevi kurtarıcıdır. Tasarruf sahibidir. O Allahü Teala ile beraber an be an konuşur, görüşür. Müridinin gecesini gündüzünü bilir. Ölüm anında, kabirde ve kıyamette şeyh, müridinin yardımcısıdır. Gibi daha bir sürü detay.

Bunlar şeyh mürid ilişkisinin olmazsa olmazıdır.

Tenkit etmeyin, eleştirmeyin, kimse "olmazsa olmazından" taviz vermez.

Ben, Allahü Teala ile konuşan hiç şeyh duymadım.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bir insan YETİŞ YA ALLAH dese Allahu alem küfre girer, zira Allah'ın yetişeceği bir mesafe olmadığı gibi mekandan münezzehtir. Yetişmek, mekan tasavvurunu beraberinde getirir. Dolayısıyla bir insanın yetiş ya Gavs demesinde imanî bir tehlike yoktur.

Her ehli tarik, kamil mürşitlerin Allah'a rağmen tasarrufta bulunamayacağını bilir. Bunun aksini iddia eden cahil cühelalar istisnadır, kurumun kendisini temsil etmez.

Yahayy

Kıdemli Üye
Bir insan YETİŞ YA ALLAH dese Allahu alem küfre girer, zira Allah'ın yetişeceği bir mesafe olmadığı gibi mekandan münezzehtir. Yetişmek, mekan tasavvurunu beraberinde getirir. Dolayısıyla bir insanın yetiş ya Gavs demesinde imanî bir tehlike yoktur.

Her ehli tarik, kamil mürşitlerin Allah'a rağmen tasarrufta bulunamayacağını bilir. Bunun aksini iddia eden cahil cühelalar istisnadır, kurumun kendisini temsil etmez.
Peki şunu sordun mu, müşrikler ufak ilahcıklarının Allah'a rağmen mi tasarrufu olduklarına inanıyorlarmış?

Yoksa tam tersi evet yaratan ve yaşatan Allah'tır ama bu şahıslar bizi Allah'a yaklaştıran aracılar mı diyorlarmış?

Olayı doğru teşhis et kardeşim, herşeyi Allah'a izafe edince hakmı olmuş oluyor?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Peki şunu sordun mu, müşrikler ufak ilahcıklarının Allah'a rağmen mi tasarrufu olduklarına inanıyorlarmış?

Yoksa tam tersi evet yaratan ve yaşatan Allah'tır ama bu şahıslar bizi Allah'a yaklaştıran aracılar mı diyorlarmış?

Olayı doğru teşhis et kardeşim, herşeyi Allah'a izafe edince hakmı olmuş oluyor?
Putperestlikte şöyle bir durum var: Allah, haşa Zeus gibi baba tanrı, baş tanrı konumunda. Yani tanrılar hiyerarşisi vardır. Allah'ın mutlak her şeye hakim olduğuna, meleklerin ve benzer kulların Allah'ın izniyle hareket ettiklerine imanları yoktur. Adı üstünde TANRILAR.. Allah'a ortak koşuyorlar.. Ortak demek, büyük ortağa rağmen var olabilmek demektir.. Bu yüzden Tanrılar deniyor.. Bu yüzden ortak koşmak deniyor.. Lütfen şeyhe hürmet, maneviyatından himmet beklemek gibi durumları Allah'a ortak koşmak olarak değerlendirmeyin. Zahirde bir doktorun verilen imkanlarla tasarruf etme hakkı neyse manevi boyuttada bu şekil tasarruf ehli var etmiştir Allah.. Ve imkan vermiştir. Örneğin CEBRALİL ALEYHİSSELAM.. Cebrail aleyhisselamdan ayet almakla Hz. Peymgaber onu ilah edinmiş olmaz. Niye? Çünkü Cebrail'in de sen ben gibi kul olduğuna iman vardır.. Ehli tarikat, Kamil Mürşitlerde en büyük mertebe olarak KULLUK mertebesini görür. Hatırla Hz. Mevlana ne demiş, BEN KUL OLDUM KUL..

Samimi bakarsanız bunu görürsünüz. Biz, mürşitsiz müslüman olunmaz demiyoruz haşa.. Papazlar bunu diyorlar. Bu yüzden papazları reddedenler hristiyanlıktan çıkmış oluyor. Protestanlık, afaroz edilenler tarafından kurulmuş. Eğer bizler, zannedildiği gibi şeyleri ilah edinseydik sizler gibi tarikata karşı gelenleri tekfir etmemiz icab ederdi. Oysa tam tersi.. Bu nüansları gör inşallah..

uyari.png

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İhvanforum yönetimi, yöneticilerin şahsı hakkında oluşturulacak algılara izin vermiyor.

Yahayy

Kıdemli Üye
Putperestlikte şöyle bir durum var: Allah, haşa Zeus gibi baba tanrı, baş tanrı konumunda. Yani tanrılar hiyerarşisi vardır. Allah'ın mutlak her şeye hakim olduğuna, meleklerin ve benzer kulların Allah'ın izniyle hareket ettiklerine imanları yoktur. Adı üstünde TANRILAR.. Allah'a ortak koşuyorlar.. Ortak demek, büyük ortağa rağmen var olabilmek demektir.. Bu yüzden Tanrılar deniyor.. Bu yüzden ortak koşmak deniyor.. Lütfen şeyhe hürmet, maneviyatından himmet beklemek gibi durumları Allah'a ortak koşmak olarak değerlendirmeyin. Zahirde bir doktorun verilen imkanlarla tasarruf etme hakkı neyse manevi boyuttada bu şekil tasarruf ehli var etmiştir Allah.. Ve imkan vermiştir. Örneğin CEBRALİL ALEYHİSSELAM.. Cebrail aleyhisselamdan ayet almakla Hz. Peymgaber onu ilah edinmiş olmaz. Niye? Çünkü Cebrail'in de sen ben gibi kul olduğuna iman vardır.. Ehli tarikat, Kamil Mürşitlerde en büyük mertebe olarak KULLUK mertebesini görür. Hatırla Hz. Mevlana ne demiş, BEN KUL OLDUM KUL..

Samimi bakarsanız bunu görürsünüz. Biz, mürşitsiz müslüman olunmaz demiyoruz haşa.. Papazlar bunu diyorlar. Bu yüzden papazları reddedenler hristiyanlıktan çıkmış oluyor. Protestanlık, afaroz edilenler tarafından kurulmuş. Eğer bizler, zannedildiği gibi şeyleri ilah edinseydik sizler gibi tarikata karşı gelenleri tekfir etmemiz icab ederdi. Oysa tam tersi.. Bu nüansları gör inşallah..
Mekke müşrikleri bu dediğin gibi düşünmüyorlar ama gene de müşrik olduklarını Allaj söylüyor.

Onlara yaratan, rızkı veren kim diye sorsan elbette Allah derler diyor ama yine de sapkınlıklarını açıklıyor, kaçırma güzel kardeşim

İsimlerini sayıkladığınız dualarınıza eklediğiniz, Allah'a yaklaşmada aracı edindiğiniz bu şahıslar hakkında Allah'tan indirilmiş bir deliliniz mi var diye soruyor, ve de ki ben sizden beriyim, dua işimde yalnızca Allah'a yönelir ve ondan isterim, başka hiç bir ismi bu işimde Allah'ın adına karıştırmam.

Bu şirk mesajı çok açıktır, söylediğin pagan kültürü ile Kur'anın hedef aldığı müşrik kitle aynı değil, aynı fiilleri işlemiyorlar. Allah'ın isnad ettiği suç, Allah'ın adını tek başına anılmasını yetersiz görmek, dua ve yakarışta Allah'ın yanına bazı isimler yerleştirmek, ve hakkında hiçbir delili olmamasına rağmen şefaatçiler tayin etmektir.
Bu mesajları kurandan almak için ulema, allame olmaya gerek yok, akli melekeleri yerinde bir çoban dahi salt olarak bu ayetleri okursa neleri yapıp neleri yapmayacağını, neleri Allah'ın tehlike ve şirk fiili olarak saydığını bilir, feraseti oturmuş bir mü'min gördüğü bir fiilin şirk fiili olduğunu önsezi ile bile hisseder, görür duruma gelir.
Onun için iman için, tevhid için, akıde için yalın olarak Kur'an yeter diyoruz.
Ama yetmez diyenler uygulamada olduğu gibi kur'anın resmen savaş açtığı fiil ve işleri neredeyse Allah'ın en sevdiği işler olarak tezgaha koyuyorlar.

Uyanık olmak lâzım, akletmek, Allah'ı dinlemek, kitabını okumak, tedebbür üzere düşünmek ve teslim olmak gerek.

Bu tehlikeli fiillerden ateşten kaçar gibi kaçmak gerekirken, kaçmayı bırak türlü zorlama ve uydurma Te'villerle insanlar neredeyse dinlerini bu fiiller üzerine inşa etmişler. Ağzı açılsa şeyhimin himmetiyle, elini kaldırsa hürmetiyle diyor adam, utanmadan sıkılmadan Mahmud efendinin huzurunda bir an bulunmak 1000 vakit ihlasla namaz kılmaktan evladır diyen alimcik gördük, hemde bunu Mahmud efendinin huzurunda söylüyor, himmetinizle yaşıyoruz diyor, hey gidi DostunDostu

Sen paganisim den bahsediyorsun, paganlık ayrı bir kültürdür, burada işlenen tatlı tatlı işlenen, gizli ve çok zehirli Allah'ın bize tarif etmek için türlü türlü açıkladığı şirk fiili dir.

La ilahe illallah...
La havle ve la kuvvete illa billah...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Mekke müşrikleri bu dediğin gibi düşünmüyorlar ama gene de müşrik olduklarını Allaj söylüyor.

Onlara yaratan, rızkı veren kim diye sorsan elbette Allah derler diyor ama yine de sapkınlıklarını açıklıyor, kaçırma güzel kardeşim

İsimlerini sayıkladığınız dualarınıza eklediğiniz, Allah'a yaklaşmada aracı edindiğiniz bu şahıslar hakkında Allah'tan indirilmiş bir deliliniz mi var diye soruyor, ve de ki ben sizden beriyim, dua işimde yalnızca Allah'a yönelir ve ondan isterim, başka hiç bir ismi bu işimde Allah'ın adına karıştırmam.

Bu şirk mesajı çok açıktır, söylediğin pagan kültürü ile Kur'anın hedef aldığı müşrik kitle aynı değil, aynı fiilleri işlemiyorlar. Allah'ın isnad ettiği suç, Allah'ın adını tek başına anılmasını yetersiz görmek, dua ve yakarışta Allah'ın yanına bazı isimler yerleştirmek, ve hakkında hiçbir delili olmamasına rağmen şefaatçiler tayin etmektir.
Bu mesajları kurandan almak için ulema, allame olmaya gerek yok, akli melekeleri yerinde bir çoban dahi salt olarak bu ayetleri okursa neleri yapıp neleri yapmayacağını, neleri Allah'ın tehlike ve şirk fiili olarak saydığını bilir, feraseti oturmuş bir mü'min gördüğü bir fiilin şirk fiili olduğunu önsezi ile bile hisseder, görür duruma gelir.
Onun için iman için, tevhid için, akıde için yalın olarak Kur'an yeter diyoruz.
Ama yetmez diyenler uygulamada olduğu gibi kur'anın resmen savaş açtığı fiil ve işleri neredeyse Allah'ın en sevdiği işler olarak tezgaha koyuyorlar.

Uyanık olmak lâzım, akletmek, Allah'ı dinlemek, kitabını okumak, tedebbür üzere düşünmek ve teslim olmak gerek.

Bu tehlikeli fiillerden ateşten kaçar gibi kaçmak gerekirken, kaçmayı bırak türlü zorlama ve uydurma Te'villerle insanlar neredeyse dinlerini bu fiiller üzerine inşa etmişler. Ağzı açılsa şeyhimin himmetiyle, elini kaldırsa hürmetiyle diyor adam, utanmadan sıkılmadan Mahmud efendinin huzurunda bir an bulunmak 1000 vakit ihlasla namaz kılmaktan evladır diyen alimcik gördük, hemde bunu Mahmud efendinin huzurunda söylüyor, himmetinizle yaşıyoruz diyor, hey gidi DostunDostu

Sen paganisim den bahsediyorsun, paganlık ayrı bir kültürdür, burada işlenen tatlı tatlı işlenen, gizli ve çok zehirli Allah'ın bize tarif etmek için türlü türlü açıkladığı şirk fiili dir.

La ilahe illallah...
La havle ve la kuvvete illa billah...
Valla acizane tarikata girdiğimde vird verildi ve bu virdlerin tamamı tevhid merkezli. Hz. Peygamberin canlı Kur'an oluşu gibi kendi döneminin canlı Kur'an'ı olan bir kula (mürşidime) muhabbet ettim, rolmodel edindim. Bundan da pek çok feyz buldum, elhamdülillah.. Hiç iddia edildiği gibi şeyhime tapmadım, ilah edinmedim..

Ben canlı Kur'an'ı sevdim ve rolmodel edindim. Allah için sevdim. Bir köşede duran odun parçasını değil. Abdestine, namazına baktım; orucuna, fakirlere dağıtışına baktım; cömertliğine, merhametine, insanlarla olan iletişimine, alttan alışına, sabrına selametine, paylaşımına baktım.. Odunda bunları göremezsin. Putperestlik başka bir şey, yapmayın lütfen.

Kabir ziyaretlerine gelince. Bu ziyaretler, bir zamanlar yaşamış insanların hatırasını barındırır. Onların nasıl kul olduklarını hatırlatır. Hürmet, bu kabirde yatan şahsın etinden kemiğinden ziyade Allah'a olan kulluğuna gıpta etmekten gelir. Mesela: Burada şöyle şöyle bir kul, ve bu kulluğu ile Allah'a dost olmuş bir veli yatıyor, vay be, keşke bizde böyle olabilsek..

Yahayy

Kıdemli Üye
Valla acizane tarikata girdiğimde vird verildi ve bu virdlerin tamamı tevhid merkezli. Hz. Peygamberin canlı Kur'an oluşu gibi kendi döneminin canlı Kur'an'ı olan bir kula (mürşidime) muhabbet ettim, rolmodel edindim. Bundan da pek çok feyz buldum, elhamdülillah.. Hiç iddia edildiği gibi şeyhime tapmadım, ilah edinmedim..

Ben zaten bireysel birşey söylemedim farkındaysan.
Ama bu söylediklerim canlı yaşanan şahit olunan şeyler, "Allah ile arana aracı yerleştirme"
fiili bir Allahın kulunun inkar edemeyeceği şekilde şirktir,açıktır.

"Mahmud efendinin bir nazarına nail olmak, Allah'ın huzurunda ihlasla namak kılmaktan evladır" diyemez kimse, dememeli.
Bu kadar da değil bu işler, bunları te'vil etmeye çalışana bile Allah'ın gazabı dokunacaktır.
Kendi açından olaya bakma kurumsal oalrak, bak şuan kurumsal olarak tarikatiniz bu durumda, ve herşeyin farkında dediğiniz şeyhiniz
bunlara ses çıkartmıyor, hatta teşvik ediyor, ben bunlara katılmıyorum diyorsan bu oluşumun başındaki kamil mürşid neden teşvik ve tasvip ediyor.

Bunlar çok çok tehlikeli fiiller güzel kardeşim, sen de biliyorsun birbirimizi kandırmayalım lütfen.

ömerusta

Kıdemli Üye
Kim;

“Yeti
ş Ya @lafons7275“
“Yetiş Ya @talip“

“Yetiş Ya Gavs!â€￾
“Kurtar Bizi Şeyhim!â€￾
“Himmet Et Bize Kutbum!â€￾
“Yetiş Ya Abdulkadir Geylani!â€￾
“Medet Ya Gavsım!â€￾
“Yetiş Ya Seyyidina Hamza!"

gibi söylemlerde bulunur, bu zatların imdat çağrılarını işitebileceğine,
kendilerini görebileceğine, güç ve kudretlerinin bulunduğu zor durumdan
kurtarabileceğine inanırsa, Allah'ın Semi, Basar ve Kudret sıfatlarını medet
umduklarına pay eder.

Allah'u Teâlâ yaratıcıdır. Ondan başka yaratıcı yoktur. Her şeyi O yaratır..
Bu Allah'ın Tekvîn Sıfatıdır.

Nasıl ki Biri çıkar bende yaratırım veya Allah'tan başka yaratan vardır
dediği zaman Şirke düşerse !! Aynı Durum Semi, Basar, Kudret Sıfatları
içinde geçerlidir.

"Allah'ın Sıfatları" Sadece Allah'a Münhasır / Allah'a Has Sıfatlardır..
Allah'tan başka hiç bir varlıkta bulunmazlar..

alinti

böyle sapıtıyorsunuz işte ula bunların dirisi değil ölüsü bile gelir müridi kurtarır gerçi bunlar ölmezde azınan sürüm sürüm sürürünür

ALI25

Kıdemli Üye

Bir ayet bilene normal sekilde verilemiyor ve kendilerine göre veriyorlar bu kadar da olmaz.

Direk elimdeki meal den ayeti cikarip buraya ekleyecegim bu konuda o mesele icin de.

"Allah´in izni olmadikca,hicbir kimsenin iman etmesi mümkün degildir.Akillarini kullanmayanlari O,pislik icinde birakir."(Yunus suresi,10. 100)

Pislik icinde birakir ve birakmak da öyle olup kalip devam etmesi olur ve @adams ve @Kaptan icin de yagdirmakta nerden olur üstün veya biz buna havadan yada bir yerlerden gelip de o kisinin üstüne düsmesi akip da sarkmasi gibi bir sey denilir.

Burdaki mesele bir pisligin icinde olup kalmak olur ve digeri de bir sey de olsa insanin üstüne gelip akmasi olur ve buna da iste o üstüne yagma denilebilinir.

ALI25

Kıdemli Üye
Bak arkadas rivayet ediyorsan sahih rivayet et diye denilir ve hic olmazsa etmeye calis ve bunun da ne demek oldugu biliyorsan sahih rivayet etmek diye o zaman aciklamada yapmamin da ihtiyacida hasil olmus olur ve bilmiyorsan dersin ve bizde onu demeye calisiriz bildigimiz kadariyla insallah.

Kaptan

Mecra Yazarı

kimsenin rahatsiz olmayacagini bilsem avazimin ciktigi kadar "ohaaaa, cüsss" derdim ama ...

hic kuran okumaz misin sen

ey müsrikler! haydi söyleyin bakalim, darda kalmis kimsenin duasini kabul edip
onun sikintisini gideren ...Allah mi üstün yoksa o'na ortak kostugunuz seyler mi?
Allah'tan baska ilah olabilir mi? siz ne kadar düsüncesizsiniz! neml 62

ey peygamber! sayet Allah seni bir dert, bir sikintiya dücar edecek olursa bunu o'ndan baska
kimse def edemez... yusuf 106

"yetis ya muhammed, imdat ya ömer, medet ya ebu bekir" diyen bir tane sahabeden nakil getir de görelim bakalim

tövbe etmen gerekir benden söylemesi

güzel bir yazı :Cool:kafirler için yaşasın cehennem !

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
kimsenin rahatsiz olmayacagini bilsem avazimin ciktigi kadar "ohaaaa, cüsss" derdim ama ...

..........
Evli barklı adamsın, hitap tarzına biraz çeki düzen var artık kaptan. Bunu bir kez daha söylemiştim sana..

Kaptan

Mecra Yazarı
uyari.png

Paylaştığınız resim hakaret içeriklidir. Tasavvufu ve erbabını eleştirmeye hakkınız var. İhvanforum yönetimi bu hakkı istismar ederek hakarete çevirmeye müsade etmez.