“Yetiş Ya Gavs!” “Kurtar Bizi Şeyhim!” “Himmet Et Bize Kutbum!” “Yetiş Ya Geylani

ALI25

Kıdemli Üye
adams77 Nickli Üyeden Alıntı Eksik tanım biraz daha genişlet

Aklima ne geldi sen en iyisi bana soru neyi merak ediyorsan yada neyi bilmek istersen tane olarak.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İman eden biri olmasın ki, darda kalmış iman eden birine yardımcı olmasın. Hatta, iman eden olsun ya da olmasın, iman eden biri o insana yardımcı olmasın.

Bunların gavs'lıkla, şeyh'likle, veli'likle ne alakası vardır anlayamadık..!!!

Yani, sizler kendinizi düşünün, yardıma ihtiyacı olana koşmayacak mısınız, koşmayacaksanız, "imanınızı sorgulamaya başlayınız", derim!!!

Öyle değil mi..?

Mesela sizler, dua etmiyor musunuz ölenlerinize, ki bunlar şeyh de olabilir, veli de olabilir, gavs da olabilir, kırklar, yedi'ler, elliler de olabilir...

Ölmüşlerdir onlara dua edersiniz yani duanızla onlara yardımcı olmaya çalışırsınız... İmanın gereğidir bu...

Kur'an bunu emreder... Sünnet bu emredileni bu ikame eder...

Yardım bu yani... Ki bu İslam'ın bir emridir...

NOT

Ölen biri için, "Şu bizi yarın Kıyamet'te kurtarsın" kabilinden laf edenler var... Bu söz de şöyle doğrudur... O şahıs hakkında ayet var mı, sahih bir sünnet var mı? O şahsın ahiretini kurtardığına dair... Diyelim kurtarmış, o zaman şu akla geliyor:
O şahıs hakkında ayet var mıdır, falan kurtarıldığında, Allah ona şefaat yetkisi verecekmiş şu ayette zikrediyor... Var mı..?

Her ikisi de yok değil mi..???

O şahsın kıyametini kurtardığına dair ayet ve hadis yok...

Ve kendisine şefaat verildiğine dair hadis ve ayet de yoktur...

İşte, tasavvufun özeli anlamında "yardım istemelerin" tamamına yakını uydurmadır, yalandır...

Yani bağlıları, onları o şekilde anmak, o şekilde bilmek ve o şekilde olduğuna inanmak zorundadırlar... Kesin...!!!

Öyle inanmazlarsa, aralarındaki bağ kopar... Anlamını kaybeder...

İşte tasavvufun özellerinin bağlılık sağlamlılığını da buradan yapabilirsiniz...

:) :) :)

Ben gene yardım da bulunayım:

Rabb'im!

Bütün ölenlerimize rahmet et. Onlara merhamet et. Onları bağışla. Kabirlerini güzel ve tertemiz kıl. Onlara korkular, hüzünler yaşatma. Onları Peygamberine arkadaş kıl, yoldaş kıl. Onları kurtulanlardan eyle.

Rabb'im!

Bizleri de Peygamberinin yolundan ayırma. O'nun hayatı da, yaşamı da Kur'an'dı. Bu güzellikte hayatı ve yaşamı tatbik etmeyi bizlere de ihsan eyle.

Amin...

ALI25

Kıdemli Üye
Güzel abim hani siz ayetin iniş sebebine bakarak hareket ediyordunuz ya ne oldu bu ayet için neden böyle bir taktik uygulamıyorsunuz?Ayeti bağlamından koparmadan oku ayrıca neden bahsettiğini kavramaya çalış lütfen
Güzel karde$im bir ayet-i kerim´e verdim bir gecmi$ olan o konu icin.

$uanda bunun ini$ ve ya deni$ sebebi üstünde duruyorsun ve bizde bildigimiz kadariyla bakariz bizim gibi insanlarin da bilgisi okuduklari ve ögrendikleri bunun yaninda duyduklarindan ibaret olur daha cok kere.

Bizler öyle ayet-i kerim okuyup da üstünde durmadan gecmiyoruz ve bunun da bir yetinmiyoruz biiznillah.

ALI25

Kıdemli Üye
Ölmek her ne kadar bu dünyada son nefes de olsa onun icin geri kalan bir ömür kabir de ba$layip devam eder gider diye denilmektedir ki böyle ve de buna benzer dü$ünce insanlar tarafindan da bilinmektedir.

adams77

Kanalizasyoncu
Güzel karde$im bir ayet-i kerim´e verdim bir gecmi$ olan o konu icin.

$uanda bunun ini$ ve ya deni$ sebebi üstünde duruyorsun ve bizde bildigimiz kadariyla bakariz bizim gibi insanlarin da bilgisi okuduklari ve ögrendikleri bunun yaninda duyduklarindan ibaret olur daha cok kere.

Bizler öyle ayet-i kerim okuyup da üstünde durmadan gecmiyoruz ve bunun da bir yetinmiyoruz biiznillah.

Hani bir şey görmedik çalışmaları ortaya ser bakalım gözümüz göynümüz açılsın

adams77

Kanalizasyoncu
Ölmek her ne kadar bu dünyada son nefes de olsa onun icin geri kalan bir ömür kabir de ba$layip devam eder gider diye denilmektedir ki böyle ve de buna benzer dü$ünce insanlar tarafindan da bilinmektedir.

olmuyor abi olmuyor böyle olmuyor.

ummuhan

Kıdemli Üye
Bir anlatılır iki anlatılır üç anlatılır( ki şimdi buna bile gerek yok İSTEYEN bilgiye en güzel ve doğru biçimde erişebilir) lâkin anlamamakta ısrar edene hele hele alaycı ve küçümserci tavırlara muhatap olup cevap vererek kendini ve zamanını israf etmemeli... Vesselam :)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Abdulkadir Geylani hz.lerinin yardımına mahzar olmak, büyük bir nasib....Rabbim şefaatlerine nail eylesin o sultanın... Allah ın izni ile tasarrufu devam etmektedir.... görene, körene...

Abdülkadir GEYLANİ'ye "şefaat" hangi ayette ya da hangi hadiste sahih olarak verilmiş, bilelim ki biz de onun şefaatinden yetim kalmayalım... Var mı olarak "özel" bir delil..?

Yok değil mi..?

Yoksa onun hakkına, hukukuna tecavüz etmekten hiç utanmıyorsun değil mi..? Yani tasavvufçular son zamanlarda ahlaken de zıvanadan çıkıverdi... Bu da gay-i ahlaki bir durumdur...

La haya ekseninde öyle bir kelam ediyorsun ki, sandım ki, GEYLANİ'nin tasarrufu ve şefaati hakkında özel bir ayet var... Ayıp denen bir şey vardır...

GEYLANİ için de şöyle dua ederiz:

Rabb'im!

Güzel hizmetleri bulunduğuna inandığımız GEYLANİ hocamıza rahmet eyle. Merhamet eyle. Günah ve kusurları varsa onları affeyle. Makamını, mekanını cennet eyle. Sevdiği Peygamberi'ne arkadaş eyle. Dost eyle. Ve buna benzer dua cümleleri...

Rabb'im GEYLANİ'nin şefaatine bizleri nail eyle, şeklinde neden dua edilmez, çünkü bu bir iftira olur...

Eğer, GEYLANİ'nin şefaat edeceğine dair ayet ve sahih hadis varsa o zaman o şekilde dua edilir... Ama öyle bir şey yoktur...

Olmayan bir şeyi varmış gibi cümleler kurmak en azından o muhataba iftira atmaktır... Arkadaş da onu yapmış...

Bırakalım onu, Peygamberimiz'e şefaat verilmiş mi, var mı bir ayet özel olarak..? Yoktur...

Sanki açık bir ayet varmış gibi Peygamberimiz'e şefaat atfedenler de en azından bir iftira ile karşılaşırlar... Bu işler çocuk oyuncağı değildir ki...

NOT

Ama işin şu tarafını açık açık ifade ederiz:

Peygamberler'in tamamı da dahil ve Peygamberlere tabi olan müslümanların tamamı, müslümanlar için bu dünyada da, Kıyamet Günü'nde de "dua" ederler...

Bu dünyada zaten ediyorlar...

Öbür alemde de kurtulanlar olarak müslümanlar, müslüman kardeşleri için dua ederler...

NOT

Abdülkadir GEYLANİ'nin, ilmen ve manen (ibadet, cehd, kulluk) "mübeccel" oluşu önemlidir... Ama GEYLANİ'nin bu sıfata haiz nezafeti tasavvufçuları keser mi, elbet kesmez..!!!!

GEYLANİ'ye "şefaat" ve "tasarruf" sıfatlarını yüklemedikçe o adam bile değildir, değersiz ve pespaye birisidir...

Üzücü ama gerçek budur...

ALI25

Kıdemli Üye
adams77 Nickli Üyeden Alıntı Eksik tanım biraz daha genişlet

Burdaki yazi tarzin beni istemeden de olsa güldürdü bizde istemeden de buna ragmen güldük ve sen sag ol Adams77 karde$im yüce rabbim senin bir müstahakini versin dilerim.

ALI25

Kıdemli Üye
Normaldir bana herkes güler:)kendine birşey olduğunu sanma rahat ol birazdan geçer.

Bunu da bilmiyordum sana herkesin bir güldügünü böyle ise sen de iyimi$sin ve cok $ukur yüce rabbime kendimi de bir$ey oldum da sanmiyorum ve daha önce de demi$tim siradan herkes gibi bir insanim diye.

ALI25

Kıdemli Üye
Hani bir şey görmedik çalışmaları ortaya ser bakalım gözümüz göynümüz açılsın
Neyi görmek istiyorsun ki senin görende sanir ki bir dükkana gelmi$ ve elindeki var olan malzemelerini yere sermesini istemi$ gibisin.

Bizim gibi siradan bir insandan acikcasi ne bekliyorsun veya neyi bir görmek istiyorsun.

ALI25

Kıdemli Üye
Bir anlatılır iki anlatılır üç anlatılır(ki şimdi buna bile gerek yok İSTEYEN bilgiye en güzel ve doğru biçimde erişebilir) lâkin anlamamakta ısrar edene hele hele alaycı ve küçümserci tavırlara muhatap olup cevap vererek kendini ve zamanını israf etmemeli.Vesselam :)
Ve aleykum selam. Senin sözüne binaen bir $ey demek istedim musaadenle hani bir soru ya cevab olur ve verilen $ey her ne ise dogru oldugu icin bunu alip yetinilse ve bu ho$ olur makul ve makbul olarak.

Burdakiler ise meseleyi cok kere alip tarti$maya götürüyorlar ve ister istemez insani bir tarti$ma ya da sokuyorlar.

Bir misal olarak bir söz e cevab verilmi$ ise dogru mu degil buna bakilir ve o verilen cevab dogru ise alip kabul edilir ve $ayet dogru degil ise efendim bu verilen veya bu konuda vermi$ oldugunuz bir cevab yanli$ der ve de dogru olanin her neyse onu acik ve kesin bir $ekilde ortaya koyar.

hirahos

Kıdemli Üye
Ve aleykum selam. Senin sözüne binaen bir $ey demek istedim musaadenle hani bir soru ya cevab olur ve verilen $ey her ne ise dogru oldugu icin bunu alip yetinilse ve bu ho$ olur makul ve makbul olarak.

Burdakiler ise meseleyi cok kere alip tarti$maya götürüyorlar ve ister istemez insani bir tarti$ma ya da sokuyorlar.

Bir misal olarak bir söz e cevab verilmi$ ise dogru mu degil buna bakilir ve o verilen cevab dogru ise alip kabul edilir ve $ayet dogru degil ise efendim bu verilen veya bu konuda vermi$ oldugunuz bir cevab yanli$ der ve de dogru olanin her neyse onu acik ve kesin bir $ekilde ortaya koyar.

Abi, çelebiler, adams, kaptan, putyıkan, verda... Bunlarla yazışıp zamanını öldürme. Yazıktır. Tecrübe etti forum. Fikr-i Sabit kimseler. Bunlar kaynaklara da itibar etmediklerini göstermişlerdir. Alimden ariften almayana ne verebilirsin ki?

Sen doğruyu yaz, tartışmadan geç.

Fi emanillah.

ALI25

Kıdemli Üye
Abi,çelebiler,adams,kaptan,putyıkan,verda.Bunlarla yazışıp zamanını öldürme.Yazıktır.Tecrübe etti forum.Fikr-i Sabit kimseler.Bunlar kaynaklara da itibar etmediklerini göstermişlerdir.Alimden ariften almayana ne verebilirsin ki?Sen doğruyu yaz,tartışmadan geç.Fi emanillah.
Eline saglik sen sag ol abim bu güzel ve dogru yazin icin ve bize de ayni zamanda bir tavsiyede bulundun bizde makul ve bir makbul görüp aldik itibar ettik senin bu yazina.

Bunlarin hepsinin böyle birer insan olduklarini bilmiyordum ve böylede olsa onlar da tek ilmi kadar yaziyazmalari gerekir ve onlara da bu dü$er meseleyi saptirmadan da ve ileri ye götürmeden de ve bir de laf karabaligi yapmadan da ve aklima gelmi$ iken türkiye bir söz var buna dair laf ebeligi diye bundan da sakinmalari gerekir bir insanin da.

Amin ecmain in$allah.

spesifik

آزادی قید و بند
şu yaşınıza kadar gittiğiniz herhangi bir doktoru tavsiye etmediğinizi veya övmediğinizi, söyleyin özür dilyelim...
doktor tavsiyesi anlatmak istediğimle kıyaslanamaz,
adam hakkaten şeyhinin kendisini kurtardığını düşünüyor
neyse syn birisi siz Allah Rasulünün sakalının kabir azabını önleyeceğini düşünüyorsunuz
susmam daha efdal ...

talib

Kıdemli Üye
Bunlara doktor yetişiyor, patron yetişiyor, konu komşusu yetişiyor, para yetişiyor, makam yetişiyor, melekler yetişiyor, hayvanat yetişiyor, nebatat yetişiyor, forumda kendisi gibi düşünen dahi yetişiyor şeyh yetişince kötü oluyor :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
doktor tavsiyesi anlatmak istediğimle kıyaslanamaz,
adam hakkaten şeyhinin kendisini kurtardığını düşünüyor
neyse syn birisi siz Allah Rasulünün sakalının kabir azabını önleyeceğini düşünüyorsunuz
susmam daha efdal ...

düşünmüyorum, inanıyorum....Efendimiz aleyhisselamın, değil mübarek sakalı şerifi, bastığı toprak , o kabirde bulunsaydı, yine azab olunmazdı, Allah ın izni ile....ki bastığı toprak bile alemlerden kıymetlidir....

gelelim şeyhinin kurtardığına inanıyor diyorsunuz...Allah ın izni ile şeyhi himmet edip, yardım etmişse, nasıl ifade edecek,,,Şeyhim bana yardım etti demeyecekmi.... siz bana, şeyhine, yaratma sıfatını yakıştıran bir tane salak mürid gösterin, bu yüzden bile size hak vereceğim.... buyrun....

doktor aynımı diyorsunuz, şifayı veren doktormu ki, tavsiye ediyorsunuz...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bunlara doktor yetişiyor, patron yetişiyor, konu komşusu yetişiyor, para yetişiyor, makam yetişiyor, melekler yetişiyor, hayvanat yetişiyor, nebatat yetişiyor, forumda kendisi gibi düşünen dahi yetişiyor şeyh yetişince kötü oluyor :)

Şeyh de yetişir... O da olması gerekir... Bilmediklerimizi öğrenme sadedinde... Öyle değil mi..?

Buna burada bir Allah'ın kulu karşı çıkmaz...