Yetiş ya Abdulkadir Geylani !

adams77

Kanalizasyoncu
Senin kurgunu da alalım o zaman...

Ben kurgu yapmıyorum. Doğal olarak akışa bırakıyorum filmin sonunu görmeden hareket etmiyorum :) ne kadar beklersem o kadar tatlı oluyor yani kıvam çok önemli

bakış açısı çok önemli kuantum fiziği ve mekaniğine göre gözlemciye göre görüntü değişiyor. Bizim bedenlerimiz bir nevi gözlemci gibi hareket ediyor.

Bak burada ikimizin bakışan göre değişen kelime var nedir örnek : taht sen bunu tahtadan yapılmış üzerinde oturulan bir eşya olarak algılıyorsun oysa ben senin gibi algılamıyorum fiziksel görüntü olarak görüntülerimiz aynı fakat bize yön veren bilinç bu yüzden farklı görüyoruz. Şimdi bedenler aynı fakat farklı bir algılıyorlar bu durumda beden bir araç değil mi?

spesifik

آزادی قید و بند
Ben de sana vereyim bir sürü kaynak

Ne olacak?

Herkesin inancı imanı kendine

Yalan mı?
Aynen öyle herkes yaptığı amelin hesabını verecek
işine geleni alanın da Allah hesabını sorsun
yalan isnat edenin de Allah hesabını sorsun
Benim için bitmiştir bu konu ...

lafons7275

Kıdemli Üye
Bak burada ikimizin bakışına göre değişen kelime var nedir örnek : taht sen bunu tahtadan yapılmış üzerinde oturulan bir eşya olarak algılıyorsun oysa ben senin gibi algılamıyorum

Peki suç kimde?

8 milyar insana taht nedir diye sorsak sen hariç hepsi benim anladığımı anlıyorsa suç 7.999.999.999 kişinin mi yoksam senin mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Peki suç kimde?

8 milyar insana taht nedir diye sorsak sen hariç hepsi benim anladığımı anlıyorsa suç 7.999.999.999 kişinin mi yoksam senin mi?

bu suç değil!! gözlemleme cihazına yeterli olan ilgi ve alakayı göstermiyor olmandan kaynaklanan bir sorun doğal olarak eğer sen nakilciliğe tabi olursan bu sorun kaçınılmaz oluyor.

Şeytan işini sıkı tutar ve insan ile algısı arasına girerek insan farklı şey algılatmak ister. Bunu nasıl deneyleyebilirsin çok uzaktan baktığın bir resim aklına çok fazla şeyin gelmesine neden olur fakat sen resime ne kadar yaklaşırsan aklına gelen şeylerde azalma olur sen resime çok yaklaştığın zaman ise aklında tek bir şey belirir.

8 milyar insan müslüman olmayışı senin için ayrı bir sorun zaten sana sorarlar ki bunu ateistler çokça sorar 6 milyar insanın suçu nedir :)

Şimdi saf bilinç elde etmek istiyor isen beynini gereksiz şeylerden uzak tutacaksın ne kadar meşguliyet o kadar zayıf algı demektir. Hakikata yaklaştıkça görüntü netleşir.

adams77

Kanalizasyoncu

Güzel kardeşim bilgisayar diyor fakat görüntüye demiyorsun!! dikkatini çeker bilgisayar yaptığı işlev yüzünden ona bu adı veriyorsun. Ayrıca onu oluşturan farklı isimlerde parçalar var. Sen bu isimleri saymak yerine bütün olarak bilgisayar dediğinde bu parçaların isimleri senin aklına gelir ama detaylandırmazsın.

Ağacın gövdesi gibi düşün her dal farklı bir yere gider fakat ağaçtan ayrı değildir ve verdiği meyvede farklı değildir. Sen ona taht diyebilirsin ama görüntüye değil işleve bakarak hareket edeceksin.

adams77

Kanalizasyoncu
7.999.999.999 kişi gözlemleme cihazına yeterli olan ilgi ve alakayı göstermiyor ise problem yok.

Zaten günümüz beyinleri de bu rakamı düşünerek hareket ediyor ve kendini rahatlatabiliyor. Algı operasyonuna tabi olma seni etkisi altına alan sinyallerden kurtul

az önce dediğim gibi kuantım fiziği ve mekaniğine göre elimizdeki sizin kuran diye tabi ettiğiniz aslında kitap oluyor. Yani bilgi içinde topladığı depo şimdi Allah 'ın kitabı her kim tarafından okunursa okunsun farklı anlam ve manaya veremez çünkü Allah ol dediğinde olur buna kimse engel teşkil edemez bizler zamana tabi olan zaman ile hareket eden varlıklarız bu yüzden yapı taşlarının birleşmesi ve yapının oluşması için zamana ihtiyacımız var bu yüzden zaman dolmadan hareket etmek yani vakitsiz ötmemek gerekiyor bu yüzden sabırlı olup tamam işte budur dememeliyiz ki zaman çoğu zaman bize aslında farklı algıladığımızı gösterir.

Allah bütün kullarına adil ve eşit olarak kitabı sunmuştur okuyan ve teslim olan cennete girer yani sayıya bakmaz ölçü doğru anlamak ve uygulamaktır. bir kişide olsa milyar kişide olsa fark etmez.

Kaptan

Mecra Yazarı
"Eğer onlara dua ederseniz, duanızı işitmezler, işitseler bile size cevap veremezler. Kıyamet gününde ise, sizin şirk koşmanızı
tanımayacaklardır. (Bunu her şeyden) Haberi olan Allah gibi sana (hiç kimse) haber vermez."
Fatir 14

Onlara yalvarsaniz, yakarsaniz bile sizi duymazlar. Hadi duydular, imdadiniza yetisemezler. Aslinda "yetis" demekle
Allah'a ait bir vasfi, niteligi Allah disinda baskalarina etfetmis oluyorsunuz ki bu da Sirktir. Cunku bu sozde Allah'tan baskasini
gucu yetmedigi bir konuda Allah'a denk kilma vardir. Sirk bu degilse baska nedir arkadaslar.

"Ona o hiç bir şey yaratamayan ve kendilerini yaratılıp durmakta bulunan mahlûklarımı şerik koşuyorlar. Halbuki onlar,
onların imdadına yetişmezler, hattâ kendilerini bile kurtaramazlar. (kaldı ki ne onlara yardımları dokunabilir ne de bizzat
kendilerine yardımcı olabilirler.) Yol göstermeleri için yakarsanız size cevap verecek durumda olmayan varlıklara mı?
Onlara ister yakarın, ister karşılarında susun, sizin için fark eden bir şey olmaz. Çünkü Allahtan başka taptıklarınızın
hepsi sizin gibi kullardır, eğer davanızda sadıksanız haydi onlara çağırın da size icabet etsinler."
Araf Suresi

Kendileri dahi yaratilmis olan bu gucsuzlerden, bu aciz varliklardan mi yardim istiyorsunuz? Bir saniye sonrasini dahi
gormekten aciz bu varliklara mi yoneliyorsunuz? Sizler izzet ve serefi Allah'ta degil de baska seylerde mi ariyorsunuz?
Ne sasilacak sey yapiyorsunuz.

"Yetis ya"diyerek yardim bekledikleriniz, kendilerine gelebilecek bir belayi, bir hastaligi, bir sinek isirmasini dahi def edemiyorken
nerede kaldi size yardim edecekler de sikintilarinizi giderecekler. Yahu kafayi mi yediniz.

Onlar da senin benim gibi Allah'in yarattigi kullardir sadece. Riziklari, hayatlari ve olumleri Allah'in elinde olan Allah'in kullaridir,
ne eksik ne fazla. Ve sen bunlardan medet mi umuyorsun.

Madem oyle, haydi cagirin da gelsinler. Cagirin da tanrisal gucler atfettiginiz o kimseler sizi depremden, hasaliklardan,
sikintilarinizdan ve ölumden kurtarsin. Kiyamet gunune kadar kendilerine cevap vermeyecek, dularina icabet edemeyecek (Ahkaf 5)
aciz varliklari cagirin bakalim.

Yapmayin, kendinize yazik etmeyin, Rabbin acik ayetlerine karsi kula kulluk emeyin. Allah'a ait vasiflari, nielikleri Allah disinda
basklarina atfederek ortak kosmayin. Dusunun yahu, acaba hata mi ediyoruz diye bir muhasabeye girin. Dogru bildikleriniz,
size dogru diye anlatilan seylerin yanlis olabilecegini bi dusunun, korkmayin birsey olmaz, sapitmazsiniz.

lafons7275

Kıdemli Üye
"Eğer onlara dua ederseniz, duanızı işitmezler, işitseler bile size cevap veremezler. Kıyamet gününde ise, sizin şirk koşmanızı
tanımayacaklardır. (Bunu her şeyden) Haberi olan Allah gibi sana (hiç kimse) haber vermez."
Fatir 14

Bu ayeti kerimenin sebebi nuzulünü, kimler için indiğini göz ardı ederek bu ayeti Allah ve Resulune iman etmiş kimselere bir silah gibi okumak son derece yanlış bir eylemdir. Tıpkı haricilerin Hz. Ali'ye sen kafir oldun demek gibi bir durum ki bu çok tehlikeli...

bi husben

Kıdemli Üye
Yetişebilseydi emin olunki önce metfun olduğu bağdadın imdanına yetişirdi yıllardır bombalanan bagdadın mılyonların katledildiği bağdadın imdadına yetişirdi

moğollar bağdada girerken 1 milyon müslüman olduruldu yakıp yıkıldı o zamanda yetişememişti

adams77

Kanalizasyoncu
7.999.999.999 kişi gözlemleme cihazına yeterli olan ilgi ve alakayı göstermiyor ise problem yok.

Mesela suyun kaldırma kuvveti kişilere göre değişir mi? Bu bir kanundur ve O 'nun kitabından bir ayettir. Bu kanun ve yasayı kimse farklı farklı anlayamaz bunun anlaşılmasının bir sistematiği vardır ve bu sistematiğe olan yaklaşımın ve ilgin senin anlamaya doğru götürür yalnız bu sistemi anlamak için bazı formüller vardır bunları doğru olarak yerine getirirsen bu sistemi anlayabilirsin ve işletebilirsin.

lafons7275

Kıdemli Üye
Yetişebilseydi emin olunki önce metfun olduğu bağdadın imdanına yetişirdi yıllardır bombalanan bagdadın mılyonların katledildiği bağdadın imdadına yetişirdi

moğollar bağdada girerken 1 milyon müslüman olduruldu yakıp yıkıldı o zamanda yetişememişti

Bu çıkışlarının ucu Allahu Teala'ya kadar gider. Sen geylani için bunu dersin, ateist gelir Allah ne yapıyordu Moğollar bağdada girip 1 milyon müslümanı yakarken, der gider.

Bu sebeple kaderi mutlak ile muallak ayrımını iyi tutmak gerekir. Kimsenin, peygamberlerin bile kaderi mutlak işlere karşma yetkisi, engelleme yetkisi yoktur.

lafons7275

Kıdemli Üye
Mesela suyun kaldırma kuvveti kişilere göre değişir mi? Bu bir kanundur ve O 'nun kitabından bir ayettir.

Nuh tufanı diye bir olay anlatılır Kuranda.

Yeryüzünü sular kaplar ve sadece gemidekiler kurtulur.

Bu olay senin şahsi görüşüne göre sembolik bir anlatım mıdır?

Yoksa gerçekten böyle bir olay yaşandı mı?

Yaşanmadı dersen eğer bilimin bulgularıyla da ispatlanmış bir olayı inkar etmiş olursun ona göre...

adams77

Kanalizasyoncu
Nuh tufanı diye bir olay anlatılır Kuranda.

Yeryüzünü sular kaplar ve sadece gemidekiler kurtulur.

Bu olay senin şahsi görüşüne göre sembolik bir anlatım mıdır?

Yoksa gerçekten böyle bir olay yaşandı mı?

Yaşanmadı dersen eğer bilimin bulgularıyla da ispatlanmış bir olayı inkar etmiş olursun ona göre...

Bir kere sembolik ifadeyi aklından çıkar hiç bir şeyin anlatımı sembolik değil sadece alanları farklıdır sen bu alanları karıştırdığın için farklı anlıyorsun sen dış dünyana değil iç dünyana bakacaksın.

Mesela

Rabbin fil sahiplerine ne yaptı gördün mü!! dediğinde anlaman gereken afikada yaşayan iri cüsseli hortumu olana geçtiği yeri ezen bir hayvana verdiğin isimden dolayı onları besleyenler değildir. Kitap senin dış dünyandan bahsetmez çünkü olaylar ilk adımı hep iç dünyanda atar sen bunları dışarı yansıtıp sorumlu olmadan engellemen gerekiyor. Kitap insan 'a hitap ediyor insan denen varlığı tanıdığında nasıl işlediğini anladığında taşlar yerli yerine oturur.

Yahayy

Kıdemli Üye
Bu çıkışlarının ucu Allahu Teala'ya kadar gider. Sen geylani için bunu dersin, ateist gelir Allah ne yapıyordu Moğollar bağdada girip 1 milyon müslümanı yakarken, der gider.

Bu sebeple kaderi mutlak ile muallak ayrımını iyi tutmak gerekir. Kimsenin, peygamberlerin bile kaderi mutlak işlere karşma yetkisi, engelleme yetkisi yoktur.
İşte burada Sünnetullah devreye giriyor, bir çocuk da olsa kafasına kurşun sıkarsan ölür, uçurumdan atarsan ölür,
beşeri ilimlerde ilerlersen beşeri gücün olur...

Kafir Müslüman farketmez Allah'ın kâinata koyduğu yasalar var,
Bu yasaları küfür ehli lehine de kullanabilir. Müslüman olarak görevimiz bu sistem içerisinde Allah'ın tarafını tutup gör dediği yerden görmek, git dediği yerden gitmektir.

Sınanıyoruz Allah'ın bizden beklediği aşağısından berisinden sanal kurtarıcılar icad edip dualarımızı onunla pay etmek değil, müslümanca tavır takınıp kavli duamıza fiili duamızı da eklemektir.
Örneğin bir müslüman zulme uğrarken, ihtiyaç sahibi iken malımızla canımızla derdine ortak olmaktır, oturduğumuz yerden Allah'ım onları kurtar diye sıcak yataktan dua edip hergün para stokunu sevip elini cebine atamamak ikiyüzlülüğün ta kendisidir, ne duası.

Hakeza oturduğu yerden Allah'ım bana da güçlü silahlar, güçlü teknoloji ver desen neye yarar, adam yerinden kalkıp duanın gereğini yapıyor fiilen tekniğini geliştiriyor, ilerletiyor.

Müslüman Allah ile bağını koparmadan, tevekkül üzere duruşunu bozmadan kainata yerleştirilmiş sistemlerle Allah'ın yap dediği gibi yaparak duasını tamamlar, Rabbinin istediği gibi yaşar, ölür.

Mistik güçler, ulular icad edip Allah'ı anar gibi anıp aidiyetini göstermek zerre kadar yaratılış üzere düşünülmediğini gösterir.
Ama maalesef Allah'ın bildirdiği üzere, insanların çoğundaki hastalık Allah'ın yetkilerini aciz kullarına pay etmeden Allah'a iman edememe hastalığıdır, ve bu hastalığın adını da hepimiz biliyoruz.

lafons7275

Kıdemli Üye
insanların çoğundaki hastalık Allah'ın yetkilerini aciz kullarına pay etmeden Allah'a iman edememe hastalığıdır, ve bu hastalığın adını da hepimiz biliyoruz.

Şimdi bu sana göre şirk hastalığı oluyor.

Senin bakış açında biz Allah'ın yetkilerini aciz kullara pay ediyoruz.

Buradan ilerleyelim, sen hangi aklı başında tarikat ehlinin şeyhine gidip de bana cenneti nasip et, beni zengin kıl, çocuğum hasta onu iyileştir dediğine şahit oldun?

Veya sana göre biz Allah'ın hangi yetkisini haşa Allah'tan alıp şeyhe verdik bunu söyler misin?

lafons7275

Kıdemli Üye
Şimdi bu sana göre şirk hastalığı oluyor.

Senin bakış açında biz Allah'ın yetkilerini aciz kullara pay ediyoruz.

Buradan ilerleyelim, sen hangi aklı başında tarikat ehlinin şeyhine gidip de bana cenneti nasip et, beni zengin kıl, çocuğum hasta onu iyileştir dediğine şahit oldun?

Veya sana göre biz Allah'ın hangi yetkisini haşa Allah'tan alıp şeyhe verdik bunu söyler misin?

. @Kaptan sen de yorumda bulun.