Yetiş ya Abdulkadir Geylani !

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
89- Yanlarındakini tasdik etmek üzere onlara Allah katından bir kitap gelince, daha önceleri inanmayanlara karşı onunla yardım isteyip durdukları halde, o tanıdıkları kendilerine gelince, bu sefer kendileri onu inkâr ettiler. İşte bundan dolayı Allah'ın laneti kâfirleredir.

89- Nasıl lanetlenmesinler ki, Ne zaman ki, onlara Allah tarafından yeni ve büyük bir kitap, yanlarında bulunan ve "sizi ahir zaman nebîsi kurtaracaktır" diye müjde veren Tevrat'ı inkâr etmeyip "O da Allah kitabıdır, verdiği haberler gerçektir." deyip doğrulayan bir kitap, yani Kur'ân geldi. Daha önceleri ise onlar küfür ehline, yani müşrik Araplar'a karşı bunun geleceğinden söz açıyorlar ve bu sayede onlara üstünlük sağlayacaklarına inanıyorlardı. "Allah'ımız Tevrat'ta özelliklerini yazılı bulduğumuz ahir zaman nebîsi hürmetine bize yardım et!" diye dua ve istimdat ediyorlar ve müşriklere "Bizim söylediğimizi tasdik ederek ortaya çıkacak olan bir peygamberin gelme zamanı yaklaştı, gölgesi üstümüzde dolaşıyor. Biz onunla bir olup sizi Âd ve İrem gibi katledeceğiz." diyorlardı.

http://www.kuranikerim.com/telmalili/bakara1.htm

spesifik

آزادی قید و بند
Sen dedin oldu yani

:)

Sıkıntı da burada

Siz işinize gelene iman ediyorsunuz işinize gelmeyene etmiyorsunuz

vereyim kaynak
Abdullah Aydemir tefsirde israiliyyat
gıcık oluyorum bu cümleye
işimize geleni alıyormuşuz
işte bu küçümseme ...
neyse efendim bu günlük yeter ...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
KARANLIKTAKİ FİL

Hintliler karanlık bir ahıra bir fil getirip halka göstermek istediler. Hayvanı görmek için o kapkaranlık yere bir hayli adam toplandı. Fakat ahır o kadar karanlıktı ki gözle görmenin imkanı yoktu. O göz gözü görmeyecek kadar karanlık yerde file ellerini sürmeye başladılar. Birisin eline kulağı geçti, “ Fil bir oluğa benzer” dedi.

Başka birisinin eline ayağı geçmişti, dedi ki: “Fil bir direğe benzer.” Bir başkası da sırtını ellemişti. “ Fil bir taht gibidir” dedi. Herkes neresini elledi, nasıl sandıysa fili ona göre anlatmaya koyuldu. Onların sözleri, görüşleri yüzünden birbirine aykırı oldu. Birisi dal dedi, öbürü elif. Herkesin elinde bir mum olsaydı sözlerindeki aykırılık kalmazdı.

Duygu gözü ancak avuca, ancak köpüğe benzer, avuç bütün fili birden elleyemez ki! Denizi gören göz başka, köpüğü gören göz başka. Köpüğü bırak da denizin gözüyle bak sen. Köpükler, gece gündüz denizden meydana gelir, onları deniz harekete getirir. Fakat sen ne şaşılacak şey, köpüğü görüyorsun da denizi görmüyorsun.

Mevlana Celaleddin Rumi KS

Mesnevi

Umarım anlatmaya yeter

Yahayy

Kıdemli Üye
Adem AS ın tevbesini biliyor musunuz?

Hani "Beni Muhammed AS hürmetine affet" diye olanı
Şu söylenene hadis diye inanan,
Allah'a ulaşmak için vesileler arayın ifadesini Allah ile aranıza aracılar koyun olarak algılayan biriyle hiçbir seviyede İslâm konuşulmaz.

Kardeşim kişisel algılama ama komedi resmen bu :)

Allah için takva ehli birini sevme ifadesini boyacı küpüne sokup bir mürşide kamile
Şeriat meriat hikaye ölü gibi teslim ol olarak anlayan biri kendine format atıp Allah'ın fabrika ayarlarına geri dönmeli.
Zira resmen şeytan ayarlarıyla oynamış bu tür bir zatın, frekansı bozulmuş.

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
Dua Cenab-ı Hakk’ın emrettiği bir ibadettir

“Bana dua edin, size icabet edeyim, (duanıza cevap vereyim)! Şüphesiz benim ibadetimden (yüz çevirip) kibirlenenler, yakında zelil olan kimseler olarak cehenneme gireceklerdir!” (Mümin, 60)
Elmalılı Hamdi Yazır tefsirinde bu ayete iki şekilde bakmıştır:
“Kuran’ın birçok yerlerinde olduğu üzere dua ibadet manasına olarak; “bana ibadet ve kulluk edin ki, size sevap ve mükâfat vereyim.” demek olur. Dua şart (emir) edilmiştir. “Zira benim ibadetimden istikbar edenler, (yani kibirlerinden bana ibadet etmek istemeyenler) muhakkak yarın rezil olarak cehenneme gireceklerdir.
“İsteyin benden vereyim size” demektir ki: Süddi’den nakledilen ve ilk nazarda anlaşılan da budur. Buna göre de ibadet, dua ile tefsir edilmek lazım gelecektir.
Bunu böyle iki vecihli olarak ifadenin sebebi, ibadetin dua, duanın da ibadet ile telazümünü (bir şey diğerine yapışması) ifade içindir. Bir taraftan dua ibadetin iliği derecesindedir. Bu dua emri çok ehemmiyetli ve şayan-ı dikkattir. Gerek ibadet manasına olsun, gerek sade dua, ikisinde de istemek emredilmiş ve Allah'ın isticabesi (kabul etmesi) için kulun istemesi şart kılınmıştır.” (Elmalılı 6)

Peygamber Efendimiz (asm) dua, ibadetin özü olduğunu bildirmiştir

Dua ibadetin ta kendisidir. Dua, ibadetin özü ve iliğidir.”(Tirmizi)
Numan İbnu Beşir (ra) anlatıyor: “Resulullah (asm): ‘Dua ibadetin kendisidir’ buyurdular. Ve sonra şu ayeti okudular. (Mealen): “Rabbiniz buyurdu ki:’Bana dua edin, size icabet edeyim, (duanıza cevap vereyim)! Şüphesiz benim ibadetimden (yüz çevirip) kibirlenenler, yakında zelil olan kimseler olarak cehenneme gireceklerdir!’(Mümin, 60) (Tirmizi)
Hadiste Peygamber Efendimiz (asm) duanın ibadet olduğunu buyuruyorlar. Cenab-ı Hak da ayetin ilk cümlesinde duanın ehemmiyetinden bahsedip arkasından “Benim ibadetimden (yüz çevirip) kibirlenenler…” buyurarak duanın ibadet olduğunu söylüyor.

Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Din Günü’nün sahibi olan Allah’a mahsustur. (Allahım!) Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir. amiiin

iqra

Asistan
Bana da hep ilginç gelirde Allah tek başına anıldığında bu insanlar neden rahatsız olurlar ki? :)

''...Mü'minlerin cümlesi de Allah-u Azimüşşan'a, meleklerine kitaplarına ve Peygamberlerine iman ettiler...'' bakara süresi 285 Allaha ortak koşmayı kastetmiyorum elbette ki fakat Allah kuranda birçok ayette adını tek başına anmamış.

adams77

Kanalizasyoncu
''...Mü'minlerin cümlesi de Allah-u Azimüşşan'a, meleklerine kitaplarına ve Peygamberlerine iman ettiler...'' bakara süresi 285 Allaha ortak koşmayı kastetmiyorum elbette ki fakat Allah kuranda birçok ayette adını tek başına anmamış.

Sanırım siz tek başına anılmayı anlamamışsınız. Zaten meselenin özü de burada gibi görünüyor.

ummuhan

Kıdemli Üye
Rabbim Ferasetleri açsın! amin.... (yoksa deli danalar gibi oraya buraya saldırarak ömür tükenip gidiveriyor....)

adams77

Kanalizasyoncu
Halen öğrencilerin öğretmenlerine verdikleri cevap hakkına bir iki şey yazan olmamış :)

ummuhan

Kıdemli Üye
SONSUZLUK KERVANI

Sonsuzluk Kervanı, "peşinizde ben,
Üç ayakla seken topal köpeğim!"
Bastığınız yeri taş taş öpeyim.
Bir kırıntı yeter, kereminizden!
Sonsuzluk Kervanı, peşinizde ben...

Gidiyor, gidiyor, nurdan heykeller...
Ufuk önlerinde bayrak kulesi.
Bu gidenler Altun Kol Silsilesi;
Ölçüden, ahenkten daha güzeller.