Sorgulayan Müslüman !

ummuhan

Kıdemli Üye
Sayın @Cenan

Yazdıklarınıza katılıyorum.

Son bir ekleme olarak şefaat beklediğimiz kişilere gereğinden fazla bir kutsallık atfetmemek gerek.

Küçük bir anı:

Teyzemin oğlu ben bildim bileli namazını kılar, sohbetlere gider elinden geldiğince Allah yolunda bir şeyler yapmaya çalışır.

Bir gün bir Menzil sofisi ile karşılaşıyor. Sofi soruyor:

- Sen menzile gidip Gavs Hazretlerinden tövbe aldın mı ?

- Yooo gitmedim.

Sofi cevap veriyor.

- Menzile gidip Gavs Hazretlerinden tövbe almadı isen yaptığın ibadetlerin hepsi boş...

Not: Sofinin söylediği ile bu cemaati de yargılamamak lazım. Sofinin söyledikleri kendi şahsi görüşü olabilir.

Selam ve dua ile...

Şeyh uçmaz mürid uçurur....:D

Tasavvufu kavrayamamış İslami bilgisi beş vakit namaz ve oruçtan ibaret sığ kimselerin bakışı bu kadar oluyor... bize düşen yargılama değil zira Yargılayıcı mız var... bize düşen doğruyu bulmak bunu yaparken de kimseye çamur atmamak vesselam :)

adams77

Kanalizasyoncu
@Kaptan 'a soralım bakalım ne kadar sorguluyor muş :)

de bakem Kaptan, aynştayn atomu parçalayıp insanlık tarihi için çığır açmıştı, peki bu adamda atomu parçalanması şekillendi ise bu adamın özel hayatında yaptıklarınımı yaparak atomu parçalayabilirsin yoksa özel hayatı dışında atomu parçalamak için yazdığı formüller ile mi?

ortaya bir sonuç koymadan sana kimse inanmaz, elçi kitap ile sana formülleri veriyor yaşadığı hayatı ile değil. Kaldıki elçinin bütün konuştukları onun zaman dilimine ait ve o zaman diliminde kalan konuşmalar oluyor. Elçi sana tüm zamanlar hitap eden ve kendisine ihtiyaç duymadan anlayabileceğin kitabı yani formülleri bırakıyor ve sen bu formülleri bırakıp, kılık kıyafet vs vs ile sünnet adı altında bir takım şeyler ile elçi gibi yaşadığını sanıyorsun. İlk yapman gereken adaletsizliğe karşı dik durmak olmalı değil mi? Hem keyif yapar hemde ibadet ederim gelsin cennet mi?

lafons7275

Kıdemli Üye
seffat adam kayirmak, torpil yapmak degil. Rasül kizina " babam Rasül diye güvenme, kendini kurtarmaya bak derken" bunu acikca ortaya koyuyor.
Kimse kimseyi Allah`in elinden alamaz.

Bunui artik iyice kavramamiz lazim, bu dogrultuda iman ile salih amellerimizi cogaltmamiz lazim.

"Asra yemin olsun! Insanlik husrandadir, ancak iman edenler ve ameli salih isleyenler ve hakikati tavsiye edenler ve sabri tavsiye edenler haric."

Sen hangi tarikat liderinin ağzından, "ey müridlerim siz namazı bırakabilirsiniz, ben nasıl olsa size şefaat edeceğim." dediğini duydun. Böyle bir şey duymamana rağmen neden sanki böyle bir algı varmış gibi hareket ediyorsun?

ALI25

Kıdemli Üye
-Sen alimlerden çok mu biliyorsun?
Ben alim degil cahilim cok da bilmiyorum vede ilmim de cok az ve bir misal olarak okudugum kitablardan aldiklarim birer kirintilar olur ve hani sofra da yemeklerin kirintisi gibi cinsten olur bu zamana kadar da okuyup vede ögrendiklerim de biiznillah.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Anlatmaya uğraşmak nafile oluyor Cenancığım (on yıldır forumda gördüğüm bu)

Bu şekilde düşünüp de gereksiz cedelleşmeye girmeyenleri taktir ediyorum.

Aslında benimde görüşüm bu şekilde ama insan dayanamıyor bazen.

Yazmayayım yazmayayım diyorum ama dayanamıyorum.

Şefaat mezhep bunlar sürekli ısıtıp ısıtıp açılan konular.

http://www.ihvanforum.org/showthrea...birkaç-delil&p=1323020&viewfull=1#post1323020

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?157749-Mezheb-Çelişkileri&p=1628955&viewfull=1#post1628955

Belkide yazmak lazım belkide yazmamak lazım...

Bilemiyorum...

lie2.gif

ummuhan

Kıdemli Üye
Daha üç yıllık üyesiniz kardeş biz on yıldır ezberledik bazılarının işi gücü bu, foruma bi dalarlar aynı minval üzere yazarlarda yazarlar sonra kaybolurlar başka takma adla sanki (?) gene gelir gene aynını yaparlar :)

çelebiler

Kıdemli Üye
o ayetlerin yanında istisnaları görmezden gelirsen, "kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını reddeden" lanetlenmiş yahudilerin konumuna düşmüş olursun..Ayrıca nefsini ilah edinen konuma gelirsin,Allah izin verebileceğinden bahsediyor, sizler "Hayııııır izin veremez".. Kendinizi -haşa- Allah yerine koyuyorsunuz şirkin alasını yapıyorsunuz..

Allah,sadece kendisinin şefaatçi olduğunu söylüyor.Sen bunu görmezden geliyorsun.
"Allah'ın izin verdikleri müstesna" cümlesini "Allah bazı insanlara şefaat izni verecek" olarak anlıyorsun.

Bu cümle kendilerine şefaatçiler edinen müşriklere kendi kafalarına göre şefaatçi uydurmalarının yanlış olduğunu söylemektir.Birilerine şefaat için izin verileceği manasında değildir.

"Allah izin veremez" demedik Allah izin verdiğini söylemiyor dedik.
Allah'ın izin verdiğini söylüyorsan bu kişilerin kimler olduğunu Allah'tan aldığın bilgiye göre söyle.Var mı böyle birileri.Var mı Allah'tan aldığın haber?

Nefsini ilah edinmek Allah'ın söylemediğini Allah söylemiş gibi söylemektir.

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

adams77

Kanalizasyoncu

Bilemiyorum...

Siz rahatınız bozmak istemediğiniz için böyle düşünüyor olabilirmisiniz? her görünenin farklı açılardan farklı görüntüsü vardır.
Genelde konuşarak ne değişmiş ki? Yada sadece benim değişmem ile olmaz ki düşüncesi hasıl olan kişiler etliye sütlüye karışmak istemez. Gerçi sen etliye sütlüye fazla karışıyorsun lakin yemek konusunda oda ayrı bir nokta :)

Bu duruma kişilerin savunduğu şeyleri karşı tarafa dikta etmesi getiriyor. Forumun insan katkısı, güzel bir üslup ile bildiğini ortaya koyup karşı tarafın düşünmesini sağlamak ve bu düşünmeden elde edebileceğin bilgiler sayesinden doğruları daha net görebilir.

Fakat burada görünen şey, x kiş bir şey dediği zaman hemen zıt görüşlü y kişi hayır öyle değil diyor. Bu iki zıt görüşün götürüleceğin bir makam olması gerekiyor. Buda evrensel yasalar içindeki yaratıcının koyduğu kanunlardır. Bazıları bunu nakillere götürüyor hatanın en büyüğüde budur.

selam et

kilicarslan

Kıdemli Üye
Sen hangi tarikat liderinin ağzından, "ey müridlerim siz namazı bırakabilirsiniz, ben nasıl olsa size şefaat edeceğim." dediğini duydun. Böyle bir şey duymamana rağmen neden sanki böyle bir algı varmış gibi hareket ediyorsun?

namaza indirgememek lazim. Din namazla sinirli degil.

Kaptan

Mecra Yazarı
sefaati savunan arkadaslar
kimden kacip kimse siginiyorsunuz yahu, allah'u ekber

farz edelim ki sefaat var,sonucta kimin kime sefaat edecegini peygamber veya sefaat ediciler karar vermiyor, kim veriyor? Allah veriyor yani ancak Allah'in izin verdigine sefaat edebiliyor, burada herkes hemfikir degil mi.
noldu simdi, ne degisti. kimin kime sefaat edecegini belirleyecek olan Allah'sa bizim icin degisen birsey olmuyor. sonucta Allah'in dedigi olacak.

ama yok birileri sefaati, peygamberin veya seyhlerin sefaat ettigi kimselerin cehennemden cikarip cennete göndermesi seklinde anliyorlarsa Allah ve peygamber tasavvurunda bir yamukluk var demektir.
hasa sefaat ediciler Allah'tan daha mi merhametli de Allah'in hakkinda cehennem hükmü verdigine peygamber ve/veya sefaatciler "bi saniye bunu sen cehenneme atiyon ama bu bizden yahu" seklinde müdahele ediyor.

"hakkinda azap kesinlesmis olani, atestekini sen mi kurtaracaksin?"

adams77

Kanalizasyoncu
"hakkinda azap kesinlesmis olani, atestekini sen mi kurtaracaksin?"

he ne olmuş, Allah izin verdikten sonra yada Allah diledikten sonra olmaz mı?

bu sözüde kıvırmanın şekli şemali belli, tasa ettiğin şeye bak hiçmi tefsirlere bakmadın bu ayet kime yada kimin için nüzul olmuş :)

Kaptan

Mecra Yazarı
adams ya az bi ciddi ol yaw
sulandirma kardesim

adams77

Kanalizasyoncu
ula ne var bunda millet yapıyor bişey olmuyor biz yapıyok suç oluyor.

ciddi oluyoruz olmuyor şaka yapıyoruz yine olmuyor uleeee ortası yok daaa

istanbul 'a gelince gören sen honda civic 'ı

lafons7275

Kıdemli Üye
namaza indirgememek lazim. Din namazla sinirli degil.

Tamam, sorumu şöyle sorayım:

Sen hangi tarikat liderinin ağzından, "ey müridlerim siz İslamdan olan herhangi bir ibadeti yapmasanız da olur, ben nasıl olsa size şefaat edeceğim." dediğini duydun. Böyle bir şey duymamana rağmen neden sanki böyle bir algı varmış gibi hareket ediyorsun?

Sıkışınca yine görmezden gelme ama yine tamam mı?

lafons7275

Kıdemli Üye
farz edelim ki sefaat var,sonucta kimin kime sefaat edecegini peygamber veya sefaat ediciler karar vermiyor, kim veriyor? Allah veriyor yani ancak Allah'in izin verdigine sefaat edebiliyor, burada herkes hemfikir degil mi.

?"

Çelebiler kökten inkar ediyor. Herkes hemfikir değil.

ALI25

Kıdemli Üye
Bilgisayarin babasi kardesim mesele cedel degil ilim olmasi gerekir münazara var iken veya sohbet yada ilim alis verisi var iken veya istisare gibi bir cinsten o zaman bu cedel denilen seye de ne olur.

lafons7275

Kıdemli Üye
kisi odakli konusma, celebileri konusmuyoruz burada
bak birsey yazdim katilir veya katilmazsin
fikrini söyle yeter
germe ortami

Tamam kişi odaklı konuşalım, sen şefaatin nasıl
olacağına inanıyorsun?

Cennette mertebe yükselmesi olarak mı sadece?

ALI25

Kıdemli Üye
kisi odakli konusma,celebileri konusmuyoruz burada bak birsey yazdim katilir veya katilmazsin
fikrini söyle yeter germe ortami
Kaptan abim oda bir konuda aklinda olan o düsündügünü demis ve o kisi hakkinda bir hakli ve dogru da söz de söylemistir.