Sorgulayan Müslüman !

adams77

Kanalizasyoncu
Şefaat 'in ne olduğunu araştırmadan, günahlarından kimse kimseyi affettiremez. Yahu hristiyanlardaki uygulamaları hiçmi bakmıyorsunuz.

Allah 'ın emir ve yasakları belli, sen bunları yerine getirme eee sonra şey ya işte bana bir aracılık etsende affımı dilesen :) yahu günahlardan arınmanın yolları bellidir.

adams77

Kanalizasyoncu
ayetleri de kabul etmiyorlarki şefaate izin verilen istisnaların olacağını ayetler de vurguluyor..ama illaki bektaşi modunda olmaları gerekiyor :) namaza yaklaşma, sarhoşken.."sarhoşken"i hiç görme duyma..

buda nasıl bir modelse, birileri bunun adına ayetleri kabul etmiş buda alanya plajında hiç kitabı okumadan adına kabul edenlerin ettiği gibi etmişte birilerini beğenmiyor sanki kendi kabul etmiş :)

yahu yalanyalı 72 fırka içinde bir kitabın bir tane ayetinden bile anlaşamıyorsunuz bu neyin kafası şimdi ayetleri kabul etmiyorlar ki diyorsun.

daha şefaatin ne olduğunu bilmeyen istisnasını nasıl bilecek tey tey

Cenan

Ordinaryus
Allah'tan başka şefaatçilerin olmadığını bildiren ayetler olmasına rağmen hadislere uyarak kendinize şefaatçiler edinmenizin ise çok ehemmiyeti var.

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sizin bakış açınız, anlayışınız. Peygambere tabir-i caiz ise postacı gözüyle bakan zihniyeti nasıl ikna edebilirim ki?

Öyle bir mecburiyetim de yok zaten.

Selam ile...

çelebiler

Kıdemli Üye
ayetleri de kabul etmiyorlarki şefaate izin verilen istisnaların olacağını ayetler de vurguluyor..ama illaki bektaşi modunda olmaları gerekiyor :) namaza yaklaşma, sarhoşken.."sarhoşken"i hiç görme duyma..

Ayetlerde Allah,kendilerine şefaatçiler uyduran müşriklere kendi kendilerine şefaatçiler uyduramayacaklarını şefaatin sadece kendi iznine bağlı olduğunu böyle bir izni de kimse vermediğini bildiriyor.

Günümüzdeki efendi babalarını kendilerine şefaatçi görenlere bir bak.
Allah'ın izni ile mi efendi babalarının şefaatini umuyorlar?

çelebiler

Kıdemli Üye
Sizin bakış açınız, anlayışınız. Peygambere tabir-i caiz ise postacı gözüyle bakan zihniyeti nasıl ikna edebilirim ki?

Öyle bir mecburiyetim de yok zaten.

Selam ile...

Bizim bakış açımız değil.Allah'ın Kuran'da bildirdiği bu.

alanyali07

Kıdemli Üye
Ayetlerde Allah,kendilerine şefaatçiler uyduran müşriklere kendi kendilerine şefaatçiler uyduramayacaklarını şefaatin sadece kendi iznine bağlı olduğunu böyle bir izni de kimse vermediğini bildiriyor.
demekki şefaat izni verilebilecek olanlar varmış..
Peki niçin bu izni saklayıp örtüp "Hayır Allah kimseye şefaat izni veremez" diye -haşa- Allah'ın sözünü saklarlar şefaati tümden reddedenler..

Bir vali deseki "Bugün okula kimse gidemez, ancak izin verdiğim müstesna" dese, bu cümleden "Hayır vali kimseye izin vermeyecek" anlamı çıkarmak gibi acayip bir mantıksızlık içindelerdir Yalnız Kuran deyip ama şefaati tümden reddedenler..

çelebiler

Kıdemli Üye
demekki şefaat izni verilebilecek olanlar varmış..
Peki niçin bu izni saklayıp örtüp "Hayır Allah kimseye şefaat izni veremez" diye -haşa- Allah'ın sözünü saklarlar şefaati tümden reddedenler..

Bir vali deseki "Bugün okula kimse gidemez, ancak izin verdiğim müstesna" dese, bu cümleden "Hayır vali kimseye izin vermeyecek" anlamı çıkarmak gibi acayip bir mantıksızlık içindelerdir Yalnız Kuran deyip ama şefaati tümden reddedenler..
Sadece Allah'ın şefaat edeceğini bildiren ayetleri görmeden Sen de müşrikler gibi şefaatçi bul o zaman kendine.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İfrat tefrit noktasında uçlarda olmak bu olsa gerek.

İki tarafta uç noktalarda.

Birisi şefaate teslim olurken diğeri şefaati her türlü reddediyor.

Şefaatten kasıt hayır duamıdır.

Benim inancıma göre dua Allah'a tam teslimiyettir ve dua kurşundan tesirlidir.

قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَامًا

Kul mâ ya’beu bikum rabbî lev lâ duâukum, fe kad kezzebtum fe sevfe yekûnu lizâmâ(lizâmen).

Kazanacağınız hayır duaların Allah katında mizan günü mutlaka terazinin kefesinde bir yekun tutacağı aşikardır.

Buna sayın @Kaptan'ın da karşı çıkacağını sanmıyorum.

Diğer yandan sadece şefaate güvenerek cenneti garantilemek yada sadece şefaati kazanmaya çalışmak... İşte bu sakat bir durum.

Müslümanın dünyadaki görevi:

وَالْعَصْرِ
Vel asri.

إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ​
İnnel insâne le fî husr(husrin).

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ​
İllâllezîne âmenû ve amilûs sâlihâti ve tevâsav bil hakkı ve tevâsav bis sabrı.​
Doğrusunu Allah bilir.

Selam ve dua ile...

adams77

Kanalizasyoncu
Sadece Allah'ın şefaat edeceğini bildiren ayetleri görmeden Sen de müşrikler gibi şefaatçi bul o zaman kendine.

Allah 'ın şefaat için hakkında delil ve kanıt indirmediği kişilere nasıl şefaat yükleyebiliyorlar. Birde meşhur sözleri var ki dağlara taşlara :) peygamberi postacı yapmakmış, bunların postacıdan haberi olsa kendi yaptıklarını görürlerdi lakin bunlar karşılarında kusur arayarak kendilerini iyi göstermeyi adet edinmişler.

alanyali07

Kıdemli Üye
o ayetlerin yanında istisnaları görmezden gelirsen, "kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını reddeden" lanetlenmiş yahudilerin konumuna düşmüş olursun..Ayrıca nefsini ilah edinen konuma gelirsin,Allah izin verebileceğinden bahsediyor, sizler "Hayııııır izin veremez".. Kendinizi -haşa- Allah yerine koyuyorsunuz şirkin alasını yapıyorsunuz..

adams77

Kanalizasyoncu
@Ebu Computer

şefaati red etmek diye bir şey olabilir mi? şefaati amacı dışında kullanımı red ediyoruz. Doğru olanı korumak ve yanlış yapanı uyarmak değilmidir amacımız

adams77

Kanalizasyoncu
o ayetlerin yanında istisnaları görmezden gelirsen, "kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını reddeden" lanetlenmiş yahudilerin konumuna düşmüş olursun..Ayrıca nefsini ilah edinen konuma gelirsin,Allah izin verebileceğinden bahsediyor, sizler "Hayııııır izin veremez".. Kendinizi -haşa- Allah yerine koyuyorsunuz şirkin alasını yapıyorsunuz..

İstisna neymiş güzel kardeşim göster bizde göremediğimizi görelim...

buyur istisnaları görelim? 70 kişiye şefaat etme nasıl oluyor bunuda izah et :)

Cenan

Ordinaryus
İfrat tefrit noktasında uçlarda olmak bu olsa gerek.

İki tarafta uç noktalarda.

Birisi şefaate teslim olurken diğeri şefaati her türlü reddediyor.

...................................

Diğer yandan sadece şefaate güvenerek cenneti garantilemek yada sadece şefaati kazanmaya çalışmak... İşte bu sakat bir durum.

Şefaate teslim olmak nedir? Rabbe kul olmakla mükellefsiniz. Kur'an ve Sünnet işığında hayatınıza yön verip bu doğrultuda hareket ettiğiniz sürece Cenneti kazanma ümidiniz artar. Şefaat bir ümittir. Lakin falan zat, falan şahıs yarın bize şefaat etsin diye şefaati kazanmaya çalışmak diye bir şey yoktur.

Kimin şefaat edeceğine Rabbimiz karar verir ve O'nun dilediğine şefaat edilir.

ummuhan

Kıdemli Üye
Şefaate teslim olmak nedir? Rabbe kul olmakla mükellefsiniz. Kur'an ve Sünnet işığında hayatınıza yön verip bu doğrultuda hareket ettiğiniz sürece Cenneti kazanma ümidiniz artar. Şefaat bir ümittir. Lakin falan zat, falan şahıs yarın bize şefaat etsin diye şefaati kazanmaya çalışmak diye bir şey yoktur.

Kimin şefaat edeceğine Rabbimiz karar verir ve O'nun dilediğine şefaat edilir.

Anlatmaya uğraşmak nafile oluyor Cenancığım (on yıldır forumda gördüğüm bu)

misal seni anlayıp teşekkür edenler zaten bunu bilenler olacak dikkat edersen :)

Kısaca gidince görürsün de, geç :flw

(kırka kadar iyiyidim ben yaaa... kırktan sonra ihtiyarlık vurdu tahammülsüz mü oldum ne :glm)

adams77

Kanalizasyoncu
Kur'an ve Sünnet işığında hayatınıza yön verip bu doğrultuda hareket ettiğiniz sürece

Bu durumda sizin birisinin şefaatine neden ihtiyacınız olsun ki?

Şirk hariç bütün günahları af edeceğini ayetlerde okumuyormusunuz? Bu ayette, şirk harici günahlarınız için sizlere şefaatçi tayin ederiz diye bir ibare var mı?

Sizin şuan şefaat 'e ihtiyacınız vardır ve bu şefaatide hak etmeniz gerekiyor. Doğru yola ulaşmak için size yardım edebilecek bir kişi ancak O 'nun izni ve gözetiminde yapabilir. Yoksa birisi size gelip ben size doğru yolu göstereceğim beni O size yardım etmem için gönderdi diyebilir ki?

Lütfen şefaat elçilerde olur bunu elçi dışındaki kişilere yüklemeyin

Cenan

Ordinaryus
Ablacım bende genelde okuyup geçiyorum çünkü sonucun nereye varacağını biliyorum.

Bazen böyle kazalar oluyor :gul

Ebu Computer Allah için saygı duyduğumuz bir kardeşimizdir. Cevabımız ondan.

ummuhan

Kıdemli Üye
her ne kadar compitüre baba olmuş ise de o da daha çocuk öğrenecek inşaallah duadayız :)

kilicarslan

Kıdemli Üye
seffat adam kayirmak, torpil yapmak degil. Rasül kizina " babam Rasül diye güvenme, kendini kurtarmaya bak derken" bunu acikca ortaya koyuyor.
Kimse kimseyi Allah`in elinden alamaz.

Bunui artik iyice kavramamiz lazim, bu dogrultuda iman ile salih amellerimizi cogaltmamiz lazim.

"Asra yemin olsun! Insanlik husrandadir, ancak iman edenler ve ameli salih isleyenler ve hakikati tavsiye edenler ve sabri tavsiye edenler haric."

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @Cenan

Yazdıklarınıza katılıyorum.

Son bir ekleme olarak şefaat beklediğimiz kişilere gereğinden fazla bir kutsallık atfetmemek gerek.

Küçük bir anı:

Teyzemin oğlu ben bildim bileli namazını kılar, sohbetlere gider elinden geldiğince Allah yolunda bir şeyler yapmaya çalışır.

Bir gün bir Menzil sofisi ile karşılaşıyor. Sofi soruyor:

- Sen menzile gidip Gavs Hazretlerinden tövbe aldın mı ?

- Yooo gitmedim.

Sofi cevap veriyor.

- Menzile gidip Gavs Hazretlerinden tövbe almadı isen yaptığın ibadetlerin hepsi boş...

Not: Sofinin söylediği ile bu cemaati de yargılamamak lazım. Sofinin söyledikleri kendi şahsi görüşü olabilir.

Selam ve dua ile...

adams77

Kanalizasyoncu
seffat adam kayirmak, torpil yapmak degil. Rasül kizina " babam Rasül diye güvenme, kendini kurtarmaya bak derken" bunu acikca ortaya koyuyor.
Kimse kimseyi Allah`in elinden alamaz.

Bunui artik iyice kavramamiz lazim, bu dogrultuda iman ile salih amellerimizi cogaltmamiz lazim.

"Asra yemin olsun! Insanlik husrandadir, ancak iman edenler ve ameli salih isleyenler ve hakikati tavsiye edenler ve sabri tavsiye edenler haric."

Elçi gerekli olan şefaat 'i verilen yetki ile yerine getirmiştir. Aldığı vahyi, insanlığa tebliğ etmek ile şefaatin ne olduğunu aslında gözler önüne seriyor. Bundan sonrası kişinin bu vahyi anlayıp gerektiği gibi iman edip yaşamasına kalıyorki. Zaten elçinin getirdiğine iman edip uygulamayana kim yardım edebilir ki? zaten ucu açık bir şirke kapı açmak oluyor.