Soralım öğrenelim en azından düşünelim!!!

elbiss

Ordinaryus
Kil den yapılmıyormuydu..İnsanların kendi elleriyle yaptıkları değilmiydi acaba..

adams77

Kanalizasyoncu
Kil den yapılmıyormuydu..İnsanların kendi elleriyle yaptıkları değilmiydi acaba..

Kil 'den , Kağıttan , Helvadan vs vs de madde yada manen bir şekilde belirli bir güç kural sistem oluşturup bu sistem içinde insanların sömürülmesi ve kullanılması burada asıl nokta Allah 'ın yaratmış olduğu fıtratı değiştirmek sistemini kendi istek ve arzuları üzerine kurmak. Günümüz karşılığını bulmak aslında çok zor değil ama nedense insanlar anlamak istemiyorlar halen bu sistemin içinde kendilerini ezdiriyorlar.

Allah'ın izni olmaksızın, hiç kimse için iman etme (imkanı) yoktur. O, akıl erdiremeyenlerin üzerine iğrenç bir pislik kılar. Yunus 100.ayet

Allah akıl vermiş artık kullanması bize kalmış madem biz hiç bir şey yapmayacaktık bu akıl bize neden verildi ki?

elbiss

Ordinaryus
Kil 'den , Kağıttan , Helvadan vs vs de madde yada manen bir şekilde belirli bir güç kural sistem oluşturup bu sistem içinde insanların sömürülmesi ve kullanılması burada asıl nokta Allah 'ın yaratmış olduğu fıtratı değiştirmek sistemini kendi istek ve arzuları üzerine kurmak. Günümüz karşılığını bulmak aslında çok zor değil ama nedense insanlar anlamak istemiyorlar halen bu sistemin içinde kendilerini ezdiriyorlar.

Allah'ın izni olmaksızın, hiç kimse için iman etme (imkanı) yoktur. O, akıl erdiremeyenlerin üzerine iğrenç bir pislik kılar. Yunus 100.ayet

Allah akıl vermiş artık kullanması bize kalmış madem biz hiç bir şey yapmayacaktık bu akıl bize neden verildi ki?

Sistem ve sistem burada düşünelecek çok iş var ...yargılanacak sorgulanacak çok şey var sadece sistem diye geçemezsin...çünkü sistem niçin oluşturuldu kim oluşturdu ve hangi yapıyla oluşturuldu ne hizmet için tasarlandı gibi bir çok bünyesel dengeleri barındırıyor..

Senin sistem değip geçtiğin yapısallığın ilk ana can damarı PARA ile başlıyor yani eğer amaç sistemden kurtulmak ise o zaman KAĞIT paradan kurtulman gerekmekte yerine daha iyisini getirmelisin ..

Paradan kurtulduktan sonra Piyasaya yeni can damarı akışı sağlayacak pazar büyüklüğü oluşturabilmen gerekiyor ki buda birer sistemin mihenki....bunu yaptıktan sonra eğitim sistemlerini DİN üzerine odaklı ALLAH ı anlatan sistemler modellemen gerekiyor eğer gelecekte KİL istemiyorsan...bunun yanında bitti mi hayır....film ve sanat sektörünü yeniden dizayn etmen gerekiyor özellikle ALLAH ı dogru güzel anlatan tarzdan yani içinde tanrı rolü oynayan filmler olmamalı...

bunlardan sonra BEN merkeziyetçili kapitalist sistemi kaldırman yerine BİZ adı altında Sosyal Eşitliği sistemini oluşturup basamaklarını şekillendirmen gerekiyor...

Unutma Akıl herdaim kullanılır ama AKLI kimin ve ne için kullandığı çok önemli...Eğer AKLI kullanırken bir kerecik olsun şehvetine dünyanın ihtiraslarına düşüp kendi ihtiras ve heveslerin için kullanmaya başlarsan emin ol devamı gelecektir....

AKLI yerinde ve zamanında kullanabilmek oldukça önemli ama kimin için kullandığın çok daha önemli...

Yoksa ATOM BOMBASINI yapan Mühendiste AKLINI kullanmıştı fakat sonrasındaki yıkımı gördükten sonra o AKLI kullandığı için çok pişman olmuştu ama iş işten geçti...şimdi dünya o kullanılan zararlı AKIL neticesi ile her daim tetikte ve korkuda ya yeniden olursa diye....

AKIL VARDIR KULLANMASINI BİLENE AKIL VARDIR GÜCÜNE HAKİM OLABİLENE...

UNUTMA

GÜCE HAKİM DEĞİLSEN BİL Kİ SEN ,SEN DEĞİLDİSİNDİR.

Böyle.

adams77

Kanalizasyoncu
Senin sistem değip geçtiğin yapısallığın ilk ana can damarı PARA ile başlıyor
UNUTMA

GÜCE HAKİM DEĞİLSEN BİL Kİ SEN ,SEN DEĞİLDİSİNDİR.

Böyle.

Ben can damarı olarak para 'yı görmüyorum. İman ve inanç zaafiyeti meselenin özü bu aslında.

Bizler şuna için güce hakim olabilecek kapasiteye sahip değiliz bu yüzden senin dediğin sonuç çıkmakta benim ben olduğumu anlamam için KUL olduğumun farkına varmam gerek. Eğer ben kul olduğumun farkında değilsem ben ben değilim demektir.

Allah 'ın rızasından daha iyisi var mı? Aklı iman etmek için kullanacağız zaten neyi niçin ve neden kullanmamız gerektiğini fark ederiz.

elbiss

Ordinaryus
Ben can damarı olarak para 'yı görmüyorum. İman ve inanç zaafiyeti meselenin özü bu aslında.

Bizler şuna için güce hakim olabilecek kapasiteye sahip değiliz bu yüzden senin dediğin sonuç çıkmakta benim ben olduğumu anlamam için KUL olduğumun farkına varmam gerek. Eğer ben kul olduğumun farkında değilsem ben ben değilim demektir.

Allah 'ın rızasından daha iyisi var mı? Aklı iman etmek için kullanacağız zaten neyi niçin ve neden kullanmamız gerektiğini fark ederiz.

Güzel söylüyorsun ve doğru söylüyorsun fakat mesele PARA güzel dostum..

PARA kapital sistemin Büyük can damarı eğer sözün geçmesini istiyorsan PARA ya hakim olabilmen gerekiyor....Paraya hakim olabilmen için bir sistem modellemen gerekli...

Yani bugünün kapital zenginleri şunu çok iyi biliyorlar ilelebet sonsuza kadar kapital rejim sürmeyeceğini...yani onlar daha şimdiden geleceğin modern popüler olacak olan Sosyal akım sistemine çoktan yönelmeye hazırlar..

Malesef hayat Böyle benim güzel dostum....Dünün zenginleri yarının yine zenginleri önlemlerini aldıkları süre içerisinde her daim sistemin üstün olacak...

Yoksa gerçekte tabi ki en doğru olan ALLAH ın varlığını anlayabilmekte ama ALLAH nediyor biz insanlara çalışın alınteri dökün ben size sebepler oluşturup neticeye götüreceğim diyor...Eğer insanlar çalışmadan birşeyler bekliyorsa emin ol çok beklerler...

İnsanlar önce çalışacak eğer çalışması gerçekten hak için hak yolu üzere ise işte yolları ALLAH sebepler dahilinde sunar fakat insanın dikkat etmesi gereken şu hususiyet var bazen akıl yada irade ALLAH tan değildir bunu ayırt edebildiğinde yolu izlemen neticeye kavuşturur ama bunu ayırt edebilmek gerçektende çok zor...hepimiz adına..

her insan kul olduğunun farkında fakat realite düzeni değiştiren şekil ve yön veren para dır...bir insanı parayla esir bile alabilir hatta vatanına ihanet bile ettirebilirsin....(istisnalar hariç)...

Esasiyet öncelikle iman ve inançta dogru fakat ne iman ve inançlı olup ülkelerini satanlar para için olmuştur...mesele SAMİMİYETTE özde mayada takatta yani imanlı ve inançlı demek hatta yapmayacak anlamına gelmez...cennetten kovulmuş bir göz boyaması yapar mazallah bir anda vezirken rezilde olabilir...

İman ve inançların kimde olduğunu bilemeyiz bu yönde global dünyada yön verilmesi çok zor...Gerçek öz ahlaklı erdemli dürüst çalışkan tertipli düzenli nesiller yetiştirebilmekte ve en önemlisi sevgiyle yogrulmuş güzel kalplere sahip pırlanta nesiller...bunlar tüm sistemleri kıran nesillerdir...bu nesiller geldikçe sistemler zayıflar çünkü sistemler samimiyet zincirini kıramaz...işin özü kardeşim eğer maya bir insanda iyi tutmuşsa kıralı gelse o maya ALLAH dilemedikçe bozulmaz...

Böyle.

adams77

Kanalizasyoncu
Güzel söylüyorsun ve doğru söylüyorsun fakat mesele PARA güzel dostum..

Böyle.

Güzel arkadaşım sen bu dünyada kalıcı isen ve bu dünya böyle gider bizde bu dünya böyle giderken zaman dilimleri içinde gezeriz diyorsan işte dediğin o zaman doğru PARA

lakin sende iyi biliyorsun ki kalıcı değiliz. Para insanların üretmiş olduğu bir araçtır gerekli değildir. Para 'yı hayatından çıkarmadığın sürece görüş mesafen düşer.

"Malesef hayat Böyle benim güzel dostum....Dünün zenginleri yarının yine zenginleri önlemlerini aldıkları süre içerisinde her daim sistemin üstün olacak..." Bu sözlerini tekrar gözden geçirmeni rica edeceğim hele ki hayat böyle dersen yahudi zihniyeti işletmiş olursun. Mesele dünya 'yı değiştirmek değil önce mesele kendimizi değiştirmekte 6 milyar insan seninle benimle aynı sorumluluğa ve sınav tabi bu 6 milyar içinde tekte kalsan onları düzeltmek vede yolu göstermek senin sorumluluğunda değil önce kendimizi hakikat ile tanıştırıp fırsatları değerlendirip alabildiğimiz sonucun en iyisine ulaşmalıyız.

Günümüz meselesi İMAN ve İNANÇ eksikliği ve zaafiyetidir. Allah bize yol gösteriyorsa ve bizi mükemmele ulaştırıyorsa bizler kendi istek ve arzularımıza yada bizden öncekilerin bıraktığı mirası işletmeyi bırakıp asıl amaç olan KUL olmanın gereğini yerine getirerek iman ve inancımızı bütünleştirmeliyiz. Kontrolden çıkmış amacından sapmış düşüncelerin oluşturduğu bir zaman diliminde yaşıyoruz. Mücadelemiz geçtiğimiz bu yolda Allah 'ın ayetlerini okuyup doğru ipe tutunarak yukarı çıkmaktır unutma götüreceğimiz tek şey TAKVA bu yüzden para ve onun gibi sınıf oluşturan sadece af edersin hayvanlar gibi yaşamayı hedefleten araçlardan uzak durmaz isek ne ipe yaklaşabiliriz neden ipe sarılabiliriz. Allah bize bir sistem vermiştir bizden bu sisteme secde etmemizi istiyor hoş dileyen etmeyebilir tabi sonuçlarına katlanmaya razı gelerek. Sözün kısası güzel arkadaşım günümüz vebası İMAN ve İNANÇ eksikliği yada zaafiyeti her ne dersen de imandan sapmış bir kul şeytanın rayında şuursuzca ilerler Allah 'a kul olmuş bir insan hiç bir aracı çıkarları yada menfaati için kullanmaz hele ki bunu hiç güçleştirip tekeline almaz kul kullandığı bütün araçları bütün insanlığın eşit şekilde kullanımına sunar yani bir kelimenin manasını evrenselleştirir kullanılan araç evrenselleşir ve her kulun rahatça ulaşıp kullanmasını sağlar. Amaç geçtiğimiz yolu düzleyip arkamızdan gelenleri rahatça geçmesini sağlamaktır. Mücadelemiz bu yönde olmalı Hiç kimse ama hiç kimse Allah 'a kafa tutamaz ve ona sistem öğretemez her şeyi yıkmak için tek bir ses yeterlidir. Bu yüzden bizden öncekiler haşa Allah 'a çocuk isnad ettiler Üzeyir ve İsa için Allah 'ın oğludur dediler bunlar basit kavramlar değildir. Günümüzde bizzat yaşanıyor ve halen söyleniyor çok dikkat etmekte yarar vardır.

Bende böyle.

adams77

Kanalizasyoncu
ömerusta kafama saksı çocukken düşmüştü :) hiç unutmuyorum o günü gerçekten ciddi ciddi düştü...

ömerusta ben aciz bir kulum Allah kimin kalbine ne zaman ne verir bilemem ben acizliğimi gösteriyorum artık Rabbim her şeyi hakkı ile bilendir.

Benim adım hıdır elimden gelen budur.

müttaki

Profesör
@adams hep fıtrata davet ediyorsun, fıtratını kabul etmiyorsun. Fıtratımızda varlık var. Ana var baba var sebepler alemindeyiz ve sebepsiz hiçbirşey halk olunmuyor.. o halde fıtratında yokluk olan yaratılmış bir şey söyle. Yahu yok diye bir şey yokki yoktan bir var çıksın. Hep vardan var olur. Bu kainattaki her varlığın fıtratı. Biz hiçbirşey değilken imanla tanıştık. Hiçbirşey olmamak allah indinde değeri olmamaktır yoksa hiç olmak değil. Hiçlik felsefeside ego ile ilgilidir. Yoktan var olmakla alakalı değil.

adams77

Kanalizasyoncu
Allah'a kızlar isnad ediyorlar, (haşa) O yücedir. Hoşlandıkları (erkek çocuklar) da kendilerinindir. Nahl - 57

Hadi buyurun bana yardımcı olun adım çıkmış dokuza inmez sekiz var mı yardım edecek?

adams77

Kanalizasyoncu
Yahu yok diye bir şey yokki yoktan bir var çıksın.

Var olandan yaratma nasıl olur? Varlık tek mi zıttı eşi vs vs yok mu? Tasavvufun en tehlikeli noktası burası zaten.

Bu noktayı aşmak istiyorsan eğer YARATICI 'yı çok iyi tanımalısın O tektir ve her türlü noksandan münezzeh ise gördüğün göreceğin kavradığın kavrayacağın varlığın içine nasıl dahil edersin?

Vardan varlığı oluşturup akıp giden zaman içinde bulunduğun dilime ve gördüklerine göre konuşuyorsun şuan bunları konuşup anlayıp ve kavrayabilmen için zaten zaman çok erken!! Önce varlığımızı bir tanıyıp kavrayalım zaman gelince yokluğuda anlayabiliriz.

Vardan yok 'a gitmiyoruz dikkat edelim yoktan var 'a doğru gidiyoruz. Bir gün sonramız yok ama var olacak!!

adams77

Kanalizasyoncu
Yoktan var olmakla alakalı değil.

Allah kendinden büyük bir kaya yaratabilir mi? Yaratırsa O ’ndan büyük olduğu için aciz olduğu anlamına gelmez mi? Eğer yaratamazsa buda yaratma konusunda aciz olduğu anlamına gelmez mi?

Allah dünyayı isteyerek mi yaratmıştır? İstemek eksiklikten meydana gelmez mi?

Her şey zıddı ile bilinir dimi peki Allah nasıl zıddıyla nasıl bilinecek? Zıddı varmı ki?

Allah ’ın madem her şeye gücü yetiyor kendini yok etmeye gücü yeter mi?

Bu konuları çok seviyorum ama konuşacak kişileri bulamıyorum :) İşte sen O 'nu varlığın içine dahil edersen bu tür sorulara cevap vermek zorunda kalırsın ki hal böyle olunca işin içinden çıkamazsın çünkü o varlığın içinde değil.

Hani abdulaziz bayındır Allah kiminle evleneceğimizi bilmez bilmesine de gerek yok diyordu yaaa.

"Yazılmış" diye birşey yoktur. İnsanın kaderi "yazılmamıştır". İntihar eden, kendi tercihi olduğu için intihar eder, kaderinde yazılı olduğu için değil. Çünkü kaderini hesabını kitabı yapar ölçüp biçer karar verir işte Allah onun vereceği bu kararı bilir bilmese yok olan o anı nasıl var edecek?

adams77

Kanalizasyoncu
Allah kendinden büyük bir kaya yaratabilir mi? Yaratırsa O ’ndan büyük olduğu için aciz olduğu anlamına gelmez mi? Eğer yaratamazsa buda yaratma konusunda aciz olduğu anlamına gelmez mi?

Her şey zıddı ile bilinir dimi peki Allah nasıl zıddıyla nasıl bilinecek? Zıddı varmı ki?

Bu konuları çok seviyorum ama konuşacak kişileri bulamıyorum :) İşte sen O 'nu varlığın içine dahil edersen bu tür sorulara cevap vermek zorunda kalırsın ki hal böyle olunca işin içinden çıkamazsın çünkü o varlığın içinde değil.

Hani abdulaziz bayındır Allah kiminle evleneceğimizi bilmez bilmesine de gerek yok diyordu yaaa.

"Yazılmış" diye birşey yoktur. İnsanın kaderi "yazılmamıştır". İntihar eden, kendi tercihi olduğu için intihar eder, kaderinde yazılı olduğu için değil. Çünkü kaderini hesabını kitabı yapar ölçüp biçer karar verir işte Allah onun vereceği bu kararı bilir bilmese yok olan o anı nasıl var edecek?

İşte insan bu tür sorulara cevap buldukça ve bu tür sorular ile çevresini sorguladıkça bilgisi ve bildikleri gelişiyor ve değişiyor. Bu tür sorulara cevap bulabilmek için araştırmacı ve gözlemci olmak gerekiyor yaratılan varlığı ve işleyişi incelediğimizde aklımıza gelen tüm sorular cevap bulabiliyoruz.

Bu tür sorular ve cevapları bizim iman ve inancımız da etkilemekte ilerlediğimiz yolu bu şekilde netleştirmekte. Ne kadar soru o kadar nefese demektir. Rabbini tanımadan yola çıkan bir kul yoldaki tabelaları okumakta zorlanır hatalı koyulmuş tabelalara kanması çok rahatlaşır yoldan sapması bir o kadar kolaylaşır.

Ne diyelim dileyen dilediğini yapmakta özgür sonuçlarına katlanmayı göze aldıysa özgürlüğüne engel olamayız.

adams77

Kanalizasyoncu
Ana var baba var sebepler alemindeyiz ve sebepsiz hiçbirşey halk olunmuyor.

Aslında burası çok önemli bu noktada ateistlerden öğrendiğim çok şey var kitabın bahsettiği müşrikleri incelediğimizde günümüz ateistlerinin söylemlerine çok yakın fikirler sunacağını hatta bu günkü ateistlerden düşünce ve fikir olarak kat kat üstünler bu sözlerin aslında çok tehlikeli benim düşüncem ve görüşüme göre tabi sen benim gibi düşünmediğin ve görmediğin için tehlike arz etmiyor.

müttaki

Profesör

@adams bu sorulara cevap vermesi gereken ben değilim sensin. Allahtan başka varlıklar olduğunu iddia eden ikilik/şirk çıkarır. Bu sefer allah ve başka varlıklar kıyasına girer. Biz diyoruz ki kendisi varlığın cemidir. Kendisinden büyük yada küçük veya değişik ikinci bir varlık yaratmaz. Yaratırsa kainatın bile dengesi bozulur. İlahçılık oynanır. O mutlak hakimdir dedikten sonra ikincil varlıklara irade vehmedemezsin. Bak kuran anlayışı allaha dayanmayan hiçbir iradeyi kabul etmez. Madem allahın dilemediğini dileyemiyoruz allahın dilemediği hangi dilekten söz ödebiliriz ki. İstediğin kadar soru üret hepsi çıkmaz sokaktır. Biz yoktan vara gitmiyoruz. Gelecek bugünden gelecek. Bugün varlıktır gelecekte bugünde şimdide vardır. Geçmişte şimdide vardır. Şimdiden başkasıyok değilbatıldır. Selametle

müttaki

Profesör
Burayı biraz açarmısın
insan son nefesini vereceği zaman o'na sorulur bugün mülk kimindir? Vahidül kahhar olan allahındır. Sureten mülk kimde varislerinde. Çocuğunda vs.. fakat allahta. Aynı anda mülk hem allahın hemde varislerinin nasıl olur. Ki o ana kadar mühletlisin deniliyor. Yani o an'ı idrak edene kadar kendini var sanıyorsun. O an'a kadir olmak yada olmamak bütün mesele işte bu...

İlim Talebesi

Yasaklı
ليس كمثله شيئ

Onun benzeri hiçbirşey yoktur (Şûra Sûresi: 11. âyet.)

: اتَّفَقَ أَهْلُ السُّنَّةِ عَلَى أَنَّ اللَّهَ لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْءٌ ، لَا فِي ذَاتِهِ ، وَلَا فِي صِفَاتِهِ ، وَلَا فِي أَفْعَالِهِ

Ehli Sünnet , Allahın gerek zatında gerek sıfatlarlarında ve gerekte fiillerinde hiçbir benzeri olmadığı görüşünde ittifak etmişlerdir.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
insan son nefesini vereceği zaman o'na sorulur bugün mülk kimindir? Vahidül kahhar olan allahındır. Sureten mülk kimde varislerinde. Çocuğunda vs.. fakat allahta. Aynı anda mülk hem allahın hemde varislerinin nasıl olur. Ki o ana kadar mühletlisin deniliyor. Yani o an'ı idrak edene kadar kendini var sanıyorsun. O an'a kadir olmak yada olmamak bütün mesele işte bu...
İnsan öleceği zaman "Mülk kimindir" diye mi soruluyormuş....

Bizim bildiğimiz "Mülk Kimindir" sorusu kıyamet olup bütün ruhlar ölünce Allah CC ın kendisinin sorup, cevaplayacak kimse olmadığında ise gene kendisinin cevap vereceği zamandadır.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Burayı biraz açarmısın

ليس كمثله شيئ

Onun benzeri hiçbirşey yoktur (Şûra Sûresi: 11. âyet.)

: اتَّفَقَ أَهْلُ السُّنَّةِ عَلَى أَنَّ اللَّهَ لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْءٌ ، لَا فِي ذَاتِهِ ، وَلَا فِي صِفَاتِهِ ، وَلَا فِي أَفْعَالِهِ

Ehli Sünnet , Allahın gerek zatında gerek sıfatlarlarında ve gerekte fiillerinde hiçbir benzeri olmadığı görüşünde ittifak etmişlerdir.

Bu anlatımlarda, sorularda VARLIĞIN TANIMI da yapılmalıdır ki doğru bulunsun

Eğer VARLIK tan kasıt zahiren gördüklerimizse ya da hayal ettiklerimizse; Allah CC sübhandır. Zahiren gördüklerimizin, aklımıza gelen düşüncelerin hiçbiri Allah CC değildir ve Allah CC ya benzemez.

Nitekim İslam Alimleri "Ne ki hayal edilir, o Allah CC değildir" buyurmuşlardır.

Ama VARLIK tan kasıt aslında var olup ta bizim görmediğimiz şeyler ise

Mesela akıl, ilim, irade, cömertlik, merhamet, vs vs vs

İşte O zaman bu varolan ama göremediğimiz VARLIK tektir.

İlim Tektir o da Allah CC ındır

Cömertlik tektir o da Allah CC ındır

Merhamet tektir o da Allah CC ındır

vs vs vs

Bu da VAHDETÜL VUCUDDUR

Zaten bunun aksini iddia etmek yani iki tane merhamet, iki tane ilim, iki tane cömertlik vs vs vs vardır demek ikilemek yani ŞİRKTİR.

Vahdetül Vücudda herşey O CC dur derken herkesteki rahmetten, ilimden, kudretten vs vs vs bahsedilir

Bir de Vahdetül Vücudun bize daha yakın anlatım şekli vardır. O da İmam Rabbani KS ın anlattığı VAHDETÜL ŞUHUDDUR

Yani herşey ondandır

Rahmetse ondan, ilimse ondan, kudretse ondan vs vs vs

Bu konuda Peygamberimiz SAV

Allah CC ı görmek isteyen bana baksın

(Allah CC ın rahmetini görmek isteyen peygamberimiz SAV ye baksın çünkü ondan merhametlisi gelmemiştir, gelmeyecektir

Allah CC ın ilmini görmek isteyen peygamberimiz SAV ye baksın çünkü ondan alimi gelmemiştir, gelmeyecektir

Allah CC ın cömertliğini görmek isteyen peygamberimiz SAV ye baksın çünkü ondan cömerdi gelmemiştir, gelmeyecektir
vs vs vs)

Nefsini (kendini) bilen Rabbini CC bilir

Çünkü bizim göremediğimiz özelliklerimizi ne kadar bilirsek o kadar Allah CC ı tanır biliris

Aşağıdaki hadiste açıkça tüm insanlarda görünen merhametin aslında tek olduğu onun da Allah CC ın olduğu anlatılmaktadır

Fasil:RAHMET BÖLÜMÜ
Konu:Allah (cc)`ın Rahmeti
Ravi:Ebu Hüreyre
Hadis:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah rahmeti yüz parçaya böldü. Bundan doksandokuz parçayı kendine ayırdı. Yer yüzüne geri kalan bir cüzü indirdi. (Bunu da -cin, insan ve hayvan- mahlukatı arasında taksim etti.) Bu tek cüzden nasibine düşen pay sebebiyledir ki mahlukat birbirlerine karşı merhametli davranır. At, (hayvan) yavrusuna basmamak endişesiyle ayağını bu sayede kaldırır."
HadisNo:1983

http://hadis.ihya.org/kutubusitte/konu/289.html
Hz. Ali KV ve Hz. Ömer RA

Görmediğim Allah a CC tapmam

Yani onlar RA yaradılana baktıklarından Allah CC rahmetini, cömerdliğini, ilmini, musavvir esmasını, rezzak esmasını vs vs vs görmüşler. Kısaca Yaradılana bakıp yaradanı seyretmişler

Mevlana Celaleddin Rumi KS

Bir elma, iki ayna

Yani ortaya bir elma koyup etrafına aynalarla donatırsan aynada ne görünür. Elma görünür, Peki aynada gördüğün elmanın kendisi midir? Hem kendisidir, Hem değildir. Peki aynalarda görünen elma aslında kaç tanedir?

İşte bunun gibi Allah CC ın rahmetini, ilmini, vs vs vs ortaya koy etrafına ayna misali insanı koy .... İnsanda görünen nedir? Allah CC ın esması, sıfatları vs vs dır

Yunus Emre KS

Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründüm

Yani Allah CC esmaül hüsnası ve sıfatları ayna misali sanki ete kemiğe bürünmüş gibi insanda görünmüştür

Evliyalar

Çıkar seni aradan, kalır seni yaradan

İnsanın görünen zahiri kısmını çıkardığında geriye kalan (merhamet, ilim vs) hepsi Allah CC ındır.