Soralım öğrenelim en azından düşünelim!!!

müttaki

Profesör
İnsan öleceği zaman "Mülk kimindir" diye mi soruluyormuş....

Bizim bildiğimiz "Mülk Kimindir" sorusu kıyamet olup bütün ruhlar ölünce Allah CC ın kendisinin sorup, cevaplayacak kimse olmadığında ise gene kendisinin cevap vereceği zamandadır.

İşte o an bu an. Yazının sonunda dedik ya ki o an'a kadar mühlet verilenlerdensin. Hz.ali'nin elan öyledir ya resülallah sözünün manasını hatırla. Geylani bülbülü. Geylani hz,lerinin gavsiyesinde bir sözde ne diyor 'eğer insan bizim indimizdeki yerini bilseydi bugün mülk ...........'dir derdi!!!!! .... yazan yeri sen doldur.

müttaki

Profesör
Vahdet i vücud işte.

Maddeyi ve insanın kendisini ilahlaştırması.Budizim diyoruz da inanmıyorlar.Sonu nirvana "cüppemin altında Allah'tan başka birşey yok."
Ya hu çelebi hangi mutasavvıfın maddeyi ilahlaştırdığını gördün. Cübbeden maksat bedendir. Bir dervişi asacaklarmış siz benim ancak cübbemi asarsınız demiş.

adams77

Kanalizasyoncu
insan son nefesini vereceği zaman o'na sorulur bugün mülk kimindir? Vahidül kahhar olan allahındır. Sureten mülk kimde varislerinde. Çocuğunda vs.. fakat allahta. Aynı anda mülk hem allahın hemde varislerinin nasıl olur. Ki o ana kadar mühletlisin deniliyor. Yani o an'ı idrak edene kadar kendini var sanıyorsun. O an'a kadir olmak yada olmamak bütün mesele işte bu...

Abi anlamakta zorlanıyorum neden dersen karşında halktan biri var anlayacağı dili kullanıp daha açık olmak gerekmez mi? Yani kısaca benim gibi cahiller için biraz daha açıklayıcı ve örnekler ile anlatabilirsen sevinirim.

Kendimi var sanıyorum ama aslında yokmuyum? Haşa Allah çocuk edindi dediler? Bunu açıklaması nedir.

Mülk 'ten kasıt nedir acaba.. Suretten mülk kimde varislerinde bunu anlayamadım!!

adams77

Kanalizasyoncu
Bir hadis-i kudsîde Cenab-ı Allah (cc), Peygamber Efendimiz (sas) için "Levlâke, lemâ halaktü'l-eflâk = Sen olmasaydın, kâinatı yaratmazdım!" buyurur.

Peki bu hadis-i Kudsi için görüşleriniz nedir? Sahih ise neden? Sahih değil ise neden?

adams77

Kanalizasyoncu
1896744_794920143904693_7316972382616667692_n.jpg

'Ve dediler ki: Kendi ilahlarınızı bırakmayın; bırakmayın ne Vedd'i, ne Suva'ı, ne Yeğus'u, ne Ye'uk'u ve ne de Nesr'i.' Nuh-23.ayet

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Peki işine geldiğini gibi devam edebilirsin sorun değil...

TÜM FORUM ÜYELERİNE

120 nolu mesajımda bir hata ederek adams isimli kanalizasyuoncu arkadaşı eklemişim...

Tüm forumdan bu hatamdan dolayı özür dilerim

Bu mesajım bundan sonra Müttaki ve kurtubi isimli üyeleredir.

adams77

Kanalizasyoncu
TÜM FORUM ÜYELERİNE

120 nolu mesajımda bir hata ederek adams isimli kanalizasyuoncu arkadaşı eklemişim...

Tüm forumdan bu hatamdan dolayı özür dilerim

Bu mesajım bundan sonra Müttaki ve kurtubi isimli üyeleredir.

Tüm forumdan dan dan :)

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Geylani hz,lerinin gavsiyesinde bir sözde ne diyor 'eğer insan bizim indimizdeki yerini bilseydi bugün mülk ...........'dir derdi!!!!! .... yazan yeri sen doldur.
Bir kitabın önsözünde şöyle yazıyordu

"Bazı sözler var çeviri yapılır, bazı sözler var şerh edilir"

Şerh edilmesi gereken sözü sadece çevirirsen, bundan dolayı da şerh edilmesi gerekirken sadece çevirisi yapılan sözü olduğu gibi alırsan ortaya abuk subuk manalar çıkar...

müttaki

Profesör
Bir kitabın önsözünde şöyle yazıyordu

"Bazı sözler var çeviri yapılır, bazı sözler var şerh edilir"

Şerh edilmesi gereken sözü sadece çevirirsen, bundan dolayı da şerh edilmesi gerekirken sadece çevirisi yapılan sözü olduğu gibi alırsan ortaya abuk subuk manalar çıkar...
elbette şerh edilmeli. vahdeti vücuttan şühuddan bahsedince biz sende şerhli zandık. Vücut vahid olmadıkça vahit şühuda gelmez. İnsan ayetleri enfusunda şühud edecek ya.... işte vahid ül kahhar orada ayan olacak. Sana soracak bugün mülk kimin??? Sende senlik kalmayınca soruyu soran cevap verecek. Gene hepsi senden sana an'ı gelince bir an'da olacak

müttaki

Profesör
Abi anlamakta zorlanıyorum neden dersen karşında halktan biri var anlayacağı dili kullanıp daha açık olmak gerekmez mi? Yani kısaca benim gibi cahiller için biraz daha açıklayıcı ve örnekler ile anlatabilirsen sevinirim.

Kendimi var sanıyorum ama aslında yokmuyum? Haşa Allah çocuk edindi dediler? Bunu açıklaması nedir.

Mülk 'ten kasıt nedir acaba.. Suretten mülk kimde varislerinde bunu anlayamadım!!
var desem var değilsin. Yok desem yok değilsin. Var ile yok arasında bir yerdesin. Varlığa gidiyorsun seni kabul etmiyor. Yokluğa gidiyorsun seni kabul etmiyor. İkisi sende kavuşuyor ama karışmıyor. Kullarından bir kulsun. Eğer yerini biliyorsan. Çocuk meselesi isa a.s. ile alak.alı, alakalı olduğun mülktür. Herşeyin sureti ve hakikati var. Sureten mülk var tasarruf ediyoruz. Hakikattede mülk var tasarruf ettiğimiz. Eşimiz adem'in havası var. Havasını zahrından zuhur eden. Meryeminde ruhül kudüsü. Ademin halk olunuşu isanınki gibi. Ne demek acaba. Mana denizi büyük bir derya. Orayı aşmak sahile çıkmak yunus a.s.ın işi. Onunla alaka kurmak lazım. Bunlar senin mülkündemi? Bizimkisi cevaplamak değil pencere açmak. Cevaplar sende dışarda değil. Başvurular bizzat...