Şeriatı Kimler İstemez?

cemaliii

Kıdemli Üye
Benim konumda yazıyorsun,farkındasın herhalde,
Sen de davetsiz olarak geldiğin konumdan bir sıvış hele bakim...

@abdullahyüce kardeşim sen burada neye teşekkür ettin.
demekki bundan sonra sende dahil kimse kimsenin konusuna davetiye almadan girip yazmasın.
demek oluyorki bundan böyle herkes bir konu açsın ve sadece kendi yazsın.

CENGİZHAN

Yasaklı

Korkunuzu anlıyorum lakin böyle bir korkuya kapılmanıza gerek yok. O devirler geride kaldı... Şeriat kanunları gelecekse, bunu kimse imamlara ya da din adamlarına sormaz. Devletin ilim merkezleri olan üniversiteleri var. Hukuk fakülteleri ve pek çok hukuk profesörleri var.

Ortada bir uygulanacak kanun varsa, bunu imam kadılar değil, devletin mahkemeleri ve hakimleri var... Onlar varken yargıya kimse müdahale edemez...

Devletin imam ve din adamlarından oluşması korkusunu gerçekten anlamıyorum. Çünkü devlet her organına yetecek eleman yetiştiryor üniversitelerde...

Yanlış düşünüyorsunuz. Şeriatı isteyenlerin pek çoğu, eğer bir hukuk yazılacaksa, bu Kurana dayalı olsun, ister. Çünkü yaratan kullarını herkesten iyi bilir. Bir yaşam rehberi gönderdiyse(Kuran), insanoğlunun karakterine en uygun o olduğu içindir...

Peki şöyle düşünelim... Hırsızın elini kesmeyelim. Ya ne yapalım.
Şu şıklar arasından gelin beraber belirleyelim:
1. Hırsızı yatak odasında yakalamazsan, onu dövemezsin. Hırsızı darp edersen sen ceza alırsın.
2. Hırsız iki gün hapsedilsin sonra serbest bırakılsın...
3. Hırsızı besleyelim.
4. Hırsız 5 gün yatsın bırakılsın...
Ya da
5. Hırsızı vatandaşın eline bırakalım. Onlar da ya serbest bıraksın ya da linç etsin.
6. Ben bu konuda daha gaddarım. Hırsızın elini tırnak makasıyla küçük küçük yontalım...
7. Yok kazığa otursun.
Bu şıklar uzar gider. Peki en uygunu hangisi. Buna kim karar verecek.
Halbuki el kesme işini Allah söylüyorsa, kim itiraz edebilir...

Ya Cengizhan... Ben de bunu anlamıyorum...
Allahın tercih ettiğini neden tercih etmiyorsunuz?

Ben anlamıyorum.
Siz Allahtan daha iyisini mi getireceksiniz?

İşte ben de bunu anlamıyorum...
Allahın istediğini neden istemiyorsunuz?

Konu aynı olması nedeniyle,

Kardeşim Müteşekküre de cevap oluyor...

Kardeşim Abdullahyüce,
Öncelikle şu noktayı açıklayarak belirtmeliyim ki,
Ben tüm kanunlarımızın kim hazırlarsa hazırlasın. müslüman ülkemiz için Kur'nı Kerimden ilham alması ve halkımızın dini hassasiyetlerine cevap vermesinin gerekli ve ŞART olduğunu düşünürüm..

Tüm kanunlarımızın hazırlanmasında İlahiyat fakülteleri uzmanlarının görevlendirilmesi durumunda bir sorun olmaz.
Ancak üniveriteler düşman olan cemaatler var. Bu günkü yönetimimiz cemaatlerin tasarruflarına engel olamamakta ve ipin ucunu kaçırmış görünmektedir.

Eğer yarın kanunlarımızın hazırlanmasında bu cemaatler etkili olurlar
ise, ben aczmendi Müslüm Gündüzün etkili olduğunu düşünemiyorum...Bu konuda endişelerimin olması normaldir.

Gelelim şu hırsızlık meelesine :

Kur'anı Kerimde hırızlıkla ilgili tek bir ayet vardır ve:
Hırsızın elini kesin der. Bu bir kanun maddesi değildir...

Kur'an verdiği her olayı,hikayeyi,öğüdü,emiri bir örnek,bir misal
olarak DERS ALINMASI İÇİN VERİR.....

9 yaşında bir çocuk bakkaldan bir çikolata çaldı...
Hamile bir kadın aşerdi manavdan bir elme çaldı.
2 çocuğu iki gündür aç bir baba fırından bir ekmek çaldı...

Bu kişilerin ellerini kesecek miyiz...???
Eğer kur'anın LAFZİ anlamını esas alırsanız...EVET
Bu kişilerin tamamının ellerinin kesilmesi gerekir...

Ancak Kur'anı sadece LAFZİ anlamıyla değerlendiremeyiz.
Bir ayetin.bir emir veya hükmün ne yapılmak istenerek,geldiğini, ayetin GAYE ve AMACI nin ne olduğunu,anlamamız bilmemiz gerek ve şarttır. Önemli olan bir emirle ne yapılmak istendiğini anlamaktır.

Zaten eski din adamları bunu bildikleri için yapılan hırsızlıkta:
Hırsızın yaşı, hırsızlığın miktarı, hırsızlığın zaruret durumu gibi
şartları göz önüne alarak ,bazen hiç ceza vermemiş,ve hırsızlığın
şartlarına göre değişik cezalar hükmetmişlerdir.

Bu gün hırsızlık çeşitleri çok fazlalaşmıştır.
Bir adam silahı çekmiş, zorla birisinin parasını gasp etmiş.
Bir başkası, bir adamı sözle aldatıp dolandırarak parasını kapmış.

Bunlar kur'anda geçmiyor. Bunlar hırsızlık mı..? HAYIR.
Kur'ada cezası var mı..? HAYIR..

Tüm bu ve benzer suçlar için Kur'an tek bir emir vermiş..
Hırsızın elini kesin......
Bu ayetin anlamı nedir...? Ben şöyle düşünüyorum;

1)Hırsız veya benzer suçu cezalandırın ( elini kes demek CEZADIR )
2)Hırsıza veya benzer suçlulara engel olun ( Elini kes
demek, hısızın tekrar suç işlemesine engeldir)

Demek ki bize hırsızın elini kesin diyerek...

Hırızlık ve benzer tüm suçlarda, suçluları cezalandırın,
tekrar suç işlemelerini engelleyin. bunları sağlayacak detaylı ve tafsilatlı kanunları hazırlayın denmektedir.

Ben bu nedenle hırsıza hapis cezası verildiğinde bu ayetin amaç ve gayesine uygun olarak hırsızın cezalandırılmış ve tekrar hırsızlık yapması önlenmiş olduğunu düşünürüm..

Bunlar benim düşüncelerimdir..
SEVABI GÜNAHI BANA AİTTİR...

selam....

şahkulu

Yasaklı
Siz neyi tartışıyorsunuz arkadaşlar? 21.yüzyılda hala şeriat da şeriat diyenleri alıp suudi arabistana veya ortadoğuya götürüp şeriatın nasıl birşey olduğunu göstermek lazım...al sana şeriat demek lazım...hırsızlık varsa kanunlarda cezası verilir, el kesmek gibi bir vahşeti nasıl medeni bir insan kabul edebilir...hem akahpe denen bu hükümette gider merak etmeyin...bu memlekete de şeriat falan gelmez korkmayın...o kadar basit değil...burası hala Türkiye Cumhuriyetidir...

garip70

Ordinaryus

@abdullahyüce kardeşim sen burada neye teşekkür ettin.
demekki bundan sonra sende dahil kimse kimsenin konusuna davetiye almadan girip yazmasın.
demek oluyorki bundan böyle herkes bir konu açsın ve sadece kendi yazsın.
:)
cemaliii efendim... canımsın... seni severim...

orada bir teşekkür söz konusu değil. beğeni var...
ne yapayım kurban olduğumun cilvelerini görünce bazen tebessüm etmeden geçemiyorum... aynı sözü sarfeden bir kişiye, bir başka yazıda kendisine söz edilmesi dikkatimi çekti. beğendim...
başka bir gözle görmeyin ne olur..
hiç bir kötü niyetim yok...

gayet güzel hoş sohbetler oluyor, sevgiye ve muhabbetle izliyorum.
birini beğendim. sizin gördüğünüz cilve ile benim gördüğüm cilve farklı kurbanın olam cemaliii cim...

Ne yapayım gülüp geçiyorum işte...

garip70

Ordinaryus

Konu aynı olması nedeniyle,

Kardeşim Müteşekküre de cevap oluyor...

Kardeşim Abdullahyüce,
Öncelikle şu noktayı açıklayarak belirtmeliyim ki,
Ben tüm kanunlarımızın kim hazırlarsa hazırlasın. müslüman ülkemiz için Kur'nı Kerimden ilham alması ve halkımızın dini hassasiyetlerine cevap vermesinin gerekli ve ŞART olduğunu düşünürüm..

Tüm kanunlarımızın hazırlanmasında İlahiyat fakülteleri uzmanlarının görevlendirilmesi durumunda bir sorun olmaz.
Ancak üniveriteler düşman olan cemaatler var. Bu günkü yönetimimiz cemaatlerin tasarruflarına engel olamamakta ve ipin ucunu kaçırmış görünmektedir.

Eğer yarın kanunlarımızın hazırlanmasında bu cemaatler etkili olurlar
ise, ben aczmendi Müslüm Gündüzün etkili olduğunu düşünemiyorum...Bu konuda endişelerimin olması normaldir.

Gelelim şu hırsızlık meelesine :

Kur'anı Kerimde hırızlıkla ilgili tek bir ayet vardır ve:
Hırsızın elini kesin der. Bu bir kanun maddesi değildir...

Kur'an verdiği her olayı,hikayeyi,öğüdü,emiri bir örnek,bir misal
olarak DERS ALINMASI İÇİN VERİR.....

9 yaşında bir çocuk bakkaldan bir çikolata çaldı...
Hamile bir kadın aşerdi manavdan bir elme çaldı.
2 çocuğu iki gündür aç bir baba fırından bir ekmek çaldı...

Bu kişilerin ellerini kesecek miyiz...???
Eğer kur'anın LAFZİ anlamını esas alırsanız...EVET
Bu kişilerin tamamının ellerinin kesilmesi gerekir...

Ancak Kur'anı sadece LAFZİ anlamıyla değerlendiremeyiz.
Bir ayetin.bir emir veya hükmün ne yapılmak istenerek,geldiğini, ayetin GAYE ve AMACI nin ne olduğunu,anlamamız bilmemiz gerek ve şarttır. Önemli olan bir emirle ne yapılmak istendiğini anlamaktır.

Zaten eski din adamları bunu bildikleri için yapılan hırsızlıkta:
Hırsızın yaşı, hırsızlığın miktarı, hırsızlığın zaruret durumu gibi
şartları göz önüne alarak ,bazen hiç ceza vermemiş,ve hırsızlığın
şartlarına göre değişik cezalar hükmetmişlerdir.

Bu gün hırsızlık çeşitleri çok fazlalaşmıştır.
Bir adam silahı çekmiş, zorla birisinin parasını gasp etmiş.
Bir başkası, bir adamı sözle aldatıp dolandırarak parasını kapmış.

Bunlar kur'anda geçmiyor. Bunlar hırsızlık mı..? HAYIR.
Kur'ada cezası var mı..? HAYIR..

Tüm bu ve benzer suçlar için Kur'an tek bir emir vermiş..
Hırsızın elini kesin......
Bu ayetin anlamı nedir...? Ben şöyle düşünüyorum;

1)Hırsız veya benzer suçu cezalandırın ( elini kes demek CEZADIR )
2)Hırsıza veya benzer suçlulara engel olun ( Elini kes
demek, hısızın tekrar suç işlemesine engeldir)

Demek ki bize hırsızın elini kesin diyerek...

Hırızlık ve benzer tüm suçlarda, suçluları cezalandırın,
tekrar suç işlemelerini engelleyin. bunları sağlayacak detaylı ve tafsilatlı kanunları hazırlayın denmektedir.

Ben bu nedenle hırsıza hapis cezası verildiğinde bu ayetin amaç ve gayesine uygun olarak hırsızın cezalandırılmış ve tekrar hırsızlık yapması önlenmiş olduğunu düşünürüm..

Bunlar benim düşüncelerimdir..
SEVABI GÜNAHI BANA AİTTİR...

selam....

Düşüncelerine saygı duyarım...
Kuranı Kerim ne hukuki ne de dini ibadetler konusunda ayrıntıya girmez. Ayrıntıyı Resulullah efendimizin uygulamalarında görüyoruz. Hadis ve sünnet ışığında hazırlanan bir anayasa Kurana da uygundur zaten..

Kuran ve sünnette bulunamayan hükümler çağın gerektirdiği şartlar neyse ona göre düzenlenir...

Bu konuda Hz. Ali'ye atfen söylenen bir söz vardır: Zaman sana uymazsa sen zamana uy.
Konuya tam uydu mu bilmem ama neyse...

Neyse...

selam..

garip70

Ordinaryus
Siz neyi tartışıyorsunuz arkadaşlar? 21.yüzyılda hala şeriat da şeriat diyenleri alıp suudi arabistana veya ortadoğuya götürüp şeriatın nasıl birşey olduğunu göstermek lazım...al sana şeriat demek lazım...hırsızlık varsa kanunlarda cezası verilir, el kesmek gibi bir vahşeti nasıl medeni bir insan kabul edebilir...hem akahpe denen bu hükümette gider merak etmeyin...bu memlekete de şeriat falan gelmez korkmayın...o kadar basit değil...burası hala Türkiye Cumhuriyetidir...
1) Bizim arzuladığımız şeriat, Resulullah efendimiz ve 4 halife tarafından uygulanan şeriattır.
2) Bugün muhtelif ülkelerde uygulanan şeriatlerin yanlış olan tarafları, uygulayanları ilgilendirir.
3) Bizim istediğimiz şeriatten kasıt Kuran dır.
Kuranın tam olarak nesine karşısınız?
4)Hırsızın eli kesilmesi konusu vahşilik derken, siz, peygamber efendimizi vahşi olmakla mı suçluyorsunuz? Çünkü o demişti ki: ''Hırsızlık yapan kızım Fatıma da olsa, elini kesmekten......''
5) Şeriat bu ülkeye gelir gelmez onu bilemem... Burası TC biz de biliyoruz. Şeriat gelirse o uygulanır, Allahın kanununu beğenmeyenler kendileri yazar onu getirirlerse onu uygularlar. Hangisi gelirse gelsin yapabileceğimiz bir şey var mı yok... Zaten Allahı sevenler, Kurana sarılanlar ister ve arzular gerçek şeriatı... Şeriatı istemeyenlerin vardır GOCUNDUĞU bir şey. Herkesin şeriatı istemeyeceğini apaşikar biz de biliyoruz. Sayenizde öğreniyoruz kimlerin istemediğini de... Şeriatı istememenizi de anlıyoruz. Ama şeriatı biz istedik diye siz bize saygı duymazsanız, gericilikle suçlarsanız; (Ayna misali) bbiz de sizi gericilikle Kuranı istememekle suçlarız... Ama bu tamamen kişisel değil, AYNALAMA dır...
6) Konu herhangi bir siyasi parti değil... A partisiymiş B partisiymiş hiç önemli değil. Konu Kuran hükümleri... Ben şeriatı Allah istiyor diye isterim. Siz elinizin kesileceği korkusu yaşıyorsunuz... Vahşilik diyorsunuz... Doğru... Vahşeti yapma yetkisi sadece teröristlerde değil mi? Onlar bizi istedikleri gibi boğazlasın. Devlet ceza vermesin... Ceza verirse vahşet, öyle mi? Ben anladım anlayacağımı...
7) Şeriat = Kuranı Kerim
8) Allah şahit ki ben Kuranı yaşamak istiyorum. Sizde sebeplerinizi söylediniz. Sonra demeyesiniz mahşer gününde... Bu nasıl kitapmış ki büyük küçük hiç birşey bırakmamış yazmış... diye...
Yanlış anlamayın ben bu sözleri başka dinden biri olsa kesinlikle yazmazdım. Sizi müslüman diye bildiğim için yazıyorum. Din kardeşime hatırlatıyorum o kadar......
8) Neyse.....

cemaliii

Kıdemli Üye

3) Bizim istediğimiz şeriatten kasıt Kuran dır.
Kuranın tam olarak nesine karşısınız?

abdullah kardeşim bu konu başlığında beni gerçekten çok şaşırttınız. senin anladığın gibi bir şeriat kimse getirmez. şeriat çığlıkları atanların kafasındaki şeriat bambaşka. bu cemaatler tarikatlar birbirlerinin getirdiği şeriatıda beğenmezler. en önce cemaatler birbirlerinin kellerini katli vaciptir diye uçurur.

ayrıca abdullahım her daim şeriatın içerisindeyiz. allah istemeden yaprak kıpırdamaz. mevcut geçerli olan tek hüküm zaten YÜCE ALLAHIN HÜKMÜDÜR. bunu bilmeyip birde ayrıca başka hüküm arayanlara sözümüz yok.bunları sadece abdullahıma yazdım. başkaları çorba olmazsa memnun olurum. çünkü abdullahımı çok severim ben. kurda kuşa yem etmek istemem onu.
:flw

CENGİZHAN

Yasaklı
Abdullahyüce kardeşimden:

1) Bizim arzuladığımız şeriat, Resulullah efendimiz ve 4 halife tarafından uygulanan şeriattır.

Güzel kardeşim, yukarıdaki şeriat olsun, hem de başımıza TAÇ olarak olsun.....
Ancak bu gün o şeriatı bulabilmek mümkün mü...????

İslami anlayış ve islami topluluklar mezhep,tarikat,cemaat v.s diye yüzlerce
kollara ayrılmış,parçalanmış, herbiri birbirini boğazlayan müslüman gurupları
haline gelmişken...

Ülkemizde sünni şeriatı mı , alevi şeriatı mı, caferi şeriatı mı uygulayacağız..???
Bu gün hala ülkemizde sünni mezhep mensupları alevileri ezmeye çalışırken...?????????????

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Biz Kur'an'da şeriattan bahsediyoruz.Bundan başkası bizi enterese etmez.Kim Kur'an'dan başka yol ararsa o sapık bir yola girmiş demektir

CENGİZHAN

Yasaklı
Biz Kur'an'da şeriattan bahsediyoruz.Bundan başkası bizi enterese etmez.Kim Kur'an'dan başka yol ararsa o sapık bir yola girmiş demektir

Pek anlayamadım...Müteşekkür kardeş,

Kur'ândan başka sapık yola girenler dediğinizde Alevileri mi kastediyorsunuz...??
Aleviler mi sizi enterese etmiyor....?

ÇOK ŞAŞIRDIM.....!!!!!!

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye

Pek anlayamadım...Müteşekkür kardeş,

Kur'ândan başka sapık yola girenler dediğinizde Alevileri mi kastediyorsunuz...??
Aleviler mi sizi enterese etmiyor....?

ÇOK ŞAŞIRDIM.....!!!!!!

Kur'an yolundan başka yol arayan herkes bu sınıfa dahildir.

CENGİZHAN

Yasaklı
Kur'an yolundan başka yol arayan herkes bu sınıfa dahildir.

Müteşekkür kardeşim,

O zaman size şöyle düşünmenizi öneririm...

Kelime-i şahadet getirerek....
Allaha ve Kur'an-ı kerime inanan her müslüman....
Hangi mezhepten,cemaaten olursa olsun Kur'an yolundan gitmektedir...

Mezheplere bölünmüş müslümanlardan kimlerin Yüce Allah nezdinde
makbul olacağına sadece Yüce Allah karar verir ,biz bilemeyiz...

Bu nedenle hiçbir mezhep konusunda,kendi mezhebimiz dahil
karar ve hüküm vermek bizlere düşmez....Yüce Allahın özellikle s
ünniler ve aleviler hakkındaki düşünce ve kabulünü bilemeyiz.

Biz kendi inancımıza devam edelim, başka mezhepler hakkındaki
hükmü Yüce Allaha bırakalım....

Selam kardeşim

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Seriat geldiginde ülkede zinanin tamamen kalkip kalkmamasi baska bir sey,

Allah'in, zina'ya verdigi cezayi kabüllenmek ya da kabüllenememek baska bir seydir...

Allah'in verdigi ceza ve cözüm, senin kalbinde, bir hastalik, bir maraz, bir kabüllememek ve bir rahatsizlik olusturuyorsa,

Bu sekilde olanlarin durumu Kur'an'da bellidir...

Kafir, müsrik, münkir, münafik vs...

Peygamber'in yönettigi Medine Dönemi'nde de zina olmus,

Ikrarlar ve sahitlerin akabinde Peygamber "recm"i de uygulamistir... Hayatinda vardir...

Zaten,

Tevrat da... Incil de... Zina'nin cezasi olarak "recm" gayet aleni, acik, apacik bir ayettir...

Bunu neden yazdim, bazi hokkabazlar var, geri zekalilar var,

Bu hokkabaz bilimsellerin "acima hisleri" Allah'tan daha da öte onun icin ifade ettim.. (hasa)

Zina icin, kadini öldürür, bogar, onu cirilciplak perisan eder bir zinakar,

Ondan sonra bu hokkabazlar, ve Allah'in cözümü kendilerini rahatsiz eden kafirler,

Zina hadisesine karsi kendini koruyan, kollayan ve de öldürülen "MASUM"u degil de,

Zinakara verilen cezaya üzülürler, zinakara acirlar...

Insan inkarci olunca böyle oluyor demek ki...

Bir insan üniversitede bilimsel geri zekali akademisyen olursa durum daha da beter oluyor ister istemez...

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye

Müteşekkür kardeşim,

O zaman size şöyle düşünmenizi öneririm...

Kelime-i şahadet getirerek....
Allaha ve Kur'an-ı kerime inanan her müslüman....
Hangi mezhepten,cemaaten olursa olsun Kur'an yolundan gitmektedir...

Mezheplere bölünmüş müslümanlardan kimlerin Yüce Allah nezdinde
makbul olacağına sadece Yüce Allah karar verir ,biz bilemeyiz...

Bu nedenle hiçbir mezhep konusunda,kendi mezhebimiz dahil
karar ve hüküm vermek bizlere düşmez....Yüce Allahın özellikle s
ünniler ve aleviler hakkındaki düşünce ve kabulünü bilemeyiz.

Biz kendi inancımıza devam edelim, başka mezhepler hakkındaki
hükmü Yüce Allaha bırakalım....

Selam kardeşim

Allah katında imandan daha üstün olan şey, itikadın düzgün olması ve tevhid inancını tam ve sağlam olarak dili ile ikrar, kalben tasdik olma mecburiyeti vardır.Hıristiyanlar, "İsa Allah'ın oğludur" dedikleri,yahudilerde Üzeyir Allah'ın oğludur demeleri yüzünden müşrik ve kafir olmuşlardır.Bunların hiçbirisi asla cennete giremeyeceklerdir.Çünkü Allah, kendisinden başka kimseye kulluk etmeyeceklerine dair onlardan TEVRAT İNCİL'DE BEYAN BUYURDUĞU GİBİ, söz almışlardı..Bu sözün eri maalesef olamamışlardır.Başka bir örnek verecek olursak; Ebu Ebu Cehil, Ebu Leheb ve diğer müşriklerde putlara tapmakla birlikte Allah'a iman ediyorlardı ama onların istemedikleri tek şey Kur'an'ın ve peygamberimizi inkar ettikleri ve de getirdiği dine iman etmedikleri açıkça belli olduktan sonra aşağıda ki ayet nazil olmuştur.

MERHUM ÖMER NASUHİ BİLMENHOCAEFENDİNİN, "KUR'AN-I KERİM YÜCE MEAL VE TEFSİRİ'n de anlattığı üzere;

ANKEBUT SURESİ-61. Andolsun ki, eğer onlara sorsan ki, kim gökleri ve yeri yarattı?. Ve güneşi ve ayı buyruğu altında tuttu?. Elbette diyeceklerdir ki: Allah! 0 halde nasıl çevriliyorlar?.

Bu mübarek âyetler de müşriklerin çelişen ve makul olmayan durumlarını gösteriyor. Allah Teâlâ'nın mahlûkatı hakkında dilediği gibi tasarrufta bulunacağını bildiriyor. Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı buyruğunda tutan ve gökten suları indirip yeryüzüne hayat veren zatın Allah Teâlâ'dan başka olmadığını itiraf ettikleri halde yine küfür ve şirkten ayrılmayanların o akılsızca düşüncelerini gözler önüne sererek kendilerini ikaz buyurmaktadır. Şöyle ki: Ey Yüce Peygamber!. (Andolsun ki)

Eğer sen (onlara) Mekke-i Mükerreme'deki ve diğer yerlerdeki müşriklere (sorsan) ki (kim gökleri ve yer yarattı) onları böyle mükemmel bir nizam üzere meydana getirdi (ve güneşi ayı buyruğunda tuttu?.) lazım olan yiyecekler vesaireyi yetiştirmek, vakitleri bildirmek, yeryüzünde güzelce yaşanılmasını temin için o gibi ışıklı, nurani, parlak semavi cisimleri kim var etti ki, onlar öyle bir itaat ve intizam dairesinde devam edip durmaktadırlar?. (Elbette ki,) 0 müşrikler (diyeceklerdir ki: Allah) onları bütün mükemmel sıfatları toplayan Yüce Yaratıcı var etmiştir, onlara o varlığı, o intizamı ancak o hikmet sahibi mabut vermiştir. Bu hususta o müşriklerin inkâra takatları yoktur, (o, halde) o müşrikler (nasıl çevriliyorlar?.) böyle bir sözden, Cenab-ı Hak'kın yaratıcılıkta tek olduğunu itiraftan sonra Allah'ın birliğini bırakarak şirke, bir takım mahlûkata tapınmaya nasıl cür'et gösteriyorlar?. Bu ne kadar çelişki bir hareketi.
..........................................................
............................................................
Evet, şimdi Alevilere sıra gelince... Onlar her ne kadar Allah'a inansalar bile ameliyelerinde, hiçbir sünnete ve Kur'an'a uygun olmayan bir takım felsefi semahlarla sazla,sözle
gösteriler yapıp, cemevlerinde ibadet ettiklerini zannediyorlar.Halbuki bunların yaptıklarını ne peygamberimiz ne sahabe-i kiram ve ve sahabe-i tabiin, ne mezhep imamları ne de Evliyaullah'tan hiçbirisi bunları yapmamışlardır..Bunların yaptıkları açıkça ve net bir şekilde söyleyebilirim ki şirk ve bid'attır, küfürdür.Onlar bu şekilde yapmakla Allah'a yaklaştıklarnı zannediyorlar.Bunların yaptıkları ibadet değil, etkinlik ve felsefedir Kur'an ve sünnete tamamen aykırıdır.İşte ispatı, buyrun videoyu iyi izleyelim...

<strong>

Allah için söyleyin!. Bunların yaptıklarını Kur'an ve sünnetin neresine sığdıracağız?...Halbuki tüm müslümanlar sadece, Rabbimiz Kur'an'da bildirdiği gibi Allah'a secde etmeyi ve O'nun için namaz kılınması emredilmedi mi?Şimdi burada bana kızacak bir alevi kardeşimiz kalkıp da Hak'tan ve Hak yoldan bahsetmesin.Zira yapılan şey meydandadır.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye

Sen şu cahil kafanı biraz nurlandırsan iyi olacak.Bilmediğin konularda hiç tartışmasan iyi olur.İran ve Arabistan'da ki uygulanana şeriat Kur'an şeriatı değil.Bu ülkeleler örnek alınacak ülkelerde değildir.

CENGİZHAN

Yasaklı
Sevgili kardeşim,

Senden ve Abdullahyüce kardeşimden özür diliyorum...
Bu başlığa bir kişi girdi ve pislik getirdi.
Yazı yukarıda...

Ben bu başlığı terkediyorum. Burada yazmayacağım,

selam

garip70

Ordinaryus

abdullah kardeşim bu konu başlığında beni gerçekten çok şaşırttınız. senin anladığın gibi bir şeriat kimse getirmez. şeriat çığlıkları atanların kafasındaki şeriat bambaşka. bu cemaatler tarikatlar birbirlerinin getirdiği şeriatıda beğenmezler. en önce cemaatler birbirlerinin kellerini katli vaciptir diye uçurur.

ayrıca abdullahım her daim şeriatın içerisindeyiz. allah istemeden yaprak kıpırdamaz. mevcut geçerli olan tek hüküm zaten YÜCE ALLAHIN HÜKMÜDÜR. bunu bilmeyip birde ayrıca başka hüküm arayanlara sözümüz yok.bunları sadece abdullahıma yazdım. başkaları çorba olmazsa memnun olurum. çünkü abdullahımı çok severim ben. kurda kuşa yem etmek istemem onu.
:flw
Sevgili cemaliii kardeşime... Haklısın... Canımsın...
Kimin ne düşündüğüne pek bakmam... Hayat rehberi olarak kendime Kuranı seçtim... Ondan böyle konuşuyorum... Fakat Resulullah efendimizin uyguladığı şeriatı savunuyorum ben... Gelir gelmez bilemem...
Çıkar işine gelince: O kadar fırıldaklara kafam ermez benim. Zaten ben siyasetten siyaset benden çok uzağız...
Her şeyin O'nun hükümü olduğunu elbet biliyoruz. Ama pek çok hüküm içinden şu fakirin seçtiği de budur...
Sözlerimde doğruluk varsa Allahtandır...
Bir hata varsa o da benden, nefsimdendir...
Aşk ile... Huuu...

şahkulu

Yasaklı
Allah katında imandan daha üstün olan şey, itikadın düzgün olması ve tevhid inancını tam ve sağlam olarak dili ile ikrar, kalben tasdik olma mecburiyeti vardır.Hıristiyanlar, "İsa Allah'ın oğludur" dedikleri,yahudilerde Üzeyir Allah'ın oğludur demeleri yüzünden müşrik ve kafir olmuşlardır.Bunların hiçbirisi asla cennete giremeyeceklerdir.Çünkü Allah, kendisinden başka kimseye kulluk etmeyeceklerine dair onlardan TEVRAT İNCİL'DE BEYAN BUYURDUĞU GİBİ, söz almışlardı..Bu sözün eri maalesef olamamışlardır.Başka bir örnek verecek olursak; Ebu Ebu Cehil, Ebu Leheb ve diğer müşriklerde putlara tapmakla birlikte Allah'a iman ediyorlardı ama onların istemedikleri tek şey Kur'an'ın ve peygamberimizi inkar ettikleri ve de getirdiği dine iman etmedikleri açıkça belli olduktan sonra aşağıda ki ayet nazil olmuştur.

MERHUM ÖMER NASUHİ BİLMENHOCAEFENDİNİN, "KUR'AN-I KERİM YÜCE MEAL VE TEFSİRİ'n de anlattığı üzere;

ANKEBUT SURESİ-61. Andolsun ki, eğer onlara sorsan ki, kim gökleri ve yeri yarattı?. Ve güneşi ve ayı buyruğu altında tuttu?. Elbette diyeceklerdir ki: Allah! 0 halde nasıl çevriliyorlar?.

Bu mübarek âyetler de müşriklerin çelişen ve makul olmayan durumlarını gösteriyor. Allah Teâlâ'nın mahlûkatı hakkında dilediği gibi tasarrufta bulunacağını bildiriyor. Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı buyruğunda tutan ve gökten suları indirip yeryüzüne hayat veren zatın Allah Teâlâ'dan başka olmadığını itiraf ettikleri halde yine küfür ve şirkten ayrılmayanların o akılsızca düşüncelerini gözler önüne sererek kendilerini ikaz buyurmaktadır. Şöyle ki: Ey Yüce Peygamber!. (Andolsun ki)

Eğer sen (onlara) Mekke-i Mükerreme'deki ve diğer yerlerdeki müşriklere (sorsan) ki (kim gökleri ve yer yarattı) onları böyle mükemmel bir nizam üzere meydana getirdi (ve güneşi ayı buyruğunda tuttu?.) lazım olan yiyecekler vesaireyi yetiştirmek, vakitleri bildirmek, yeryüzünde güzelce yaşanılmasını temin için o gibi ışıklı, nurani, parlak semavi cisimleri kim var etti ki, onlar öyle bir itaat ve intizam dairesinde devam edip durmaktadırlar?. (Elbette ki,) 0 müşrikler (diyeceklerdir ki: Allah) onları bütün mükemmel sıfatları toplayan Yüce Yaratıcı var etmiştir, onlara o varlığı, o intizamı ancak o hikmet sahibi mabut vermiştir. Bu hususta o müşriklerin inkâra takatları yoktur, (o, halde) o müşrikler (nasıl çevriliyorlar?.) böyle bir sözden, Cenab-ı Hak'kın yaratıcılıkta tek olduğunu itiraftan sonra Allah'ın birliğini bırakarak şirke, bir takım mahlûkata tapınmaya nasıl cür'et gösteriyorlar?. Bu ne kadar çelişki bir hareketi.
..........................................................
............................................................
Evet, şimdi Alevilere sıra gelince... Onlar her ne kadar Allah'a inansalar bile ameliyelerinde, hiçbir sünnete ve Kur'an'a uygun olmayan bir takım felsefi semahlarla sazla,sözle
gösteriler yapıp, cemevlerinde ibadet ettiklerini zannediyorlar.Halbuki bunların yaptıklarını ne peygamberimiz ne sahabe-i kiram ve ve sahabe-i tabiin, ne mezhep imamları ne de Evliyaullah'tan hiçbirisi bunları yapmamışlardır..Bunların yaptıkları açıkça ve net bir şekilde söyleyebilirim ki şirk ve bid'attır, küfürdür.Onlar bu şekilde yapmakla Allah'a yaklaştıklarnı zannediyorlar.Bunların yaptıkları ibadet değil, etkinlik ve felsefedir Kur'an ve sünnete tamamen aykırıdır.İşte ispatı, buyrun videoyu iyi izleyelim...

<strong>

Allah için söyleyin!. Bunların yaptıklarını Kur'an ve sünnetin neresine sığdıracağız?...Halbuki tüm müslümanlar sadece, Rabbimiz Kur'an'da bildirdiği gibi Allah'a secde etmeyi ve O'nun için namaz kılınması emredilmedi mi?Şimdi burada bana kızacak bir alevi kardeşimiz kalkıp da Hak'tan ve Hak yoldan bahsetmesin.Zira yapılan şey meydandadır.

Ne var şimdi bu videoda? Atatürkün resmi veya İMAM ALİ'nin resmi olması senin inancında yanlış olabilir, resim günah sizde malum...ama Allah diyor, Muhammed diyor, dua ediyor insanlar, sana mı kaldı milletin ibadetini yargılamak? konu şeriat iken böyle bir video yüklemen ne kadar etik? belden aşağıya vurmayalım, buraya ben öyle tarikat videoları eklerim ki ağzın açık izlersin, kim sapkınmış görürsün...Allah Adem didarında, cemalinde tecelli eder, biz Hakkı Ademde bilriz ve melekler gibi Ademe secde ederiz...cansız duvara secde etmeyiz...bunu da ilave delim...

racim

Asistan
bunlar KANDIRILMIŞLAR .Atatürkün Alevi olduğuna inandırıldıkları için belki de onu da TANRI olarak kabulleniyorlardır bunlar cahili cühela takımı KİTAP yok bunlarda..
Dedeler ne derse tamam..