Rabitanin Sirk Oldugunu Söyleyenlere

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

NUHUN_GEMISI

Asistan
Şeriat zindandayken elinde, ayağında, boynunda, bilmem kaç batman ağırlığında demir zincirle günde bin rekat namaz kılan bu dini yaymak için çine kadar gitmiş hallacı tekfir etmek midir...?

Ya sen rakamları bilmiyorsun ? Ya da 1000 rekat namazın ne kadar zaman süreceğini bilmiyorsun ?

Bu zihniyet değil mi İmam ı azamı 40 sene yatırmayıp , teheccüd namazı kılmaktan mahrum edenler !!!!!

Ya sen rakamları bilmiyorsun ? Ya da 1000 rekat namazın ne kadar zaman süreceğini bilmiyorsun ?

Bu zihniyet değil mi İmam ı azamı 40 sene yatırmayıp , teheccüd namazı kılmaktan mahrum edenler !!!!!
tadili erkana riayet ederek zammı surenin asgarisiyle mesela ihlas suresiyle ;2 rekat 2 dakika sürse
16 saat 39 dakika sürer..dünyevi rızık temininde olmayan vs Allaha aşık olana çok zaman çok zahmetli bir iş değil..

bi husben

Kıdemli Üye
firsaf2 kardeşim biz sizin dediklerinizden uzağız.
şeriat ne diyorsa o..
imamı rabbaniyi tasavvufu şeriatle bütünleyenleri eleştirmek islama düşmanlıktandır...

ama muhyiddini arabiyi hallacı eleştirmek o makamı hali bilmemektendir.
islama düşmanlıktan değildir.

biz bakarız bir adam şeyh muhyiddini hallacı kabul etmiyor
rabbani geylaniyi nakşibendi kabul ediyorsa ona hüsnü zan ederiz.elhamdulillah islam düşmanlarıyla şeriatı ihya etmek isteyenleri birbirinden ayıracak firaset var.

bir adam o hale düşmeden yani ateşe düşen demir olmadan
ben ateşim derse o zındıktır...

vahdeti vücudu yaşamadan böyle sözler sarfeden zındıktır.sapıktır..

BİZ HALLACI MANSUR VE MUHYİDDİNİN ŞERİATE MUHALİF OLAN DEDİKLERİNİ KABUL ETMİYORUZ...SÖZLERİNİ RED ŞAHISLARINI MAZUR...

MAZURDUR DİYORUZ ARADAKİ FARKI ANLAYIN...
SÖZLERİNİ RED ŞAHISLARINI MAZUR KABUL ETMEK ...İYİ ANLAYINIZ..

islam zahire bakar kardeşim

O’ bana hamdeder, be de O’na, O’ bana ibadet eder, ben de O’na. Bir hal içinde O’nu ikrar eylerim, a’yanda ise O’nu inkar eylerim.” [Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 83. Bosnevi, 1, 384-385]

bu sözü islama götürelim hak için hakkı batıldan üstün tutmak için bile bile batılı hakkın üzerine örtmemek için söyle;bu söz küfürmüdür değilmidir

islam dini kişiye bakmaz islam dini o söyledi diye mazur ben söyledim diye farklı muameleyle yaklaşmaz.siyahta söylese beyazda söylese takvalıda söylese takvasızıda söylese her hal her durum üzerine kim bu sözü sarfederse küfürdür

Muhyiddin İbn Arabinin hangi bir küfürünü te'vil edeceksiniz? ne zamana kadar? ateş paçalarınzdan yapışınca mı anlayacaksınız?

“O’ bana hamdeder, be de O’na, O’ bana ibadet eder, ben de O’na. Bir hal içinde O’nu ikrar eylerim, a’yanda ise O’nu inkar eylerim.” [Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 83. Bosnevi, 1, 384-385]

Allah'tır; Samed'dir/tüm ihtiyaçların, niyetlerin, övgülerin, yakarışların yöneldiği tek kuvvettir!" [İhlas: 2]

"Göklerdekiler ve yerdekiler Allah'ı tespih ediyor. O'nundur mülk ve yönetim; O'nun içindir tüm övgüler. Her şeye gücü yetendir O." [Teğabün: 1]

" Yemin olsun, onlarda sizin için, Allah'ı ve âhiret gününü arzu edenlere çok güzel bir örnek vardır. Kim yüz çevirirse şunu bilsin ki, Allah, sınırsız zengindir; tüm övgülerin sahibidir."
[Mümtehine: 6]

"Ve büyük Hacc (Hacc-ı Ekber) günü, Allah'tan ve Resûlü'nden insanlara bir duyuru: Kesin olarak Allah, müşriklerden uzaktır, O'nun Resûlü de... Eğer tevbe ederseniz bu sizin için daha hayırlıdır; yok eğer yüz çevirirseniz, bilin ki Allah'ı elbette aciz bırakacak değilsiniz. İnkâr edenleri acı bir azabla müjdele." [Tevbe: 3]

“Vakit olur ki kul Rabb olur şüphesiz, vakit olur ki kul kul olur şeksiz.”
[Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 90. Bosnevi, 1, 433]

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

"De ki: O Allah, birdir."

"Allah, Samed'dir (her şey O'na muhtaçtır, daimdir, hiç bir şeye ihtiyacı olmayandır)."

"O, doğurmamıştır ve doğurulmamıştır."

"Ve hiç bir şey O'nun dengi değildir."

[İHLAS: 1,2,3,4]

"Allah'ın, kendileri hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri Allah'a ortak koştukları için, küfre sapanların kalplerine korku salacağız. Barınakları ateştir onların. Ne kötüdür o zalimlerin varacakları yer!" [Ali İmran: 151]

“Arif, her şeyde hakkı gören kimsedir.”
[Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 192. Bali, 375]

“Sen kulsun, sen Rabsın, kulluğun kimin kulu olduğunu bildiğin içindir. Sen Rabsın, sen kulsun. Çünkü muahedende kendini O’na bağladın.” [Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 92. Bosnevi, 1, 450. Bali, 134]

“Bir açıdan halk haktır, ibret alınız.”
[Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 79. Bosnevi, 1, 352]

"Halık (yaratıcı) ile mahluk bir tek şeydir .”
[Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 78]

zebih

Kıdemli Üye
bir yanlış algılama içindeyiz.

bir kere

şeriatın zahirine uymayan her batın batıldır.

kaide bu.

dolayısıyla yukardaki sözler batıldır, kabul edilmez.

o sözlerin altına muhyiddin arabi imzası ise bizim için müsbet bir şey ifade etmez.

muhyiddin arabi olsun başkaları olsun bu gibi sözlerden beridir.

iftiradır. kitabına sonradan sokuşturmadır.

kur'an'a bile katmak isteyenlerin varlığı malumken, hadis uyduranlar belliyken, muhyiddin adına söz mü söylemeyecekler?

mevlana için koca bir cilt söz uyduranlar, elbette muhyiddin için de uyduracaklardır.

bize lazım olan şu ki:

O’ bana hamdeder, be de O’na, O’ bana ibadet eder, ben de O’na. Bir hal içinde O’nu ikrar eylerim, a’yanda ise O’nu inkar eylerim.”

bu söz islamın zahirine tezad teşkil eder, reddediyoruz.

NUHUN_GEMISI

Asistan
tadili erkana riayet ederek zammı surenin asgarisiyle mesela ihlas suresiyle ;2 rekat 2 dakika sürse
16 saat 39 dakika sürer..dünyevi rızık temininde olmayan vs Allaha aşık olana çok zaman çok zahmetli bir iş değil..

Günlük farz namazları ne yapacaksın ?
Üstelik 1000 rekat nafile kılan kişi her rekatta en kısa dualarla yetinerek ihlası yakalayamaz !!
3 dakika sürse ne yapacaksınız ? , yeme içme abdest dinlenme ve ertesi günkü ibadetlerde ne yapmayı planlayacaksınız ?

İBADETTE ÖLÇÜ

Üç kişilik bir grup Peygamber aleyhisselâmın gizli olarak yaptığı ibadetlerini sorup öğrenmek için, Resulüllah’ın zevcelerinin evlerine geldiler. Peygamber aleyhisselâmın zevceleri, onun ibadetini kendilerine anlatınca, güya bu yapılanları azımsayarak dediler ki:
— Biz Peygamber aleyhisselâmdan neredeyiz! Şüphe yok ki Allah onun geçmiş ve gelecekte olabilecek günahlarını mağfiret etmiştir.
İçlerinden biri: Ben geceleri devamlı namaz kılacağım, diğeri: Ben ömrüm boyunca devamlı oruç tutacağım, diğer birisi de: Ben de kadınlardan ayrı olarak yaşayacağım, hiç evlenmeyeceğim, dediler. Onlar bu şekilde konuşurlarken yanlarına Allah’ın Rasulü geldi ve:
— Siz, şöyle şöyle söyleyen kimselersiniz, değil mi? Fakat biliniz ki, ben Allah’tan en çok korkan ve korunanınızım. Lâkin böyle olmakla beraber bazan oruç tutar, bazan da tutmam. Gecenin bir kısmında namaz kılar, bir kısmında ise uyurum. Kadınlardan da ayrı yaşamam, evlenirim. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse, benden değildir, buyurdular.
(Buharı, Müslim, Neseî)

zebih

Kıdemli Üye
hallac bin rekat namaz kılardı, filan bütün gece namaz kılardı gibi sözler takdir edersiniz ki, kişinin ibadete düşkünlüğünü ifade için mübalağa ile tasvirinden ibarettir.

bu gibi sözleri kritik ederek, yanlış sonuçlar çıkarmaya luzum yoktur.

maksat, ibadete düşkünlük ifadesidir.

sevgilerimle

bi husben

Kıdemli Üye
bir yanlış algılama içindeyiz.

bir kere

şeriatın zahirine uymayan her batın batıldır.

kaide bu.

dolayısıyla yukardaki sözler batıldır, kabul edilmez.

o sözlerin altına muhyiddin arabi imzası ise bizim için müsbet bir şey ifade etmez.

muhyiddin arabi olsun başkaları olsun bu gibi sözlerden beridir.

iftiradır. kitabına sonradan sokuşturmadır.

kur'an'a bile katmak isteyenlerin varlığı malumken, hadis uyduranlar belliyken, muhyiddin adına söz mü söylemeyecekler?

mevlana için koca bir cilt söz uyduranlar, elbette muhyiddin için de uyduracaklardır.

bize lazım olan şu ki:

O’ bana hamdeder, be de O’na, O’ bana ibadet eder, ben de O’na. Bir hal içinde O’nu ikrar eylerim, a’yanda ise O’nu inkar eylerim.”

bu söz islamın zahirine tezad teşkil eder, reddediyoruz.

sayın ismail arslan bu sözler kimden gelirse gelsin reddetmeniz inan ki sevindirici

peki kitabına sonradan sokulmuştur demişsiniz kim neden soksun eğerki bu sözler sonradan kıtabına sokulmuşsa zamanın ilim ehli bu sözlerinden dolayı neden tekfir etmişlerdir bu sözler eserlerine sonradan sokulduysa neden bilimum tasavvuf ehli bu sözleri aklamak için çeşitli veryasyonlar yaparak acıklama ve mudafa durumuna düşmekteler

ATTAR

Asistan
sayın firsaf pek çok alim daha hayatda iken eserlerinde tahrifat yapıldığını beyan eylemişdir..

ATTAR

Asistan
ben ehli zikrin sözleri hakkında ibni hacerin fetava-i hadisiye adlı eserini önerirm.bu kafidir.

imam şaraniden eser ismi vermek mümkün tabi lakin tasavvuf ehline düşman olanlarında delil alabileceği bir isimdir ibni hacer heysemi.

vesselam.

zebih

Kıdemli Üye
sayın ismail arslan bu sözler kimden gelirse gelsin reddetmeniz inan ki sevindirici

peki kitabına sonradan sokulmuştur demişsiniz kim neden soksun eğerki bu sözler sonradan kıtabına sokulmuşsa zamanın ilim ehli bu sözlerinden dolayı neden tekfir etmişlerdir bu sözler eserlerine sonradan sokulduysa neden bilimum tasavvuf ehli bu sözleri aklamak için çeşitli veryasyonlar yaparak acıklama ve mudafa durumuna düşmekteler

bazı sözler tevile müsait, bazıları değil... bazı sözler şatahat anında, bazı sözler sekr halinde -aklın başta olmadığı-söylenmiş, örneklik olsun diye aktarırlar şatahata, sekre.

sözü dikkat buyurursanız hiçbiri sözün anlaşıldığı manada kabul etmezler.

mesela enelhak ibaresini sözü izah edenlerin hiçbiri, burada ben tanrıyım demiştir diye izah etmez.

bu hususlar için attar'ın tavsiye ettiği eseri okumakta fayda var.

rasulu muhterem aleyhisselam daha hayattayken hadis uyduranlar olmamış mıdır?

fitne her zaman birilerinin imtihanı olmuştur.

size bize düşen esasen şudur:

bir söze bakarız.

şeriatın zahirine uymuyorsa, reddederiz, o kadar...

bizzat duymadığımız, sahibinden sorgulamadığımız bir sözü filancaya nisbet ederek söz sahibi hakkında hüküm bildirici söz söylemek bizi vebale sokar.

bu hususta herkesi ikaz ediyorum.

mesela ibni teymiye şöyle şöyle dedi diyerek onun hakkında o söz küfürdür, ibni teymiye de kafir olmuştur diyen kişi, eğer o söz ibni teymiyeye ait değilse gireceği vebali düşünün bir. ait olsa bile, sen ne kastettin, ne durumda söyledin gibi sorguyu yapmadan da şahıs hakkında hükmi küfrü bildiren söz söylenmez.

en güzeli şu söz filan ulemanın tesbitince hükmü şudur diyerek geçiştirmektir. sözün sahibine isnadı hususunda garantimiz yoktur nitekim.

hallac bin rekat namaz kılardı, filan bütün gece namaz kılardı gibi sözler takdir edersiniz ki, kişinin ibadete düşkünlüğünü ifade için mübalağa ile tasvirinden ibarettir.

bu gibi sözleri kritik ederek, yanlış sonuçlar çıkarmaya luzum yoktur.

maksat, ibadete düşkünlük ifadesidir.

sevgilerimle

burda mübalağa yok ismail abi.

bir adam bir kız aşık olsa yanında durmaktan bıkar mı...

zebih

Kıdemli Üye
burda mübalağa yok ismail abi.

bir adam bir kız aşık olsa yanında durmaktan bıkar mı...

bıkmaz kardeşim de bir rekatta bakara suresini okuyanları düşününce 1000 rekat lafzının sevgiye ve taate düşkünlüğün mubalağalı ifadesi olması daha makul geliyor.

sevgilerimle

Sofuoglu

Ordinaryus
adam ol delikanlı ol.

sayın yönetim bu adam hala hakaretine devam ediyor siz uyarmassanız kısas hakkımı kullanacam

sen kimsin yahu,cikip serefsiz diyeceksin,alimlere pislik diyeceksin sonrada cikip adam ol delikalnli ol diyeceksin,
sana tavsiyem,git isine camiden uzak dur.............

cocuksun daha,cocuk,seni kaale alip cevap verenler degilmi zaten senin gibileri burda konusduran

kisas hakkini kullanacakmis,gadirilik yapmaya devam et sen

uslupdan dem vuranlar soyle gecmisdeki kendi usluplarini bir kontrol etsinler bakalim,ne sonuca varacaklar;)

Minhac_

Profesör
Firsaf seyyid kutubun dedikleri hakkinda ne düsünüyorsunuz?

o konuyu es gectiniz gibi geldi bana

bi husben

Kıdemli Üye
sen kimsin yahu,cikip serefsiz diyeceksin,alimlere pislik diyeceksin sonrada cikip adam ol delikalnli ol diyeceksin,
sana tavsiyem,git isine camiden uzak dur.............

cocuksun daha,cocuk,seni kaale alip cevap verenler degilmi zaten senin gibileri burda konusduran

kisas hakkini kullanacakmis,gadirilik yapmaya devam et sen

uslupdan dem vuranlar soyle gecmisdeki kendi usluplarini bir kontrol etsinler bakalim,ne sonuca varacaklar;)

ben sana burda cevap veremiyorum malum banlıyorlar bu fırsatı sana vermiyecem

seninle uğraşamam ilimsiz atıp tutanlarla muhattap olamam tek yapacağım seni Allaha havale etmek artı sana tesekkür mesajı yollayan zümmer 45. ayetin muhattablarından biri olanıda rabbime dayanarak sizi ona havale ediyorum

EGELI EFE

Doçent
Sayın Firsaf

Sayın Sofuoğlu

Lütfen diyorum size, rica ediyorum konuyu birbirimize ve fikirlere saygı göstererek tartışalım..Hakaret ederek kimse biryere varamaz..

Nefse şimdi hakim olamazsak ne zaman oluruz..

Minhac_

Profesör
firsaf neden benim yazilarimi es geciyorsun hala cevap alamadim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...