Namaz Kılmayan Kafir midir?

ibrahimi

Has Uşak
Hırsızlık cezası ile namazın cezasını aynı kefeye koyamazsın. Hırsızlık bütün halkı namaz kişinin kendini ilgilendirir. O yüzden şuan örnek var mıdır yok mudur bu önemli.

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Islam Dininde bir tane mezheb vardir

Oda Hz. Muhammed in s.a.v. mezhebidir.

manifesto

Yasaklı
Aynı şeyden bahsediyoruz , had uygulamasının hem eskiye dönük hem de günümüze dönük örnekleri mevcuttur.Uygulanmıştır bazan terkedilmiştir.
Hem kur'an sözü ile sabitlenmiştir ki her hırsızlığa da el kesme yapılmamış diyet müessesi çalıştırılmış.
Hem madem ayetle işareti var hem madem tarihsel süreci var ki tüm bunlar birbirini tamamlıyor.
O halde namazı terkedenin kafir olacağına ve kılıçdan geçirileceğine bırakın kılıçdan geçirilmesine hapsedileceğine dair tarihsel süreci uygulamaları neden göremiyoruz?

fakiri

Kıdemli Üye
Hırsızlık cezası ile namazın cezasını aynı kefeye koyamazsın. Hırsızlık bütün halkı namaz kişinin kendini ilgilendirir. O yüzden şuan örnek var mıdır yok mudur bu önemli.

Yanılıyorsun ! Namaz, belki de bütün toplumu hırsızlıktan daha çok ilgilendirir. Çünkü, hem cemaatle eda edilmesi emredilmiştir, hem de kılmayanların başklarına kötü örnek olması söz konusudur.

Gülzar-ı İrfan

..............
aslında özetlersek namaz kılmayan kimse hakkında alimlerin kimileri dinden çıkmıştır hükmü verir bir kısmı ise bunun böyle olmadığını söyler.dilyen dilediği görüşü alsında diğer görüş sahbilerini tahkir etmesin.burada manifesto kafir değildir diye inanabilir kaldıki bende öyle alırım ama biraz edeb lazım bir müslüman nasıl olurda bu ümmetin kandillerini tahkiir eder alaya alır.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]42 - "Nedir sizi Sekar'a sokan?" diye.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]43 - Suçlular der ki: "Biz namaz kılanlardan değildik." [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]44 - "Yoksula da yedirmezdik." [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]45 - "Boş şeylere dalanlarla dalar giderdik." [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]46 - "Ceza gününü yalanlardık."[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]47 - "Nihayet bize ölüm gelip çattı." MÜDDESSİR SÜRESİ[/FONT]

UBEYDUN Kardeş NURETTİN Hocaefendi'nin NAMAZ konulu bir sohbeti vardı, foruma verirsek faydası olur...
Orada dediği gini namaz kılmayan kafir değildir ama kafirler de namaz kılmazlar...

ALLAHA EMANET OLUN
[/FONT]

ibrahimi

Has Uşak
O zaman mizan niye var fakiri, veya sırat köprüsü niye var? Herkesi bu dünyada cezalandıralım olur mu? Hem sosyal etkiyi düşünmüyorsun hem de topluma ilgisinden bahsediyorsun nasıl olacak.

Bir ikincisi ehli sünnetin kalesi sen fakiri, vahabi bir yönetimi de örnek vermen beni derinden etkiledi :)

ibrahimi

Has Uşak
Ben bir resme bakar vazo görürüm,sen aynı resime bakarsın birbirine bakan iki yüz görürsün. Buna yorum farkı veya bakış açısı derler. İnsanları tek bakış açısına zorlamak ise daha teklikeli olur diye düşünüyorum.

fakiri

Kıdemli Üye
O zaman mizan niye var fakiri, veya sırat köprüsü niye var? Herkesi bu dünyada cezalandıralım olur mu? Hem sosyal etkiyi düşünmüyorsun hem de topluma ilgisinden bahsediyorsun nasıl olacak.

Bir ikincisi ehli sünnetin kalesi sen fakiri, vahabi bir yönetimi de örnek vermen beni derinden etkiledi :)

Mizan; zerre kadar hayır ve zerre kadara da şer işleyenlerin bu amelleri ortaya çıksın diye ve ruhlar aleminde verdiğimiz sözlerin kimler tarafından tutulup,kimler tarafından tutlmadığı için var... Şer-i Şerife göre bir suç ya da hata işleyenler şayet cezalarını bu dünyada çekmişlerse, öte alemde bir ceza görmeyeceklerini İslâm uleması bildirmektedir. Şayet sizin mantığınıza göre, bütün mücazat öte aleme bırakılacak olsa, adama sormazlar mı ki, Kuran-ı kerimdeki ukubat ayetleri kimler için inzal edildi diye ?

Gelelim son sorunuza ...Burada aşağı-yukarı küfre kadar giden sözleri olduğu halde, bütün mezhepsizlere "Öyle toptancılık yapıp ta bir müslümanı, hatta bir insanı külliyen ve tamamen tekfir etmek ve dışlamak doğru olmaz !" diye sahip çıkılırken, Bendenizin Vahhabi Suud yönetiminin şer-i şerife uygun uygulamalarından bahsetmem, ne diye tuhaf karşılandığını da ben bir türlü anlayamadım ! Ne yani, Suud Yönetimi sapık vahhabi mezhebine sahiptir diye şer-i şerife ve hakikate uygun icraatlarına da gözümüzü mü kapayacağız ? Doğrusu bu kıyaslaman hiç şık olmadı diye düşünmüyorum.

ibrahimi

Has Uşak
Senin bu adilane tavrını takdir ettim fakiri.Bunu ciddi olarak söylüyorum ayrıca son söylediğim latifeydi bu bir.

İkincisi ise biz hiç bir zaman her ceza ahirete kalsın demedik ama ameli konularda böyle olduğunu düşündüğümüzü söyledik, bu kadar.

UBEYDUN

Ordinaryus

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]42 - "Nedir sizi Sekar'a sokan?" diye.

43 - Suçlular der ki: "Biz namaz kılanlardan değildik."

44 - "Yoksula da yedirmezdik."

45 - "Boş şeylere dalanlarla dalar giderdik."

46 - "Ceza gününü yalanlardık."

47 - "Nihayet bize ölüm gelip çattı." MÜDDESSİR SÜRESİ

UBEYDUN Kardeş NURETTİN Hocaefendi'nin NAMAZ konulu bir sohbeti vardı, foruma verirsek faydası olur...
Orada dediği gini namaz kılmayan kafir değildir ama kafirler de namaz kılmazlar...

ALLAHA EMANET OLUN
[/FONT]

Namaz Ey Ümmet

[video=vimeo;21550288]http://vimeo.com/21550288[/video]

UBEYDUN

Ordinaryus
namaz mücahidleri

[video=vimeo;25540676]http://vimeo.com/25540676[/video]

manifesto

Yasaklı
Suud Yönetimi sapık vahhabi mezhebine sahiptir diye

Vahhabiler de nasibini aldı demek :)
Aslında şaşırmıyorum kendisi dışında herkesi cehenneme gönderen bir tarikatçıdan ancak böyle müridler netice verir.
Hatırlıyorum da Erbakandan tut saadetlilerden devam et nurculardan sürdür daha epey kimseleri cehenneme göndermişti.
Acaba şimdi kendisi nerede :)

Üç beş dakkla falana sapık filana kafir falanı küfür deyip ilan etmek yerine biraz düşüncek olsak durumu kurtarıcaz.
Ya bu ifadeler kolayca yazıldığı için bu kadar basitçe ifade ediliyor yada kişi hakikaten dumanlanmış.

Namaz kılmayan ne hapsedilir ne kılıçla öldürülür.Evet namaz kılmayan kafir değildir ama kafirler namaz kılmaz derken,oruç tutmayan kafir değildir ama kafirler de oruç tutmaz yada zekat vermeyen kafir değildir ama kafirler de zekat vermez gibi daha yüzlerce örneğe çıkartabiliriz..

Bunun falan kitapta filan kitapta falan hoca da filan hocadan ifade edilmesi benim için bir anlam ifade etmiyor.
Bu o kitapları daha değersizleştirmez işin bu kısmı itibari ile o kitaplara itibar etmediğim anlamına gelir.
Bu beni günahkar yapmaz heralde

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Allah her günah isleyenin cezasini verseydi

yeryüzünde insan kalmazdi.

Allah isteseydi yeryüzünde bütün Insanlari Peygamberler gibi yaratirdi

hic kötülük yapan Insan olmazdi

O zaman Cehenneme giden Insan olmazdi.

Insanlarin Cennete veya Cehenneme gidecegi

hesap günü belli olur.

:

Hadis-i Şerifler ne diyor :
(Namaz dinin direğidir, terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]

(Namaz kılmayanın dini yoktur.) [İbni Nasr]

(Namaz kılan, kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olur.)
[Taberani]

(Namaz kılmayan, kıyamette, Allahü teâlâyı kızgın olarak bulur.) [Bezzar]

(Namazı kasten bırakanın ibadetleri kabul olmaz ve namaza başlayana kadar Allahü teâlânın himayesinden uzak kalır.)
[Ebu Nuaym]

(Bizimle kâfir arasındaki fark namazdır. Namazı terk eden kâfir olur.)
[Nesai]

Yazdiklarini destekleyen Ayet varmi?

fakiri

Kıdemli Üye
Sürekli küfre girerek günâh işlemediğini zanneden vatandaş manifestodan alıntı :
Namaz kılmayan ne hapsedilir ne kılıçla öldürülür. :punch::confused1::punch:

Böyle bir karar veya sözün -kaynağı verilmediğine göre- ancak ve ancak İBLİSE veya ONUN MEZHEBİNE ait olduğu eksinlik kazanmıştır.

Diğer vatandaş maksut İbrahimden alıntı :
Yazdiklarini destekleyen Ayet varmi? :punch::confused1::punch:

Yazdıklarımı destekleyen ayet versem, var desem , bugüne kadar yazdıklarından rücu edip, forumdan özür dileyip, tevbe istiğfar mı edeceksin ? -inandım ve itaat ettim- mi diyeceksin ? Yok ! Asla ! Şu halde seninle tiyatro oynamaya neden kalkışayım ki ? Sen git kendine başka bir rol arkadaşı bul !

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Sürekli küfre girerek günâh işlemediğini zanneden vatandaş manifestodan alıntı :
Namaz kılmayan ne hapsedilir ne kılıçla öldürülür. :punch::confused1::punch:

Böyle bir karar veya sözün -kaynağı verilmediğine göre- ancak ve ancak İBLİSE veya ONUN MEZHEBİNE ait olduğu eksinlik kazanmıştır.

Diğer vatandaş maksut İbrahimden alıntı :
Yazdiklarini destekleyen Ayet varmi? :punch::confused1::punch:

Yazdıklarımı destekleyen ayet versem, var desem , bugüne kadar yazdıklarından rücu edip, forumdan özür dileyip, tevbe istiğfar mı edeceksin ? -inandım ve itaat ettim- mi diyeceksin ? Yok ! Asla ! Şu halde seninle tiyatro oynamaya neden kalkışayım ki ? Sen git kendine başka bir rol arkadaşı bul !

Ben Peygamberimizin etrafinda Namaz kilan Münafiklarin uydurdugu Hadislere inanmam.

O Namaz kilan Münafiklari Peygamberimizde bilmiyordu.

fakiri

Kıdemli Üye
Ben Peygamberimizin etrafinda Namaz kilan Münafiklarin uydurdugu Hadislere inanmam.
O Namaz kilan Münafiklari Peygamberimizde bilmiyordu.

Hayatımda "din" konusnda senin kadar "KARA CAHİL" olduğu halde yine de bir şeyler yazan-söyleyen birisi görmedim. Bir defa hangi hadisleri munafıkların, hangi hadisleri de müminlerin naklettiğini bilebilecek derecede sende ne ilim var ve ne de birikim var ! Sen ancak, mslümanların kafalarını bulandırmak isteyenlerin BORAZANLIĞINI yapabilrisin ve bu forumda da sürekli bu işi yaparak milletin kafasını şişiriyorsun ! İkincisi, Paygamber (s.a.v.) Efendimiz bütün munafıkların kimler olduğunu bildiği gibi, bunların hepsinin isimlerini ashabtan sadece Huzaeyfe (r.a.) ya söylemişti. İmza : Kara cahil olduğun resmileşmiştir.