Namaz Kılmayan Kafir midir?

CENGİZHAN

Yasaklı
Bir de üstadımızın gençliğe hitabesinden aynı mevzuyu görürseniz kafa karışklığı gider inşaALLAH.
Vesselam.
Emekçiye "Benim sana acıdığım ve seni koruduğum kadar sen kendine acıyamaz, kendini koruyamazsın.! Ama sen de, zulüm gördüğün iddiasıyla, kendi kendine hakkı ezmekte ve en zalim patronlardan daha zalim istismarcılara yakanı kaptırmakta başı boş bırakılamazsın!" diyecek...

Kapitaliste ise "Allah buyruğunu ve Resul emrini kalbinin ve kasanın kapısına kazımadıkça serbest nefes bile alamazsın!" ihtarını edecek...

Kardeş,

Benim kafa karışıklığım HİÇ YOK...

Olan şey sizin komuniz hakkındai bilgi eksikliğiniz...

Komunizm :

Kapitalizmin tam tersidir.

Tüm varlıklar,mallar devletindir.
Tüm insanlar devletin memurlarıdır.
Devlet insanların mal edinmesine çok sınırlı olarak sadece ikamet edeceği bir konut ve bir taşıt vasıtası olarak olarak müsaade eder...

Yukarıdaki yazarın tarifinin aynısı...

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Fatih'in Rum vilayetlerine gönderilen fermanıdır:

"Allahü teâlâ emirlerinin yerine getirilmesini bize nasîb ve müyesser eylesin. Bu hükümde bildirmek istediğim husus şudur: Rum diyarındaki şehir ve kasabalarda ve buraların köylerinde yaşayan Müslüman ahâlî, İslam dininin emir buyurduğu farzları yapıp, sünnetlerine riayet etmekte, Kelâm-ı kadîme ve Furkân-ı mecîde uymakda gevşeklik gösterip muhalefet ederler imiş. Allahü teâlânın "Namazı ikâme ediniz." emrini çiğneyip, "Namaz dinin direğidir. Onu dosdoğru kılan dinini ikâme etmiş olur. Terkeden dinini yıkmış olur." hadis-i şerifine uymayıp, tuğyan yoluna saparlar ve böylece mescid ve câmileri virâneye ve harâbeye döndürüp, fısk ve fücur işlenen yerleri mâmur ederler imiş. Bu ve buna benzer haberler bize ulaşıyor. Eğer bunlar doğru ise, emr-i bil ma'ruf ve nehy-i anil münker eylemek üzerime vâcib olduğundan, ileri gelen bir adamımı bu iş için vazifelendirdim. O inceleyip tâkib edecek. Şöyle emr eyledim ki: Her kim namazı terk ederse, dövülmek ve mâli cezaya çaptırılarak ta'zir eylemek meşru olduğundan, İslam dininin emri gereği artık Rum diyârında namazını geçirenler tesbit edilip, tamâm haklarından gelinsin. Halka namaz kılmaları tenbih edilip, kılmayanlar hakarete uğratılıp teşhir edilsin. Hiç kimse ne olursa olsun bu icraata mani olmaya! Rum Sancağı beyleri ve kadıları ve subaşıları ve bunların emrindeki diğer memurlar gönderdiğim vazifeliyle bu hususda elbirlik edip yardımcı olalar. Böylece İslâmiyetin yüce ahkâmını, emir ve yasaklarını yerine getirmekte gevşeklik ve tenbelliğe asla meydan verilmeye. Öyle ki, mescidler dolacak, medreseler mâmur edilecek ve din-i islâm kuvvetlendirilmiş olacaktır. Böylece müslümanlar refah, huzur ve seadet içinde olup, Padişâhın devam-ı devletine ve kudretinin artmasına duacı olacaklardır. Bunu böyle bilesiniz. Alâmet-i şerifeme [tuğrama] itimad kılasınız."

Ferman böyle...Bu yazıyı Fatih'in bir şiiriyle noktalayalım:

İmtisâl-i cihâd-ı Fillâh olupdur niyyetüm
Dîn-i İslâm'ın mücerred gayretidür gayretüm.

Fazl-ı Hakk u himmet-i cünd-i ricâlullah ile
Ehl-i küfr-i serteser kahreylemekdür niyyetüm.

Enbiyâ vü evliyâya istinâdüm var benüm
Lütf-i Hakdandur hemân ümmîd-i fethü-nusretüm.

Nefsü mal ile n'ola kılsam cihânda ictihâd?
Hamdülillah var gazâya sad hezârân rağbetüm.

Ey Muhammed, mu'cizât-ı Ahmed-i Muhtâr ile (sallallahü aleyhi ve sellem)
Umaram gâlib ola a'dâ-yı dîne devletüm.

Fâtih Sultan Mehmed Han

giriftar

Ordinaryus
Kardeş,

Benim kafa karışıklığım HİÇ YOK...

Olan şey sizin komuniz hakkındai bilgi eksikliğiniz...

Komunizm :

Kapitalizmin tam tersidir.

Tüm varlıklar,mallar devletindir.
Tüm insanlar devletin memurlarıdır.
Devlet insanların mal edinmesine çok sınırlı olarak sadece ikamet edeceği bir konut ve bir taşıt vasıtası olarak olarak müsaade eder...

Yukarıdaki yazarın tarifinin aynısı...
Yukardaki yazar Üstad Necip Fazıl Kısakürek.
Kuran ve Sünnete sımsıkı bağlı,Nakşi,Ehl-i Sünnet,Büyük Doğu Külliyatının müellifi.
Necip Fazıl Üstada yobaz,Şeriatçı,İslamcı,Tarikatçı,Milliyetçi,Milli Görüşçü vs vs denildi.Bir tek kominizma fikirli denmemişti,ona da sen yetiştin.
Ama Üstadın fikirlerini,kitaplarını okumadan böyle değerlendirmeler komik.
Evet Üstad SADECE EHLİ SÜNNET VE ŞERİATÇI.
Şimdi seninle Necip Fazılın kominist fikirli olup olmadığınımı tartışacağız.
Herşeyiyle ayan beyan olan bir konudadamı tartışma çıkaracaksın.
Ben yine kafa karışıklığı konusunda ısrarlıyım.
Üstadın SOSYALİZM-KOMİNİZM VE İNSANLIK adlı eserini okumanızı salık veririm.
Hem kominizma ve koministler hakkında malumat sahibi olup bilgilenmiş olursun.
İSLAMDA MÜLKİYET HAKKI AZİZDİR.
SERMAYENİN URLAŞMASINA VE GAYRİMEŞRULUĞA İSE İZİN YOKTUR.
BÖYLE BUYURMUŞ ÜSDADIMIZ.
Kartal uçar,kuşta uçar,e öyleyse kuş kartaldır gibi oldu sizin iddianız.
Vesselam.

maksut ibrahim

Kıdemli Üye

Benim Müslüman arkadasim benim yanima gelip gidiyordu

Ben namaz kiliyordum o namaz kilmiyordu.

Ama arkadasimin esi namaz kiliyordu

Ben ona neden namaz kilmiyorsun demedim.

Ben yanlismi yaptim acaba?

Benim arkadasim kafirmidir?