Namaz Kılmayan Kafir midir?

manifesto

Yasaklı
arsı saadetten ve raşit halifeler devrinden veya ta'bin döneminde hiç namaz kılmayanların bulunmadığı bir toplumda senin gibi şöyle bir soru sora

ah fakiri ah cehaletin diz boyu.Herkesi evliya mübarek mi sanıyorsun.Asrı saadette bırak namazı terkedenleri dinden dönenler bile var ama tabi o devri sihirli veya efsunlu sanırsınız.
İnsan insandır asrı saadette de şeytana uyar ahir zamanda da.
Ben bu kadar açık ve net bir sual sordum şimdi resmi ters çevirmek kurnazlığındasınız.Madem bu denli açık ve kat'i bir nas var bunu fiili karşılığı da olmalı.
Mesela zina yaptığı için deynek vurulan insanlar var
Örnek veriliyor
Namazı terk ettiği için öldürülen insan var ise bu da şu meşhur kaynaklarda olmalı.Delilleri siz oralarda arıyorsunuz ya
Musikinin bile haram olduğunu kendine inandırmış bir fikirle münazara olmaz.
Çünkü toptancı bir zihniyet var karşında, ortasını bulmak zordur.
Hiçkimsenin namaz kılmadığı için öldürülmediğinin delili zaten namaz kılmadığı için öldürülen kişinin bulunmamasıdır.
Ama "boş" kafa değil mi , :)

fakiri

Kıdemli Üye
Bu vatandaş manifesto ne diyor ? :
.Ama
Kişi namazı terketmek ile dini terketmiş olmaz.

Hadis-i Şerifler ne diyor :
(Namaz dinin direğidir, terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]

(Namaz kılmayanın dini yoktur.) [İbni Nasr]

(Namaz kılan, kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olur.)
[Taberani]

(Namaz kılmayan, kıyamette, Allahü teâlâyı kızgın olarak bulur.) [Bezzar]

(Namazı kasten bırakanın ibadetleri kabul olmaz ve namaza başlayana kadar Allahü teâlânın himayesinden uzak kalır.)
[Ebu Nuaym]

(Bizimle kâfir arasındaki fark namazdır. Namazı terk eden kâfir olur.)
[Nesai]

fakiri

Kıdemli Üye
Asr-ı saadette sen yaşadın mı ? O devirde "Müslümanım" dediği halde namaz kılmayanların olduğu hangi eserde geçiyor ? Sen o devirle, bu özgürlüğünden sürekli küfrederek istifade ettiğin Laik Düzeni biribirine karıştırıyorsun ! Eğer,yazdıklarını bir İslâm devletinde söylemiş olsaydın sen astığın mesajlar dolayısıyla çoktaaaan tahtalı köye gitmiştin ve şu an oradaki zebanilerle meşgul oluyordun !

manifesto

Yasaklı
Eğer,yazdıkalrını bir İslâm devletinde söylemiş olsaydın sen astığın mesajlar dolayısıyla çoktaaaan tahtalı köye gitmiştin ve şu an oradaki zebanilerle meşgul oluyordun !

Kafaya bakar mısın :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
Namaz kılmayanı kılıçla öldür :)
Kulağa bile komik geliyor

Düşünsenize bir hristiyana islam tebliğ ediyorsunuz.
İbadetlerden bahsederken ekliyorsun namazı terk edersen seni kılıçla öldürürüz :)

Bu fetvalar kendi devirlerinde dahi çok isabetli görüşler olmasa gerek.
Peygamberde ve Kur'an da olmayan bir şeyi nasıl bu boyuta taşımışlar insan şaşırıyor.
Sırf kitaplarda olacağını düşündükleri için mi bu denli rahat fetva vermişler bilemiyorum ama
Bu görüşlerin hayatta veya islam toplumunda bir karşılığı yok

Hıristiyanlara karşı fevkalade ayıp olacak ama tıkla da bak adamlar ne yapıyorlar.:gl

http://www.haber7.com/foto-galeri.php?cID=15849

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Namaz kılmayanı kılıçla öldür :)
Kulağa bile komik geliyor

Düşünsenize bir hristiyana islam tebliğ ediyorsunuz.
İbadetlerden bahsederken ekliyorsun namazı terk edersen seni kılıçla öldürürüz :)

Bu fetvalar kendi devirlerinde dahi çok isabetli görüşler olmasa gerek.
Peygamberde ve Kur'an da olmayan bir şeyi nasıl bu boyuta taşımışlar insan şaşırıyor.
Sırf kitaplarda olacağını düşündükleri için mi bu denli rahat fetva vermişler bilemiyorum ama
Bu görüşlerin hayatta veya islam toplumunda bir karşılığı yok

O fetvalari verenler

Hz. Ademi kilicdan gecirirler

Cünki Hz. Adem Allahin sözünü dinlemeyip

Haram olan agac dan yedi.

"Doğrusu bundan önce Âdem'e (bu ağaçtan yeme diye) emrettik, fakat unuttu ve biz onda bir azim (bir kararlılık) bulmadık." (Taha, 20/115)

"Bunun üzerine ikisi de o ağaçtan yediler. Hemen ayıp yerleri kendilerine açılıp görünüverdi. Ve üzerlerine cennet yaprağından örtüp yamamaya başladılar. Âdem Rabbinin emrinden çıktı da şaşırdı." (Taha, 20/121)

Murat Yazıcı

Ordinaryus
O fetvalari verenler

Hz. Ademi kilicdan gecirirler

Bu sözler gerçekten çirkindir. İslam alimlerine ve ümmete hakarettir.

Bu ne küstahlık, terbiyesizlik?

Bu bir yana, hatırlatalım:

İmam Gazali rahimehullah diyor ki:

Hâkimin Hz. Ali (r.a)'den rivayetine göre Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:

"Vallahi ey Kureysliler! Ya namazinizi kilar, zekâtinizi verirsiniz. Yahut dinin emirleri geregince boynunuzu vurmak üzere üzerinize birini gönderirim.»

Bkz. Kalplerin Keşfi, Namaz Kılmayanın Cezası kısmı.

ibrahimi

Has Uşak
İmamı Gazalinin verdiği hadisi teyid edebilecek sahih bir kaynak var mı bunu merak ettim.

kebîkec

İhvan Forum Üye
üye yazısını değiştirdiği için mesajımı siliyorum.....

manifesto

Yasaklı
Dini böyle kesik kesik öğreniyorlar sonra başları ağrıyor
Sen hadis yazıyorsun yazıcı, ben sana ayet yazayım

"Onları nerede bulursanız öldürün" tevbe-5

Ne yapalım şimdi yakaladığımız yahudi ve hristiyan yada müşriği yakaladığımız yerde öldürelim mi yoksa ayet ne demek istiyor anlamaya mı çalışalım?

UBEYDUN

Ordinaryus
aslında özetlersek namaz kılmayan kimse hakkında alimlerin kimileri dinden çıkmıştır hükmü verir bir kısmı ise bunun böyle olmadığını söyler.dilyen dilediği görüşü alsında diğer görüş sahbilerini tahkir etmesin.burada manifesto kafir değildir diye inanabilir kaldıki bende öyle alırım ama biraz edeb lazım bir müslüman nasıl olurda bu ümmetin kandillerini tahkiir eder alaya alır.

ibrahimi

Has Uşak
Özeti bu bunu herkes biliyor da yazılanlar gerçekten çok ürkütücü. Düşünsenize bir insan namaz kılmadı diye kılıca vuruluyor. Bunun sosyal etkilerini de düşünmek gerek. İbadet kişinin kendisiyle alakalı bir mevzu değil mi? Bir adamı kılıca vurdunuz tamam, diğer kılmayanları da münafıklığa sevk etmiş olmadınız mı?

Bunu alimlere muhalefet olarak algılamayın.
Sebebleri merak ettim.

UBEYDUN

Ordinaryus
bu yüzyılda özelliklede istanbulda özel balolar tertip ediliyordu batılılaşma adına.baloların sayısı artınca daha önce garib gelenlere aşinalık başladı.altmışlarda mini etek furyası vardı..önce tepkisiz kalanların sonra bir şey demeye hakları olmadı.bugün sokakta yürürken dört bir yanımızda olan tahrik edici kıyafetlerle gezen hatunlara bile belki dönüp bakmıyoruz bile .meşrulaştı çünkü. zaten imanın kimde olduğu belli olmaz gibi hurafelerlede desteklendi.arasıra görülen başı açık olduğu halde namaz kılanlarda bu tasavvuru güçlendirdi.
namazsızlık evrenin en kötü virüsüdür.ve bu türden insanların bulunduğu yer derhal karantinaya alınmalıdır.bulaşıcı özelliği var.zaten artık iyilik kavramımızda değişti.birinden basederken bi namazı yok ..demeye başladık.namaz kılmak aslında tek başına bir erdem olmadığı halde namaz kılanları artık mumla arar olduk

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Bu sözler gerçekten çirkindir. İslam alimlerine ve ümmete hakarettir.

Bu ne küstahlık, terbiyesizlik?

Bu bir yana, hatırlatalım:

İmam Gazali rahimehullah diyor ki:

Hâkimin Hz. Ali (r.a)'den rivayetine göre Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:

"Vallahi ey Kureysliler! Ya namazinizi kilar, zekâtinizi verirsiniz. Yahut dinin emirleri geregince boynunuzu vurmak üzere üzerinize birini gönderirim.»

Bkz. Kalplerin Keşfi, Namaz Kılmayanın Cezası kısmı.

Ben ALLAH diyorum siz

Imam Gazali diyorsunuz

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Ne yapalım şimdi yakaladığımız yahudi ve hristiyan yada müşriği yakaladığımız yerde öldürelim mi yoksa ayet ne demek istiyor anlamaya mı çalışalım?

Cıvıklığı ve saygısızlığı bırakıp, efendice sorarsan, belki bir yerlere varırız.

Bu fakir, Hanefi mezhebine mensubum. İmam-ı a'zam rahimehullah namazın farz olduğunu kabul etmekle beraber, tembellikle kılmayanın kafir olmadığını ve öldürülmeyeceğini söylemiştir.

Öte yandan, Eshab-ı kiramdan ve İmam Ahmed rahimehullah gibi müctehid imamlardan gelen sahih haberler, rivayetler var. Bunlara saygısızlık yapmak kimsenin haddi dahilinde değildir. İslam medeniyetine, islam hukukuna, İslam tarihine, İslam alimlerine ve ilme ve Müslümanlara saygı gösterin. Bunu bekliyoruz.

Cezaları İslam devleti tatbik eder. Şimdi böyle bir devlet yoktur. Şimdi bir Müslüman, namaz kılmayanları öldürse fitne çıkarmış, haram işlemiş olur. Hem kendini, hem başka Müslümanları felakete sürüklemiş olur.

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Türk denizcileri...

01.10.2011a.jpg

manifesto

Yasaklı
Burada manasız bir kısır döngüye çevirdik meseleyi.Belki benim de maksadı aşan ifadelerim olmuştur ancak hiçbir mezhep imamına ne saygısızlık haddim nede alay etmek.Maksadı aşan yazılar var ise onları düzelttiğimi ekleyeyim.
Ancak mezhep imamının her görüşüne tabi olmak zorunda değilim ki bu kendi mezhebimin imamı dahi olsa böyledir.
Görük kati olan değil görüştür dolayısıyla daha sıhhatlisini bulduğumda elbette onu tercih ederim.
Hala insan namaz kılmadığı için kılıçtan geçirme adına formül aramak büyük talihsizlik hele bunu yaparken ehli sünnet adına yapıyor yapılıyor görüntüsü ise daha vahim.

fakiri

Kıdemli Üye
Burada manasız bir kısır döngüye çevirdik meseleyi.Belki benim de maksadı aşan ifadelerim olmuştur ancak hiçbir mezhep imamına ne saygısızlık haddim nede alay etmek.Maksadı aşan yazılar var ise onları düzelttiğimi ekleyeyim.
Ancak mezhep imamının her görüşüne tabi olmak zorunda değilim ki bu kendi mezhebimin imamı dahi olsa böyledir.
Görük kati olan değil görüştür dolayısıyla daha sıhhatlisini bulduğumda elbette onu tercih ederim.
Hala insan namaz kılmadığı için kılıçtan geçirme adına formül aramak büyük talihsizlik hele bunu yaparken ehli sünnet adına yapıyor yapılıyor görüntüsü ise daha vahim.

Mustafa islâmoğlu, hayrettin karamani, Abdulaziz Bayındır da aynen böyle konuşuyor ! Bunlar aynı tornadan, aynı hassasiyetle çıkmış ürünelr gibi mubarek !
Yani, mezhepelri dışlamamkla beraber, mezhepsizliğe de muhakkak vurgu yapmak !
Aynı İblisin eğitim-öğretim müfredatı gibi...

Admin Erdem,

Günümüzde şu devir itibariyle Suud-i Arabistanda -öyle veya böyle- şeriat yasaları tatbik ediliyor. Örneğin Hadd-i Sirkat cezalarına kol ve ayak kesmeler yapılıyor. Bendeniz size şunu söylim ki, şer-i şerife göre verilen cezalarda halkın psikolojisi ve sosyal etkiler nazar-ı itibare alınmaz. Çünkü, tatbik edilen şeriattır yani, Rabbimizin dinidir. Sosyal etkiyi de tepkiyi de nasıl olacağını kendisi yaratır. Kula düşen şeriatı tatbik etmektir.