Mezarlıkta Ölüye Kuran okumak ! Mehmet Okuyan

çelebiler

Kıdemli Üye
Yaa @muallim08 Kardeşim sende gelmiş nelerden bahsediyorsun.Sen @lafons7275 in efendisinden iyi mi bileceksin Peygamberin sözü diye hadis yazdığında gazali'nin sözlerini hadislerin önüne koyarlar.

Anladın mı bu tarikat dininin durumunu?
Onlar için Alllah'ın dininin anlaşılması değildir.

Bunlar Allah'ın dosdoğru yolunun üzerine böyle otururlar.

Ayeti hadisle çarpıtırlar.Hadisi de ilah edindikleri kişilerin sözleriyle çarpıtırlar.

Allah şerlerinden cümle ümmeti Muhammed'i korusun.

lafons7275

Kıdemli Üye
Yaa @muallim08 Kardeşim sende gelmiş nelerden bahsediyorsun.Sen @lafons7275 in efendisinden iyi mi bileceksin Peygamberin sözü diye hadis yazdığında gazali'nin sözlerini hadislerin önüne koyarlar.

Anladın mı bu tarikat dininin durumunu?
Onlar için Alllah'ın dininin anlaşılması değildir.

Bunlar Allah'ın dosdoğru yolunun üzerine böyle otururlar.

Ayeti hadisle çarpıtırlar.Hadisi de ilah edindikleri kişilerin sözleriyle çarpıtırlar.

Allah şerlerinden cümle ümmeti Muhammed'i korusun.

Bir düzeltme yapayım, senin zannettiğin gibi benim yazdıklarım gazalinin sözleri değil peygamberimizin sözlerinin kaynağı olarak gazalide yer almasıdır. Tıpkı buhari müslimde yer alması gibi. Umarım anlamışsındır.

Kaçak

Yeni
Durn yetim bir şey diyor ...
mikrofon sende kardeş ...

elbiss

Ordinaryus
Hocamız aslında Kuranın sadece Mezarlıkta okunmamasını her daim hayatın içerisinde olmasını okunmasını istiyor ...Ki genel manasıyla günümüz çağında kuran pek fazla açılmıyor yada okunmuyor ki zaten okunsa Müslüman cografyası bir çok sıkıntıları aşabilirdi...

Mezarlıkta Kuran okunmasının Ölüye elbette bir faydası yok çünkü onun defteri öldükten sonra kapanmıştır fakat mezar başında defin esnasında bulunan insanlara Kuranın okunması oldukça önemli....Bunun yanında çocuklarıyla gelip güzel bir dua yaptırıp sonrasında kuran okuyan bir aileninde yapısı önemlidir...

Kuran okunabildiği kadar okunması önemlidir yeterki sürekliliği olsun bunun yanında bilinsin hani arapçayı okuyamayanlar türkçesinden dogru adresinden okuyarakta ögrenebilirler...Kuranı okuyup tatbik edebilmek önemli...

Konuyla ilgili söyleyebileceğim son şey şu olabilir..

İnsan sevdiğine Mezar başında kuran okuduğunda onunla bütünleştiğini selamlaştığını hisseder...İyi ya kuran okuma manasıyla hiç yoktan eşini yada tanıdğını ziyaret ediyor....Şimdi kuran mezarda okunmasın dediğimizde bu sefer Mezar ziyareti hiç olmayacak ...en azından kuran okumak için mezara geliyor ziyaret ediyor....ki insanların mezarları gezmesi ziyaret etmesi kendi dünyevi haytı için faniliğin anlamı adına önemli....yani kişi hem kuran okurken kazanacak samimi ihlaslı ise tabii hemde dünyanın faniliğini mezarlıkta görüp eğer kendi hayatınca mezarlıklardan dersler çıkarıp yaşantısına şekil verebilirse buradan da kazanacak bir nevi kazan kazan oldu...

o yüzden kişi kendi katkısına güzellikler sağlıyor ve devamında kuranı sadece mezarlıkta değilde hem tatbiken hemde hayaten hemde manen yaşantısında okuyarak uygulayarak iyi ahlak güzel edep ve görgü gibi birçok meziyetleride sergiliyorsa oldukça iyidir....

Öyle.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Mezarlıkta veya başka bir yerde ÖLÜNÜN ARKASINDAN KURAN OKUNMASINA KARŞI ÇIKAN müslümanlara:

Bu sözlerinizde samimi iseniz:

Buyrun; LÜTFEN BİZ ÖLDÜKTEN SONRA ARKAMIZDAN KURAN OKUMYANI, FATİHA OKUMAYIN, DUA ETMEYİN diye vasiyet edin!

Hatta:

ALLAHIM BİZ ÖLDÜKTEN SONRA ARKAMIZDAN BİR TANE BİLE KURAN OKUYAN OLMASIN, ARKAMIZDAN BİZE KURAN OKUYACAK NESİLLER VERME YARABBİ diye dua edin!

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Mezarlıkta veya başka bir yerde ÖLÜNÜN ARKASINDAN KURAN OKUNMASINA KARŞI ÇIKAN müslümanlara:

Bu sözlerinizde samimi iseniz:

Buyrun; LÜTFEN BİZ ÖLDÜKTEN SONRA ARKAMIZDAN KURAN OKUMYANI, FATİHA OKUMAYIN, DUA ETMEYİN diye vasiyet edin!

Hatta:

ALLAHIM BİZ ÖLDÜKTEN SONRA ARKAMIZDAN BİR TANE BİLE KURAN OKUYAN OLMASIN, ARKAMIZDAN BİZE KURAN OKUYACAK NESİLLER VERME YARABBİ diye dua edin!
@RedveKabul mezar daşına yazdırsana "sakın bana Kur'an okumayın, ölü adamı trafik kurallarına uymak gibi birşeydir bu" yazsana.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
@RedveKabul mezar daşına yazdırsana "sakın bana Kur'an okumayın, ölü adamı trafik kurallarına uymak gibi birşeydir bu" yazsana.

Çok doğru, ben unutmuşum bunu, hatırlattığınız iyi olud... MEZARLIKTA, ÖLÜYE KURAN OKUNMAZ diyenler lüften mezar taşlarına BANA KURAN OKUMAYIN diye yazdırsın!

Ahter

Kıdemli Üye
Aslında bütün mesele ''Kuranı anlamada metodolojimiz nasıl olmalı'' sorusunda düğümleniyor...Ehli sünnet bu konuda sahih kaynaklara ve selefin uygulamalarına bakmayı nazara alıyor...Bazıları ise Mehmet Okuyan gibiler , Kuran meallerini ve akıllarını nazara alıyorlar..Aslında Kuran meaalerini nazara alanlarda dahi yekpare bir fikir birliği sözkonusu değil..Zira meal= kuran demek değildir. meal , mealcinin Kuran dan anladığı yorumdur..Dolayısıyla yorumda birlik olması söz konusu edilemez..Ehli sünnet genel olarak Kuran okunduğunda sevabının ölülere bağışlanabileceği konusunda müttefiktir..Şimdi Ebubekir sifil hocadan selef bu konuyu nasıl anlamış kısa bir bakış yapalım..

http://www.youtube.com/watch?v=6gklpT3IEJ0

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Aslında bütün mesele ''Kuranı anlamada metodolojimiz nasıl olmalı'' sorusunda düğümleniyor...Ehli sünnet bu konuda sahih kaynaklara ve selefin uygulamalarına bakmayı nazara alıyor...Bazıları ise Mehmet Okuyan gibiler , Kuran meallerini ve akıllarını nazara alıyorlar..Aslında Kuran meaalerini nazara alanlarda dahi yekpare bir fikir birliği sözkonusu değil..Zira meal= kuran demek değildir. meal , mealcinin Kuran dan anladığı yorumdur..Dolayısıyla yorumda birlik olması söz konusu edilemez..Ehli sünnet genel olarak Kuran okunduğunda sevabının ölülere bağışlanabileceği konusunda müttefiktir..Şimdi Ebubekir sifil hocadan selef bu konuyu nasıl anlamış kısa bir bakış yapalım..

http://www.youtube.com/watch?v=6gklpT3IEJ0

Miraç hadisesine dahi, ayetle sabit olmasına rağmen "uçan peygamber" diyebilen zihniyetten ne beklersin muhterem ?

adams77

Kanalizasyoncu
Aslında bütün mesele ''Kuranı anlamada metodolojimiz nasıl olmalı'' sorusunda düğümleniyor...

Kitabı tarih kitabı yapıp tamamını nesh ederek elinize aldığınız Buhari , Muslim vs vs gibi hadis kitapları ile dinin temelini oluşturuyorsunuz sonrada kuranı anlama metodolojisinden bahsediyorsunuz!!! önce kitap nedir Kuran nedir öğrenmelisiniz daha sonra Tevrat ile İncil 'in farkına varıp hayatınıza almalısınız ama size göre bu kitaplar nesh oldu hükmü kalktı yahu ne büyük bir söz ediyorsunuz böyle diyerek farkındamısınız acaba!!!

Hani derler ya mahkemede görüşürüz...

adams77

Kanalizasyoncu
Miraç hadisesine dahi, ayetle sabit olmasına rağmen "uçan peygamber" diyebilen zihniyetten ne beklersin muhterem ?

lafson kitaptan öyle ayetler getiriyor ki bütünü ile kendini haklı çıkarıyor peki bu getirdiğin ayetler Allah 'ın sünnetine uyuyormu hiç düşünüyormusunuz? Hangi ayette miraç sabit!! merak ettim kuranı ben okuyorum ayetlerini siz biliyorsunuz :)

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
lafson kitaptan öyle ayetler getiriyor ki bütünü ile kendini haklı çıkarıyor peki bu getirdiğin ayetler Allah 'ın sünnetine uyuyormu hiç düşünüyormusunuz? Hangi ayette miraç sabit!! merak ettim kuranı ben okuyorum ayetlerini siz biliyorsunuz :)

Sen bizim göremediklerimizi gördüğün için, gayet doğal bir durum.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Öğrenene kadar ne yapacağım :) neyse ki biliyoruz....

Allah razı olsun gardaşım

Tamam kitabı açıp okuyacan

Hocalara, öğretmenlere, mürşidlere, sadık arkadaşlara, salih kişilere, kurslara, talebelere gerek yok.

Kitap önünde, okuyacan, öğrenecen, idrak edecen, hayatına yansıtacan.

Sünneti seniyyeye bakacan, Allah cc Rasulü nasıl yapmış, O'nun (sav) gibi yapmaya çalışacan.

adams77

Kanalizasyoncu
Tamam kitabı açıp okuyacan

Hocalara, öğretmenlere, mürşidlere, sadık arkadaşlara, salih kişilere, kurslara, talebelere gerek yok.

abi taktın mı takıyorsun...ayet diyorsun ayeti vermemek için kaç ileti yazdın....