Mahmud Samİ Ramazanoglu(k.s) Hazretlerİ

talib

Kıdemli Üye
"Sâhibü’l-Vefâ Hâce Mûsâ Topbaş" adlı eserden:

Sâmi Efendi Hazretleri son yıllarında tüm sevenlerini artık Mûsâ Efendiye yönlendiriyordu. Nitekim Medine-i Münevvere’de mücâvir olan kıymetli insan Fadlullah Nemengâni Efendi, Sâmi Efendinin kendisine “Fadlullah Efendi, gelen ihvana söyleyin, Mûsa Efendiye müracaat etsinler; bundan sonra müşkilatlarını o çözecek” buyurduklarını ifade etmişlerdir.

İşte böylece, üzerinde her türlü kemâlât açıkça görülmeye başlayan Mûsâ Efendiye, Muhterem Mürşidi Mahmud Sâmi –kuddise sirruh- Hazretleri, büyük bir emânetin manevî sorumluluğunu yüklüyordu. Bunun zâhiri şartı olarak da irşad icazeti”ni 1396/1976 yılında kendilerine tevdi etmişlerdi.

kays

Kıdemli Üye
talip kardeş sağolasın duymadığımız bilgiler veriyorsun.teşekkür ederiz.

talib

Kıdemli Üye
"Sâhibü’l-Vefâ Hâce Mûsâ Topbaş" adlı eserden:

(Mûsâ Efendi Hazretleri) Muhterem Üstâzına sadece zahiri hizmetlerde değil, manevî hizmetlerde de büyük bir yardımcıydı. Özellikle Sâmi Efendi Hazretlerinin Medine hicretinden sonra, Anadolu’daki manevî hizmetlerin hemen hepsini üstazı adına hep o îfa ederdi. Hatta Sâmi Efendi –kuddise sirruh-, Mûsâ Efendinin kendisinden bir çok mes’uliyeti üzerine aldığını ifade ederek, memnuniyetini izhar eder ve “Mûsâ Bey’i gören bizi görmüş olur” buyurarak sevenlerini kendisine yönlendirirlerdi.

yüz akı

Profesör
inceleyeceğiz, inceleyeceğiz, İNCELECEĞİZ....

ramazanoğlu mahmud sami efendi hz.lerinden....

inş böyle oluruz.....

reallife

Asistan
MAHMUT SAMİ RAMAZANOĞLU BAŞTA OLMAK ÜZERE;MUSA TOPBAŞ VE YAHYALILI HACI HASAN VE ALİ RAMAZAN DİNÇ HOCA EFENDİLERİ ALLAH İÇİN ÇOK SEVİYORUM...RABBİM BİZLERE DE ONLARIN BAKTIKLARI PENCEREDEN BAKABİLMEYİ,RAHMANI SEYREDEBİLMEYİ NASİP ETSİN...

talib

Kıdemli Üye
Düstûr-i zaman mefhar-i âl-i Ramazan’dır
Didâr-ı Muhammed ruh-ı pâkinde ayandır
Simâsı bir âyine-i envâr-ı nihandır.
Ey can kulak aç, onda beyan özge beyandır.

Hayru’l-halef-i Es’ad-i dergâh-ı Kelâmî
Fahru’l-urefâ bedr-i hafâ Hazret-i Samî

Devletlü Velî Hazret-i Halîd’den el almış
İrşadını mânend-i zıyâ her yana salmış
Efrâd-ı vatan berzah-ı fetrette bunalmış
Ümmid-i rehâ bir nazar-ı feyzine kalmış

Elbet bırakır öyle bir er, böyle halife
Ashab kadar hâdim olur şer’-i şerîfe
Her sohbeti bir zübde-i ahkâm-ı münîfe
Sorsan kime mazhardır O, der ism-i Lâtife

Etmiş ona Hakk pâye-i irfânı emânet
Sermâye-i pür kıymet imânı emânet
Ahmed Ağa etmiş ona yârânı emânet
Kılmaz mı erenler güher-kânı emânet

Kemal Edip Kürkçüoğlu

talib

Kıdemli Üye
Hazreti Sâmi

Kainat bahçesinde açtı dergahı Hami,
Bin vecd ile zikreder Yüce Allah’ı Sami.
İç gözüne Hak nurun sürmesi çekilmiştir,
İşte Kutb-ul Arifin, erenler şahı Sami!…

Her lütfü, her keremi O’na etmiş Erbili,
Kalb-i şerifine aşk, bina etmiş Erbili.
Cennet bağında öten can bülbülüdür Sami,
Mektubatında nice sena etmiş Erbili!…

Can kurban, cihan kurban, Hak Nura ermişlere,
Kalbi, gönlü, ve dili, Allah’a vermişlere..
Peygamber kucak açar, Melekler alkış tutar,
Ömür seccadesini dergaha sermişlere!.

Mustafa Necati Bursalı

Bu mübarek de Musa Efendimizle yoluna devam etmiştir. Sami Efendimizin yetiştirmiş olduğu pek çok vazifeli mübarek gibi.. Kendileri şu anda rahatsızlar, çok dua edelim inşaallah..

Erkam.

Kıdemli Üye
bize efendimizin sohbetlerinden bu güzel paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum ihvanım.

Gülzar-ı İrfan

..............
bu yazı daha önce aktarılmışmıydı bilmiyorum ama.....

Hacı Râbiâ Annemizin Dilinden
Mahmud Sâmi Ramazanoğlu (k.s.)

Mahmud Sâmi Efendi'nin her hâli ölçülü idi. Hâli, yaşayışı, ibâdeti.. Mübarek tenleri latif ve zarifti. İnsanlara yük olmayı sevmez; başkalarının yükünü taşımaya çalışırdı. Kendisi için özel bir şey talep etmezlerdi. Çok sıcaklarda dahî soğuk bir şey istemezler, ikrâm edildiğinde de ihtiyaç kadarını içer, fazlasına tamah göstermezlerdi. Yemekleri de çok cüz'î idi. Ömrünce doyasıya yememiş, kanasıya içmemişler. Yemek yerken sırtlarını bir yere dayamazlardı, taâma hürmetsizlik olur diye�
Genellikle sükûtu tercih ederler ve hep huzur hâlini muhafaza ederlerdi. Tefekkürleri bol, istirahatleri azdı. İşyerine giderken vapurun zemin katına oturup sükutla "Şimdi de makinenin zikrini dinleyelim." buyururlardı.
"Eyyâm-ı biyz" orucunu tutmaya itina gösterirlerdi. Bu oruca devam eden kimselerin her ay üç gün oruç tutmaları sebebiyle bütün yıl boyunca oruç tutmuş gibi sevab alacaklarını söylerlerdi.
Aile hayatları nezâket ve edeb üzerine tesis edilmişti. Rahatsız olduğu zamanlardan biriydi. Uzanmış yatarlerken müsaade alıp içeriye girdiğimde doğrularak beni karşıladılar. Güleryüzle selâm verdiler. Hâlimi hatırımı sordular. Halbuki konuşmaya ve kıpırdamaya bile tâkatleri yoktu.
Kendileri çok hassastılar. Bizi incitmemeye çok dikkat ederlerdi. Bir defasında helva yapmıştım. Ama nasıl olduysa biraz altı yanmıştı. Tabağa koyup takdim ettiğimde, yediler ve tebessümle:
"-Kazandibi gibi olmuş, çok güzel�" diyerek hem teselli ettiler, hem de sevindirdiler.
Rahatsızlık zamanında muâyene için bir doktor çağırılmıştı. Daha sonra uzun süre gelip giden doktor, bir gün ayrılırken, bize:
"-Tedaviye gelmiştim tedavi oldum." demişti. Gerçekten Mahmud Sâmi Efendi'nin ahlâkı, biraz tanıma fırsatı bulan bahtiyar insanları bile derinden etkilemekteydi.
Kul hakkına çok itina gösterirlerdi. Yazıhânede çalışırken, birisine not yazacaklarında dükkan sahibinin kağıtlarından kullanmaz; cebinde taşıdıkları kağıda yazarlardı.
Mahmud Sâmi Efendi, kendi evinde de olsa, kapalı bir kapıyı çalmadan içeriye girmezdi. Eve bir misafir çağırmayı düşündüklerinde, muhakkak önceden haber verir ve istişâre ederlerdi.
Meclislerinde bulunanlar niyet ve nasiplerine göre istifade ederlerdi. Kalb mevzû üzerinde çok dururlardı. Yaşadıklarını anlatırlar; kısa, öz ve lüzumu kadar konuşurlardı. Sohbetleri ya âyet-i kerîme, ya da hadîs-i şerîflerden ibâretti. İstifâde edilmek üzere, Peygamber Efendimizin, ashâb-ı kirâmın hallerini anlatırlar; bazen de peygamberlerin hayatından misaller verirlerdi.
Kısacası hayatları edeb, edeb, yine edebden ibaretti. Allah Rasûlü'nün hayatını örnek almaya çalışır ve bütün söz ve davranışlarını istikâmet üzere yaşamaya itina gösterirlerdi. Güzel yaşadılar, güzel örnek oldular. Allah onların bu ibret dolu yaşayışlarından ve istikâmet üzre hayatlarından bizlere de hisseler nasib etsin.
Âmin.

ALLAHA EMANET OLUN

İsr@

hizmet erbabı
Talib kardeşim askerden bile burayı boş bırakmıyorsun mevlam razı olsun...

Gülzarı irfan ablam daha önce eklense bile tekrar okumuş olduk emeğine sağlık...

kays

Kıdemli Üye
RAMAZAN OĞLU MAHMUT SAMİ EFENDİ'NİN YAŞAM TARZI (musa topbaş)

RAMAZANOĞLU MAHMUT SAMİ EFENDİ YAŞAM TARZI 21/05/2008 ÇARŞAMBA

FAHR-İ KAİNAT EFENDİMİZE BAĞLILIKLARI

Muhterem Üstaz hazretlerinin ahlakı, adabı, her hali,

Sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz hazretlerine tamamen, hayret edilecek şekilde uygundu.

Büyük devlet adamı,

tarihçi Ahmed Cevdet Paşa'nın Kısas-ı Enbiya'sındaki Fahri Kainat Efendimizin hilye-i seadetlerine; şair, kemal ehli,

Mustafa Asım Köksal beyefendinin İslam Tarihi'ndeki Resûlullah Efendimizin Şemaili şeriflerine tamamen uygundu.

Bu kadar yakınlık bir mevhibe-i ilahîdir, uğraşılarak, çalışılarak kısmen istifade edilebilir.

Muhterem Üstaz hazretleri salat-ü selama çok devam ederlerdi.

Hulasa, yemekte, içmekte, giyim adablarında, yolculuklarında,

hazerde seferde, beşerî münasebetlerde aile hayatlarında, namaz, oruç,

hac gibi ve sair hususlarda ve sayıya gelmeyen adablarda Fahr-i Kainat Efendimiz hazretlerini nihayetsiz, derin bir aşkla ayna, rehber edinmişlerdi.

devamı var

kays

Kıdemli Üye
musa topbaş efendinin kaleminden

ramazan oğlu mahmut sami efendinin yaşam tarzı -devamı-21/05/2008 çarşamba

Allah Teâlâ ve tekaddes hazretleri buyurur:
Kim Resûle itaat ederse, muhakkak Allah'a itaat etmiş olur. (Nisa: 8)

Allahü Teala ve tekaddes hazretleri buyurur: .
Habibim de ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız, hemen bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve suçunuzu örtsün, çünkü Allah çok yargılayıcı, çok esirgeyicidir. (Al-i îmran: 31)

Allah'ın seadetine nail olmak isteyen her müslüman, ahlak, ibadet ve muamelatında Fahr-1 Kainat efendimizi taklit etmekle mükelleftir.

Sünnet-i seniyyeye mutabık az ibadet, onun yolundan ayrı olan çoktan hayırlıdır.

Allah sevgilileri her umurlarında, sertacü'l-enbiya efendimiz hazretlerinin yolunda,

izinde oldukları için zahiren azla büyük derecelere nail olmuşlardır,

izinde olmayıp çok yorgunluklara katlananların ise dereceleri geri kalmıştır.

devamı var

kays

Kıdemli Üye
musa topbaş hoca efendinin kaleminden

ramazan oğlu mahmut sami efendinin yaşam tarzı -devamı-21/05/2008 çarşamba

"Hayrül-umuri evsatuha: Her hayır vasat halde bulunmaktadır." Yani ne ifratta ne de tefrittedir.

Bir gurup sahabe geldiler, Resûl-i Ekrem efendimize, ailelerinden ayrılmağa,

vakitlerini dünyadan kesilerek namaz oruç gibi ibadetlerle geçirmeğe kararlı olduklarım söylediler,

bunlara cevaben Sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz:

Benim ahlakıma, ve benim yoluma uygun az amel, benim yoluma uymayan çok bir amelden daha hayırlıdır.

Benim ahlakıma ve yoluma uymayan her bir hareket dalalettir, sapıklıktır. Her dalalet de cehennemde olur.

Çok kimseler zan ederler ki manen terakki etmek, yalnız fazla ibadetledir.

Hayır, hakiki terakkiyat, tam Cenab-ı Hakkın huzuru ilahiyesinde olduğunu bilerek, sünnet-i seniyye gölgesinde, ne yapılması icab ederse onu yapmaktadır.

Çok kimseler vardır ki, bunların nafile ibadetleri çoktur.

Daimi oruçludurlar, daimi gece namazlarına devam ederler.

devamı var

kays

Kıdemli Üye

Ramazan oğlu mahmut sami efendinin yaşam tarzı -devamı-25/05/2008 pazar

Fakat harama helale dikkat etmeyip, islamî ahlak ile mütehallik olmağa gayret etmezler,

boş zamanlarını dedikodu, gıybet ile geçirirler.

Ellerine ne geçerse mideden aşağı indirirler,

halbuki bunlar keşke nafile ibadetlerini azaltsalar da ahlaklanma hususunda gayret edib Hak hukuk mevzuunda uyanık olsalar.

Sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz hazretleri:

Kim ki helal kazanır, helal yer, ehl-i sünnet vel-cemaat yolunda gider,

insanlar da kendisinden gelebilecek zararlardan emin olurlarsa mutlaka cennete girer.

Evet büyük velilerin bazıları ömürleri müddetince, uyumamışlar, yememişler, içmemişler, devamlı namaz kılmışlar, oruç tutmuşlar, sair ibadetlerle meşgul olmuşlar.

Fakat bu himmet sahibi zümre evvela iç alemlerini, sonra dışlarını Cenab-ı Hakkın izni iletasfiye ve tezkiye etmişler,

daha sonra bu ulvî yolda bütün varlıklarından, kesafetlerinden sıyrılarak, yok olmuşlardır.

devamı var

kays

Kıdemli Üye

Ramazan oğlu mahmut sami efendinin yaşam tarzı -devamı-25/05/2008 pazar

Hâce-i Kainat efendimiz hazretlerinin hadis-i şeriflerini sıralıyoruz:

Sizden bana en yakın olan kimse beni çokça salat-ü selam ile yad edenlerdir.

Bana salat gönderenlere Cenab-ı Hak sırat köprüsü üzerinde bir nur ihsan eder.

Ehl-i nurun ise ehl-i nardan olamayacağı bedîhîdir.

Bana bir defa salat gönderenlere, Cenab-ı Allah on defa rahmet eder.

Bana salat ü selam getirmek köle azad etmekten efdaldir.

Husulü matlubunda duçar usret olan (darda kalan) kimse bana çokça salat-ü selam göndersin, çünkü salat-ü selam kederi izale eder,

erzakın çoğalmasına ve müşkülatların halline yegane vesiledir.

Ahlaki yönden ümmetimin bozulduğu bir zamanda, benim ahlakım ile ahlaklanıp, benim gittiğim yolda giden birisine yüz şehid sevabı verilir.

(Kenzül îrfan'dan)

DEVAMI VAR

kays

Kıdemli Üye

Ramazan oğlu mahmut sami efendinin yaşam tarzı -devamı-30/05/2008 cuma

Alaeddin Attar kuddise sirruh hazretleri buyurur:

Sünneti kendisine farz edinmeyen her isteklide din eksiktir.

Bazı sünnetler Allah'ın Resûlüne farz kılınmıştı.

Bütün zahir ve batın safası Allah'ın Resûlüne uymağa bağlıdır, buyurmuşlardır.

Hülasa: Muhabbet-i zatiyye-i ilahiyyeye vüsul, Habib-i Rabbül alemîne ittibasız asla suret bulmaz.

Hazret-i Ömer radıyallahu anh efendimiz buyurur:

Duyduğuma göre, yapılan her hangi bir dua,

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e salavat getirilmedikçe yer ve gök arasında mahpus kalır,

oradan huzuru ilahîye yükselemez. (Tenbîhü'l-Gafilin)

devamı var

kays

Kıdemli Üye

Sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz buyurur: (Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den)

-Benim ahlakım ile ahlaklanınız ve bana salat-selam gönderiniz.

Zira bana gönderdiğiniz salat- selam sizin için bir zekattır.

Allah'tan benim için "vesile" taleb ediniz.

-Vesile nedir ya Resûlullah?

Fahri kainat efendimiz buyurdular:

-Cennette en yüksek derecedir.

Ona sadece bir kişi nail olacaktır.

Ümid ederim ki o ben olurum. (Tenbîhü'l Gafilin)

devamı var

kays

Kıdemli Üye

Gözlerimizin nuru Sallallahu aleyhive sellem efendimiz buyurdular:

-Ey ümmetim, Allah'tan korkunuz, devlet başkanına itaat ediniz.

Kur'an'ın helal ettiğini helal, haram ettiğini haram biliriz.

Misafirleri ağırlamak, ikramda bulunmak fazilettir.

Sakın borçlunun evine gitmeyin, ailelerini dövmeyin, meyvesini yemeyin.

Ümmetimden bana itaat eden, helal kazanan, şerrinden diğer insanlar emin olan cennete girer, aksini yapan cehenneme gider.

Benim sünnetimle amel eden, yüz şehid sevabına nail olur. Tam mü'min, şeriatıma tam uyandır.

Benim sünnetimi seven ve onunla amel eden beni sevmiştir ve benimle birlikte cennete girecektir.

Sünnetlerime tutku ile bağlanan, ihtirasla bağlanan dünya ve ahret mutluluğuna kavuşur.

Beni ana baba ve çocuklarınızdan ve bütün insanlardan fazla sevmedikçe tam mü'min olamazsınız. (Marifetname)

devamı var