Hanimlarin Pantolon Gİymesİ Caİzmİ?

AyneyN

Üye
--->: Hanimlarin Pantolon Gİymesİ Caİzmİ?

şöyle bir okudum yazılanları
anlamadığım bir şey var zaten biz tesettülü değilmiyiz yani uzun bol pardüsü giyoruz altına pantolon giymemizin ne sakıncası olabilir
?

islamveinsan

Doçent
S.a

Tesettür den ne anladığınıza ve hangi Hocadan ilham aldığınıza bağlı...

İyi bir hoca bulursanız; ( piyasada çok fazla aramazsınız) pardesü giyinmeden de pantolon giyinebilirsiniz...

Haram olan ın azı çoğu ve şekli olmaz... Eğer pantolon haram ise şöyle yasam böyle yapsam tarzindan uzak olmak gerekir... Şarkı söylemek haram ama benevde kimse yokken söylesem olmaz mı ? Kimse görmeden içsem olmaz mı ? :)

İkinci önemli mesele özellikle ben ve bir kaç arkadaşın savundugu; Tesettür ü Şer i ancak Çarşaf ile mümkündür... Pardesü ve manto ile Allah ın emrettigi tesettür karşılanamaz ve kesinlikle yeterli değildir....

Kadının en güzel yeri yüzüdür... Kadının güzelligi yüzünde zuhur etmiştir... Elhasıl kadın güzelligi yüzünde taşır... Burda inş. mutabıkızdır...
Tesettürde maksat güzelligi gizlemek ise yüzde gizlenmelidir... Bu da ancak peçe/çarşaf ile mümkündür...

Yapmayan/yapamayan yani peçe giymeyen/giyinemeyen bacılarım: Allah ın emrinin Çarşaf olduguna iman etsinler.... Kabul ve tasdik etsinler...

Amel olarak yine başörtü taksın pantolondan uzak olsunlar... Hem iman gitmez hem tövbe eder kurtulabilirlerl....

Selametle....

dadas28

Üye
slm islamveinsan ALLAH senden razi olsun kardes ne oldu bu müslümanlara böyle hep ayni seyleri okuyorum ben. kendileri islam dinine uymalari gerekirken islami kendilerine bensetmeye calisiyorlar .Allah razi olsun ne güzel ayet hadis bildiklerini yazmissin ama kardesler bunu gördüyü halde yine karsi cikiyor hep kolayina kaciyorlar bence birilerine benzemek istiyorlar.Bizi müslüman oldugumuz beli olmasi lazim demi nerden cikti simdi kadin pantol giyilmesi,hep özenti hep oyun bunar. HAKINIZI HELAL EDIN .

MÜSLÜMAN UYANIK OLMALI......

Sofuoglu

Ordinaryus
islamveinsan,Allah(c.c) senden razi olsun kardes,
ayet ve hadislerle gerekli aciklamayi yapmissin........

birakin pantolonu kadin kiyafetimi diye tartismayi,islama gore,dar pantolun erkek kiyafeti bile olamaz...........

Allah-u teala zul celali hazretleri bu kendilerine gore din kuruculari icin soyle buyuruyor.....

“Kendilerine: ‘Yeryüzünde Fesat Çıkarmayın!’ Denildiği Zaman, ‘Biz Ancak Islah Edicileriz.’ Derler. İyi Bilin ki Asıl Ortalığı İfsat Edenler Kendileridir. Lâkin Anlamazlar.” (Bakara: 11-12)

“Onlara: ‘(Mümin) İnsanların İnandığı Gibi Siz de İnanın!’ Denilince de, ‘Beyinsizlerin İnandığı Gibi mi İnanalım?’ Derler. İyi Bilin ki Asıl Beyinsizler Kendileridir, Fakat Bunu Bilmezler.” (Bakara: 13)

“Kim İslâm’dan başka bir din ararsa, onunki katiyyen kabul edilmeyecek ve o âhirette kaybedenlerden olacaktır.” (Âl-i İmran: 85)

“Ey iman edenler! Hep birden tam bir teslimiyetle İslâm’ın sulh ve selâmetine girin.” (Bakara: 208)

KÜFRE KUCAK AÇANLAR!
MÜSLÜMANLARI KÜFRE TEŞVİK EDENLER!
ALLAH ONLARI KAHRETSİN!
NE KÖTÜ İCRAAT YAPIYORLAR.
GÖRÜLMEMİŞ KÖTÜ İŞLER YAPIYORLAR!
ONLARA SORSAN ‘BİZ DE MÜSLÜMANIZ’ DERLER. YAPTIKLARI TAHRİBAT KÂFİRİNKİNDEN DAHA BETER, DAHA BÜYÜK.
ZİRA KÂFİRİNGAYESİ BELLİ, ONA SOKULMAZSIN VE FAKAT BU DECCALLER VAR YA, MÜSLÜMANMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYORLAR, HİÇBİR KÂFİRİN YAPAMAYACAĞI TAHRİBATI YAPIYORLAR.

“EY KALPLERİ ÇEVİREN ALLAH’IM!
KALPLERİMİZİ SENİN TAATINA ÇEVİR.” (Buhârî)

SiNeM

Piss'a!
Kadının en güzel yeri yüzüdür... Kadının güzelligi yüzünde zuhur etmiştir... Elhasıl kadın güzelligi yüzünde taşır... Burda inş. mutabıkızdır...
Tesettürde maksat güzelligi gizlemek ise yüzde gizlenmelidir... Bu da ancak peçe/çarşaf ile mümkündür...

o yüzden mi yüz haram degil?kocaman bir yuhh demek geliyor içimden...yüzü gizlemek gerekmiyor...Alah ın emrilerini saptırdıgının farkında mısın?ifrat tefrit vasatı ve dinimizin hangi yolu emrettigini biliyorsundur umarım ;) helale haram dedigin için bence kelime-i şahadet getir..Hey Allah ım böyleleri de varmış,gülmek geliyor içimden :)

islamveinsan

Doçent
s.a

Sinem; sen bana gülersin ben sana acır ve dua ederim... Allah hidayet versin..

Kadının yüzü helal diyen kim ?
Siz muhaddis mi siniz ?
Yoksa Alim mi ?

Ayet ve Hadisler i kişiler heva ve heveslerine göre tevil edeli haramlar helal olmuştur...

1400 seneden beri bir tane Alim söylermisiniz ?
Desinki; manto pardesü yeterlidir....
Desinki; yüz helaldir gizlenmesi gerekmez...

Ayetler ve Hadisler; yorumlanırken/tevil edilirken bazı kaidelere göre hareket edilmelidir.... Bunlarda en azından şunlalrdır...

kime ve nerede gelmiş
niye gelmiş
gelişiyle Hz Muhammed ne anlamış ve nasıl yaşamış/yaşatmış...
Gelmesinde/söylenmesinde Murad ne imiş ?

Son asrın en Büyük Alimlerinden olan Üstad Bediüzzamandan başlayın 1400 sene öncesinden sahabeye ve Efendimiz e kadar gidin... Bugünki tesettür anlayışına HELAL diyecek bir islam alimi var mı ?

Ayet ve Hadisleri anladığınıza göre değil, anladığına göre anlayın...
Din yeni gelmedi 1400 sene oldu
Ve din eskimedi
Yeni yorumlara yeni nas ve neshlere ihtiyacı yoktur...

1400 sene önce Hz Muhammed sas ve eşleri ve sahebe ne yaşamış ise din o dur.. ve biz de bugün o nu yaşamak zorundayız...

Selametle....

johncoffey07

Asistan
Ya bazı öyle durumlar oluyor ki kardeşimiz etek giymiş geliyor rüzgar savuruyor herşey görünüyor.Ya da bi arabaya otobüse binerken adımını atıyo bacağı baldırı açılıyor.Bence bunlar daha günah .Ha pantolon giymek deyince dar ve vucut hatlarını ortaya çıkaracaklardan bahsetmiyorum ancak üzerine uzun bir şeyle etekten daha iyi bir tesettür sağladığı muhakkak..

SAYGILARIMLA

nur_Sahra

Asistan
vucut hatlarini belli etmedigi vakit pantolon giyilmesinin bi sakincasi olmaz diye dusunuyorum tabi üstüne pardesu sart...

islamveinsan

Doçent
S.a

NurTalebesi; "nurcu" musun "nurtalebesi" mi ? Kusura bakma bi kaç yazını görünce senin hakkında farklı düşünüyorum... f.gülen e fazla mı yakınsın ne ?

Tesettür Risalesini bi kez daha okurmusun ? Allah için !!!!

NurSahra; Düşüncelerinden öte Hz Muhammed sas in düşüncelerini de hesaba katmani siddetle tavsiye ediyorum

Tesettür Risalesini bir kez daha okuyun...
Anlayamayan a Şerh ini ben göndereyim... Kabul ederlerse
İsteyen msj yazabilir...

selametle...

kul emir

Profesör
hocam peygamber düşüncelerinden bahsetmişiniz bir kaç gündür sizin yazılarınızı takip ediyorum bu üslüpla olmaz hocam bu üslüp muhammed sav in üslübü değildir ayrıca nursahra nın söylediklerinde ben yanlış bişey görmüyorum üstüne pardesi şart diye bir ibare var gördünüzmü bilmiyorum :)

islamveinsan

Doçent
s.a
Kardeş izah ettik, isbat ettik, üslup biraz sert ama sonu azap ve ateş...
Azap ve ateş den korumak adına; ateş ve azap dan daha yumuşak konuştum
Selametle... Kırılmaca yok, kendim için yaptığım bişey yok...

kul emir

Profesör
s.a
Kardeş izah ettik, isbat ettik, üslup biraz sert ama sonu azap ve ateş...
Azap ve ateş den korumak adına; ateş ve azap dan daha yumuşak konuştum
Selametle... Kırılmaca yok, kendim için yaptığım bişey yok...

sünnet sünnet diyorsunuz peygamberimsav ne zaman birisine sert bir üslüpla hitap etti ona cehennemi sert bir dille anlattı bi örnek istiyorum başka birşey değil bir çok siyer kitabı okudum hiç birisinde böyle birşeye rastlamadım

halimselim

Paylaşımcı
tesettür farz giyim yöresel olur. pantolon yöresel bir giysi olarak kabul edilebilir. mahsuru yok.

Bedrin_Aslanı

Profesör
vucut hatlarini belli etmedigi vakit pantolon giyilmesinin bi sakincasi olmaz diye dusunuyorum tabi üstüne pardesu sart...

En iyisi her zaman çarşafdır, ama onu giymek zamanımızda pek kolay değildir. İnsan nefsi kaldıramıyor bir anda. Zamanla olabilecek birşey. Yeter ki isteyelim hakkıyla tesettüre girmeyi... Çarşafın altına veya pardesunun altına pantolun giyilebilir ama dışarıdan görülmeyecek biçimde. Ters bir durum olursa şiddetli rüzgar veya bir düşme durumunda o zaman daha da koruyucu olabilir ki, hadisde var bu konuda. Ama pardesu giyip önünü açıp, yürürken iç çamarşırın(pantolon veya etek... vb...) görünmemesi lağzım. Ayrıca eşarbın boğazlardan içeri değilde omuzdan sarkıtılması lağzım. Koyu ve mat renkler kullanılması lağzım.

Söylediğim gibi en uygunu tesettürü sağlayan giysi çarşafdır. Annelerimizde bu şekilde giyinmiştir. bunu inkar etmek insanı küfüre götürür, imanını zedeler... Yapamıyorsakda doğruya, farza itaat edip en kısa zamanda ona uymak için dua etmek gerekir.

Bunlara şiddetle karşı çıkan kimseler bilirim ki bunları yapan kimseler ve nefislerini yenemedikleri ve ya yapamayacakları için o olmadığına kewndilerini inandırmış ve kendi nefsini okşayacak kelimeleri duymak isteyen kişilerdir.

Yine yanlış anlaşılmasın yazdıklarım alıntı yaptığım arkadaşa bir cevap değil. Söylediğine katılıyorum...

Pantolununda erkek mi kız mı kıyafetimi olduğunu tartışmaya gerek yok sanırım.ne olursa olsun bir bayan onu dış elbise olarak giyemez.

tesettür farz giyim yöresel olur. pantolon yöresel bir giysi olarak kabul edilebilir. mahsuru yok.

kardeş bazı bayanların yaptığı gibi dışına sadece pantolon giymeye diyorsan yöresel kabul edilebilir, olmaz. Yöresel olarak düşünürsek ülkemizde hiç bir yerde yöresel bir şey olamaz pantolon. çünkü son zamanlarda kadınlar tarafından giyilmeye başlanan birşey. İslama uygun olmayan gelenek görenek müslümanada uymaz hemen terketmek gerekir.

İmzamda aslında olayı biraz daha iyi açıklıyor...

selametle....

nur_Sahra

Asistan
S.a

NurTalebesi; "nurcu" musun "nurtalebesi" mi ? Kusura bakma bi kaç yazını görünce senin hakkında farklı düşünüyorum... f.gülen e fazla mı yakınsın ne ?

Tesettür Risalesini bi kez daha okurmusun ? Allah için !!!!

NurSahra; Düşüncelerinden öte Hz Muhammed sas in düşüncelerini de hesaba katmani siddetle tavsiye ediyorum

Tesettür Risalesini bir kez daha okuyun...
Anlayamayan a Şerh ini ben göndereyim... Kabul ederlerse
İsteyen msj yazabilir...

selametle...

arkadas ben pardesu giyilmesi sart diyorum sanirim yanlis anlamisin canin sagolsun Selametle....

kul emir

Profesör

Söylediğim gibi en uygunu tesettürü sağlayan giysi çarşafdır. Annelerimizde bu şekilde giyinmiştir. bunu inkar etmek insanı küfüre götürür, imanını zedeler... Yapamıyorsakda doğruya, farza itaat edip en kısa zamanda ona uymak için dua etmek gerekir.

Bunlara şiddetle karşı çıkan kimseler bilirim ki bunları yapan kimseler ve nefislerini yenemedikleri ve ya yapamayacakları için o olmadığına kewndilerini inandırmış ve kendi nefsini okşayacak kelimeleri duymak isteyen kişilerdir.

....

bu sözü bir kaç kişiden daha duydum nedemek insanı küfre götürür farz olmayan çarşaf öyle bir kutsanmış ki çarşafa laf eden dinden çıkar güzel ya bumu islam dini yani çarşafı inkar et dinden çık dinden çıkmak bu kadar kolay yani

Uveys El Konevi

Paylaşımcı

Uveys El Konevi

Paylaşımcı

En iyisi her zaman çarşafdır, ama onu giymek zamanımızda pek kolay değildir. İnsan nefsi kaldıramıyor bir anda. Zamanla olabilecek birşey. Yeter ki isteyelim hakkıyla tesettüre girmeyi... Çarşafın altına veya pardesunun altına pantolun giyilebilir ama dışarıdan görülmeyecek biçimde. Ters bir durum olursa şiddetli rüzgar veya bir düşme durumunda o zaman daha da koruyucu olabilir ki, hadisde var bu konuda. Ama pardesu giyip önünü açıp, yürürken iç çamarşırın(pantolon veya etek... vb...) görünmemesi lağzım. Ayrıca eşarbın boğazlardan içeri değilde omuzdan sarkıtılması lağzım. Koyu ve mat renkler kullanılması lağzım.

Yine yanlış anlaşılmasın yazdıklarım alıntı yaptığım arkadaşa bir cevap değil. Söylediğine katılıyorum...

Pantolununda erkek mi kız mı kıyafetimi olduğunu tartışmaya gerek yok sanırım.ne olursa olsun bir bayan onu dış elbise olarak giyemez.

kardeş bazı bayanların yaptığı gibi dışına sadece pantolon giymeye diyorsan yöresel kabul edilebilir, olmaz. Yöresel olarak düşünürsek ülkemizde hiç bir yerde yöresel bir şey olamaz pantolon. çünkü son zamanlarda kadınlar tarafından giyilmeye başlanan birşey. İslama uygun olmayan gelenek görenek müslümanada uymaz hemen terketmek gerekir.

İmzamda aslında olayı biraz daha iyi açıklıyor...

selametle....

Kardeşim ne diyim!...Benim içimden geçenle senin bu dediklerin arasında zırnık kadar fark yok..Çok önemli noktalara temas ediyorsun...Allah sözlerine etki gücü ihsan etsin...Allah senin gibi istikametli kardeşlerimizin bizi ikazlarından mahrum etmesin...:friends:.

kul emir

Profesör
Kardeş lütfen forumumuzdaki şı linki tıklar mısın...Okumanı tavsiye ederim...
http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?p=54424#post54424

yazı güzel kardeşim fakat cilbab hanımların vucüt hatlarını belli etmeyen giysidir alimlerin bu konudaki görüşleri farklı farklıdır ama bizim bahsettiğimiz konu pantolondur ve üzerine pardesü gilieceği söylenmiştir bu arada türkiyede bir çok insan çarşaf giyiyor sen bu yazınla o insanlarıda zan altında bırakmıyor musun ki çarşaf hakkında kesin hüküm geçmiyor sadece cilbabın çarşaf olacağını savunan alimler var ama bunun yanında cilbabın sadece kadınların kendilerini muhafaza edecek bir giysi olabileceğini söylenlerde var ...
birde benim orada arkadaşa söylememdeki kasıt çarşafa laf edenin küfre gireceğini söylemesidir