Hanimlarin Pantolon Gİymesİ Caİzmİ?

nur_Sahra

Asistan
arkadaslar tek birseye baglamayalim herseyi... hertarafimizi örten giysi carsaftir ve bu farzdir ayni zamanda koku sürmek ve ses cikaran (topuklu) ayakkabi giymekte günah öyle degilmi? hicbirimiz farzlari tam anlamiyla yerine getirmiyoruz carsaf giyince hersey bitmiyo parfumde erkeklere cazip geldigi icin haram carsafa gelene kadar bunlari tartissak topuklu ayakkabisiz makyajsiz yada parfümsüz disari cikan tesettürlüler cok az benim icin bunlarda carsaf giymek kadar önemli diye düsünüyorum...

Vesselam.....

islamveinsan

Doçent
s.a

Konu başlığı pantolon oldugu için çarşaf ı konuşuyoruz...
Evet makyaj ve koku sürmek, kaş almak da aynı derecede haramdır..
Teyakkuzda olun, teyakkuz da kalın
Selametle...

johncoffey07

Asistan

En iyisi her zaman çarşafdır, ama onu giymek zamanımızda pek kolay değildir. İnsan nefsi kaldıramıyor bir anda. Zamanla olabilecek birşey. Yeter ki isteyelim hakkıyla tesettüre girmeyi... Çarşafın altına veya pardesunun altına pantolun giyilebilir ama dışarıdan görülmeyecek biçimde. Ters bir durum olursa şiddetli rüzgar veya bir düşme durumunda o zaman daha da koruyucu olabilir ki, hadisde var bu konuda. Ama pardesu giyip önünü açıp, yürürken iç çamarşırın(pantolon veya etek... vb...) görünmemesi lağzım. Ayrıca eşarbın boğazlardan içeri değilde omuzdan sarkıtılması lağzım. Koyu ve mat renkler kullanılması lağzım.

Söylediğim gibi en uygunu tesettürü sağlayan giysi çarşafdır. Annelerimizde bu şekilde giyinmiştir. bunu inkar etmek insanı küfüre götürür, imanını zedeler... Yapamıyorsakda doğruya, farza itaat edip en kısa zamanda ona uymak için dua etmek gerekir.

Bunlara şiddetle karşı çıkan kimseler bilirim ki bunları yapan kimseler ve nefislerini yenemedikleri ve ya yapamayacakları için o olmadığına kewndilerini inandırmış ve kendi nefsini okşayacak kelimeleri duymak isteyen kişilerdir.

Yine yanlış anlaşılmasın yazdıklarım alıntı yaptığım arkadaşa bir cevap değil. Söylediğine katılıyorum...

Pantolununda erkek mi kız mı kıyafetimi olduğunu tartışmaya gerek yok sanırım.ne olursa olsun bir bayan onu dış elbise olarak giyemez.

kardeş bazı bayanların yaptığı gibi dışına sadece pantolon giymeye diyorsan yöresel kabul edilebilir, olmaz. Yöresel olarak düşünürsek ülkemizde hiç bir yerde yöresel bir şey olamaz pantolon. çünkü son zamanlarda kadınlar tarafından giyilmeye başlanan birşey. İslama uygun olmayan gelenek görenek müslümanada uymaz hemen terketmek gerekir.

İmzamda aslında olayı biraz daha iyi açıklıyor...

selametle....

Ya arkadaşım bahsetmişsin yazında hatta demişsin çarşaf şart diye.Merak ettim hangi hadiste vaya Kuran-ı Kerim 'in hangi ayetinde geçiyor giymek farz diye??Demişsin atalarımız böyle giymiş diye.Onlar yaptı diye bizim sorgulamaya hiç mi hakkımız yok?Yani bi pardesü de tesettürü sağlamaz mı?Ayrıca tesettür dışında kalan yerler (el ve yüz) neden kapatılıyor?Karşında bakıyorsun çarşaf giymiş siyah gözlük eldiven .ya kadın mı karşındaki erkek mi?? Ben açıkçası Tesettürün illa çarşafla sağlanabileceği düşüncesinde değilimm,Bu düşüncede olanlara da karşıyım.

Bedrin_Aslanı

Profesör
Ya arkadaşım bahsetmişsin yazında hatta demişsin çarşaf şart diye.Merak ettim hangi hadiste vaya Kuran-ı Kerim 'in hangi ayetinde geçiyor giymek farz diye??
Tesettür farz ve onu sağlayan en iyi çarşafdırrrr....

Demişsin atalarımız böyle giymiş diye.Onlar yaptı diye bizim sorgulamaya hiç mi hakkımız yok?Yani bi pardesü de tesettürü sağlamaz mı?Ayrıca tesettür dışında kalan yerler (el ve yüz) neden kapatılıyor?Karşında bakıyorsun çarşaf giymiş siyah gözlük eldiven .ya kadın mı karşındaki erkek mi??Elhamdüllilah dışarıdan bakıldığında bir bayanın genç mi yaşlı mı olduğu belli olmamalı diyor bir hadiste, Affersin ama kafamdan hadis uyduracak kadar bunamadım daha...Ben açıkçası Tesettürün illa çarşafla sağlanabileceği düşüncesinde değilimm,Bu düşüncede olanlara da karşıyım.

Söylediğim gibi en uygunu tesettürü sağlayan giysi çarşafdır. Annelerimizde bu şekilde giyinmiştir. bunu inkar etmek insanı küfüre götürür, imanını zedeler... Yapamıyorsakda doğruya, farza itaat edip en kısa zamanda ona uymak için dua etmek gerekir.

Burayı bir kere daha oku. Onun gibi sağlayan varsa onlarda giyilir.

islamveinsan

Doçent
.........Karşında bakıyorsun çarşaf giymiş siyah gözlük eldiven .ya kadın mı karşındaki erkek mi?? Ben açıkçası Tesettürün illa çarşafla sağlanabileceği düşüncesinde değilimm,Bu düşüncede olanlara da karşıyım.

İşte bulduk cevap burada... Bayan olsa ne yapacaksin ? Erkek olsa sana göre ne var.... Tanımadığın bir bayan olsa ne yapacaksın.... Çarşıda anneni görsen bilemeyeceksin... Eşini görsen bilemeyeceksin... Çarşaf bunun için var....

Karşıdan arkasından yanından bakıyorsun erkekmi kadın mı yaşlımı genç mi bilemiyorsun... Zaten maksat bu değil mi ?
Evet cevabını yazının içinde buldum.... Sende gör :friends:
Selametle.

Hasan

Kardeşiniz
ArkadaŞlar ÇarŞaf Takvaa Dir Farz DeĞİl Farz Olan Ayak Bİleklerİ, El Ve YÜz Çehresİnİ AÇik Birakabİlerek VÜcut Hatlarini Bellİ Etmeyecek Kedar Bol Ve Kalin Gİymektİr ÖlÇÜ Budur ÇarŞaf PardesÜ Ferace Şalvar Farketmez . ÖlÇÜye Uyuyorsa Gerİsİ Hİkaye.

johncoffey07

Asistan

İşte bulduk cevap burada... Bayan olsa ne yapacaksin ? Erkek olsa sana göre ne var.... Tanımadığın bir bayan olsa ne yapacaksın.... Çarşıda anneni görsen bilemeyeceksin... Eşini görsen bilemeyeceksin... Çarşaf bunun için var....

Karşıdan arkasından yanından bakıyorsun erkekmi kadın mı yaşlımı genç mi bilemiyorsun... Zaten maksat bu değil mi ?
Evet cevabını yazının içinde buldum.... Sende gör :friends:
Selametle.

Tesettürde yanlız el ve yüz tesettür dışıdır hatırlatırım kardeşim sana....Ayrıca kadın erkek problemi değil bu.Ama illa polemik yaratmak istiyorsann sen bilirsin...

Selamun Aleykum

selamun aleykum BU ŞER'EN CAİZ DEĞİLDİR...EĞER EHLİ SÜNNET VEL CEMAATSENİZ BU CAİZ DEĞİL AMA BAŞKA FIRKADAYSANIZ MÜSTESNA...

yozgadi

Paylaşımcı
sa önemli olan örtnmekse bir başkasına tanınmamaksa bol bir pardesü yada çarşaf bu işi halleder ayrıca ulaşım vasıtalarından faydalanırken yada yürüme ve hareket kabiliyetini arttırıyorsa altta pantolonun sakıncası ne ayrıca Pantolonun tarihi gelişimine bakıp ne zaman erkek kıyafeti olmuş çünkü peygamberimiz (sav) zamanında erkekler pantolon mu giyiyorlardı yoksa bugün arap ülkelerinin kullandığı entarilerimi giyerlerdi ameller niyetlere bağlıdır

islamveinsan

Doçent
Tesettürde yanlız el ve yüz tesettür dışıdır hatırlatırım kardeşim sana....Ayrıca kadın erkek problemi değil bu.Ama illa polemik yaratmak istiyorsann sen bilirsin...

Kardeş senin söylediğin namaz kılarken ve evdeyken geçerlidir...
Sokaklarda binlerce erkeğin içinde gezerken değil....

Selametle...

BeHReM

Doçent
hocam çarşafın altına pantolon giyme olayı doğru mu?bilmediğim için soruyorum..bazen görüyorum da böyle
(aslında bu konu diğeriyle birleştirilebilir)

((MUHAMMED))

Asistan
Web sitesi
ilahiask.forumzen.com
Selamunaleykum kardeşlerim;

büyük fıkıh alimi olan Mehmet Talu hocamıza bu konu soruldu
Pantolon erkek kıyafeti olduğundan dolayı ister yalnız başına ister kalabalıkta,ister çarşafın altından,ister pardesünün altından giyilmesi doğru değildir.
Çünkü burada pantolon erkeklerin kıyafeti olduğundan kadının erkeğe benzemesi söz konusudur
Fakat yine Pantolon görevi yapan örtünmekte yardımcı olan, kadınlara has başka kıyafetler vardır eteklerinin altından onları giymeleri daha doğru olur. Ayrıca Efendimiz s.a.v'in giydiği sünnet olan entari ile bayanların giydiği elbiseler arasında fark vardır
inşaAllah www.tereke.org sitesine girip kendinizde sorabilirsiniz.

Elmalı-lı Hamdi yazır ve birçok Ehli sünnet olan alimlerimiz
Ahzap Suresi 59. Ayete uyan en güzel elbiselerin Çarşaf,Ferace,Car ve Erzurum Bölgesinde giyilen Ehram olduğunu söylemişlerdir. Burada bu ayetin karşılığı Çarşaftır diyen alimlerde olmuş çünkü Çarşaf ayete tam manasıyla en çok uyduğundan bu elbisenin daha uygun olduğunu söyleyen alimlerde olmuştur. Burada sınırlar verilmiş ve el ve yüz dışında vücudu tam olarak örten elbise hangisi ise alimler onu tavsiye etmiştir. Ve bunlarda Tefsirlerde yazmaktadır

sibel_22

Yeni
hepinize katılıyorum allah razı olsun sizden vede sizin gibi düşünen kardeşlerimden. eğer ki müslümanız vede paygamber efendimiizn ümetindeniz kafirler gibi yaşayıp kafirler gibi hayat sürmemeliyiz elahmdulilah müslümanız rabbim bizi şeytan ve nefsin fitnesinden korusun ....(amin)

islamveinsan

Doçent
Haram mı dır Değil midir tartışması gereksizdir ve yersizdir...

Hem bu kişiye göre değişir...

Bence; giyilebilir "Haram Değildir".... Ben öyle düşünüyorum :mad:

((MUHAMMED))

Asistan
Web sitesi
ilahiask.forumzen.com
Selamunaleykum kardeşlerim;

büyük fıkıh alimi olan Mehmet Talu hocamıza bu konu soruldu
Pantolon erkek kıyafeti olduğundan dolayı ister yalnız başına ister kalabalıkta,ister çarşafın altından,ister pardesünün altından giyilmesi doğru değildir.
Çünkü burada pantolon erkeklerin kıyafeti olduğundan kadının erkeğe benzemesi söz konusudur
Fakat yine Pantolon görevi yapan örtünmekte yardımcı olan, kadınlara has başka kıyafetler vardır eteklerinin altından onları giymeleri daha doğru olur. Ayrıca Efendimiz s.a.v'in giydiği sünnet olan entari ile bayanların giydiği elbiseler arasında fark vardır
inşaAllah www.tereke.org sitesine girip kendinizde sorabilirsiniz.

Elmalı-lı Hamdi yazır ve birçok Ehli sünnet olan alimlerimiz
Ahzap Suresi 59. Ayete uyan en güzel elbiselerin Çarşaf,Ferace,Car ve Erzurum Bölgesinde giyilen Ehram olduğunu söylemişlerdir. Burada bu ayetin karşılığı Çarşaftır diyen alimlerde olmuş çünkü Çarşaf ayete tam manasıyla en çok uyduğundan bu elbisenin daha uygun olduğunu söyleyen alimlerde olmuştur. Burada sınırlar verilmiş ve el ve yüz dışında vücudu tam olarak örten elbise hangisi ise alimler onu tavsiye etmiştir. Ve bunlarda Tefsirlerde yazmaktadır

islamveinsan kardeşim yukarıda alimlerin görüşleri var
onlarda kitap,sünnet,icma ve kıyasla fetva veriyorlar
ama malesef siz bence diyorusnuz islami konularda bence demek yanlıştır
müfessir,müctehit,müceddid olmadığımız için alimlerin çıkardığı fetvalara göre konuşabiliriz bencesi veya oncası olmaz bu işin.
Hadisi şerif: Kadına benzeyen erkeğe,erkeğe benzeyen kadına lanet olsun" bu hadis giyimden tutunda hal ve hareketlere kadar herşeyi kapsıyor. Eger bir meseleye bence diyorsam benide uyarın lütfen, ve yanlış anlamayın bir konuya bence diyorsak bizler hiç bir ilmimiz olmadığı noktalarda nefsimizden konuşuyoruz demektir bu.

Abdi aciz

Üye
islamve insan acaba sen faruk beşerden daha iyi bildiğini düşünebilirmisin? yada-veyahut sen fetva yetkisini nerden alıyorsun..
islam ve insanın yazısını ve konuyu başlatan yazıyı dikkatle okudum. İslam ve insanın yazısında fetva kavramı göremedim. Gördüğüm sadece kurana ve hadise dayanmamız gerektiği AÇIK VE NET. Bu arada faruk beşere fetva yetkisini kim(ler) vermiş merak konusu. Kardeşler dikkatli ve araştırarak okuyunuz. Dolma değil, olma müslüman olalım inşallah... selametle

Abdi aciz

Üye
Tesettür, İslam dini terimi. "Örtmek" anlamındadır, kadınların vücut hatlarını belli etmeyecek tarzda, yüzleri, elleri ve ayakları hariç örtünmelerine verilen isimdir. Erkek'ler için ise belden diz kapaklarına kadar.Şimdi benim tşört giymenin ne sakıncası olabilir sorunsalıda ortaya çıkıyor doğallıkla..
Arapça setr'den gelen tesettür, örtünmek demektir. İslam dünyasında kadın örtünmesine ait bir kavramdır. Güncel tartışmalarda türban ile tesettür karıştırılmıştır. Türbanın aslı sarıktır, erkeklere mahsus bir terimdir.
Tesettür kavramı Kur'anı Kerim'de Nur suresinin 31. ayetinde "İnanan kadınlara söyle, gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar, görünmesinde sakınca olmayan yerleri dışında ziynetlerini açığa vurmasınlar ve bunun için başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar." şeklindedir. İkinci doğrudan ayet ahzab suresinin 59. ayetidir: "Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve öteki mümin kadınlara söyle, toplum içine çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar. Bu, onların tanınmalarını sağlar ve rahatsız edilmezler."
edit:Ahzap süresinde gecen dış örtü'den kasıt cilbab değildir. Ahzap süresi bir bütün olarak tefsir edildiğinde cahiliye dönemi adetlerine karşı gelişen pratik eylemler olup; tabuların yıkılışıyla alakalıdır..
Hadislerde ise Peygamber Aleyhisselam'ın, yanına şeffaf bir kıyafetle gelen kadını, ergenlik çağına ulaşmış bir kadının bedenini göstermemesi gerektiği şeklindeki uyarması kaynak kabul edilmektedir.İstersen çul ile örtün istersen adına pantolon denen gavur icadi! ile malzemeyle..Ehli Sünnet' göre uygundur.Ayarıca değerli hocamız Ahmet Şahinden iktibas edilmiş geçerli refaranstır. Olayı sulandırmadan başka yerlere çekmektensen örtü emrinden bahsetseydin saygıya mazhar kalacaktın ama şansını kaybettin. Örtünme emri sadece senin dininde değil bütün İbrahim'i dinlerde vardır ontolojik açılardan irdelenebilir pek tabi. Ancak ne kadar yeterlisin bu konularda nacizane malumaten bildirlir...
Kardeş inan beni güldürdün... Hemde s(a)n(c)(ı)lı bir gülme... YETERLİLİKDE ÖNCE SENİ GÖRÜYORUZ:dik:

Abdi aciz

Üye
Kadınlara pantolon giyimi haramdır şeklinde bir dinî hüküm yoktur. Olan ise şudur: Kadınlar, arka kabalarını teşhir edecek derecede dar pantolon giymemeli, beden hatlarını belli edecek şekilde görüntü vermemeliler. Buna göre, etek, uzun ceket, pardösü altında giyilen pantolonla kabaları kapatılmış, kendisi de, bakanlar da hissen rahatsız olmamış oluyorlar. Böylece kadın giysisi altında bulunan pantolon erkek giyimi olmaktan çıkıyor, kadın giyimi haline geliyor. Ayrıca arabaya binip inerken, merdivenden çıkıp dönerken pantolonun daha rahat tesettür temin ettiği de görülüyor. Nitekim bindiği hayvandan düşen bir hanım sahabinin giydiği sirval (şalvar) sebebiyle bir yerinin açılmadığı anlatılınca Efendimiz memnun olmuş, böyle zor anlarda bile tesettürünü temin eden sirvali giyen hanımlara dua etmiştir. Bu da gösterir ki, tesettürü tam temin eden geniş pantolon yasak değil, aksine teşvik de edilmiştir.

Ahmet Şahin
TEŞVİK? Farz desenize şuna; eminim içinizden gelmiyo değil :clap2: hadisleri bukadar çarptırarak nakletmek zor olmalı. Merakım geceleri uyumayıp damı kuruyosunuz? :crying:
Buarada NEHİR kardeş dikkat et! boğulma...