Hanimlarin Pantolon Gİymesİ Caİzmİ?

islamveinsan

Doçent
Ce: Hanimlarin Pantolon Gİymesİ Caİzmİ?

S.a

Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve öteki mümin kadınlara söyle, toplum içine çıktıklarında (cilbaplarını) dış örtülerini üzerlerine alsınlar. Bu, onların tanınmalarını sağlar ve rahatsız edilmezler."

Ahzap süresinde gecen dış örtü'den kasıt cilbab'dır.

"Tesettür ayet i geldiğinde biz kara kargalar gibi olmuştuk" Hz Aişe .....

Ümmü seleme; Bu ayet i kerime nazil olunca, ensar kadınları evlerinden çıkarken başlarında siyah örtüler örtünerek çıkmışlardı. Sanki başları üzerinde siyah kargalar vardı.

İbni Abbas ra Ahzap suresin 59. ayet i kerime hakında şöyle diyor ; Allah cc tüm mü minlerin hanımlarına ihtiyaç için evlerinden çıkarken başlarının üzerlerinden cilbalarını sarkıtarak yüzlerini tek bir göz hariç örtünmelerini emrediyor...

Es Suddi; Kadın bir gözünü ve alnının ve yüzünün bir tarfını örter, ancak tekbir gözünü açık bırakabilir...

İbni Kuteybe demişki; Le erdiyet( kaftan çarşaf) demektir..

Ve Kitap,Sünnet, icma Müctehid ve Müceddilerin ittifakını yazan Said Nursinin "Tesettür Risalesini" kanıt olarak sunuyoruz...

Her bakan göremiyor, her gören anlamıyor, her anlayan idrak edemiyor, her idrak eden hayatına tatbik edemiyor... Vesselam...

Selametle...
Kardeşlerim; amel etmeyebilirsiniz... edemeyebilirsiniz... İMAN edin...
Allah ın Tesettürden Muradı Çarşaf dır...

Selam ve dua ile

Bedrin_Aslanı

Profesör

Hayır sizin uygunluktan kastetiğinizin sınırı haram yada helal kriterleridir(tahmin etmek zor değil). Ben içki içmiyorum bu bir.
İçki içilmesi zorunluluğu karşısında avrupada bir şekilde kariyerimi sıfırladım; yine içmedim.(Evet yine okuma yanlışlığı içki içiyorsun nerede dedim acaba?)
Din'i kendime göre yorumladığımı hiç bir sürette iddia edemezsin.
Ancak kişilerin hak ve özgürlükleri karşısında zorlayıcı faşizan kısıtlamalar ve emirler koyarsan doğallıkla karşında beni bulursun.(Kimseye kısıtlamayı ben koymuyorum islamveinsan arkadaşın yazdıklarını okursan tesettürün ne olması gerektiğini anlarsın. Bunu yapıp yapmamak insana kalmış bir şey ama eftal olanı bu bunu neden anlamıyorsun.)Bu arada sen erkeksin demi sanamı kalmış şunun giyim kuşamı?(Evet yani biz erkeğiz ve bizi sadece erkekler ilgilendriyor. Bayan kardeşlerimize birşey söylemek ne hattimize.!! Hatta tarih boyunca bayanlarla ilgili fetvaların hiçbirisinde erkek parmağı yoktur.!! kadınlar, kadınlarla ilgili konularda yine kendileri olaylara çözüm bulmuşlardır. Erkeklerin bu konu hakkında konuşmaya hakkı yoktur!!)
Ne din nede cehennem senin tekelinde değildir. Kimin ne şekilde haşrolunacagını yüce Taale herkesten daha iyi biliyordur ve göreceksin bu safsataların bile seni kurtarmıyacaktır çünkü yaptığını tek bir şey var kendinizi kandırmanız.(Bu cümleyide neye göre kurdun merak ediyorum. Kim tekeline almış :) hangi cümlemden çıkarınız bunu?)

Son olarakda şunu söyliyim: bu yazdıklarımla tarikatlar arasında nasıl bir bağ kurdun. Bu yazılanlar ve islamveinsan yazdıklarını tasavvuf ehli insanlar mı söylüyor? Ben şöyle bir bakıyorumda YA ayet yazmış arkadaş yada hadis... Soğudun şeylere dikkat et...

S

SaLtan

Guest

Dikkat etmiyorum bir şeymi diyecektin ne zaman sen ve senin gibi düşünenler üç beş kıytırık düşünce ve bir türlü anlam veremediğim savunma mekanizmalarıyla alimlere küfrettmeye devem ettiikleri müddetce buğzum üzerinizde olacak...

islamveinsan

Doçent

S.A

Alim dediklerin küfre ve haram a fetva veren; faruk beşer,f.gülen, ahmet şahin ...... gibi zatlar ise...???

Küfretmek ve hakaret etmek haddim ve hakkım değil.....

AMA

Benimde onlara ve onun gibilere bugz um devam edecek.... Allah onlara hidayet nasip etsin... Hakikat i görmeyi nasip etsin.. inş...

Allah nurunu tamalayacaktır...

Allah ın hiç kimseye ve hiç birşeye ihtiyacı yoktur...
Allah din-i hakikisi olan Son Hak ve Tek din olan İslam ı bozmaya çalışanları hem dünyada hem ahirette zelil etsin...

TEEMMEL....

Selametle....
Duanıza muhtaç kardeşiniz....Selam ve dua ile...

Bedrin_Aslanı

Profesör

Etme kardeş canın sağolsunda yine yazdıklarımla senin yazdıkların arasın bir bağ bulamadım. Ya Allah da seni güldürsün ne diyim sana... Sana artık cevap vermiyeceğim gerçekten farklı dünyalardan yazışıyoruz. Küfrettiğimide nerden çıkardın. Ya harbiden sen sin kardeş... :) :)

S

SaLtan

Guest

Dünyalarımızın ayrı olduğu kesin.. Senin ne düşüncelerine karşıyım nede ne yapmağa çalıştığına dediğim gibi anlam veremediğim takıntıların ve yorumların var. Yani sanki din sensin ve sütten çıkmış ak kaşıkmıssın gibi yorumlarda bulunuyorsun; kanaatlaerinde öyle. Sanıyorum bu uğurda yapamıyacagın şey de yok tehlikeli biri olduğunu düşünüyorum..Samimi olmadığını hatta ezik biri olduğunuda söyleyebilirim...Ne iş yapıyosun neler yaşamıssın bilmiyorum ama belirgin takıntıların olduğu aşikar. Seni bende muhatap almıyacagım ama eğer dolaylı veyahut dolaysız hatta imalı şekillerde bir grubun değerlerine saldırdığını göreyim..Bütün savışım bunun üzerine olacak

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

S.A

Alim dediklerin küfre ve haram a fetva veren; faruk beşer,f.gülen, ahmet şahin ...... gibi zatlar ise...???

Küfretmek ve hakaret etmek haddim ve hakkım değil.....

AMA

Benimde onlara ve onun gibilere bugz um devam edecek.... Allah onlara hidayet nasip etsin... Hakikat i görmeyi nasip etsin.. inş...

Allah nurunu tamalayacaktır...

Allah ın hiç kimseye ve hiç birşeye ihtiyacı yoktur...
Allah din-i hakikisi olan Son Hak ve Tek din olan İslam ı bozmaya çalışanları hem dünyada hem ahirette zelil etsin...

TEEMMEL....

Selametle....
Duanıza muhtaç kardeşiniz....Selam ve dua ile...
sen ihlas ve uhuvveti oku
muhabbet ve adavet bahsini oku
üstata ters hareket ediyorsun!

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

Ey mü'mine kin ve adâvet besleyen insafsız adam! Nasıl ki, sen bir gemide veya bir hanede bulunsan, seninle beraber dokuz mâsum ile bir câni var. O gemiyi gark ve o haneyi ihrak etmeye çalışan bir adamın ne derece zulmettiğini bilirsin. Ve zalimliğini, semâvâta işittirecek derecede bağıracaksın. Hattâ birtek mâsum, dokuz câni olsa, yine o gemi hiçbir kanun-u adaletle batırılmaz.

Aynen öyle de, sen, bir hane-i Rabbâniye ve bir sefine-i İlâhiye olan bir mü'minin vücudunda, İmân ve İslâmiyet ve komşuluk gibi, dokuz değil, belki yirmi sıfat-ı mâsume varken, sana muzır olan ve hoşuna gitmeyen bir câni sıfatı yüzünden ona kin ve adâvet bağlamakla o hane-i mâneviye-i vücudun mânen gark ve ihrakına, tahrip ve batmasına teşebbüs veya arzu etmen, onun gibi şenî ve gaddar bir zulümdür.

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

Hem hikmet nazarında dahi zulümdür. Zira malûmdur ki, adâvet ve muhabbet, nur ve zulmet gibi zıttırlar. İkisi, mânâ-yı hakikîsinde olarak beraber cem olamazlar.

Eğer muhabbet, kendi esbabının rüçhaniyetine göre bir kalbde hakikî bulunsa, o vakit adâvet mecazî olur, acımak suretine inkılâp eder. Evet, mü'min, kardeşini sever ve sevmeli. Fakat fenalığı için yalnız acır. Tahakkümle değil, belki lütufla ıslahına çalışır. Onun için, nass-ı hadisle, "Üç günden fazla mü'min mü'mine küsüp kat-ı mükâleme etmeyecek." Eğer esbab-ı adâvet galebe çalıp, adâvet, hakikatiyle bir kalbde bulunsa, o vakit muhabbet mecazî olur, tasannu ve temellük suretine girer.

Ey insafsız adam! Şimdi bak ki, mü'min kardeşine kin ve adâvet ne kadar zulümdür. Çünkü, nasıl ki sen âdi, küçük taşları Kâbe'den daha ehemmiyetli ve Cebel-i Uhud'dan daha büyük desen, çirkin bir akılsızlık edersin. Aynen öyle de, Kâbe hürmetinde olan İmân ve Cebel-i Uhud azametinde olan İslâmiyet gibi çok evsâf-ı İslâmiye muhabbeti ve ittifakı istediği hâlde, mü'mine karşı adâvete sebebiyet veren ve âdi taşlar hükmünde olan bazı kusurâtı İmân ve İslâmiyete tercih etmek, o derece insafsızlık ve akılsızlık ve pek büyük bir zulüm olduğunu, aklın varsa anlarsın.

Evet, tevhid-i imanî, elbette tevhid-i kulûbu ister. Ve vahdet-i itikad dahi, vahdet-i içtimaiyeyi iktiza eder.

S

SaLtan

Guest

nurtalebesi bir şeyler ıspatlıyacaksan yada söyleyeceksen kendibden olan bir şeyi söyle.
Ey mü'mine kin ve adâvet besleyen insafsız adam! Nasıl ki, sen bir gemide veya bir hanede bulunsan, seninle beraber dokuz mâsum ile bir câni var. O gemiyi gark ve o haneyi ihrak etmeye çalışan bir adamın ne derece zulmettiğini bilirsin. Ve zalimliğini, semâvâta işittirecek derecede bağıracaksın. Hattâ birtek mâsum, dokuz câni olsa, yine o gemi hiçbir kanun-u adaletle batırılmaz.

Aynen öyle de, sen, bir hane-i Rabbâniye ve bir sefine-i İlâhiye olan bir mü'minin vücudunda, İmân ve İslâmiyet ve komşuluk gibi, dokuz değil, belki yirmi sıfat-ı mâsume varken, sana muzır olan ve hoşuna gitmeyen bir câni sıfatı yüzünden ona kin ve adâvet bağlamakla o hane-i mâneviye-i vücudun mânen gark ve ihrakına, tahrip ve batmasına teşebbüs veya arzu etmen, onun gibi şenî ve gaddar bir zulümdür.

örneğin bu kime ve neden eklenmiştir?

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli
--->: Hanimlarin Pantolon Gİymesİ Caİzmİ?

1-Kendimden eklemedim çünküü nurcuyum deyip nura nasıl ters hareket ettiğini
göstermek istedim.Nurla
Selametle...
Sözüm :Buğz ediyorum diyen şahısa

Bedrin_Aslanı

Profesör
--->: Ce: Hanimlarin Pantolon Gİymesİ Caİzmİ?

Dünyalarımızın ayrı olduğu kesin.. Senin ne düşüncelerine karşıyım nede ne yapmağa çalıştığına dediğim gibi anlam veremediğim takıntıların ve yorumların var.(Takıntılarım ney kardeş? en yargıyla yklaşmazsan belki daha değişik olabilir olaylar.) Yani sanki din sensin ve sütten çıkmış ak kaşıkmıssın gibi yorumlarda bulunuyorsun; kanaatlaerinde öyle.(Ben böyle birşey dememdim deyemem de; konuştuğumuz son konuya bak istersen:eek:rada ne söylemişim sen ne söylemişin. Allah rızası için bak. Ben sana ayet ve hadisler böyle diyor diyorum hatta bir arkadaşda defalarca yazdı onları sen hala kendi takıntıların doğrultusunda ilerliyorsun. Pardüsoya 1 kere bile haram demedim ama kaç yerde haram dediğimi söyledin.) Sanıyorum bu uğurda yapamıyacagın şey de yok tehlikeli biri olduğunu düşünüyorum..(Davam uğrunda yapamayacağım hiç birşey yok. evet çok tehlikeliyim. İlticayım ben..) Samimi olmadığını hatta ezik biri olduğunuda söyleyebilirim...(İnsan gördüğünün aynasıdır derler ya işte öyle. Beni tanıyanlar ve hiç olmazsa Rabbim biliyor samimi olup olmadığımı... bu konuda bişey söylemem. Eziklik konusuna gelince Galatasaraylı değilim ki ezik olayım :O Şaka bir yana sen beni ezik bil beni tanıyan tanıyor zaten...)Ne iş yapıyosun neler yaşamıssın bilmiyorum ama belirgin takıntıların olduğu aşikar. Seni bende muhatap almıyacagım ama eğer dolaylı veyahut dolaysız hatta imalı şekillerde bir grubun değerlerine saldırdığını göreyim..Bütün savışım bunun üzerine olacak

Bakalım kanlı mı olacak kansızmı? :O :wave[1]:

Ya yine sen alakasız şeyler yazacaksın yine cevap vermeden kelimeyi istanbula götürmek varken ilk önce Çine oradan ABD ye daha sonra yine ilk başladığı yere koyacaksın. :D İstanbula bi türlü gelmiyecek o kelime :clap2:

islamveinsan

Doçent

S.a

NurTalebesi; önerilerini dikkate alacağım... Uyardığın için tşk ederim...

Tartışmanın nereden ve nasıl geldiginden haberin olmadığındandır ki konuya tepeden iniyorsun.... Ayet ile çelişen Hadisler var diyen alimler gibisin... Kendi algıladığın manalarla hüküm veriyorsun...

Küfre taraf olmak küfürdür...
Haram a taraf olmak haramdır...

Ne yapalım ? Karşısında mı olalım ? Taraf mı olalım.... ?
Ben/biz haram a fetva veren küfre taraf olanların karşısında olmak adına söz ettik... Dokunduysa ve alındınsa üzgünüm.... Ama asla Ehli sünnet dışına çıkmayacağım en azından iman olarak...

Her daim karşısındayız .... Karşılarındayız...? (onlar kendini bilir )

Allah onlara hidayet versin ve hakikati göstersin diye dua ile bitirdim sözümü... Kelimenin öncesini tahlil edersen göreceksin bu garibin ne demek istedigini...
Teemmel...

Selametle...Selam ve dua ile....

S

SaLtan

Guest

1-Kendimden eklemedim çünküü nurcuyum deyip nura nasıl ters hareket ettiğini
göstermek istedim.Nurla
Selametle...
Sözüm :Buğz ediyorum diyen şahısa

nurcu yada nurlu değilim. bunu hiç bir sürette söylemedim nurlu arkadaşları savunmak o hizmetten olduğumu göstermez. ben risale felande okumam yok eğer okumuyorsan bizden değilsin diyorsan ; zaten sizden biri değ*ilim. varsa söylemek istediğin bir şeyler kendinden söyle ve açık konuş, çocukluk yapma. risalei okumadığım ve anlamadığım için tarafımdan kaale alınmayacagın vede yazdığın şeylerin önemsenmiyecefi; bildirilir. sanki sen yazdında ben çok korktum hea!! fesubhanallah

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

Abi sözüm sana değildi Saltan
Sana değildi çok ayıp ettin.Sözüm İslam ve insanaydı
Selametle....

S

SaLtan

Guest

Bakalım kanlı mı olacak kansızmı? :O :wave[1]:

Ya yine sen alakasız şeyler yazacaksın yine cevap vermeden kelimeyi istanbula götürmek varken ilk önce Çine oradan ABD ye daha sonra yine ilk başladığı yere koyacaksın. :D İstanbula bi türlü gelmiyecek o kelime :clap2:

Dünkü çocuk!.. ben seni şimdiye kadar neden kaale almışım bilmiyorum ama farkında olmadan saldırdığın değerlere ve hödük davranışlarına yine farkında olmadan tepkimelerimi dile getirmişim.. Çok büyümen lazım çokk aman be o..m kuralını öğren; kendine gel tahriklere prim verecek biri değilim inan zırvalıyorsun başkada bir işe yaracayacığını düşünmüyorum..ee artık çok fazla oldun...

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

S.a

NurTalebesi; önerilerini dikkate alacağım... Uyardığın için tşk ederim...

Tartışmanın nereden ve nasıl geldiginden haberin olmadığındandır ki konuya tepeden iniyorsun.... Ayet ile çelişen Hadisler var diyen alimler gibisin... Kendi algıladığın manalarla hüküm veriyorsun...

Küfre taraf olmak küfürdür...
Haram a taraf olmak haramdır...

Ne yapalım ? Karşısında mı olalım ? Taraf mı olalım.... ?
Ben/biz haram a fetva veren küfre taraf olanların karşısında olmak adına söz ettik... Dokunduysa ve alındınsa üzgünüm.... Ama asla Ehli sünnet dışına çıkmayacağım en azından iman olarak...

Her daim karşısındayız .... Karşılarındayız...? (onlar kendini bilir )

Allah onlara hidayet versin ve hakikati göstersin diye dua ile bitirdim sözümü... Kelimenin öncesini tahlil edersen göreceksin bu garibin ne demek istedigini...
Teemmel...

Selametle...Selam ve dua ile....
Aleyküm selam kardeşim;
Vaktim olmadığı için şimdi yazıyorum.
Ben hayatımda pontolon giyip dışarı çıkamdım giymemde.
Başörtü sorununda dik durdum duracağımda.Benim derdim senin değerlerini savunman değil.Değerleri savunayım derken başka değerleri çiğnemenizdir.Ve emin olun bu mesajıda sırf Allah için yazıyorum.Çünkü siz dedinizki buğz ediyorum o şahıslara.Kardeşim beşeriz biz de hata edebilirz.Ama hata ediyor diye bir mümine kin bağlamak buğz etmek müslümanlığa uymaz.Üstadın bzie gösterdiği meşerebede uymaz.Gemi örneğini bilirsin 9 cani 1 masum dahi olsa o gemi batırılmaz.Aynen öylede bir müminin onca mahsum hasleti varken bir cani sıfatı yüzündne o mümin batırılmaz der aziz üstat.Ve derki o kadar muhabbet rabıtaları varken örümcek ağı gibi kusuratla uğraşmak doğru değildir.Ağabey okumuşsna fazla söze gerek yok herhalde
Allah için yazan bu kula biraz kulak verseniz sevineceğim.
Değerlerinziden ödün verin demiyorum.Ama bir değeri savunyaım derken başka değerleri çinemeyelim.Savunalım ama yolu yordamıyla
kinle değil üstat gibi
Selametle...

islamveinsan

Doçent

S.a

Burada kaç kelam etmişsek Allah ın dini içindir...

Eğer bir tavır takınmışsam buda Ehli Sünnet içindir...

Hata yapan ı kabul ederiz, burada hata yapan ın bile bile yapmasıdır... Yanlışlık yok dikkat et...
Hata ve haram bilerek çiğneniyor ve buna olur....veriliyor....
Fetva veriliyor... Okumuş cahiller Hz Muhammed sas in yapamadigini yapiyor ve Kur'andan heva ve hevesine göre fetva/hüküm çıkarıyor... Ve bunu hizmet adına yapıyorlar...
Diyoruzki; Dini-i islam 1400 sene ne ise şimdi de odur... Modernleşemez, çağındışına itiliyorsa çağdışı olarak onu orada yaşamalıyız... Bugün için din yeniden yorumlanıp yeniden hükümler verilemez... Verenler eğer bile bile veriyorsa o zaman muhabbet bitiyor... Bunlar sıradan insan değil, sokakta hiç bişeyden habersiz şeriata karşı çıkan cahil halkımız gibi değiller...

O bugz kelimesi benim değil başka birisinden geldi bende o söze öyle bir cevap yazmak durumunda kaldım...

Benim şahsi fikirlerim din adına yoktur... Eğer bir fikir takınmışsam bu Allah ın dinini iyi bilen Allaha dost olmuş Alimlerlin fikirleridir...

Selametle...

Bedrin_Aslanı

Profesör

Dünkü çocuk!.. ben seni şimdiye kadar neden kaale almışım bilmiyorum ama farkında olmadan saldırdığın değerlere ve hödük davranışlarına yine farkında olmadan tepkimelerimi dile getirmişim.. Çok büyümen lazım çokk aman be o..m kuralını öğren; kendine gel tahriklere prim verecek biri değilim inan zırvalıyorsun başkada bir işe yaracayacığını düşünmüyorum..ee artık çok fazla oldun...

Gördün mü bak yine yazdıklarıma hiç birşey diyemeden hakaret edip durmuşun. Sana samimi bir şekilde sorular sormuştum oysa. Anlamadıysan senin yazdıklarının arasında ki kırmızı yazılarda benim. Şu konu boyunca bir tane cevabın sorulan sorulara uygun değil. Ya yanlış anlayıp insanlara yüklenmişin yada yazacak bir şey bulamayıp saçmalama moduna girmişin. Ama 2 gündür senin sayende baya gülüyom böyle devam et...

gurbet

Asistan

kaç gündür sabır ediyorum sonu gelir bu tartışmanın diye
ama yok gelmiyor
bu başlıgı ben açdım okudum ve alıma yatkın geldi ekledim foruma
böyle tartışma çıkacanı bilseydım eklemzdim

bu konu hakında yorum yapmak istemiyorum vebalde kalmak istemiyorum

selam ve dua ile