Hanimlarin Pantolon Gİymesİ Caİzmİ?

Bedrin_Aslanı

Profesör
Ce: Hanimlarin Pantolon Gİymesİ Caİzmİ?

ha birde pantolunu beğenmeyip pardusu giymeyide haram kılıyorsunuz? efendin kim söylermisin? fetva verecek birimi?

Gülen cemaati de aynı şekilde Çarşaf diyor. Pardüsoya ise eşarbı omuzlara bırakmak şartıyla olur diyor. Biraz cemaatin ileri gelenleri ile konuşup onların görüşünü alsanız söylediklerinizden utanırsanız. Ek olarak şunu söylüyorlar. Hizmet uğruna açılabilir diyorlar(Ayrıldığımız nokta da burası zaten...)

Tesettür Risalesini okuyan varmı acaba? Üstat olarak kabul ettiğiniz Allah dostu Bediüzzaman H.Z leri ne diyor bu konuda... Diğer alimlere güvenmiyorsunuz bari izinden gittiğiniz!!! kişinin söylediklerine uyun kardeşim...

islamveinsan

Doçent

s.a

Gülen cemaatini Bediüzzaman a maleltmek ve onun talebeleri gibi görmek yada Said Nur un mirasçısı olarak görmek ihanet ve iftiradır....

Bugün nasıl, alevilere bakıp Hz Alide bunlar gibidir........hristiyalara bakıp Hz İsada bunlar gibidir...... yahudilere bakıp Hz Üzeyir de böyledir....DENEMEZ ise...... öylede

Bugünki "nurculara"bakıp Said Nursi böyledir diyemezsiniz....

Onun talebesi olan ve izinden gidenler, islam alimlerinin de Üstadında arkasındadır.... Çarşaf ın dışında kalan her örtünün haram oldugunu savunan ve buna iman edende "nurcular" değil, "risalei nur talebeleri dir".....

İzinden gitmek ayak izlerine basmamak ve yeni bir yoldan yürümek se bunun adı farlı olmaldır....

Selametle.....

S

SaLtan

Guest

yav ne gülen cemaatindan felan bahsediyorsunuz. ben gülen cemaatinden değilim.

islamveinsan

Doçent

S.A
Gardaşım sen onlardan sın demiyorum senin verdigin bilgiler ve sundugun alimler o cemaatten .. Sen onların fikrini buraya taşıdıına göre onlardan sayılırsın....

Kim kime taraf ise ondandır....

Selametle...

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

Gülen cemaati de aynı şekilde Çarşaf diyor. Pardüsoya ise eşarbı omuzlara bırakmak şartıyla olur diyor. Biraz cemaatin ileri gelenleri ile konuşup onların görüşünü alsanız söylediklerinizden utanırsanız. Ek olarak şunu söylüyorlar. Hizmet uğruna açılabilir diyorlar(Ayrıldığımız nokta da burası zaten...)

Tesettür Risalesini okuyan varmı acaba? Üstat olarak kabul ettiğiniz Allah dostu Bediüzzaman H.Z leri ne diyor bu konuda... Diğer alimlere güvenmiyorsunuz bari izinden gittiğiniz!!! kişinin söylediklerine uyun kardeşim...

2.DÜSTURUMUZ:’Bu hizmeti kur’aniyede bulunan kardeşlerinizi tenkit etmemek ve onların üstünde faziletfuruşluk nevinden gıpta damarını tenkit etmemek ‘Tenkit bence hastalık ve sâri bir hastalık. Zübeyir ağabey tenkit edenlerin ortamında oturulmaması gerektiğini söylüyor. Yoksa insan tenkite alışıyor. Ve hemen kıskançlıktan bahseder evet kıskançlık tenkiti doğurur zaten. Buradaki gıpta kıskançlık anlamında kullanılmıştır. Yani nispet yapmamak. Ve fazilet furuşluk tenkiti doğurur. Herkesi kendimizden aşağı bilmeliyiz.
Ve hemen ardındaki örnek aklımızı başımıza getirecek cinsten.’ Çünkü nasıl insanın bir eli diğer eline rekabet etmez, bir gözü bir gözünü tenkit etmez, dili kulağına itiraz etmez, kalp ruhun ayıbını görmez. Belki birbirinin noksanını ikmal eder, kusurunu örter, ihtiyacına yardım eder, vazifesine muavenet eder. Yoksa o vücud-u insanın hayatı söner, ruhu kaçar, cismi de dağılır. ‘Evet, bütün Müslümanları bir vücut olarak görüyor. İnsan azalarına bile bile hiç zarar verir mi? Dikkat bütün Müslümanlar diyorum. Çünkü hizmeti kur’a niye tabirini kullanıyor. Evet’ üstat kendi meşrebinle o kadar ilgilen ki başkası aklına gelmesin ‘diyor. Zaten hadiste ‘kendi kusurunla o kadar ilgilen ki başkasının kusuru aklına gelmesin’evet biz eleştirdik ne oldu? Soğumaktan başka ne işe yaradı. Kendi azamıza kendimiz zarar verdik.2. örnekte ise’ Hem nasıl ki bir fabrikanın çarkları birbiriyle rekabetkârâne uğraşmaz, birbirinin önüne tekaddüm edip tahakküm etmez, birbirinin kusurunu görerek tenkit edip, sa’ye şevkini kırıp atâlete uğratmaz. Belki bütün istidatlarıyla birbirinin hareketini umumî maksada tevcih etmek için yardım ederler; hakikî bir tesanüd, bir ittifakla gaye-i hilkatlerine yürürler. Eğer zerre miktar bir taarruz, bir tahakküm karışsa, o fabrikayı karıştıracak, neticesiz, akîm bırakacak. Fabrika sahibi de o fabrikayı bütün bütün kırıp dağıtacak.’Yardımlaşmanın önemini anlıyoruz. Evet, tenkit etmeyerek azalarımıza zarar vermeyeceğiz. Yani islamiyete Yardımlaşarak azalarımıza kuvvet vereceğiz. Evet, vücudumuz islamiyettir. Azalarımız Müslüman kardeşlerimiz ayrılık noktalarımız yok. Rabbimiz bir peygamberimiz bir kıblemiz bir kitabımız bir bir bir bine kadar bir…

S

SaLtan

Guest

İslamveinsan ne kadar kanaat getiriyorsun sen öyle..yok kanaat değil kesin konuşuyorsun. Bu arada sen,tarafımdan.. necisin gibi bir soru sorma iştahıda açılabilir.
Şimdi konuyu ve olayı değiştirmeden (sen değiştirmeden) Fethullah Gülen'i sevmem O'nun cemaatinden olduğum anlamına gelmez. O nun gibi sevdiğim onlarca yıldız vardır ne biliyorsun?
Hristiyan, Budist, Şaman, hatta kızılderili birileride olabilir.
Ama sen ve senin gibi basit düşünenleri sevmediğim kesin..

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

Pardüsü giren eve ilk fitne girmiştir...Efendi Hz. K.S
Allah tesettürü farz kılmıştır.Pardesüyle tesettür sağlanacaksa buna rağmen insanları zan altına bırakmak doğru değildir.Ama hocanın dediğ sözün hakılılık payı şudur;
bazı pardsüler gerçekten fitneliktir(Dar ve yırtmaclı)
geniş pardesü ve eşarp nedentesettür olmasın!
El yüz zaten helal lütfen helali haram yapmayın bizide zan altına bırakmayın cancağızlarım
Vaktimide tükettirmeyin
Teemel
Selametle...

Bedrin_Aslanı

Profesör

Herkesi kendimizden aşağı bilmeliyiz.

yukarı olacaktı sanırım...

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

evet:) öyle olcaktı bedrin aslanı

Bedrin_Aslanı

Profesör

El ve yüze kim haram demiş ? Merak ettim Vücut hatlarının belli olmaması değil mi önemli olan. Eğer sen pardüsoyu giyer ve eşarbını dışarı bırakmazsan olmaz. Veya çafçaflı renkler giyipde millete ben buradayım mesajı vermezsen...

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

ee haram değilse el yüz pardesü niye caiz olmasın?

aylin

Üye

bence caiz degil kadınların kadın gibi giyinmeleri gerek oda pantolon degil tesettürdür teşekkürler:wave[1]:

Bedrin_Aslanı

Profesör

ee haram değilse el yüz pardesü niye caiz olmasın?

Ya sen benden daha iyi biliyorsun İnsanın vücut hatları belli olacak mı olmayacak mı? pardüsoyu giyip de baş örtünü omuz hatlarını kapatacak şekilde açmazsan olmaz... Dikkatli okursan haramda dediğimi ben hatırlamıyorum. İlk fitne girmiştir. Aynı şekilde bir kişi çarşafda giyse ve onun üstüne bir çanta asmış olsa yine vücut hatları belli olacağı için uygun değildir. İçeriden asmalıdır.
Ben böyle biliyorum yanlışsa yanlışımızı görmeyi Allah inşa'Allah bizlere nasip eder...

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

Tamam Ağabey Allah bize tesettürü nasip etsin
öyle olsun...

S

SaLtan

Guest

Aynı şekilde bir kişi çarşafda giyse ve onun üstüne bir çanta asmış olsa yine vücut hatları belli olacağı için uygun değildir.
şuna bak l.. sanene mubarek gün kafamı bozuyorsun senin başka işin gücün yokmu hep böyle uyduruk empozeler..zırvalar..milleti kendi inançlarınla kandırma yok çarşafın üstüne çanta takmakta harammış. sizene milletin giyiminden kuşamından, etlisnden sütlüsünden allah alla
kişisel konuşacam sen varya sen beni tarikatlardanda soğuttun kendindende..artık kime günah yazılmıssa öbür dünyada görüşecegiz.

islamveinsan

Doçent

s.a

NurTalebesi....!

Sen Risalei Nur a yabancı değilsin... Allah aşkına 24.lema Tesettür Risalelsini okurmusun.... En iyisi Şerh'ini oku....

Tesettürde maksat vücut güzelligini gizlemek değil midir.?
Tesettürden murad güzelligi mahreme gizlemektir, güzellik nerededir ?
Kadının güzelligi yüzünde zuhur etmez mi ? Kadını güzel yapan yüzü değil mi ?
Siz; bir kadını yüzünü görmeden güzel/çirkin diyebiliyormusunuz ? Güzel i güzel yapan değerlerin % 70 i yüz ise %30 u bedendir... Allah her iki hal içinde gizlenmesi için emir vermiştir...

O zaman yüzü da kapamak zaruridir.. Hem emirdir...

Ki Ahkam ı İlahiye uymak, Sünnet i Seniyeye göre; Şer i Tesettür Çarşaftır... Sahabenin eşleri ve Hz Muhammed in eşleri tesettür ayeti geldiginde ne yapmış ise tarih yazmış...

Ahzap 59. ayet geldiginde biz kara kargalar gibi olmuştuk diyor Hz Aişe....

Yüz haramdır.... Helal değildir..
. Allah ın emr ettigi ve istedigi Tesettür; Çarşaf 'dır
İnanmayanlara delil; "Tesettür Risalesi ve Şerhi.. Tahşiye yayınları" kitabını tavsiye ediyorum,,,,,,(Üstadın Tesettür Risalesini şerh ve izah ediyor)
..... Hem Ayet hem Hadis hem Müceddid ve Müctehidlerin icmaları ile isbat ediyor...

Bu görüşler şahsi görüş değildir... Kişiye göre değişemez... 1400 seneden beri geçen ecdadın itikadlarına ve tatbikatına üç yüz elli bin tefsirin tadik ve ittifaklarına isnat edilen şer i tesettür ancak; çarşaf yada peçe dir..

20 yy. cahilleri/alimleri hariç böyle bir ruhsat yoktur... Pardesü ve manto tesettür değildir....

Selametle...

Web sitesi
www.halidiye.com

Aynı şekilde bir kişi çarşafda giyse ve onun üstüne bir çanta asmış olsa yine vücut hatları belli olacağı için uygun değildir.
şuna bak l.. sanene mubarek gün kafamı bozuyorsun senin başka işin gücün yokmu hep böyle uyduruk empozeler..zırvalar..milleti kendi inançlarınla kandırma yok çarşafın üstüne çanta takmakta harammış. sizene milletin giyiminden kuşamından, etlisnden sütlüsünden allah alla
kişisel konuşacam sen varya sen beni tarikatlardanda soğuttun kendindende..artık kime günah yazılmıssa öbür dünyada görüşecegiz.

Çarşaf'ın üzerine çanta takmanın haramlığından kimse bahsetmemiş.

Limriemvrm' Alıntı:

Uygun değildir kelimesi ile haram kelimesi arasında bayaa bir fark var. Harf sayıları bile farklı, bunu da mı fark edemediniz ?

SaLtan' Alıntı:
sizene milletin giyiminden kuşamından, etlisnden sütlüsünden allah alla

Birileri burada bildiklerini paylaşmaz ise yarın mahşerde bundan mesul olurlar. Bilen bildiğini anlatacak, uymak veya uymamak size kalmış. Yarın mahşerde siz bunu biliyordunuz ve bizim de yanlış olduğumuzun farkında idiniz neden bizi uyarmadınız derlerse ne deriz ??

Rabbim cümlemizi ehl-i sünnetten ayırmasın. (Amin!)

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

s.a

NurTalebesi....!

Sen Risalei Nur a yabancı değilsin... Allah aşkına 24.lema Tesettür Risalelsini okurmusun.... En iyisi Şerh'ini oku....

Tesettürde maksat vücut güzelligini gizlemek değil midir.?
Tesettürden murad güzelligi mahreme gizlemektir, güzellik nerededir ?
Kadının güzelligi yüzünde zuhur etmez mi ? Kadını güzel yapan yüzü değil mi ?
Siz; bir kadını yüzünü görmeden güzel/çirkin diyebiliyormusunuz ? Güzel i güzel yapan değerlerin % 70 i yüz ise %30 u bedendir... Allah her iki hal içinde gizlenmesi için emir vermiştir...

O zaman yüzü da kapamak zaruridir.. Hem emirdir...

Ki Ahkam ı İlahiye uymak, Sünnet i Seniyeye göre; Şer i Tesettür Çarşaftır... Sahabenin eşleri ve Hz Muhammed in eşleri tesettür ayeti geldiginde ne yapmış ise tarih yazmış...

Ahzap 59. ayet geldiginde biz kara kargalar gibi olmuştuk diyor Hz Aişe....

Yüz haramdır.... Helal değildir..
. Allah ın emr ettigi ve istedigi Tesettür; Çarşaf 'dır
İnanmayanlara delil; "Tesettür Risalesi ve Şerhi.. Tahşiye yayınları" kitabını tavsiye ediyorum,,,,,,(Üstadın Tesettür Risalesini şerh ve izah ediyor)
..... Hem Ayet hem Hadis hem Müceddid ve Müctehidlerin icmaları ile isbat ediyor...

Bu görüşler şahsi görüş değildir... Kişiye göre değişemez... 1400 seneden beri geçen ecdadın itikadlarına ve tatbikatına üç yüz elli bin tefsirin tadik ve ittifaklarına isnat edilen şer i tesettür ancak; çarşaf yada peçe dir..

20 yy. cahilleri/alimleri hariç böyle bir ruhsat yoktur... Pardesü ve manto tesettür değildir....

Selametle...
a.s.
Bir gün peygmaberin baldızı yanına gelir.İnce elbise giymiştir.Peygamber sadce el yüz helal der.Bu hadis kafi herhalde...
El yüzün helalliğine
Ve kardeşim tesettürü bend ekabul ediyorum vüzcut hatları belli olmuyacak şekild eörtünmektir
Selametle..

Bedrin_Aslanı

Profesör

Bay Saltan: Yazdıklarımı okumaktan acizsiniz. İnanın size cevap vermek veya sizinle muhattap olmak isteğim en son şey. Şunuda rahatlıkla söylüyorum okuma özürlüsün. İlkokuldan gelen bi eksikliğin var. Halidi_Hacegan açıklamış güzel bir şekilde...

Burada en uygun olan şeyi söyledim. Çanta takarsan iyi olmaz sen tam riayet etmek istiyorsan uygunu bu ama istemiyorsan devam et istediğine... Bunu sizin gibi kişiler bu duruma getirdi. ya canım o kadar da olurmu abartayın bilmemne. Abartan yok bunu kafanıza güzelce koyun.

Bakın mesela canımı çok sıkan bir olay var. Bir çok müslüman genç içkiyi kanaatince içmeyi haramdan saymıyor. O kadarda abartmayın diyorlar ve bunlara doğruyu gösterene kadar neler çekiyorsun bir kısmıda inanmıyor.Tesettürde ne idi ne oldu... Yakın zamanda kimbilir ılımlı islamcı kardeşler tesettürü kimbilir daha ne hallere düşürecekler. Padüso diyoruz ama pardüso giyen bile yok.

Emrolunduğun gibi dosdoğru anlatacaksın. Ya işte pantolonda olur renkli giyin oda olur. dersen olmaz. EN doğrusunu söylersin bunun en makbulu kabul hali bu. Ama bunu nefsin hemen ilk başta kaldırmayabilir inşA'Allah düzgün bir tesettür içine girmek nasip olur demek gerekir. Söylemezsen ne oluyor işte pantolona tamam diyen çarşafı gereksiz gören bir topluluk.

S

SaLtan

Guest

Hayır sizin uygunluktan kastetiğinizin sınırı haram yada helal kriterleridir(tahmin etmek zor değil). Ben içki içmiyorum bu bir.
İçki içilmesi zorunluluğu karşısında avrupada bir şekilde kariyerimi sıfırladım; yine içmedim.
Din'i kendime göre yorumladığımı hiç bir sürette iddia edemezsin.
Ancak kişilerin hak ve özgürlükleri karşısında zorlayıcı faşizan kısıtlamalar ve emirler koyarsan doğallıkla karşında beni bulursun.
Bu arada sen erkeksin demi sanamı kalmış şunun giyim kuşamı?
Ne din nede cehennem senin tekelinde değildir. Kimin ne şekilde haşrolunacagını yüce Taale herkesten daha iyi biliyordur ve göreceksin bu safsataların bile seni kurtarmıyacaktır çünkü yaptığını tek bir şey var kendinizi kandırmanız.