Hadislerin İncelenmesi.. (1)

çelebiler

Kıdemli Üye
ayeti kerimede ne buyuruluyor, " senin verdiğin hükme" yani verdiğin örnek boşta kaldı.... ayet o kadar açık, sen hala yorum yapıyorsun..ne iş...

:) görüşmemizde de sonunda bir yere varacaksın diye merakla dinlemiştim söylediklerini ama bu söylediklerin de o zamankiler gibi doğruya ulaşmadı.

Neyse hayırlı akşamlar.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Yazıya dair bir şey söylemek lazım, kuranda geçen "söz" ile hadis göndermelerini çarpıcı bulmakla beraber, Toptancı anlayışı doğru bulmuyorum.

Uydurma hadis(söz) lerin olduğu hadisçilerinde kabul ettiği bir durumdur. Bunlara dikkat çekmek için faydalı bir yazı diye düşünüyorum.

Ancak Toptancı anlayış, adeta tüm hadisler uydurmadır izlenmini veriyor, adeta Rasulullah(sav) hiç bir şey söylememiş havası estiriyor.

Belki bu izlenimi vermek istememişte olabilirsiniz veya yazar. Yanlış anladıysak düzeltme imkanınız elbette her zaman vardır.

Havas

Kısıtlı Erişim
Peygambere iftira dediğin şeyler ile Kuranı getirenler aynı kişiler.O halde bütün Sahabeleri,Tabiinleri,Tebei Tabiinleri,4 Mezhep İmamlarını ve Müteahhirun Alimlerin Cehennemme girdiğini iddia etmiş olursun.

Buda sapıklıktır.

Allah Sahabelerden razı oldu , onlarda Allahtan razı oldular.Kuranı ve hadisleri getiren kişiler aynı kişilerdir.

O zaman sen Kuranda da şüphe yaşarsın.Tıpkı Edip Yüksel sapığının Tevbe Suresi son 2 ayetini inkar ettiği gibi :D
kuranı kerim korunması bize ulaşmasını sahabeye mal edemezsin.
merak etme müşriklerle bile bize ulaşırdı.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Sizin boğulduğunuz denizlerden kurtulalı çok oldu elhamdülillah.Sen de kurtulacaksın inşallah.Bellli ki sen de farkındasın.

Asıl siz bid'at ve reform bataklığında boğuluyorsunuz da bundan haberiniz bile yok!Peygambersiz İslam ha!.O, sizin dininiz olmuş.Yani peygambersiz din!

Hz.peygamber, size göre "nübüvvet yılını doldurmuş o zaman konuşmuş gitmiş.Daha ne gerek var onun sözlerine?" diyerek işte bu şekilde müslümanları peygamber sevdalığından vazgeçirmek için olanca gayretinizi gösteriyorsunuz.Bu bid'at ve reform misyonerliğnin vebali üzerinizden hiç çıkmayacak ve cehenneme odun olarak gireceksiniz.

Allah resulünün sevgisi sizin fikirlerinize göre asla kalplerde yeşermez.Siz nasibinizi başka yerlerde arayın.Burada size ekmek çıkmaz.

Anladım ki sen ve senin gibiler müşteşriksiniz.Yazıklar olsun size!..

Havas

Kısıtlı Erişim
Yazıya dair bir şey söylemek lazım, kuranda geçen "söz" ile hadis göndermelerini çarpıcı bulmakla beraber, Toptancı anlayışı doğru bulmuyorum.

Uydurma hadis(söz) lerin olduğu hadisçilerinde kabul ettiği bir durumdur. Bunlara dikkat çekmek için faydalı bir yazı diye düşünüyorum.

Ancak Toptancı anlayış, adeta tüm hadisler uydurmadır izlenmini veriyor, adeta Rasulullah(sav) hiç bir şey söylememiş havası estiriyor.

Belki bu izlenimi vermek istememişte olabilirsiniz veya yazar. Yanlış anladıysak düzeltme imkanınız elbette her zaman vardır.

Dini bir kaynağa yalan girmişse toptan çöpe atılır.incil ve tevratın hükmünün kaldırlması buna örnektir.
Allah cc ,incildeki tevrattaki ayetlerimi ayıklayın kurana uyanı alın !dememiş.

Allah cc hukmuyle lağv edilmişler..

muslumanın görevi hadis ayıklamak değil..

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
İslam'a fayda Resulün izinden gitmekle olur.Kuran'ı anlar ve anlatırsan Allah'a ve Resule itaat etmiş olursun.

Efendilerine ettiğin secdeden kalk artık tüm benliğinle Allah'a yönel.

Yahu sus be sus be!Ben kimselere tabii değilim diye kaç kere söyledim sana!.

Benim şeyhim meyhimde yok.Sen daha namazını nasıl kıldığını tarif etmedin.Kaç kere bunu "açıkça yaz dedik!" yazmadın.Hep Mırın kırın ettin.Sizler aslında namaz kılmıyorsunuz, burada sadece konuşuyorsunuz.Eğer "kılıyorum" diyorsan nasıl namaz kıldığını bize izah et diyoruz.Kıldığın namazın tarifini burada şimdi yap ki herkes okusun" diyoruz yanaşmıyorsunuz.Bu nasıl namaz kılmakmış ki hâla bunun cevabını almış değiliz.

Şuna bak!Beyefendi resulünün izinden gidiyormuş.Bre peygamber düşmanı!Sahih hadisleri inkar etmekle mi onun yolundan gidilmiş olunuyor?.Galiba yıllar evvel bir tane sapık hadis düşmanının etkisinde kalmışsın.Beynin oraya odaklanmış taassupluktan bir türlü kurtulamıyorsun.Aklını sorgulasana be adam!..Biz aklımızı kimseye kiraya vermedik.Mütefekkir insanız.Yanlışlıklarımızı her zaman düşünürüz.Ama sen kapılmışsın hadis münkirliğine bulanık seller gibi akıp gidiyorsun.

TEKRAR EDİYORUM...BENİM ŞEYHLERLE MEYHLERLE İŞİM OLMAZ.BEN EHLİ KUR'AN VE EHLİ SÜNNET YOLUNDAYIM, HEPSİ O KADAR...

adams77

Kanalizasyoncu
Yahu sus be sus be!Ben kimselere tabii değilim diye kaç kere söyledim sana!.

Benim şeyhim meyhimde yok.Sen daha namazını nasıl kıldığını tarif etmedin.Kaç kere bunu "açıkça yaz dedik!" yazmadın.Hep Mırın kırın ettin.Sizler aslında namaz kılmıyorsunuz, burada sadece konuşuyorsunuz.Eğer "kılıyorum" diyorsan nasıl namaz kıldığını bize izah et diyoruz.Kıldığın namazın tarifini burada şimdi yap ki herkes okusun" diyoruz yanaşmıyorsunuz.Bu nasıl namaz kılmakmış ki hâla bunun cevabını almış değiliz.

Şuna bak!Beyefendi resulünün izinden gidiyormuş.Bre peygamber düşmanı!Sahih hadisleri inkar etmekle mi onun yolundan gidilmiş olunuyor?.Galiba yıllar evvel bir tane sapık hadis düşmanının etkisinde kalmışsın.Beynin oraya odaklanmış taassupluktan bir türlü kurtulamıyorsun.Aklını sorgulasana be adam!..Biz aklımızı kimseye kiraya vermedik.Mütefekkir insanız.Yanlışlıklarımızı her zaman düşünürüz.Ama sen kapılmışsın hadis münkirliğine bulanık seller gibi akıp gidiyorsun.

TEKRAR EDİYORUM...BENİM ŞEYHLERLE MEYHLERLE İŞİM OLMAZ.BEN EHLİ KUR'AN VE EHLİ SÜNNET YOLUNDAYIM, HEPSİ O KADAR...

Bıkmadınız mı? Sürekli aynı şeyleri söylemekten namaz nasıl kılınıyor. Bu nokta sizin tıkandığınız nokta aslında ama nedense fark etmiyorsunuz. Birilerin yönlendirmesi ile bunda başka bir şey söyleyemezsiniz zaten yahu gözünüzü açın da bir bakın neden sürekli birilerinin gözünü kullanıyorsunuz.

Birileri görmüyor sizde onlar görmüyor diye yok diyorsunuz. Uyan uyan kıyamet şurada ne kaldı.

Ahter

Kıdemli Üye
Hadislerle ilgili konu açan @
alptunga nikli üye ye samimi bir soru..Netten bulup , buraya koyala-yapıştır la alıntıladığınız müşteşriklerin nefesi kokan yazıları okumadan önce(okuduğunuzdan bile emin değiliz) hiç, hadis usülüne giriş mahiyetinde bir kitab, hadis metodolojisi ve tarihi kitablarını üşenmeden okudunuzmu?

Okumadığınızı tahmin edebiliyorum..Zira okusa idiniz bu kadar zırva yazıları buraya taşımaktan sıkılırdınız! İnsan bir konu açıyorsa , önce biraz alt yapısını düzeltmeli , değilmi?

televizyon proğramları yapanlar bile , uzman konuk çağırdıklarında, konu ile ilgili önceden derslerine çalışıyorlar! Onlar kadar bile olmadın, yazık sana!!

çelebiler

Kıdemli Üye
Asıl siz bid'at ve reform bataklığında boğuluyorsunuz da bundan haberiniz bile yok!Peygambersiz İslam ha!.O, sizin dininiz olmuş.Yani peygambersiz din!

Hz.peygamber, size göre "nübüvvet yılını doldurmuş o zaman konuşmuş gitmiş.Daha ne gerek var onun sözlerine?" diyerek işte bu şekilde müslümanları peygamber sevdalığından vazgeçirmek için olanca gayretinizi gösteriyorsunuz.Bu bid'at ve reform misyonerliğnin vebali üzerinizden hiç çıkmayacak ve cehenneme odun olarak gireceksiniz.

Allah resulünün sevgisi sizin fikirlerinize göre asla kalplerde yeşermez.Siz nasibinizi başka yerlerde arayın.Burada size ekmek çıkmaz.

Anladım ki sen ve senin gibiler müşteşriksiniz.Yazıklar olsun size!..
Çok mu seviyorsun Peygamberi?

Peygamberi çok seviyorsan neden Peygamber hakkında yalan söyleyenleri ilahlaştırıyorsun?

hirahos

Kıdemli Üye
Bu konuları gündemde tutmalı.

Nasıl ve neye göre namaz kılıyorsun (salatı ikame ediyorsun) sualine doğru dürüst cevap veremeyen ve buna rağmen İslam'ı herkesten daha iyi bildiği davası güden sizin gibileri, forumlarda barındırmayacaksın. Konularını da çöpe...

Gram ilminiz yok ama allamey-i cihan pozundasınız. Zihniyetinize bakarak sizin amel sahibi olmadığınıza da inanıyorum. İlim yok, amel yok, ihlas yok. Sizde İslam yok kısaca... Sadece çene ve kendinizden söz uydurma var. Bu halinizle mesela Ehli Kitap olsanız, onlar bile sizi içlerinde barındırmaz kovarlar. Meydanı serbest bulmuşsunuz. Böyle devam etmeyecek, az kaldı. Müslümanlar topyekün İslam'a sarıldığında sizlere yer olmayacak. Buna da inanıyorum.

lafons7275

Kıdemli Üye
Nasıl ve neye göre namaz kılıyorsun (salatı ikame ediyorsun) sualine doğru dürüst cevap veremeyen ve buna rağmen İslam'ı herkesten daha iyi bildiği davası güden sizin gibileri, forumlarda barındırmayacaksın. Konularını da çöpe...

Gram ilminiz yok ama allamey-i cihan pozundasınız. Zihniyetinize bakarak sizin amel sahibi olmadığınıza da inanıyorum. İlim yok, amel yok, ihlas yok. Sizde İslam yok kısaca... Sadece çene ve kendinizden söz uydurma var. Bu halinizle mesela Ehli Kitap olsanız, onlar bile sizi içlerinde barındırmaz kovarlar. Meydanı serbest bulmuşsunuz. Böyle devam etmeyecek, az kaldı. Müslümanlar topyekün İslam'a sarıldığında sizlere yer olmayacak. Buna da inanıyorum.

Hz. Nuh as. ın 950 sene peygamberlik yaptığını söyleyen ayete müteşabih diyen birine hadis anlatmaya şuan gerek yok. Önce ona Kuran anlatılmalı.

hirahos

Kıdemli Üye
Hz. Nuh as. ın 950 sene peygamberlik yaptığını söyleyen ayete müteşabih diyen birine hadis anlatmaya şuan gerek yok. Önce ona Kuran anlatılmalı.

Abi şu azmine hayranım. Kimsede görmedim.

Neticeyi tahmin ediyoruz; ne yaparsan yap işe yaramayacak. İnada devam edecekler.

Çoğu zaman, bunların kasıt ve ifsat ehli olduğunu düşünüyorum. Allah bilir.

adams77

Kanalizasyoncu

İyi de hep sana göre sende ne varsa ona göre ölçüyorsun. Sen kimsin?
Gavs, kutup, evliya, şeyh, alim, allame hangisi?

Bu söylediklerini öğrendiğin kitapları okuyup anlıyorsun ama Allah 'ın rahmet için yol göstetici olarak indirdiği kitabı anlamıyorsun. Bu fizik kurallarına aykırı bir durum ama siz fizik kurallarını pek takmıyorsunuz neden? Fizik kurallarını da Allah yaratmadımı ne için neden hiç düşündün mü?

Ahter

Kıdemli Üye
Bazıları, kafaları ve ruhlarını ayete yaklaştıracağı yerde, ayeti kafalarına yaklaştırmayı marifet zannediyorlar!!

Rabbine andolsun ki, onlar, aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp, sonra da verdiğin hükme, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş olmazlar,” (Nisa, 4/65)

Allah ve Resulü bir iş hakkında hüküm verdiği zaman, hiçbir mümin erkek ve kadının kendi işleri konusunda tercih kullanma hakkı yoktur. Kim Allah’a ve Resulüne karşı gelirse şüphesiz ki o apaçık bir şekilde sapmıştır.” (Ahzâb, 33/36).

Bu ayetlerde niçin allahtan sonra resul zikredilmiş? Hadisleri devreden çıkaranlar,sapıtmış olduklarını ne zaman anlayacaklar!!!