Hadislerin İncelenmesi.. (1)

Havas

Kısıtlı Erişim
Soruyu soran benim cevabıda ben mi verecem :)

Kendimiz peki bi havalı hissettim şimdi ben neymişim meğer

Nasıl namaz kılıyorsun dedin bende kolayca anlayasın diye kuşlara bak dedim kötümü ettim şimdi yazacam sana sayfalarca okumayacaksın.

Siz ilmihal deki gibi kılıyorum diyince ben birşey mi diyorum.

Kitabın bütün ayetleri salatı anlatıyor. Ayetlerin sana anlatamadığını benim sana anlatmamı nasıl bekliyorsun acaba

Salat etmeyen varlık mı var ama siz onların salatını görmezsiniz niye kitaba bakış açınız farklı

sizde net cevab veren yokmu kardeşim?bana felsefe yapma be adam..laf salatasından ,kelime enflasyonu yazılardan gına geldik.

kargalar gibi nasıl namaz kılyorsun?

sen cevab veremiyorsan @çelebiler yanıt versinde bizde anlayalım..

çelebiler

Kıdemli Üye

Sana göre Hazret-i Kuran'ın
emrettiği namaz;
Ebu leheb'lerin, ebu cehillerin, yahudilerin kıldığı namaz mı?
Yoksa Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'in Allah-u Teâlâ’dan aldığı vahiy ve ilham ile namazın vakitlerini, rekâtlarını, âdâb ve erkânını ve nasıl kılınacağını hem anlatarak, hem de müslümanların gözü önünde kılarak, Sonra da:“Beni namaz kılarken nasıl görmüşseniz, siz de öylece kılınız!” buyurduğu namaz mı? (Buhârî)
Şekil olarak aynı,özü farklıydı.

Allah onun için "onların namazı el çırpmak ve ıslık çalmak gibidir" buyuruyor.Yani namazları kabul olmuyor.Çünkü Allah'ın yanında şefaatçilerinin olduğuna inanıyorlar.

alitufan2003

Profesör
Soruyu soran benim cevabıda ben mi verecem :)

Kendimiz peki bi havalı hissettim şimdi ben neymişim meğer

Nasıl namaz kılıyorsun dedin bende kolayca anlayasın diye kuşlara bak dedim kötümü ettim şimdi yazacam sana sayfalarca okumayacaksın.

Siz ilmihal deki gibi kılıyorum diyince ben birşey mi diyorum.

Kitabın bütün ayetleri salatı anlatıyor. Ayetlerin sana anlatamadığını benim sana anlatmamı nasıl bekliyorsun acaba

Salat etmeyen varlık mı var ama siz onların salatını görmezsiniz niye kitaba bakış açınız farklı

" Allah'u Teala İnsan'ı Mükerrem Şekilde Yaratmıştır.

Nitekim Allah-u Teâlâ bir Âyet-i kerime'sinde de:
"Andolsun ki biz Âdemoğulları'nı üstün bir izzet ve şerefe mazhar kıldık." buyuruyor. (İsrâ: 70)
Allah-u Teâlâ insanı öyle nimetlerle süsledi ki, bunu ancak kendisi bilir ve dilediğine bildirir.
Bu zâhirde mükerremliktir. Zâhirde mükerremlik olduğu gibi, bâtında da mükerremlik vardır.
Nitekim Allah-u Teâlâ diğer bir Âyet-i kerime'sinde de şöyle buyurmaktadır:
"Allah size zâhir ve bâtın her türlü nimetlerini bol bol vermiştir." (Lokman: 20)
Gerek bedenî ve organları bakımından, gerekse mânevî bakımdan insan en güzel biçimde yaratılmıştır. Allah-u Teâlâ'nın verdiği bu kıymet, onun fevkalâde cismânî yapısında, eşi ve benzeri bulunmayan aklî durumunda ve ruhî bünyesinde apaçık görülmektedir.
İnsanın ruhu ilâhi nefhanın tezahürü, bedeni ise Allah-u Teâlâ'nın kudretinin surette tecellî eden eseridir.
Allah-u Teâlâ dünya mülkünde ona halifelik gibi üstün meziyet vermiştir. Ona lutfettiği yüksek kabiliyetler sayesinde, bütün varlıklar arasında en mümtaz yerini almıştır. Kâinatta ne ki yarattıysa bir insanda mevcuttur.
Yeryüzündeki bütün varlıklardan üstün olma şerefini insana Allah-u Teâlâ vermiştir. Bu ancak O'nun tarafından verilen nimet ve ikramdır.
Mühim olan ise, insanın Allah-u Teâlâ tarafından verilen fazilet ve meziyetini koruması, Rabb'inin kendisine bir lütuf olarak bağışladığı eşsiz emsalsiz nimetlerine karşı O'na nankörlük etmemesi; bedeninin, organlarının, akıl ve zekâsının hikmet ve değerini bilip, her birini en güzel bir şekilde kullanmaya ihtimam göstermesidir."

HATEM-İ VELİ ÖMER ÖNGÜT -K.S.- HAZRETLERİ

Şimdi insan bu kadar mükerrem iken hayvanlara özenip, onları taklit etmek, Rabb'inin bu eşsiz lütuflarını idrak edememektir...

Havas

Kısıtlı Erişim
Soru ile cevabı işaret ediyor.Cevabı sen görmelisin.Biraz çaba istiyor.Düşünmeye sevk ediyor.

Kitapta öyle değil mi?Düşünüp anladığında konuyu içselleştirirsin.O zaman kitap Kuran olur senin için.

kardeşim konfiçyus dan esintler başladı bu sitede..:D

soru soryoruz ? düşünmelisin diye yanıt alıyoruz..

ne oldu size böyle ?

çelebiler

Kıdemli Üye
Allah'u Teala İnsan'ı Mükerrem Şekilde Yaratmıştır.

Nitekim Allah-u Teâlâ bir Âyet-i kerime'sinde de:
"Andolsun ki biz Âdemoğulları'nı üstün bir izzet ve şerefe mazhar kıldık." buyuruyor. (İsrâ: 70)
Allah-u Teâlâ insanı öyle nimetlerle süsledi ki, bunu ancak kendisi bilir ve dilediğine bildirir.
Bu zâhirde mükerremliktir. Zâhirde mükerremlik olduğu gibi, bâtında da mükerremlik vardır.
Nitekim Allah-u Teâlâ diğer bir Âyet-i kerime'sinde de şöyle buyurmaktadır:
"Allah size zâhir ve bâtın her türlü nimetlerini bol bol vermiştir." (Lokman: 20)
Gerek bedenî ve organları bakımından, gerekse mânevî bakımdan insan en güzel biçimde yaratılmıştır. Allah-u Teâlâ'nın verdiği bu kıymet, onun fevkalâde cismânî yapısında, eşi ve benzeri bulunmayan aklî durumunda ve ruhî bünyesinde apaçık görülmektedir.
İnsanın ruhu ilâhi nefhanın tezahürü, bedeni ise Allah-u Teâlâ'nın kudretinin surette tecellî eden eseridir.
Allah-u Teâlâ dünya mülkünde ona halifelik gibi üstün meziyet vermiştir. Ona lutfettiği yüksek kabiliyetler sayesinde, bütün varlıklar arasında en mümtaz yerini almıştır. Kâinatta ne ki yarattıysa bir insanda mevcuttur.
Yeryüzündeki bütün varlıklardan üstün olma şerefini insana Allah-u Teâlâ vermiştir. Bu ancak O'nun tarafından verilen nimet ve ikramdır.
Mühim olan ise, insanın Allah-u Teâlâ tarafından verilen fazilet ve meziyetini koruması, Rabb'inin kendisine bir lütuf olarak bağışladığı eşsiz emsalsiz nimetlerine karşı O'na nankörlük etmemesi; bedeninin, organlarının, akıl ve zekâsının hikmet ve değerini bilip, her birini en güzel bir şekilde kullanmaya ihtimam göstermesidir.

HATEM-İ VELİ ÖMER ÖNGÜT -K.S.- HAZRETLERİ

Şimdi insan bu kadar mükerrem iken hayvanlara özenip, onları taklit etmek, Rabb'inin bu eşsiz lütuflarını idrak edememektir...
Allah sivrisinekten de misal getirmekten çekinmez değil mi?Misali kime gösterir?

alitufan2003

Profesör
Şekil olarak aynı,özü farklıydı.

Allah onun için "onların namazı el çırpmak ve ıslık çalmak gibidir" buyuruyor.Yani namazları kabul olmuyor.Çünkü Allah'ın yanında şefaatçilerinin olduğuna inanıyorlar.

Ebu cehillerin, ebu leheblerin kıldığı namazın Hazreti kuran'ın emrettiği namaz ile şekil olarak aynı olduğunu nasıl eminsin?

adams77

Kanalizasyoncu
sizde net cevab veren yokmu kardeşim?bana felsefe yapma be adam..laf salatasından ,kelime enflasyonu yazılardan gına geldik.

kargalar gibi nasıl namaz kılyorsun?

sen cevab veremiyorsan @çelebiler yanıt versinde bizde anlayalım..

Kardeş önce bakıyorum gözün ve kulağın var mı? Sorularım sadece uyarmak için çünkü benim gücüm buna yeter artık gerisi senin çabana ve hak etme kalmış bir durum.

Kargalara bak hiç birşeyleri dert etmiyorlar sorun etmiyorlar. Ne ambarları var nede aç kalma açıkta alma gibi tasaları bütünü ile alemlerin rabbine teslim olmuşlar. Bütün rızıklarını Allah karşılıyor onlarda Allah 'ın verdiği görevi yerine getiriyorlar.

Sen kargalar boşa mı yaratıldı zan ediyorsun her varlığı bir görevi var yerine getiriyor. Şimdi kendine bak Allah sana nasıl bit görev vermiş biraz düşün lütfen ayetleri papağan gibi tekrar mı et diyor yoksa hayatına uygula yücel yüksel mi?

Şimdi namazı böyle düşün bir ritüel olarak değilde Allah 'ın senden istediği fıtratına uygun hayatının ve yaşantının içinde görevler olarak yaptığında cennetin kapılarının açıldığı eylemler.

Şimdi oldumu?

çelebiler

Kıdemli Üye
Ebu cehillerin, ebu leheblerin kıldığı namazın Hazreti kuran'ın emrettiği namaz ile şekil olarak aynı olduğunu nasıl eminsin?
İbrahim Peygamberin Allah'ın emri ile kurduğu evin etrafındaki insanlar nasıl namaz kılarlar sence?Allah kurdurduğu düzenin geri dönulmez derecede bozulmasına müsaade eder mi?

Yahudi ve hıristiyanların namazına bak.

Havas

Kısıtlı Erişim
Kardeş önce bakıyorum gözün ve kulağın var mı? Sorularım sadece uyarmak için çünkü benim gücüm buna yeter artık gerisi senin çabana ve hak etme kalmış bir durum.

Kargalara bak hiç birşeyleri dert etmiyorlar sorun etmiyorlar. Ne ambarları var nede aç kalma açıkta alma gibi tasaları bütünü ile alemlerin rabbine teslim olmuşlar. Bütün rızıklarını Allah karşılıyor onlarda Allah 'ın verdiği görevi yerine getiriyorlar.

Sen kargalar boşa mı yaratıldı zan ediyorsun her varlığı bir görevi var yerine getiriyor. Şimdi kendine bak Allah sana nasıl bit görev vermiş biraz düşün lütfen ayetleri papağan gibi tekrar mı et diyor yoksa hayatına uygula yücel yüksel mi?

Şimdi namazı böyle düşün bir ritüel olarak değilde Allah 'ın senden istediği fıtratına uygun hayatının ve yaşantının içinde görevler olarak yaptığında cennetin kapılarının açıldığı eylemler.

Şimdi oldumu?

yani sen namaz kılmıyorsun .böyle ritulleri gereksiz görüyorsun.iyide bunu söylemek için neden bukadar zorlandın?

adams77

Kanalizasyoncu
yani sen namaz kılmıyorsun .böyle ritulleri gereksiz görüyorsun.iyide bunu söylemek için neden bukadar zorlandın?

Önce namazı bul kendi yaptığın ile kıyas et sonra bana kılmıyorsun de

Baştan sana ben senin gibi kılmıyorum demedim mi? Ne zorlaması ben sen birşey anlayasın diye çaba veriyorum belki akleder düşünürsün diye ama sen kendi bildiklerin ile beni çarpıp bölüyor ölçüyorsun.

Havas abi öğrenmek isteyen böyle yapmaz sorgular dimi

adams77

Kanalizasyoncu

Ritüelleri gereksiz görmek değil Allah istediğini bulup yerine getirmek. Yani kulluğumu yerine getirmek için kitaptan Allah 'ın üzerime vazife yazdığı ibadetleri yapmak istiyorum.

Ya doğru söylüyor isem?

Ahi Evran

Profesör
Çöpten karnını doyurur musun?

Çöp değil! Emek, alın teri, birikim! Sünnetin, delil kaynakları...
Hadisler, sahih, hasen, zayıf, mevzu vb kategorilere ayrılır, senet ve metin tenkidine göre sıhhat kazanır, Kuran'a ve Sünnete arz edilir vs...
Sen, Allah Rasulünün (sav) sahih sözlerine de çöp diyorsun!

zanni delil bir şey ifade etmez..biz incili ,tevratı kabul eder.içindeki ayetleri yalanlarız. hadise gelincemi çartpilacan.:ph34r:allah kelamı olma ihtimali olan ayetleri red ettiğin halde..

Zanni delil, itikat ifade etmez, amel için hüsnü zann esastır ve amel edilir, usulü dairesinde...

Hakeza, Tevrat ile ilgili de içinde ayetler olduğu gibi, haham fazlalıklarıda vardır, Kuran'ın tashih ettiği bir tevrat ayeti netice itibarıyla istifade edilecektir...

Sünnet, Kuran'ın pratiğidir. Bu pratik olmadan, en başta Namaz olmaz...
Kuran'da mütekamil bir namaz ibadetine örnek ayet yoktur, bu ancak sünnetten öğrenilir...

adams77

Kanalizasyoncu
sen söyle...senin görevin irşad değilmi?

bu tıpkı tasavvufa döndü ..anlaman için içine girmen lazım..:)))

İyide biz sende faydalanmıyoruz ki

Kendi yemeğini kendi yapman için malzemeyi veriyoruz. Hazır mama var şunu yap bunu yap oku üfle aklına getirde diyebilirdik.

Düşünmeni engellemiyoruz sorguya açık şeffaf bir yol kitabı oku diyoruz bizim yazdığımız kitapları değil. Bence çok farklı

alitufan2003

Profesör
İbrahim Peygamberin Allah'ın emri ile kurduğu evin etrafındaki insanlar nasıl namaz kılarlar sence?Allah kurdurduğu düzenin geri dönulmez derecede bozulmasına müsaade eder mi?

Yahudi ve hıristiyanların namazına bak.

Teşekkürler cevabın için...
Siz hristiyanların, yahudilerin, ebu leheblerin namazını kılın...
Size nasıl namaz kılınacağını soranlara yahudiler, hristiyanlar,ebu leheb'ler gibi diyorsunuz...

Allah-u Teâlâ Tebbet sûre-i şerif’inde:
“Ebu Leheb’in elleri kurusun! Zaten kurudu, mahvoldu.” buyuruyor. (Tebbet: 1)

Ebu Leheb’in kıldığı namaz doğru olsaydı Ebu Leheb’in cehennemde olmaması gerekirdi. Amma Âyet-i kerime’lerde:
“Ne malı, ne de kazandıkları, onu kurtaramadı. O alev alev yükselen bir ateşe girecektir.” buyuruluyor. (Tebbet: 2-3)
Sizin akıl hocanız edip yüksel, Resulullah Aleyhisselâm’a namazın nasıl kılınacağını, soranlara, “Ebu Leheb gibi kılın.” diyor. Ebu Leheb’in akibetini ise Âyet-i kerime haber verdi. Sizlerin akibetini de, Allah-u Teâlâ bir diğer Âyet-i kerime’de şöyle haber veriyor:

“Âyetlerimiz üzerinde tartışanlar kendileri için kaçacak bir yer olmadığını bilsinler.” (Şûrâ: 35)

Ayrıca İbrahim Aleyhisselam hakkında ne kadar bilgisiz ve cahil olduğunu da ortaya koydun..
"İbrahim ne yahudi ne de hıristiyandı. Fakat o Allah'ı bir tanıyan dosdoğru bir müslümandı. Müşriklerden de değildi." (Âl-i İmran: 67)

İbrahim Aleyhisselâm'ın yahudi veya hıristiyan olduğunu iddiâ eden ehl-i kitap hakkında nâzil olan Âyet-i kerime'de Allah-u Teâlâ şöyle buyurur:
"Ey ehl-i kitap! İbrahim hakkında niçin tartışıyorsunuz? Halbuki Tevrat da İncil de ondan sonra indirilmiştir. Siz hiç düşünmez misiniz?" (Âl-i imran: 65)

İbrahim Aleyhisselâm'ın dinine tâbi olan ancak Muhammed Aleyhisselâm'dır ve ona iman edenlerdir:
"İnsanların İbrahim'e en yakın olanı, ona uyanlar, bu peygamber (Muhammed) ve müminlerdir. Allah müminlerin dostudur." (Âl-i imran: 68)

Havas

Kısıtlı Erişim
Önce namazı bul kendi yaptığın ile kıyas et sonra bana kılmıyorsun de

Baştan sana ben senin gibi kılmıyorum demedim mi? Ne zorlaması ben sen birşey anlayasın diye çaba veriyorum belki akleder düşünürsün diye ama sen kendi bildiklerin ile beni çarpıp bölüyor ölçüyorsun.

Havas abi öğrenmek isteyen böyle yapmaz sorgular dimi

sorguluyorum zaten..yazılarındaki yanlışlıkları es geçiyorum..konum o değil çunku

ben seni ne çarpıp böleceğim .

bura forum fikir paylaşıyorum o okadar .kıldın kılmadın çokta umurumda değil..