Hadislerin İncelenmesi.. (1)

adams77

Kanalizasyoncu
şunu anlamak istemiyorsunuz, sizler, Kur an a iman ettiğinizi sanıyorsunuz...yani sanmaktan ibaret...manalarını kendinizce değiştirerek, gelmiş geçmiş bütün aliimleri ve müslümanları cahil yerine koymak, nasıl bir din anlayışı olsa gerek...çıkış yolunuz yanlış, olduğu için, bu saatten sonra duyacağınız her bilgi, aleyhinize olacaktır...

Abdullah abi biz bize indirilen kitaptan KUR'AN a ulaşmaya çalışıyoruz.

Bizden öncekilerin başına gelenler bizim başımıza gelmeden cennete girmek mi? Siz sınavı kopya çeker geçmeye çalışıyorsunuz. Soruları çalmak mümkün değil kopyayı unut çalış çabala senin dediğin gibi hep oldu bize öyle bir miras kaldı ki biz onu doğru sandık oysa bir sorgulasaydık bizim mi değil mi? Dimi

Kitaptan insanlar yanlış manalar çıkarıp Allah bunu söyledi diyenler ile dolu dünya oysa söylenenlerin sorgulanıp araştırılıp test edilmesi gerek ancak öyle anlayabiliriz. Yani senin dediğin gibi iman ettim oldu bitti değil

adams77

Kanalizasyoncu
Hadislerin İncelenmesi (3)

Adams'ı anlamak için dinlemelisin.Senin anladığın gibi anlatmasını beklersen adams'ın söylediklerinin başkalarından farkı kalmaz.

Başkalarının yanlışlarını işaret eden kişiden yanlış olduklarını söylediği kişiler gibi yazmasını bekleme.

İnsanların duymak istediklerini yada hoşlarına gidecek şeyler söylemeyince anlaşılmaz olursun aslında anlaşılırsın da işlerine gelmediği için anlamamazlıktan gelirler. Bu dünya bizim istediğimiz gibi yaşanacak bir dünya değil çünkü çok çeşit insanlar dolu işte İSLAM bu insanları birleştirip mükemmel bir şekilde yaşamalarına olanak sağlar. Bizim elimizde böyle bir sistem var iken biz halen herşeyi kendimize helal kılarak diğer insanları ötekileştirip öldürmeye çalışıyoruz.

Yalnız Allah 'a çağıranlar her zaman anlaşılmaz ve anlatamaz olmuşlardır,

Selam Allah seçtiği kullar üzerindedir.

Selam olsun onlara

çelebiler

Kıdemli Üye
İnsanların duymak istediklerini yada hoşlarına gidecek şeyler söylemeyince anlaşılmaz olursun aslında anlaşılırsın da işlerine gelmediği için anlamamazlıktan gelirler. Bu dünya bizim istediğimiz gibi yaşanacak bir dünya değil çünkü çok çeşit insanlar dolu işte İSLAM bu insanları birleştirip mükemmel bir şekilde yaşamalarına olanak sağlar. Bizim elimizde böyle bir sistem var iken biz halen herşeyi kendimize helal kılarak diğer insanları ötekileştirip öldürmeye çalışıyoruz.

Yalnız Allah 'a çağıranlar her zaman anlaşılmaz ve anlatamaz olmuşlardır,

Selam Allah seçtiği kullar üzerindedir.

Selam olsun onlara
Kesinlikle çok doğru Kuran'daki örneklere baktığımızda da insanları Allah'a çağıranlar kınanıyor.

Bugün bunu hepimiz yaşıyoruz her çevrede.En kötüsü de senelerdir Alah rızası için,din için,şeriat icin omuz omuza verdiğin dostlarının dinlemeden küfür etmeye başlaması oluyor.

Yine de güzel dersler var bizlere Allah'ın ayetlerinin gerçekleştiğini görmek de güzel.

Ahi Evran

Profesör
Hadisleri Peygamber sözü zannetmek kadar korkunç birşey bu.

Hadis, Peygamber sözü olma ihtimali olan sözdür...
Dolayısıyla, hadislerin içerisinde Peygamber sözü olmadığını zannetmek de korkunçtur!...

adams77

Kanalizasyoncu
Kesinlikle çok doğru Kuran'daki örneklere baktığımızda da insanları Allah'a çağıranlar kınanıyor.

Bugün bunu hepimiz yaşıyoruz her çevrede.En kötüsü de senelerdir Alah rızası için,din için,şeriat icin omuz omuza verdiğin dostlarının dinlemeden küfür etmeye başlaması oluyor.

Yine de güzel dersler var bizlere Allah'ın ayetlerinin gerçekleştiğini görmek de güzel.

İşte insanlar için hakem olan nedir hüküm veren nedir anlıyormuyuz.

Aramızdaki anlaşmazlıkları çözecek tek şey KURAN dır.

Ama daha kitap ile kuran arasındaki farkı çözemiyoruz ki nasıl anlayacağız.

Ahter

Kıdemli Üye

f ''kilicarslan Nickli Üyeden Alıntı Dini kaynak, Rasulullah (sav) ağzından çıkanlar. Hadis kitapları değil, onlar dinin kaynağına ulaşmak için verilen değerli eserler. Aradaki farkı iyi anlamak lazım.

fakat millet dini kaynak olarak görüyor..''///

Kılıçaslan kusura bakmasın ama tam bir demogogluk yapmış..Aradaki farkı izah edermisin? Sünen kitabları, peygamber efendimizin sözleri değilmi? Burada şübhe irad etmek çok tehlikelidir.Evet hadisler dinde 2. kaynağımızdır.hüccettirler.İnkar edenler dalalet içindedirler.Sünneti inkar etmenin direk yolunu bulamayanlar, Hokus, fokus'' yaparak hadislerin sahih olmadığı vesile ittihaz edilerek, tek kaynağımız kuran demeye getiriyorlar ve diyorlar!!!
Şu nebevi sözleri es geçiyorlar tabir caizse:'' "Ey müminler! "Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allahın kitabı Kur an-ı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir.

Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Abdullah abi biz bize indirilen kitaptan KUR'AN a ulaşmaya çalışıyoruz.

Bizden öncekilerin başına gelenler bizim başımıza gelmeden cennete girmek mi? Siz sınavı kopya çeker geçmeye çalışıyorsunuz. Soruları çalmak mümkün değil kopyayı unut çalış çabala senin dediğin gibi hep oldu bize öyle bir miras kaldı ki biz onu doğru sandık oysa bir sorgulasaydık bizim mi değil mi? Dimi

Kitaptan insanlar yanlış manalar çıkarıp Allah bunu söyledi diyenler ile dolu dünya oysa söylenenlerin sorgulanıp araştırılıp test edilmesi gerek ancak öyle anlayabiliriz. Yani senin dediğin gibi iman ettim oldu bitti değil

fazla değil, az biraz düşünün, gelmiş geçmiş bütün sahabeyi, onların rivayet etttikleri hadisi Şerifleri, o sahaberler görüşen ilimde zirveye ulaşmış tabiun alimlerini ve onların takipçileri milyonlarca sıradan müslüman değil, milyonlarca alimleri ve uygulamaları bir kenara koy, cahil duruma düşür, kendince bir din algısı çıkarmaya çalış,,, adams bu yolun sonu uçurum, siz el uzatılmasını istemek bir yana, uzatılmış eli geri itiyorsunuz....

adams77

Kanalizasyoncu
fazla değil, az biraz düşünün, gelmiş geçmiş bütün sahabeyi, onların rivayet etttikleri hadisi Şerifleri, o sahaberler görüşen ilimde zirveye ulaşmış tabiun alimlerini ve onların takipçileri milyonlarca sıradan müslüman değil, milyonlarca alimleri ve uygulamaları bir kenara koy, cahil duruma düşür, kendince bir din algısı çıkarmaya çalış,,, adams bu yolun sonu uçurum, siz el uzatılmasını istemek bir yana, uzatılmış eli geri itiyorsunuz....

Abi dünya nın dedikleri ortada iken ne uçurumu zaten şuan uçurum kenarındayız. Dünya alev almış yanıyor sizin dediğinize bakın.

Demokrasi, para, makam, mevki vs vs sahabeler bu günleri görese ne derlerdi. Eyyub el ensari böyle bir istanbul u feth etmeye gelmedimi demokrasi, para, makam mevki altında ezilen topluma islam ın güzelliklerini anlatıp onlara cenneti göstermek istemedi mi? İslam ile şereflenip ezilenlerin yanında olmak için 70 yaşında olmasına rağmen gelmedi mi?

Peki günümüzdeki varisler ne yapıyor müthiş saraylarında konferanslar veriyor. Sence kıyas edilebilecek bir durum mu.

Ebu zer gifari bu günleri göre idi tek başına meydan okurdu.

Abi siz biz onlar gibi olamayız diyorsunuz kitabı anlasanız sizde olursunuz çünkü onlar bize örnek bizde onlar gibi olup islam ile şereflenelim diye.

Allah 'ın selamını düşün herşeyin üzerindedir.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Abi dünya nın dedikleri ortada iken ne uçurumu zaten şuan uçurum kenarındayız. Dünya alev almış yanıyor sizin dediğinize bakın.

Demokrasi, para, makam, mevki vs vs sahabeler bu günleri görese ne derlerdi. Eyyub el ensari böyle bir istanbul u feth etmeye gelmedimi demokrasi, para, makam mevki altında ezilen topluma islam ın güzelliklerini anlatıp onlara cenneti göstermek istemedi mi? İslam ile şereflenip ezilenlerin yanında olmak için 70 yaşında olmasına rağmen gelmedi mi?

Peki günümüzdeki varisler ne yapıyor müthiş saraylarında konferanslar veriyor. Sence kıyas edilebilecek bir durum mu.

Ebu zer gifari bu günleri göre idi tek başına meydan okurdu.

Abi siz biz onlar gibi olamayız diyorsunuz kitabı anlasanız sizde olursunuz çünkü onlar bize örnek bizde onlar gibi olup islam ile şereflenelim diye.

Allah 'ın selamını düşün herşeyin üzerindedir.

şimdide çok farklı bir yana geçtin..... Eba Eyyubel Ensari hz. leri arkadaşı evinin duvarına perde gibi bir şey astığı için, " sen dünyaya dalmışsın" diyerek konuşmamış,
nerde sahabenin dünya anlayışı nerde biz... Hasani Basri hz. leri ki sahabeyi görmüş bir zattır, " sahabeyi görseydiniz bunlar deli derdiniz, onlar bizi görseydi bunlar müslüman değiller" derlerdi buyurmuş... İslamı hayatımıza , nefsimize nasıl yansıtırız farklı bir şey, İslamın kaidelerine inanmak farklı bir şey...

Bizim ağzımızdan. biz islamı tamamen hayatımızda tatbik ediyoruz sözünü kessen bizi işitemessin,,,,, biizim derdimiz şu an İman noktasında yani İnanılması zaruri olan şeylere inanmak noktasında sağlam olmak... yoksa nefsi muhasebede cehennemin en alt derecesine ait şahsi nefsim, başkasınınkini bilmem.....

adams77

Kanalizasyoncu
şimdide çok farklı bir yana geçtin..... Eba Eyyubel Ensari hz. leri arkadaşı evinin duvarına perde gibi bir şey astığı için, " sen dünyaya dalmışsın" diyerek konuşmamış,
nerde sahabenin dünya anlayışı nerde biz... Hasani Basri hz. leri ki sahabeyi görmüş bir zattır, " sahabeyi görseydiniz bunlar deli derdiniz, onlar bizi görseydi bunlar müslüman değiller" derlerdi buyurmuş... İslamı hayatımıza , nefsimize nasıl yansıtırız farklı bir şey, İslamın kaidelerine inanmak farklı bir şey...

Bizim ağzımızdan. biz islamı tamamen hayatımızda tatbik ediyoruz sözünü kessen bizi işitemessin,,,,, biizim derdimiz şu an İman noktasında yani İnanılması zaruri olan şeylere inanmak noktasında sağlam olmak... yoksa nefsi muhasebede cehennemin en alt derecesine ait şahsi nefsim, başkasınınkini bilmem.....

Abi sahabe de sıradan bir hayat yaşıyordu lakin elçi tarafından Allah 'ın kitabı ile şereflendiler. Allah 'ın kitabı okuyup anladılar yaşadılar senin tarafından övülüyorlar. İşte Allah 'ın ayetlerin kim kıymet verir değerini bilirse Allah onu yüceltiyor.

Sahabe Allah 'ın kitabını anlamamış olsalardı elçiyi nasıl tasdik edeceklerdi. Elçi ayetleri tebliğ eder oturup ayetleri parça pinçik edip detaylı birşekilde parçalara ayırıp öğreniyorlardı.

Şimdi biz bir yandan yaşam savaşı veriyoruz bir yandan Allah 'ın ayetlerini anlamaya çalışıyoruz. Oysa aç kalmayacak açıkta kalmayacak şekilde yaşacak yeterli ihtiyacımızı Karşılamak için Allah doğayı görevlendirmiş ve doğa para ve karşılık beklemeden Allah 'ın emrini yerine getiriyor.

Önce yaşantımıza bir çeki düzen verelim bak ayetleri nasıl anlıyoruz.

Dolu bardağa su koyarsan taşar.

Havas

Kısıtlı Erişim
Adams'ı anlamak için dinlemelisin.Senin anladığın gibi anlatmasını beklersen adams'ın söylediklerinin başkalarından farkı kalmaz.

Başkalarının yanlışlarını işaret eden kişiden yanlış olduklarını söylediği kişiler gibi yazmasını bekleme.

adams'ı dinliyoruzda filozofik sorular soruyor,cevab veremiyor.
ağzından baklayı çıkarana kadar on dereden su getiriryoruz.

modern çağın yeni cubbelisi gibi cevab veriyor.

kargalar gibi namaz klıyormuş!:)))

ben hiç bir şey anlamadım..

sen açıklarsan seviniriz kardeş..

alitufan2003

Profesör
Nasıl kılmaz?namaz hakkında anlattıklarımızı okumamışsın.Yahudi ve Hıristiyanlarında namaz kıldığının videolarını gösterdik burada.

Sana göre Hazret-i Kuran'ın
emrettiği namaz;
Ebu leheb'lerin, ebu cehillerin, yahudilerin kıldığı namaz mı?
Yoksa Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'in Allah-u Teâlâ’dan aldığı vahiy ve ilham ile namazın vakitlerini, rekâtlarını, âdâb ve erkânını ve nasıl kılınacağını hem anlatarak, hem de müslümanların gözü önünde kılarak, Sonra da:“Beni namaz kılarken nasıl görmüşseniz, siz de öylece kılınız!” buyurduğu namaz mı? (Buhârî)

Havas

Kısıtlı Erişim
Hadis, Peygamber sözü olma ihtimali olan sözdür...
Dolayısıyla, hadislerin içerisinde Peygamber sözü olmadığını zannetmek de korkunçtur!...
zanni delil bir şey ifade etmez..biz incili ,tevratı kabul eder.içindeki ayetleri yalanlarız.
hadise gelincemi çartpilacan.:ph34r:allah kelamı olma ihtimali olan ayetleri red ettiğin halde..

adams77

Kanalizasyoncu

Soruyu soran benim cevabıda ben mi verecem :)

Kendimiz peki bi havalı hissettim şimdi ben neymişim meğer

Nasıl namaz kılıyorsun dedin bende kolayca anlayasın diye kuşlara bak dedim kötümü ettim şimdi yazacam sana sayfalarca okumayacaksın.

Siz ilmihal deki gibi kılıyorum diyince ben birşey mi diyorum.

Kitabın bütün ayetleri salatı anlatıyor. Ayetlerin sana anlatamadığını benim sana anlatmamı nasıl bekliyorsun acaba

Salat etmeyen varlık mı var ama siz onların salatını görmezsiniz niye kitaba bakış açınız farklı

çelebiler

Kıdemli Üye

Soru ile cevabı işaret ediyor.Cevabı sen görmelisin.Biraz çaba istiyor.Düşünmeye sevk ediyor.

Kitapta öyle değil mi?Düşünüp anladığında konuyu içselleştirirsin.O zaman kitap Kuran olur senin için.