Hadis-Mantık Çelişkileri

lafons7275

Kıdemli Üye
Ne oldu bunun icin de bir hadis bulsaydın yok mu?

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ayet buldum:

Şüphesiz ki âyetlerimizi inkâr eden kâfirleri biz yarın bir ateşe atacağız. Derileri piştikçe azabı duysunlar diye, kendilerine başka deriler vereceğiz. Çünkü, Allah gerçekten çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

ummuhan

Kıdemli Üye
konuyu açan arkadaşın ismine (nickine, mahlasına, üye adına vs.) müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

bazı kelimeler, cümleler ve sıfatların kullanıcı adı olarak kullanılmasına müsaade edilmesi gerektiği kanaatindeyim..

Yönetici arkadaşlar istişarenizi rica ederim.

Defalarca yazdım yönetime kimse kaale almadı...

AlpBilge

Yasaklı
Yazılan hadislerin sıhhatini vs tartışmayacağım ama meraktan soruyorum sahih kabul ettiğiniz hadis-i şerif var mı?

“Kuran`dan başka hidayet kaynağı arayan sapıtmıştır” (Tirmizi 2906).

“Ömer, Rasulullah'tan, halkın doğru yoldan sapmamaları için kendisine birşeyler söyleyip yazmasını istediğinde, Rasulullah: "Allah`ın Kitabı Kur'an bize yeter" dedi” (Buhari İtisam 26, İlim39, Cenaiz 32, Merza 17; Müslim Cenaiz 23, Vasaya 22)

Benden bir hadis işittiğinizde onu Kur'an'a arz edin, Kur'an'a uyuyorsa alın, uymuyorsa bırakın. (İbn Hanbel, I, 82)

"Rasulullah bir gün sanki aramızdan ayrılacakmış gibi geldi ve şöyle söyledi: "Ben öldükten sonra Allah'ın kitabına (Kur'an'a) sarılın. Kur'an neye haram diyorsa onu haram kabul edin. Kur'an'ın helal kabul ettiklerini siz de helal kabul edin." (Müsned-i Ahmed b. Hanbel, İbn Ömer'den sahih rivayetle)

Şeddad, İbni Abbas’a “Rasulullah bir şey bıraktı mı?” diye sordu. O da “Sadece Kur'an’ın iki kapağı arasında olanları (ayetleri) bıraktı.” cevabını verdi.( Buhari, K. Fezailul Kuran; Müslim, K Fezailus Sahabe; Ebu Davud, K. Fiten; Tırmizi K. Fiten)

Kur'an'a davet eden, Kur'an'la çelişmeyen sözleri ciddiye alıyorum. Kur'an'a ters düşmeyen herhangi bir kişinin söylediği sözü de ciddiye alırım. Zira Kur'an'a davet eden, vahiy ile çelişmeyen, Allah'ın ayetlerine uygun olan her söz değerlidir benim için. İslam'da ruhban sınıfı yoktur. Yoldan geçen herhangi biri Kur'an'a uygun konuşuyorsa ve konuştuklarını özel ve sosyal hayatına yansıtıyorsa Allah'ın dostudur. Şeyh ve din adamı olduğunu iddia eden biri Kur'an'la çelişen sözler söylüyorsa Allah'ın düşmanıdır.

Rasulullah "Benden bir söz işittiğinizde onu Kur'an'a arz edin. Kur'an'a uyuyorsa alın, uymuyorsa bırakın" diyor. Gerçek sünnet budur. Sünneti gerçek anlamıyla yaşamak istiyorsak Kur'an'da anlatılan peygamberi tanımalıyız. Eğer "sahih mi, değil mi, Kur'an'a uygun mu, değil mi?" diye araştırmadan/sorgulamadan her rivayeti sahih kabul edersek; çocukları ve kadınları savaşta katleden, kara köpekleri öldüren, kargaların fasık olduğuna inanan, dünyanın balığın üstünde durduğunu iddia eden manyaklar ordusu oluruz. IŞİD buna en iyi örnektir. Amerika ve İsrail destekli kurulan terör örgütlerinin en belirgin özelliği uydurma rivayetleri din haline getirmeleridir. İslam aleminin geri ve cahil kalmasının sebebi uydurma rivayetlerin/cahil veya kötü niyetli/dış ülkeler tarafından beslenen din adamlarının yanlış fetvalarından kaynaklanıyor. Bu bilinçsiz yaklaşımların doğurduğu sonuçlar neticesinde emperyalist ülkeler çeşitli bahaneler yaratarak İslam coğrafyasını işgal ediyorlar. İslam coğrafyasındaki kaostan faydalanarak müslümanları birbirlerine öldürtüyorlar, petrol rezervlerini kontrol altında tutuyorlar. Bütün dünyaya medya aracılığıyla "İşte müslümanlar böyledir, bunlar asıp keserler, kan akıtırlar, bunlar vahşidir" mesajı veriliyor. İslam coğrafyası ajan kaynıyor. Sarık takıp sakal bırakan, kendisini halife ilan eden, Arapça'yı düzgün konuşan herkesin müslüman olduğunu mu zannediyorsunuz? Dört tarafı casuslarla çevrili olan İslam coğrafyasında birliği/düzeni nasıl sağlayacağız? Birbiriyle çelişen uydurma rivayetlerle mi? Her kafadan farklı bir sesin çıktığı, mezheblere bölünmüş, Kur'an'la çelişen uydurma hadisleri din haline getiren din adamlarının fetvalarıyla mı? Bu şekilde devam edilirse kan ve göz yaşı devam edecek. Kur'an'ı rehber edinmediğimiz, Allah'ın ayetlerini akılcı ve bilimsel metodla değerlendirmediğimiz sürece emperyalist devletlerin oyuncağı/kuklası/sömürgesi olmaya devam edeceğiz.

Bu konu hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Sorunuzu detaylı bir şekilde cevapladığımı düşünüyorum. Fazla konuşmayı seven biri değilim. Aslında anlatılacak çok şey var. Özellikle İslam coğrafyasında oynanan oyunlarla ilgili... Fakat burada anlatmak doğru olmaz. Kamuya açık bir paylaşım ortamında bazı konuları açıklamanın sakıncalı olduğunu düşünüyorum. Merak ediyorsanız özel mesajla sorun, cevap vereyim. Yok eğer benden daha iyi bildiğinizi düşünüyorsanız sormanıza da gerek yok demektir. Bildiklerinize yakışır şekilde davranmanızı, olgun ve bilinçli hareket etmenizi temenni etmek haricinde elimden bir şey gelmez.

Zaman ve fırsat buldukça bu başlığa hadis çelişkileri hakkında paylaşımlarda bulunacağım. Tabiî başlık kilitlenmezse veya mesajlarım silinmezse. Zira doğruları ve gerçekleri paylaştığımda genellikle mesajlarım siliniyor.

Selametle.

çelebiler

Kıdemli Üye
Ayet buldum:

Şüphesiz ki âyetlerimizi inkâr eden kâfirleri biz yarın bir ateşe atacağız. Derileri piştikçe azabı duysunlar diye, kendilerine başka deriler vereceğiz. Çünkü, Allah gerçekten çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.
O zaman neden Allah'ın ayetlerini hadislerle değiştiriyorsun.

çelebiler

Kıdemli Üye
Değiştirme yok, Allah'ın ayetlerini hadislerle beyan ediyorum.
Beyan zaten Kuran'ı olduğu gibi bildirmektir.Allah tarafından açıklanmış.

Mesela zinanın cezası belli iken neden hadislerle değiştirilip ceza recme dönmüş.

lafons7275

Kıdemli Üye
Beyan zaten Kuran'ı olduğu gibi bildirmektir.Allah tarafından açıklanmış.

Bazı ayetler açıklanmıştır ama bazılarının açıklanma görevini elçi üstlenmiştir.

Mesela hırsızın elinin kesilmesi meselesi.

hangi bedelde birşey çalınırsa el kesilir, sağ mı sol el mi kesilir, eli kesilen bir daha hırsızlık yaparsa cezası nedir vs. bunları elçi öğretmiştir.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bazı ayetler açıklanmıştır ama bazılarının açıklanma görevini elçi üstlenmiştir.

Mesela hırsızın elinin kesilmesi meselesi.

hangi bedelde birşey çalınırsa el kesilir, sağ mı sol el mi kesilir, eli kesilen bir daha hırsızlık yaparsa cezası nedir vs. bunları elçi öğretmiştir.

adama, inanmadığı ayetten soruyorsun..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
kendi uydurma ve bidat düşüncüleri olan var ise, bu Ayet ve Hadisi Şeriflere iftira ve bühtanda bulunmadan yapsın... diğerleri, haliyle silinir...

erdemceerdem

Profesör
Defalarca yazdım yönetime kimse kaale almadı...

Abla bu olay yöneticilerin tasarrufunu bile aşan bir olay...

iltiması olmayan, hoş görüsü olmayan, aman boşver'i olmayan..

lakin ancak onlar müdahale edebiliyorlar maalesef...

bu üyenin yaptığı bir yanlış bir hata kabahatten ötürü 'la...ah' suçlu, hatalı, kabahatli mi diyeceğiz..

bu kadar hoş görüye biraz hoşt demek lazım..

çelebiler

Kıdemli Üye
Yetmez mi hiç?

"Peygamber'in emrine muhalefet edenler, fitneye ya da can yakıcı bir azaba uğramaktan çekinsinler"

"Kim Peygamber'e itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur"
Niye Resule itaat edip uymamızı istediği Kuran'ın yanına başka kitaplar koyuyorsun?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Yalan söylüyorsun Allah'tan korkmuyor musun?

Herkes senin gibi taklitçi olmak zorunda mı?

yalanmı, ben, Allah tan korkuyorum....sen kendine bak,,, Allah ın dininde olmayan bir şeyi, kendi akıl mantığına öyle geliyor diye, uydurmaya çalışıyorsun....baktınız, ayetlerin orjinaline dokunamıyorsunuz, bari manalarıyla oynalımmı diyrosunuz...

çelebiler

Kıdemli Üye
yalanmı, ben, Allah tan korkuyorum....sen kendine bak,,, Allah ın dininde olmayan bir şeyi, kendi akıl mantığına öyle geliyor diye, uydurmaya çalışıyorsun....baktınız, ayetlerin orjinaline dokunamıyorsunuz, bari manalarıyla oynalımmı diyrosunuz...
Ataların ayetleri yerine hadisleri uydurarak yapmış zaten.İslam alemi ne halde görüyor musun?Hepsi ilmihal müslümanı,hadis müslümanları değil mi?

Dünyada işlenilen her vahşetin,her cinayetin arkasında hadislere göre uydurulmuş din var.Fetvasız cinayet işlemiyor mubarekler.