Ehli kitapla ittifak ettiğimiz temel doğrular

Hikem

Kıdemli Üye
Debreli kardeşim, Agbiyle , YOsmanlıyla ciddi meseleler konuşulmaz...Onlara gül geç, onları sevdiğini söyle....ihtiyaçları olabilir...:):laugh:

agbi

Yasaklı

Sana laf düşmez veri senin adamın diye onu kollamanı anlıyorum.
Veri seni sen veriyi kollamalısın ne de olsa kişi sevdiği ile beraberdir.
Şurada kaç kişisin birbirinizin kıymetini bilin.
Bi hüsmen sizin yaptığınız provakatörlüğün farkında birisi eğer yanlış bir sözü yorumu varsa gördüğümüzde cevap veririz. Zaten hikem olsun, talip olsun, mehmet1973 olsun gerekli cevapları sizlere hergün veriyorlar.
Benimde vaktim oldukça cevaplar vermeye çalışıyorum.
Dediğim gibi Mahmud efendiye kim dil uzatıyor ve bunu görüyorsam çekinmeden kim olursa olsun ona lafımı derim. Eğer görmediğim bir mesaj varsa getireceksin buraya göstereceksin bizde cevabımızı veiririz.
Şimdi yaylan bakalım...

Şimdi yaylan bakalım...

EDEP & EDEP & EDEP

Bana öne sürdüğün şu şartların birini yerine getir bari.

agbi

Yasaklı
Debreli kardeşim, Agbiyle , YOsmanlıyla ciddi meseleler konuşulmaz...Onlara gül geç, onları sevdiğini söyle....ihtiyaçları olabilir...:):laugh:

CİDDİ MESELELER KONUŞALIM mı ?

Aç konuyu

Ama debreli gibi önce peşrev edip sonra düşünce meydanından kaçma.

Aklına bilgine ve analizlerine güveniyorsan buyur bakalım.

İnsan ehli tasavvuf olsa da sapıtabiliyor ehli sünnet dışı olabiliyormuş demek ki bakalım daha neler göreceğiz :)

agbi

Yasaklı
GERÇEKTEN BU YORUMLARINIZI

A.Şahin in yazısını okuyup düşünüp analiz ederek mi yapıyorsunuz ?

Yoksa KULAKTAN DOLMA BİLGİLER lemi yapıyorsunuz.

DİKKAT EDİN TENKİT ETTİĞİNİZ İman ile İlgili islam ile ilgili

Sohbetler
Ahmed Şahin
Ehl-i kitapla amentüde ittifakımız var!

Bizim anlayışımıza göre İslam, bir dünya dinidir. Yani dünya insanlığı İslam'a adaydır. İnsanlığın gelişmiş aklını, mantığını İslam tatmin eder. Dünya insanlarının hemen hepsinin şartlarını da ancak İslam anlar ve her birinin ihtiyacına da yine evrensel İslam cevap verir.

Bir kere şu nokta kesinlikle unutulmamalıdır.

İslam'da zorlama yoktur. Bilgi vermek vardır!

Böyle olunca İslam'ın insanlığı telkin ve tebliği açık seçiktir:

- Aklınız, mantığınız ve gelişmiş kültürünüz var. İslam'a bir bakın, bir inceleyin. Aklınızın, mantığınızın tatmin olduğunu göreceksiniz. Bulunduğunuz bütün hal ve şartlara İslam'ın sizi memnun edecek cevaplar verdiğini anlayacaksınız...

Neden böyle? İslam evrenseldir de ondan. Tüm dünya insanına gelmiş, onların hepsine de hitap edecek ölçülere sahiptir o yüzden.

Mesela İslam'ın dondurulmuş sanılan bir tesettür tarifine bakın, nasıl dünya insanlarının ihtiyacını karşılayacak genişliğe sahip olduğunu anlayın.

- Nasıl bir giyim İslam'ın emridir, mutlaka çarşaf mı?

İslam, tesettürün modasını, şeklini, rengini tarif etmez.

Neden etmez? Çünkü bu konuda dünya insanlığının ihtiyaç ve zevkleri çok farklıdır da ondan. Sıcak Afrika'nın ihtiyacı ile soğuk kutupların ihtiyacı aynı değildir. Bundan dolayı İslam, cinsi duyguları tahrik ederek ahlakı bozup, insanı tacize teşvik edecek giyimi yasaklar. Yoksa modasını, rengini, biçimini değil.

Böyle olunca sıcak ülkenin hanımı Suudi Arabistan'da olduğu gibi belki çarşafı daha olumlu bulur, onu tercih eder. Ama kutupların kadını da soğuktan koruyan bir miflonlu tulumu koruyucu bulur, onun çarşafı da tulum olur.

Demek ki İslam insanlığın ihtiyacını esas aldığından belli bir şekli, modayı ve biçimi dondurup da mensuplarına onu emretmiyor. Her iklimin, her coğrafyanın insanı kendi ihtiyacına göre tesettür şekli bulur ve inancının icabına göre de kolayca onu tatbik edebilir.

Bu, İslam'ın evrenselliğinin gereğidir. Böylesine elastiki ve geniş bakışından dolayı İslam dünya insanlığının dinidir. Çünkü herkes onda kendi zevkine, ihtiyacına göre çare ve kolaylık bulabilir.

Hal böyle olunca insanlığın İslam'a yabancı kalması, aklın mantığın icaplarına böylesine cevap veren bir dinde zorlama ve darlığın varlığını sanması makul ve ilmi değildir.

Zaten dikkatlice bakıldığında görülecektir ki ehl-i kitapla temel noktalarda birlikteyiz. Daha meşhur ifadesiyle amentüde ittifakımız vardır. Çünkü Allah'ın gönderdiği kitapların hemen hepsinde tekrarlanan amentüdür: Allah birdir. Peygamberler haktır. Melekler vardır. Kitaplar gönderilmiştir. Ahiret vardır. Ölen insanlar bir gün dirilecek, yaptıkları iyiliklerin mükafatını, kötülüklerin de mücazatını göreceklerdir.

Bu temel noktalar bir amentüden başkası değildir ve biz ehl-i kitapla bu amentüde müttefikiz. Garip olan şudur ki ittifak ettiğimiz amentüyü öne geçirmiyor da ihtilaf ettiğimiz teferruatı ileri sürüp mutlak küfre karşı dayanışmamıza engel olarak görüyoruz. Halbuki temelde ittifak varken teferruattaki ihtilaflara takılıp kalmak makul değildir. Burada Kur'an'ın bir ayetini hatırlamak yerinde olsa gerektir: (Mealen.)

- Ey ehl-i kitap! Geliniz ittifak ettiğiniz amentüde buluşunuz.

Bu sebeple burada diyoruz ki:

- Ey ehli iman! Siz de bütün insanlığın dini olan İslamı sadece kendi ihtiyacınıza göre yorumlayarak onu bir dünya dini olmaktan çıkarıp kendi ülkenizin dini haline sokmayınız. Unutmayınız ki bütün insanlık onun içinde kendine yer bulacaktır. Başka gidecek yeri de yoktur!

Mehmet TALU Hoca da bu yazı üzerinde yorum yapmıştır SİZLERİN İLMİ TALU Hocadan daha mı fazla Fazla ise söyleyin BİLELİM.

Birde F.gülen den belgeli alıntı getirelim.

Peygamber olmayana "peygamberdir" demek küfür olduğu gibi,peygamber olana da "değildir" demek yine küfürdür.(Fethullah Gülen)

Eğer islamdan başka hak din yoksa nasıl oluyorda hristiyanla yahudide cennete girebiliyor?
CEVAP:Hristiyanlarla yahudilerin hepsi cennete gider diyen yok. Ama hristiyanlarla yahudilerin hiçbiri cennete gitmez diyen de yok. Cennete giden hristiyanlar şunlardır.
a) Bebek yaşta ölen hristiyan yahudi cehenneme gitmeyecek... Çünkü hristiyan ve yahudinin çocuğu da olsa her bebek islam fırtatında günahsız doğar.
b) Hristiyanın yahudinin çocuğuda cehenneme gitmeyecek. Çünkü reşit olamyanın dini sorumluluğu yoktur.
c) Doğuştan veya çocukken zeka olan özürlü hristiyan yahudilerde cehenneme gitmeyecek çünkü aklı olmayanın dini sorumluluğu yoktur.
c) Yahut Hz Muhammedin daveti ulaşmamış gayrimüslümler fetret ehli sayıldıkları için cehenneme gitmeyecek. Çünkü Allah uyarıcı göndermeden azap edecek değildir.
Ehli sünnet mezhep imamlarından Eşarilere göre bu saydığım kişiler ehli necat olarak kabul edilirler cennete giderler denilir.,Ehli sünnet mezhep imamlarından maturidiler ise yine ehli necat olarak kabul edilip cehenneme gitmeyecekler arafta kalırlar denilir. Allah ın rahmeti geniştir inşallah cennete gideceklerini umut ediyorum.
Bu saydıklarımının dışındaki hristiyan yahudi kurtulan zümreden değildir,ehli necat değildir,Allah ın söz verdigi gibi cehenneme gidecekler.

Yukarıdaki alıntıları okuduktan sonra eğer Utanmıyorsanız ALLAH tan korkun.

agbi

Yasaklı
Birde F.gülen den belgeli alıntı getirelim.

Peygamber olmayana "peygamberdir" demek küfür olduğu gibi,peygamber olana da "değildir" demek yine küfürdür.(Fethullah Gülen)

Eğer islamdan başka hak din yoksa nasıl oluyorda hristiyanla yahudide cennete girebiliyor?
CEVAP:Hristiyanlarla yahudilerin hepsi cennete gider diyen yok. Ama hristiyanlarla yahudilerin hiçbiri cennete gitmez diyen de yok. Cennete giden hristiyanlar şunlardır.
a) Bebek yaşta ölen hristiyan yahudi cehenneme gitmeyecek... Çünkü hristiyan ve yahudinin çocuğu da olsa her bebek islam fırtatında günahsız doğar.
b) Hristiyanın yahudinin çocuğuda cehenneme gitmeyecek. Çünkü reşit olamyanın dini sorumluluğu yoktur.
c) Doğuştan veya çocukken zeka olan özürlü hristiyan yahudilerde cehenneme gitmeyecek çünkü aklı olmayanın dini sorumluluğu yoktur.
c) Yahut Hz Muhammedin daveti ulaşmamış gayrimüslümler fetret ehli sayıldıkları için cehenneme gitmeyecek. Çünkü Allah uyarıcı göndermeden azap edecek değildir.
Ehli sünnet mezhep imamlarından Eşarilere göre bu saydığım kişiler ehli necat olarak kabul edilirler cennete giderler denilir.,Ehli sünnet mezhep imamlarından maturidiler ise yine ehli necat olarak kabul edilip cehenneme gitmeyecekler arafta kalırlar denilir. Allah ın rahmeti geniştir inşallah cennete gideceklerini umut ediyorum.
Bu saydıklarımının dışındaki hristiyan yahudi kurtulan zümreden değildir,ehli necat değildir,Allah ın söz verdigi gibi cehenneme gidecekler.

Yukarıdaki alıntıları okuduktan sonra eğer Utanmıyorsanız ALLAH tan korkun.

HADİ HİKEM

BUYUR ciddi ciddi sizin tenki ve yargılamalarınıza belgeli cevaplar üzerinde MÜNAZARA EDELİM.

YALNIZ KAÇMAK için bu teklifimi görmemezlikten gelmeyin.

agbi

Yasaklı
HADİ HİKEM

BUYUR ciddi ciddi sizin tenki ve yargılamalarınıza belgeli cevaplar üzerinde MÜNAZARA EDELİM.

MEHMET 1973 ve Hikem TENKİT v YARGILARINIZA GÜVENİYORSANIZ kademe kademe istişare edelim

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
CÝDDÝ MESELELER KONUÞALIM mý ?

Aç konuyu

Ama debreli gibi önce peþrev edip sonra düþünce meydanýndan kaçma.

Aklýna bilgine ve analizlerine güveniyorsan buyur bakalým.
Yasindan basindan utan yalan yaziyorsun birde !
Utanmaz ki..
Seni münazarada sovmenlik ve provakatörlükten alikoyacak seni hizaya getirecek 5sarti kabul ettirmek icin kac gün ugrastikta atmadigin takla kalmadi.
5 sarti kabul ediyorum diyemedinde kendi ahlakim yeter 5sarta lüzum yok dedin. Eger senin ahlakin güzel olsaydi zaten sartsiz münazaraya girerdik. Senin ahlakina kaldiysak vah halimize. Herkes senlen tartismaktan kaciniyor cünkü propagandaci provakatörlük anlayisini biliyorlar.
Yalan yazip ta milleti kandirma diyecegimde ne zaman dogru yazdinki ?
Hadi yürü bakalim

MEHMET 1973 ve Hikem TENKİT v YARGILARINIZA GÜVENİYORSANIZ kademe kademe istişare edelim

Ben rabbimin bana öğrettiğinden fazlasını bilmem kimseyle de uğraşamam ben HAKKI SÖYLER SUSARIM.1senelik derviş lakabını taktın madem dervişliğin hakkını vermek lazım gelir degil mi..

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Dikkat agbi var uzak durun kiymetli vakitlerinizi calmasina izin vermeyin. Bunlara sabaha kadar yazsaniz yine laf anlatamazsiniz. Forumun tecrübeli provakatörüne dikkat edin sizi tahrik etmesine izin vermeyin!

fakirinin mesajlarını niye görmüyorsunuz ?

bi husmen in mesajlarını görmüyorsunuz

PEKİ NEDEN GÖRMÜYORSUNUZ ?

AYRICA veri o mesajı hangi mesaja cevaben yazmış ? Birde ona bak ve birde cevap verdiği kişi mahmut efendi cemeatindenmi ?
@AGBİ denen zat amacın nedir senin ya HU?? Benim Mahmut efendi (k.s) hazretlerinin sufisi olup olmamam neyi değiştirir Allahu zülcelal'in rızası için onun sevdiği kullarını sevmeye çalışıyorum! Benim mürşidim farklı da olsa Mahmut Efendi hazretlerine (k.s) muhabbet duyarım ve isterim amacın ne yani bu lafları söylemekte???

agbi

Yasaklı
Yasindan basindan utan yalan yaziyorsun birde !
Utanmaz ki..
Seni münazarada sovmenlik ve provakatörlükten alikoyacak seni hizaya getirecek 5sarti kabul ettirmek icin kac gün ugrastikta atmadigin takla kalmadi.
5 sarti kabul ediyorum diyemedinde kendi ahlakim yeter 5sarta lüzum yok dedin. Eger senin ahlakin güzel olsaydi zaten sartsiz münazaraya girerdik. Senin ahlakina kaldiysak vah halimize. Herkes senlen tartismaktan kaciniyor cünkü propagandaci provakatörlük anlayisini biliyorlar.
Yalan yazip ta milleti kandirma diyecegimde ne zaman dogru yazdinki ?
Hadi yürü bakalim

Öne sürdüğün şartlara önce kendin uy.

Benim ahlakımı DEĞERLENDİRECEK VASFIN mı var BELA OKUYAN , LANET EDEN , İMANIMI ,İMANLARI YARGILAYAN , YALAN HABERLER İ YAZAN sensin bu Forum da TEK TEK İSPAT EDERİM sana.

Ben rabbimin bana öğrettiğinden fazlasını bilmem kimseyle de uğraşamam ben HAKKI SÖYLER SUSARIM.1senelik derviş lakabını taktın madem dervişliğin hakkını vermek lazım gelir degil mi..

HAKKI SÖYLEDİĞİNİ İSPAT ET.

MAHMUT EFENDİ CEMEATİNDE DEĞİLSİN ama yazdıkların yönlendirmelerin MAHMUT EFENDİ cemeatindemişsin gibi.

ALLAH her kuluna öğrenmeyi öğretti KAFİR bile öğrenmeyi ALLAHIN lutfu ile sahip oldu NAMAZ KILAMAYAN ALKOL ALAN Müslümanlarda öğrenmiyi ALLAH cc lutfu ile öğrendi KISACASI ÖNEMLİ OLAN DOĞRU yu öğrenmektir.İşin rengi bellioldu SENDE KAÇIYORSUN.BELGELER ORTADA kaçmak en kolayı.

[sıze="5"][ı]
[sıze="3"]öne sürdüğün şartlara önce kendin uy.[/sıze]

benim ahlakımı değerlendirecek vasfın mı var bela okuyan , lanet eden , imanımı ,imanları yargılayan , yalan haberler i yazan sensin bu forum da tek tek ispat ederim sana.
çünkü benim hocam cübbeli ahmet hoca daha anlayamamışsın git birkaç sene itikafa çekil lütfen efendi [/ı][/sıze]

Hikem

Kıdemli Üye
HADİ HİKEM

Agbicim, biliyorsun ben seni seviyorum...ama bu konuda o kadar çok yazdımki,,artık aynı konuları tekrar etmek sıkıcı gelmeye baişladı...Ama sana tavsiyem, çok bilmiş bir vatandaş var...orhancan..Ona cevablaması için bazı sorular sordum..Ona bir bakmanı rica ediyorum..Size sevgilerimi yolluyorum, aziz kardeşim, gözlerinizden öperim..:gl:)

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Agbicim, biliyorsun ben seni seviyorum...ama bu konuda o kadar çok yazdımki,,artık aynı konuları tekrar etmek sıkıcı gelmeye baişladı...Ama sana tavsiyem, çok bilmiş bir vatandaş var...orhancan..Ona cevablaması için bazı sorular sordum..Ona bir bakmanı rica ediyorum..Size sevgilerimi yolluyorum, aziz kardeşim, gözlerinizden öperim..:gl:)
Vay Hikem abi...

Seni seni..

Hikem

Kıdemli Üye
Vay Hikem abi...

Seni seni..

sonfedai kardeşim ne yapalım yahu...sinirlenipte hasta mı olalım..böyle daha iyi değilmi ..hem biz hemde muhatabımıza terapi uyguluyorum,hemide ücretsiz tarifeden...Ah...birde değerimiz bilinse..:laugh:

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
sonfedai kardeşim ne yapalım yahu...sinirlenipte hasta mı olalım..böyşe daha iyi değilmi ..hem biz hemde muhatabımıza terapi uyguluyorum,hemide ücretsiz tarifeden...Ah...birde değerimiz bilinse..:laugh:
Allah CC kolaylık versin abi

İzlediğim kadarıyla işiniz zor

Bu arada "İyilikyap denize at. Balık bilmezse halık bilir" demiş büyükler

Allah CC kolay getire abi

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
agbiye

Hadi ordan sende!
Bizim senin gibi olmayanlarla hitabimiz gayet güzeldir. Sen karsinda ne yapiyorsan onu buluyorsun. Hem o sartlar münazara icindi karistirma simdi ortaligi.
Halen utanmadan salliyorsun kac tane iftirani kac defa gösterdikde kac defa rezil oldun halen akillanmadin. Bu kafayla dahada yalnizlasacaksin. Kac yasina gelmissin ama benim 14 yasindaki yegenimden daha seviyeli ve dürüst degilsin. Demek dogruymus akil yasta degil bastaymis. Allah bu yaptiklarini elbette karsiliksiz birakmayacak ahim tutacak insaAllah