Ehli kitapla ittifak ettiğimiz temel doğrular

Hikem

Kıdemli Üye
Soruda "itikad-i kamil" kelimesi kullanilmis,bunun ne demek oldugunu anlamak istiyorsan tersine bak,"itikad-i kamil olmayan" ne anlama geliyor?
Eksik,kusurlu,yetersiz anlamina gelmiyormu''(YOsmanlı)

YOsmanlı ,anlamdığın her halinden bellii..Bende zaten bu cümlenin ''mevhumu -muhalifi'' olan ''nâkıs itikad'' olurmu da yazar ''itikadi kamile'' den bahsetmiş diye itiraz ediyorum..saniyen bu kelimenin ehli kitab meselesiyle birlikte kullanılması daha bir facia..Yazan ne söylediğinin farkında değil..Zavallı..Ahmed Hocasının kurtarayım derken, kendi bataklığa saplanıyor...YOsmanlı , seni diyalogcuların tuzaklarından kurtaralım diyorum ama, senin kurtulmaya niyetin yok...Ne diyelim kendi düşen ağlamaz..

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
fakat Hristiyanlık için saydığımız bu rükünlerin bizim inancımızın temel esasları olması hasebi ile bunlar birer ortak noktalardır'' Haydaaaaa!! haydi burdan yakkkk..Dam üstünde saksağan , vur beline kazmayı'' diyebileceğimiz türden absürd bir bağlayış...Yahu insaf et, hem kendin diyorsun, onların amentü esasları bizim inacımızla bağdaşmıyor, arkasındanda '' öyle ama siz genede öyle anlamayın, genede amentüde ittifakımız var<'' demeye gelen saçma sapan bir cümle..

hayir "siz genede öyle anlamayın, genede amentüde ittifakımız var" demeye gelmiyor,
öne çıkarılan noktaların "hak" yada "batıl" olduğunu söylemek veyahut ifade etmek ayrı bir mevzudur diyor,
Mesela Hristiyanlıkta Allah inancı vardır, yine kitap ve peygamber, melek ve öldükten sonra dirilmek gibi...
onların Allah inancı bizim için batıl olabilir, onların inandığı kitap bizim için tahrif edilmiş, onların peygamber inacı bize göre hak değildir vs., fakat Hristiyanlık için saydığımız bu rükünlerin bizim inancımızın temel esasları olması hasebi ile bunlar birer ortak noktalardır....
anlatılmak istenen, bir kesimi batıl yada hak gibi göstermek değil,benzerliklere dikkat cekmetir.
Bunu anlamak gercekten bukadar zormu?

Bu İttifakın iman noktasinda olmadigini herkes biliyor,sende biliyorsun,ahmet sahn hocada biliyor.
Elbette onlarin Allah inanci,melek inanci,peygamber inanci bizimkisinden farkli,fakat onlarinda bir Allah inanci var,melek inanci var,peygamber inanci var,,ahiret inanci var,bizimkisiyle aynisi olmasada var...

Ittifak kelimesi günümüz Tahrif olmuş Hz.İsa (AS) mı Allah’ın oğlu kabul eden Hıristiyanlıgi inandıklarını "hak" noktasında tutma anlaminda kullanilmadigi defalarca aciklanmasina ragmen konuyu bu anlama cekmeniz sizin ard niyetinizin kesin bir delilidir.

Ayrica Ahmet sahin hoca bir yazisinda bu meseleyi aciklarken yazisinda Ittifakin tahrif olmuş yahudilik ile değil, Asılları ile olduğunu beyan ediyor, günümüz hristiyanligin bu inanclarinin tahrif edilmis versyonu olsada devam etmesi hususunu vesile yapıp, Allah’ın sıfatlarında yanlışa düşen Ehl-i Kitab ile bir konuşma zemini oluşturduklarını ve bunu başardıklarını belirtiyor Ahmet sahin hoca.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Bende zaten bu cümlenin ''mevhumu -muhalifi'' olan ''nâkıs itikad'' olurmu da yazar ''itikadi kamile'' den bahsetmiş

''nâkıs itikad' olmazmi?
Bir insanin,bir inancin veya bir dinin itikadi bozuksa bu itikad eksiktir,kusurludur,yamuktur,BATILDIR ama sonucda yinede itikaddir.
herseyi yanlis anliyor,abartiyor,carpitiyopr,serre yoruyorsunuz.
Bunun hesabi var unutma!

Hikem

Kıdemli Üye
''nâkıs itikad' olmazmi?
Bir insanin,bir inancin veya bir dinin itikadi bozuksa bu itikad eksiktir,kusurludur,yamuktur,BATILDIR ama sonucda yinede itikaddir.
herseyi yanlis anliyor,abartiyor,carpitiyopr,serre yoruyorsunuz.
Bunun hesabi var unutma!

YOsmanlının yanlışlarına yetişemiyoruz..yahu adam herhangi bir dinden değil, islamdan bahsederken ''itikadi kamile'' den dem vuruyor hemde bunu Ehli kitab bağlamında kullanıyor...Senin bu yazılanları anlayabilmen için....uuuuuuuuuuuuuu....

Hikem

Kıdemli Üye
hayir "siz genede öyle anlamayın, genede amentüde ittifakımız var" demeye gelmiyor,
öne çıkarılan noktaların "hak" yada "batıl" olduğunu söylemek veyahut ifade etmek ayrı bir mevzudur diyor,
Mesela Hristiyanlıkta Allah inancı vardır, yine kitap ve peygamber, melek ve öldükten sonra dirilmek gibi...
onların Allah inancı bizim için batıl olabilir, onların inandığı kitap bizim için tahrif edilmiş, onların peygamber inacı bize göre hak değildir vs., fakat Hristiyanlık için saydığımız bu rükünlerin bizim inancımızın temel esasları olması hasebi ile bunlar birer ortak noktalardır....
anlatılmak istenen, bir kesimi batıl yada hak gibi göstermek değil,benzerliklere dikkat cekmetir.
Bunu anlamak gercekten bukadar zormu?

Bu İttifakın iman noktasinda olmadigini herkes biliyor,sende biliyorsun,ahmet sahn hocada biliyor.
Elbette onlarin Allah inanci,melek inanci,peygamber inanci bizimkisinden farkli,fakat onlarinda bir Allah inanci var,melek inanci var,peygamber inanci var,,ahiret inanci var,bizimkisiyle aynisi olmasada var...

Ittifak kelimesi günümüz Tahrif olmuş Hz.İsa (AS) mı Allah’ın oğlu kabul eden Hıristiyanlıgi inandıklarını "hak" noktasında tutma anlaminda kullanilmadigi defalarca aciklanmasina ragmen konuyu bu anlama cekmeniz sizin ard niyetinizin kesin bir delilidir.

Ayrica Ahmet sahin hoca bir yazisinda bu meseleyi aciklarken yazisinda Ittifakin tahrif olmuş yahudilik ile değil, Asılları ile olduğunu beyan ediyor, günümüz hristiyanligin bu inanclarinin tahrif edilmis versyonu olsada devam etmesi hususunu vesile yapıp, Allah’ın sıfatlarında yanlışa düşen Ehl-i Kitab ile bir konuşma zemini oluşturduklarını ve bunu başardıklarını belirtiyor Ahmet sahin hoca.

Ahmed efendinin 2000 deki yazısında , nerde ''Ittifakin tahrif olmuş yahudilik ile değil, Asılları ile olduğunu beyan ediyor, günümüz hristiyanligin bu inanclarinin tahrif edilmis versyonu olsada devam etmesi hususunu vesile yapıp, Allah’ın sıfatlarında yanlışa düşen Ehl-i Kitab ile bir konuşma zemini oluşturduklarını ve bunu başardıklarını belirtiyor '' demiş.....insaffff!!, sanki çocuk kandırıyorlar, adamcağız, aradan 5 sene geçtikten sonra bu açıklamayı yapıyor..günaydın derler..

talib

Kıdemli Üye
Ahmed efendinin 2000 deki yazısında , nerde ''Ittifakin tahrif olmuş yahudilik ile değil, Asılları ile olduğunu beyan ediyor, günümüz hristiyanligin bu inanclarinin tahrif edilmis versyonu olsada devam etmesi hususunu vesile yapıp, Allah’ın sıfatlarında yanlışa düşen Ehl-i Kitab ile bir konuşma zemini oluşturduklarını ve bunu başardıklarını belirtiyor '' demiş.....insaffff!!, sanki çocuk kandırıyorlar, adamcağız, aradan 5 sene geçtikten sonra bu açıklamayı yapıyor..günaydın derler..

Bugüne yaz sonra biz geçmişi kastediyoruz de :) Allah akıl fikir vere. Dedim ya, ben maymundan geldim diye direten adama nasıl sen insansın diye ikna etmenin bir anlamı yok, aynen onun gibi bizim amentümüz ittifak içerisinde diye direten adama da öyle değildir demenin bir anlamı yok. Bizim ki farklı arkadaş deriz.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı

ikinci yazisinin ardindan 7 sene gecmis daha hala o yaziyi görmemezlikten gelmenizede insaffff!!, sanki çocuk kandırıyorsunuz.kaldiki birinci yazisinda bile ne demek istedigini cocuk bile anlar,sadece ergenekocnular anlamamazliktan gelir,carpitmaya müsaiddir,camur atalim izi kalsin,bu söz vesilesiyle diger müminleri kiskirtalim diye saldirirlar,kiskirtirlar bizim sözde ehli-sünnetcilerde oyuna alet olurlar, yillarca sakiz gibi cigner dururlar...bunu yaparken itikadi acidan sapik düsünceleri olan seyyid kutuba veya mevduudiye asla toz kondurmaz,aleyhlerine konusmazlar.
hadi ordan!

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
YOsmanlının yanlışlarına yetişemiyoruz..yahu adam herhangi bir dinden değil, islamdan bahsederken ''itikadi kamile'' den dem vuruyor hemde bunu Ehli kitab bağlamında kullanıyor...Senin bu yazılanları anlayabilmen için....uuuuuuuuuuuuuu....

sen ne diyorsun yaw?
islam dini itikadi kamile degilmi?
Islam dinini hakkinda itikadi kamile,yani kamil itikad,mükemmel itikad,tahrif edilmemis itikad diyor,yinede kusur buluyorsunuz,PESSSSSSS!

kafirler le ilgili ne söyleniyorsa hocam da aynı şeyi söylüyor
bilgi kırıntın yoksa susmayı bir deneyin bilmiyorum deyin sahabe mesleğidir.
lütfen yani.

Biz susulması gereken yeri de biliriz çok şükür zaten tasavvufun amacı resulullah (sav)e ehli beytine ve sahabe efendilerimizin ahlakı ile ahlaklanmak ve edebi ile edeplenmektir..sekarat anında yanınıza sevgili hocanız gelirse neler olacağını bilseydiniz keşke. siz bu insana körü körüne bağlanmayla şeytanın son nefesinizde hocanızın kılığında gelip hak din hem hristiyan hemde yahudilikmis dediğinde elinde bir bardak suyla geldiğinde (inşallah doğruyu görebilirsiniz de öyle gelmez lanet iblis) nasıl inanmamayı düşüneceksiniz?

veri

Yasaklı

Biz susulması gereken yeri de biliriz çok şükür zaten tasavvufun amacı resulullah (sav)e ehli beytine ve sahabe efendilerimizin ahlakı ile ahlaklanmak ve edebi ile edeplenmektir..sekarat anında yanınıza sevgili hocanız gelirse neler olacağını bilseydiniz keşke. siz bu insana körü körüne bağlanmayla şeytanın son nefesinizde hocanızın kılığında gelip hak din hem hristiyan hemde yahudilikmis dediğinde elinde bir bardak suyla geldiğinde (inşallah doğruyu görebilirsiniz de öyle gelmez lanet iblis) nasıl inanmamayı düşüneceksiniz?

Allah şifa versin

veri

Yasaklı

Siz Mahmut efendi hazretlerini (kuddise sirruh) hiç işittiniz mi de işkembe-i kübradan konuşuyorsunuz?
mahmut efendi hazretlerine selamlarımı iletiniz.

Cübbeliye de acil şifa dileğimi.
işkembeyi de iyi bilirim:)
dediğim gibi biraz müslümanların nasıl kardeş olduğunu ve bu kardeşlik için neler yapmak zorunda olduğunuzu

Efendinize gidin sorun kendisi cübbeliye niye öğretmemiş merak ediyorum

dediğim gibi biraz müslümanların nasıl kardeş olduğunu ve bu kardeşlik için neler yapmak zorunda olduğunuzu

Öncelikle mürşidim Mahmut efendi (k.s) hazretleri değil Seyda Muhammed-el KONYEVİ (k.s) hazretleridir.Mahmut efendiyle bir kere konuşma şerefine nail oldum ama keşke Ahmet şahinin yazısını mübareğe okuyup cevabını size iletebilseydim..Cübbeli hocam da hapishanede şuan gündemi takip ediyor iseniz.Müslümanlar kardeştir bunu benim gibi aciz bile biliyor Cübbeli hocam hayli hayli biliyordur.kaldı ki Mahmut efendi (k.s) iftira atmayın anlatmıştır da siz anlatmamıştır diyorsunuz!

Ercan Tekin

Kıdemli Üye

Şu mesaj tamamen rezilliktir.

Asrın Müceddidi MAHMUD EFENDİ HZ'LERİNE İFTİRA VE HAKARET NİTELİĞİ TAŞIYOR...

Bu küstahlaşan veri midir nedirse kimse haddini bildirmeyecekmi?

Sen veri eminim sübhanekende onlarca hatan vardır burada gelmişsin ömrünü ilme adamış alim insanları kara cehaletinle çamurlamak iftirlarınla karalamak isteyen bu forumun en sinsi MÜFTERİSİSİN!

Ben senin açıktan kaç tane bilerek attığın İFTİRANA şahit oldum.
Elhamdulillah bizden uzak olmana çok seviniyorum.

Çünkü iflah olmaz bu halin davamıza çok zarar verirdi.

Nitekim Allah büyüktür hidayeti ise dilediğinedir.
Bizde senin şerrinden tüm müslümanları sakındırıyoruz.
Ves'selam

agbi

Yasaklı
Şu mesaj tamamen rezilliktir.

Asrın Müceddidi MAHMUD EFENDİ HZ'LERİNE İFTİRA VE HAKARET NİTELİĞİ TAŞIYOR...

Bu küstahlaşan veri midir nedirse kimse haddini bildirmeyecekmi?

Sen veri eminim sübhanekende onlarca hatan vardır burada gelmişsin ömrünü ilme adamış alim insanları kara cehaletinle çamurlamak iftirlarınla karalamak isteyen bu forumun en sinsi MÜFTERİSİSİN!

Ben senin açıktan kaç tane bilerek attığın İFTİRANA şahit oldum.
Elhamdulillah bizden uzak olmana çok seviniyorum.

Çünkü iflah olmaz bu halin davamıza çok zarar verirdi.

Nitekim Allah büyüktür hidayeti ise dilediğinedir.
Bizde senin şerrinden tüm müslümanları sakındırıyoruz.
Ves'selam

fakirinin mesajlarını niye görmüyorsunuz ?

bi husmen in mesajlarını görmüyorsunuz

PEKİ NEDEN GÖRMÜYORSUNUZ ?

AYRICA veri o mesajı hangi mesaja cevaben yazmış ? Birde ona bak ve birde cevap verdiği kişi mahmut efendi cemeatindenmi ?

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
fakirinin mesajlarını niye görmüyorsunuz ?

bi husmen in mesajlarını görmüyorsunuz

PEKİ NEDEN GÖRMÜYORSUNUZ ?

AYRICA veri o mesajı hangi mesaja cevaben yazmış ? Birde ona bak ve birde cevap verdiği kişi mahmut efendi cemeatindenmi ?

Sana laf düşmez veri senin adamın diye onu kollamanı anlıyorum.
Veri seni sen veriyi kollamalısın ne de olsa kişi sevdiği ile beraberdir.
Şurada kaç kişisin birbirinizin kıymetini bilin.
Bi hüsmen sizin yaptığınız provakatörlüğün farkında birisi eğer yanlış bir sözü yorumu varsa gördüğümüzde cevap veririz. Zaten hikem olsun, talip olsun, mehmet1973 olsun gerekli cevapları sizlere hergün veriyorlar.
Benimde vaktim oldukça cevaplar vermeye çalışıyorum.
Dediğim gibi Mahmud efendiye kim dil uzatıyor ve bunu görüyorsam çekinmeden kim olursa olsun ona lafımı derim. Eğer görmediğim bir mesaj varsa getireceksin buraya göstereceksin bizde cevabımızı veiririz.
Şimdi yaylan bakalım...