Ebu Computer Rejim Günlükleri (01 Ocak - 06 Haziran 2016) Mevcut kilo 106 Kg Hedef 80 Kg

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Birazdan saunaya gidicem ama saunadaki sadece su kaybı.

Kalıcı kilo kaybı değil.

Yahayy

Kıdemli Üye
Sayın @Yahayy

Bu aşamada danışma ihtiyacı hissettim.

Şuan ki son durum şu şekilde.

1- Sabahları

2 küçük dilim kepek ekmeği (Lifli yiyecek için) ve protein için yağsız peynir.

2- Öğlenleri

Çorba (Çorbayı ihmal etmemeye çalışıyorum.), protein için kırmızı yada beyaz et ve son olarak da bir kase yoğurt.

3- Akşamları

1 Fincan Türk kahvesi.

Bunun dışında bol su bol çay ile rejime devam ediyorum.

Cumartesi pazar kahvaltı biraz daha zengin oluyor ama yine çok abartmıyorum.

Spor konusunda evde egzersizlere ve park yürüyüşlerine daha başlayamadım. 95 Kilodan sonra başlayayım diyorum.

Bununda dışında haftada iki kez 1 saat kadar spor yapıyorum.

Bu sporda yaptıklarım:

Ayak kaslarının erimemesi için 15 Dk kadar bisiklet,

Kol ve göğüs kasları için 5x20 set bench press.

Birde karın kaslarının kuvvetlenmesi ve göbek bölgesindeki yağların erimesi için 5x30 şu alttaki hareketi yapıyorum:

flat-bench-lying-leg-raise-nasil-yapilir.jpg

Bunun dışında ofisteki masamda duran dambıl ile el kol omuz kasları için çalışıyorum.

Bu aşamada yanlış yaptığım var mıdır.

Bu şekilde haftada bir kilo vererek gidersem hedefe ulaşıyorum ama kilo kaybı oldukça yavaşladı.

Yiyecek içecek ve egzersiz noktasında öneriniz var mıdır?

Selam ve dua ile...

Selamlar kardeşim.
Sırayla gidersek,
Kahvaltı çok zayıf gibi, sadece peynirle yeterli proteini alamazsın bence, eğer yemekte zorlanmıyorsan mutlaka en az 2 adet haşlanmış yumurta eklemeni öneririm. Ekmekte kepekli yerine tam tahıllı tercih edebilirsin.
Hergün yiyemesende haftanın 2-3 günü özellikle spor yapacağın günler yulaf/süt ekleyebilirsin. Yulafı sade yiyemezsen bazı alternatifler de var, Eti Lifalif çok pratik ve hesaplı şekilde bu işi çözüyor.
Tatlandırmak için muz, tarçın vs kullanabilirsin.

d42aa-eti-lifalif-kuru-meyveli-ve-findikli-musli.jpg
dc34b-lifalif-yulaf-ezmesi-600x600.jpg

Öğle öğünü gayet güzel, ama akşama da proteinli takviye ekleyebilirsin akşam çok zayıf. Aslında zayıf derken bunu şöyle ayarlamak lazım, günlük aldığın kaloriyi Fatsecret vs gibi pogramlarla hesaplayarak günlük ihtiyacının en fazla 500-750 kcal altına kadar yiyeceğini ayarlayabilirsin. Çünkü Fazlası kas kaybına neden olup peyderpey metabolizma hızının düşüşü demek, bu da yalancı kilo vermenin tanımı zaten. Diyet bitip normal hayata dönünce yine hızla yağlanma başlatacaktır, bunu önlemenin tek yolu kas kaybetmeden, aç kalmadan metabolizma hızını düşürmeden, kas ve yağ dokusunun oranını kas lehine değiştirmekle mümkün. E peki bu adam hiç mi normal hayata dönmeyecek, işte bu paradoksun çözümü dönemsel diyet ve kilo değişimleri yerine kişinin beslenme ve spor dengesini normal hayatına dahil etmesi ile mümkün. Bu beslenmenin içinde kebabı da var, eti de var, tatlısı da var, sebzesi de, tahılı da, ama neyi ne zaman nasıl yiyeceğinin bilincini edinmekten geçiyor.

Hafiften ağırlıklara başlaman da çok güzel olmuş. Yalnız genel geçer ilkeye göre örneğin karın çalışarak karın eriyeceği fikri yanlış, siz karın çalışırken vücut yine yağ eritmek için koyduğu sıraya göre yağ eritmeye devam ediyor, tam tersi yoğun olarak karın çalıştığınızda karın kasları pump olacağı için, kanlanmadan dolayı karın daha geniş ve ileride bile gözükebilir.

Direnç uygulanmış bisiklet, eğimli koşu vs gibi kardiyo çalışmaları tabi ki yağ yakmada etkili olur, ancak uzun yapılırsa senin gibi az beslenenler için kas yıkımına neden olacaktır.
Beslenmeni, aldığın proteini, karbı çok basit şekilde ölçebilirsin, eksik protein sana hep metabolizma yavaşlaması olarak geri dönecektir, kalıcı form için sıkıntı hep bunlar. Protein ağırlıklı beslenirken de lif kaynağı olan sebze ve meyveleri de eklemek gerek aksi halde, sindirim sistemini mahvediyoruz, aşırı protein tüketip lifli beslenmeyen, koyu yeşil sebze tüketmeyenlerde kolon hastalıkları ve kanserleri 3 kat daha fazla gözlemlenmiş.

Ağırlık sporu forma, kiloya falan bağlı değil, sporu salonda falan yapıyorsan uygun bir program yazdırıp, uygun ağırlıklarla haftada 3 - 4 gün 45 dknı ayırman yeterli olacaktır, inan bana uzun kardiyolardan daha fazla kalori yakacaksın vücudun hızla şekil almaya başlayacak.

Son olarak saunanın su kaybı dışında da kilo vermeye etkisi var diye okumuştum. Vucut aşırı sıcaklığı tolere edebilmek için çalışmak, kalori yakmak zorunda, soğuktan sıcağa, sıcaktan soğuğa geçişlerde dengeyi sağlamak için vücut kardiyovasküler sistemi çalıştırıyor, mesela saunada kalp atım hızı normale göre daha yüksek bu da yağ yakımı demek. Hatta bir hesabı vardı okuduğum makalede şu kadar saunada kalmak şu kadar koşuya denk diye.

Özetle bunu bir süreç değil, tüm hayata yayılması gereken bir yaklaşım olarak sindirmek gerekiyor, aksi halde kalp ve bağışıklık sistemi sürekli kilolu insanlardan bile daha fazla yıpranıp ömrü kısaltıyor diyor doktorlar, geçen gün prof Birgün Sönmez de aynı şeyi söylüyordu.
Ben de bu mantığın geçici olmadığını, sürekliliğini kendime kabul ettirmeye ve oturtmaya çalışıyorum.

Başarılar tekrar...

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ihvanistanbul

AkhenAton
@Yahayy abi bu protein tozlari icin ne diyorsun?

Spor sonrasi yada oncesi bazen yemek icin uygun olmuyor.

Yahayy

Kıdemli Üye
@Yahayy abi bu protein tozlari icin ne diyorsun?

Spor sonrasi yada oncesi bazen yemek icin uygun olmuyor.

Spor yapılan dönemlerde eğer düzgün beslenilmezse kas kaybı kaçınılmaz olduğu için kaliteli bir protein tozu kullanılabilir tabi.
En kaliteli ve etkili protein kaynağı tabi ki kırmızı et, ama hergün yeterli proteini tutturmak zor, sorun oluyorsa takviye almak lazım tabi ki.
Bunun için ölçüm şart, spor yapıyorsan en az Kg X 1,5 Protein alman gerek yoksa kaslara elveda, spor cinayete dönüyor.
Takviyesiz doğal gıdalardan alıyorsan ne alâ ama ya alamıyorsan, bir yap bir yık olacak sporun sonucu, takviye kaçınılmaz oluyor.

Ben de spor sonrası Whey Protein kullanıyorum ara sıra, piyasada kaliteli , hatta helal sertifikası almış çok iyi ürünler mevcut, mesela MultiPower İso gibi, güven konusunda sorun olacağını
düşünmüyorum.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @Yahayy

Yazdıklarınızı okudum. Sabah kahvaltısına haşlanmış yumurta ekleyebilirim.

Cumartesi pazar sabahları kahvaltıda 2-3 yumurta yiyorum ama hafta içi pek fırsatım olmuyor.

Rejime başlarken bir kaç paket Eti Lifalif almıştım severek yiyorum.

Lifalifi yoğurda karıştırıyorum, hem yoğurdun biraz ılıması hemde yulafın şişmesini bekleyip sonra bir öğünde yoğurtlu yulafı yiyorum.

Akşamları sadece kahve dedi isem de bazen bir nar yiyorum bazende sindirime yardımcı olmak için bir kaç tane kayısı yiyorum.

Bunun dışında lifli yiyecekleri bulunca kaçırmıyorum. Fasulye nohut bamya bulgur pilavı v.s bunları az az yiyorum.

Birde yemeklere acı pul biber ekiyorum bol acılı yiyorum.

Son durum bu şekilde.

Şimdi bu işlerle uğraşanlar kendi vücudunun direnç destek noktalarını bilir.

Bu gün tartıda 99,6 Kg geldim.

Aşağı doğru sırasıyla 97 Kg 92 Kg 87 Kg 82 Kg bunlar benim vücudumun destek noktaları.

Buralara kadar hızla düşebilirim ama bu rakamları kırarken oldukça zorlanacağım.

Selam ve dua ile...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bu sabah 99,3 Kg.

Bu haftaki hedefte tutacak sanırım.

RoGro6.jpg

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Allah razı olsun müslüman.

İki cihanda da aziz ol inşallah.

Selam ve dua ile...

Verda

Gales
Efenim ben de kilo kaybedenlerdenim bu demek oluyor ki gruptayım hâlâ :laugh:

Kaçak

Yeni
Sabah 91,7 ....
yakalayamazsın beni fitneci ....

Ebu Computer

Kıdemli Üye
15 Martta aynı kilodayız inşallah...

Bekle kaçma...

bir-sorun-istiyor-muyum2.gif

deren

semure
zorunlu olmayan sayıları çöpe atın: yaş, kilo, boy

doktorunuz düşünsün onları...bunun için üceret alıyor sizden.

bence bu kadar fazla umursamayın :)

spesifik

آزادی قید و بند
Bir musakka yapmışım ki off
ama mübarek yemek çok yağlı oluyor yani kokusunu teneffüs etmekten yiyesim yok hiç ((