“Yetiş Ya Gavs!” “Kurtar Bizi Şeyhim!” “Himmet Et Bize Kutbum!” “Yetiş Ya Geylani

çelebiler

Kıdemli Üye
Valla acizane tarikata girdiğimde vird verildi ve bu virdlerin tamamı tevhid merkezli. Hz. Peygamberin canlı Kur'an oluşu gibi kendi döneminin canlı Kur'an'ı olan bir kula (mürşidime) muhabbet ettim, rolmodel edindim. Bundan da pek çok feyz buldum, elhamdülillah.. Hiç iddia edildiği gibi şeyhime tapmadım, ilah edinmedim..

Ben canlı Kur'an'ı sevdim ve rolmodel edindim. Allah için sevdim. Bir köşede duran odun parçasını değil. Abdestine, namazına baktım; orucuna, fakirlere dağıtışına baktım; cömertliğine, merhametine, insanlarla olan iletişimine, alttan alışına, sabrına selametine, paylaşımına baktım.. Odunda bunları göremezsin. Putperestlik başka bir şey, yapmayın lütfen.

Kabir ziyaretlerine gelince. Bu ziyaretler, bir zamanlar yaşamış insanların hatırasını barındırır. Onların nasıl kul olduklarını hatırlatır. Hürmet, bu kabirde yatan şahsın etinden kemiğinden ziyade Allah'a olan kulluğuna gıpta etmekten gelir. Mesela: Burada şöyle şöyle bir kul, ve bu kulluğu ile Allah'a dost olmuş bir veli yatıyor, vay be, keşke bizde böyle olabilsek..
Helal dediğine helal haram dediğine haram demedin mi?Verilen vird nedir nereden geliyor diye sordun mu?

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Helal dediğine helal haram dediğine haram demedin mi?Verilen vird nedir nereden geliyor diye sordun mu?

Haşa. Demedim, diyenide duymadım.

Kardeş, bunları size kimler anlatıyor?

Virdlere gelince, anlamları ortada. Nerede ve nasıl zikredeceğim hususunda müslümanları serbest bırakan Allah'ın bu serbestisini bir düzene tertiplemek ne zamandan beri haram oldu? Yoksa helali harama sen mi çevireceksin şimdi? Eğer bu küfürse çalışma saatlerimi düzene sokan işverende küfre girmiş olur. Ha, islam adına bu virdleri çekmek şarttır, terki ise haramdır denirse sana hak veririm, lakin böyle bir durum sözkonusu değil.. Vird verilir, seneden seneye bir üst virde geçilir, günlük yapılması tavsiye edilir. Mümkün olduğunca bu virdlere riayet edilmesi; terk edilirse kaza edilmesi umulur. Nasıl ki bir iş yerinde çalışırsın, saatini doldurursun, gelmediğin günün maaşından mahrum kalırsın, bu da böyle bir şey.

Bu kadar.

çelebiler

Kıdemli Üye
Haşa. Demedim, diyenide duymadım.

Kardeş, bunları size kimler anlatıyor?

Virdlere gelince, anlamları ortada. Nerede ve nasıl zikredeceğim hususunda müslümanları serbest bırakan Allah'ın bu serbestisini bir düzene tertiplemek ne zamandan beri haram oldu? Yoksa helali harama sen mi çevireceksin şimdi? Eğer bu küfürse çalışma saatlerimi düzene sokan işverende küfre girmiş olur. Ha, islam adına bu virdleri çekmek şarttır, terki ise haramdır denirse sana hak veririm, lakin böyle bir durum sözkonusu değil.. Vird verilir, seneden seneye bir üst virde geçilir, günlük yapılması tavsiye edilir. Mümkün olduğunca bu virdlere riayet edilmesi; terk edilirse kaza edilmesi umulur. Nasıl ki bir iş yerinde çalışırsın, saatini doldurursun, gelmediğin günün maaşından mahrum kalırsın, bu da böyle bir şey.

Bu kadar.

Nee güzel anlatıyorsun bayılıyorum bu üslubuna sanki karşında yeni yetme mürit adayı var.Sanki herşeyi gözlemlemiş deneyimlemiş meselenin künhüne vakıf olmuş.Özü cevheri içine sindirmiş gibisin Allah iyiliğini versin.

Sabahtan akşama kadar Allah ve Resulün bildirmediği bir sürü meseleyi sanki Allah emretmiş gibi anlatmıyorlar mı?Forumda da görmüyor muyuz?

Hacı abi o virdler için neler neler uçurduklarını bilmeyen mi var zannediyorsun?Virdini çekemedi diye kafayı yiyenleri biliyorum senin haberin yok mu?"Sayılara riayet etmelisin doktorun ilacı gibidir" demiyorlar mı?
Bırak hepsini nereden çıktı hacı belli sayılarda kelimeleri tekrar etmek?

Hacım adamlar kafalarından ibadet uydurmuşlar sizlere de yutturmuşlar.
Burada Allah'ın ayetlerini müzakere ederken söylediklerimize "kafanızdan uyduruyorsunuz" diyenlere bakıyorum hatmeleri,virdleri "kafanızdan uyduruyorsunuz" demeden maşallah hemen kabulleniyorlar değil mi?

Nasıl olcak şimdi Hacım?Demedin de diyeni nasıl duymadın?
Düşünmedin mi yoksa?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Nee güzel anlatıyorsun bayılıyorum bu üslubuna sanki karşında yeni yetme mürit adayı var.Sanki herşeyi gözlemlemiş deneyimlemiş meselenin künhüne vakıf olmuş.Özü cevheri içine sindirmiş gibisin Allah iyiliğini versin.

Sabahtan akşama kadar Allah ve Resulün bildirmediği bir sürü meseleyi sanki Allah emretmiş gibi anlatmıyorlar mı?Forumda da görmüyor muyuz?

Hacı abi o virdler için neler neler uçurduklarını bilmeyen mi var zannediyorsun?Virdini çekemedi diye kafayı yiyenleri biliyorum senin haberin yok mu?"Sayılara riayet etmelisin doktorun ilacı gibidir" demiyorlar mı?

Burada Allah'ın ayetlerini müzakere ederken söylediklerimize "kafanızdan uyduruyorsunuz" diyenlere bakıyorum hatmeleri,virdleri "kafanızdan uyduruyorsunuz" demeden maşallah hemen kabulleniyorlar değil mi?

Düşünmedin mi yoksa?

dinime söven bari müselman olsa, lafına ne kadar da çok yakışıyorsun....onca ayeti kerimeyi inkar et, sonra, burda, tarikat virdlerinden sanki, biliyormuş gibi, işkembenden ahkam kes,,,tam, bir mide bulantısı....

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici

Düşünmedin mi yoksa?

Hacı olmak nasip olmadı. Lütfen hacılık künyesini hakkımda kullanma inşallah.

Dediklerin kısmen doğru. Bunları tek tek eleştirip üzerinde konuşabiliriz. Ben eleştirilmesin demiyorum. Elbette eleştirilecek, ne demek! Ama piyasaya baktığın zaman böyle değil. Resmen hakaret ve saldırı var.. Bu saldırıların bir kurmay zeka tarafından yönetildiğinden adım gibi eminim. Çünkü sosyolojik olarak algı oluşturmak için işletilmesi gereken ne kadar dinamik varsa hepisini kullanıyorlar. Bu dinamikleri tek tek anlatırdım ama kasıtlı olarak anlatmıyorum, yanlış anlama ama eşeğin aklına karpuz çekirdeği düşürmek istemiyorum. Bunu senin için söylemiyorum..

Hatmihace, vird gibi unsurlar fıkıh kaidesi olarak görülmüyor zaten. Bunlar, Şah-ı Nakşibend gibi üstadların tecrübeler sonucunda geliştirdikleri metodlardır. İslamla çatışmaz.. Nasıl ki bugün pedagoji bilimi tecrübeler toplaya toplaya bazı eğitim metodları geliştiriyorsa farklı tarikatların nefis terbiyesi için geliştirdikleri metodlar bundan farklı değildir. İslamın itikadı ve Ehli Sünnetin fıkhı ile asla çatışmaz. Zaten aklı başında olan Mürşitler buna müsade etmezler.

Bak, eleştiri diyorsun. Tarikatı ve tasavvuf yolunu en çok eleştiren kişiler gene tarikat büyükleri olmuştur. İmam-ı Rabbani'nin Mektubatı tepeden tırnağa tasavvuf eleştirisidir güzel kardeşim. İbn-i Arabi'nin Vahdet-i Vücud'unu eleştirir, ama yerine bir Vahdet-i Şühud anlayışı getirir. Gene Halidi Bağdadi'nin ortalıktaki dağınıklığı toparlaması, sapık şeyhleri yerden yere vurması bilinir. Bütün bu senin dediğin şeriatsizlikleri tasavvuf büyükleri tasvip ediyor sanma. İçte mücadele zaten var.. Fakat dışarıdan yapılan saldırılar böyle değil. Tasavvufa saldıran kurmay zekanın amacı bu kurumun kendisini yok etmek.. Ha, diyeceksin ki yok olsun! Bi düşün bakalım niye yok edilmek isteniyor? Ümmetin bir omurgası var ve bu omurga şiddete bulaşmıyor. Işid kuruluyor, El-Kaide kuruluyor, bombalar patlatılıyor ama bir türlü ümmeti şöyle ağız tadıyla topyekün yok edebilecekleri bir gerekçe oluşturamıyorlar. Kendi tabanları için lazım bu gerekçe!!!

Dikkatlice bak! Bu omurganın yerine koymak istedikleri GDO'lu omurgaya iyi bak! Selefi, harici, ötekileştirici, kolayca şiddete çekilmeye evrilecek kıvamda yeni bir omurga monte etmeye çalışıyorlar. Bu iş için tasavvufun yok olması gerekiyor.. Mesela Mevlana Moğol ajanı olması gerekiyor.. Asıl yürütülen savaşı kimse fark etmiyor malesef. Hedefte tasavvuf var, sen bunu görmüyor musun? Dış güçler tasavvufa kendisi saldırmıyor çünkü o vakit müslümanlar sahip çıkarlar. Bu yüzden içimizdeki irlandalılara yaptırıyorlar bunu!!!!

İki cehpeden saldırı var:

1) Selefi, harici mantığı
2) Zihni batı modernizmine teslim olmuş zavallılar

1. cehpe, ümmeti savaş sahasına çekmek için lazım.. 2. cephe ise kemalizmin yarım kalan kısmını tamamlamak için. yani ILIMLI İSLAM PROJESİ üzerinden MODERNİZMİ kabul eden bir Müslüman tipolojisi oluşturmak.. Medeniyet iddiasını yitirmiş, dünyaya ve insanlığa söyleyeceği sözden vaz geçmiş bir tipoloji.. Buna İSLAMI PROTESTANŞALTIRMA PROJESİ de diyebilirsin..

Umutma, bir millet savaş kaybettiği zaman yok olmaz. Düşmanına benzediği zaman yok olur!!!

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
... ve Mevlana'dan yararlanmaları için senin onu sokağa atman lazım. Eğer Mevlana'yı senin değerinken alırlarsa o vakit senin reklamını yapmış olacak!

Şu an oynanan oyun tamamen maymuna ağaçtan muz attırmak. Dikkat edersen ABD'de falan Mevlana'yı İslam üzerinden değil, başka bir dinin kurucusu gibi tanıtıyorlar! Düşün bakalım niye?

Ya nolur şu dar alınlı, dar bakışlı, tasavvuf düşmanı hocaları dinlemeyin da!

çelebiler

Kıdemli Üye
dinime söven bari müselman olsa, lafına ne kadar da çok yakışıyorsun....onca ayeti kerimeyi inkar et, sonra, burda, tarikat virdlerinden sanki, biliyormuş gibi, işkembenden ahkam kes,,,tam, bir mide bulantısı....
@DostunDostu bak işte Allah numuneyi gönderdi vird'ten hatmeden beyni sulanmış cüppeli müriti ilmihal şeysi buyur

çelebiler

Kıdemli Üye
Hacı olmak nasip olmadı. Lütfen hacılık künyesini hakkımda kullanma inşallah.

Dediklerin kısmen doğru. Bunları tek tek eleştirip üzerinde konuşabiliriz. Ben eleştirilmesin demiyorum. Elbette eleştirilecek, ne demek! Ama piyasaya baktığın zaman böyle değil. Resmen hakaret ve saldırı var.. Bu saldırıların bir kurmay zeka tarafından yönetildiğinden adım gibi eminim. Çünkü sosyolojik olarak algı oluşturmak için işletilmesi gereken ne kadar dinamik varsa hepisini kullanıyorlar. Bu dinamikleri tek tek anlatırdım ama kasıtlı olarak anlatmıyorum, yanlış anlama ama eşeğin aklına karpuz çekirdeği düşürmek istemiyorum. Bunu senin için söylemiyorum..

Hatmihace, vird gibi unsurlar fıkıh kaidesi olarak görülmüyor zaten. Bunlar, Şah-ı Nakşibend gibi üstadların tecrübeler sonucunda geliştirdikleri metodlardır. İslamla çatışmaz.. Nasıl ki bugün pedagoji bilimi tecrübeler toplaya toplaya bazı eğitim metodları geliştiriyorsa farklı tarikatların nefis terbiyesi için geliştirdikleri metodlar bundan farklı değildir. İslamın itikadı ve Ehli Sünnetin fıkhı ile asla çatışmaz. Zaten aklı başında olan Mürşitler buna müsade etmezler.

Bak, eleştiri diyorsun. Tarikatı ve tasavvuf yolunu en çok eleştiren kişiler gene tarikat büyükleri olmuştur. İmam-ı Rabbani'nin Mektubatı tepeden tırnağa tasavvuf eleştirisidir güzel kardeşim. İbn-i Arabi'nin Vahdet-i Vücud'unu eleştirir, ama yerine bir Vahdet-i Şühud anlayışı getirir. Gene Halidi Bağdadi'nin ortalıktaki dağınıklığı toparlaması, sapık şeyhleri yerden yere vurması bilinir. Bütün bu senin dediğin şeriatsizlikleri tasavvuf büyükleri tasvip ediyor sanma. İçte mücadele zaten var.. Fakat dışarıdan yapılan saldırılar böyle değil. Tasavvufa saldıran kurmay zekanın amacı bu kurumun kendisini yok etmek.. Ha, diyeceksin ki yok olsun! Bi düşün bakalım niye yok edilmek isteniyor? Ümmetin bir omurgası var ve bu omurga şiddete bulaşmıyor. Işid kuruluyor, El-Kaide kuruluyor, bombalar patlatılıyor ama bir türlü ümmeti şöyle ağız tadıyla topyekün yok edebilecekleri bir gerekçe oluşturamıyorlar. Kendi tabanları için lazım bu gerekçe!!!

Dikkatlice bak! Bu omurganın yerine koymak istedikleri GDO'lu omurgaya iyi bak! Selefi, harici, ötekileştirici, kolayca şiddete çekilmeye evrilecek kıvamda yeni bir omurga monte etmeye çalışıyorlar. Bu iş için tasavvufun yok olması gerekiyor.. Mesela Mevlana Moğol ajanı olması gerekiyor.. Asıl yürütülen savaşı kimse fark etmiyor malesef. Hedefte tasavvuf var, sen bunu görmüyor musun? Dış güçler tasavvufa kendisi saldırmıyor çünkü o vakit müslümanlar sahip çıkarlar. Bu yüzden içimizdeki irlandalılara yaptırıyorlar bunu!!!!

İki cehpeden saldırı var:

1) Selefi, harici mantığı
2) Zihni batı modernizmine teslim olmuş zavallılar

1. cehpe, ümmeti savaş sahasına çekmek için lazım.. 2. cephe ise kemalizmin yarım kalan kısmını tamamlamak için. yani ILIMLI İSLAM PROJESİ üzerinden MODERNİZMİ kabul eden bir Müslüman tipolojisi oluşturmak.. Medeniyet iddiasını yitirmiş, dünyaya ve insanlığa söyleyeceği sözden vaz geçmiş bir tipoloji.. Buna İSLAMI PROTESTANŞALTIRMA PROJESİ de diyebilirsin..

Umutma, bir millet savaş kaybettiği zaman yok olmaz. Düşmanına benzediği zaman yok olur!!!
Hacııı boşver bu işleri savunulacak tutulacak tarafı kalmadı sen de farkındasın

Kaptan

Mecra Yazarı
—￾Tarihte, şirk koşup da müşrik olduğunu kabul eden kimseye rastlanmamıştır. Hangi müşrike sorsanız, felsefi yorumlarla asla şirk koşmadığını size söyleyecektir.
—￾Ancak, Kur'an'da şirk, çok net çizgilerle tanımlanmıştır. Meselâ: "Allah'tan başkalarını şefaatçı olarak tanımak, Allah'tan başka gaybi varlıklara dua edip imdada/yardıma çağırmak, Tağutun hükmünü Allah'ın/Kur'an'ın hükmüne tercih etmek, Dünyayı ahirete tercih etmek açık şirk olarak tanımlanmıştır.
—￾Son derece enteresan olan bir şey de: Şirk koşanlar ahirette bile şirk koştuklarını kabul etmeyeceklerdir. "Biz şirk koşmuyorduk ki..."(23.23) diyeceklerini Kur'an haber vermektedir.

Rüstü Emir

Yahayy

Kıdemli Üye
120 Kilo olduğu halde tepsi tepsi baklava yiyen adamın durumu gibi tarikat meşrebinden medet uman adamın durumu.

Baklava tek başına lezzetli ama seni sağlığından, kalitenden etmiş, özgür, (imani açıdan muvahhid) bir birey olmaktan çıkarmış, ama sen hala önüne koyulan o tatlı zehirden vazgeçmiyorsun.

-ulaştığı noktayı söyledik, gıkını çıkaran bilsin ki, Aracısı, Gavsı, Kutbu, Velisi onun için Allah'tan daha belirleyici unsur, daha yakın, o nu anar gibi anıyorlar, Allah'a harb açtığınızı bilerek yapın bu işleri.

-Bir Allah dostunun(Mahmud efendinin huzurunda söyleniyor) bir an nazarına muhatap olmak, ihlasla 1000 vakit namaz kılmaktan evladır denildiği anda ortada din min kalmamıştır artık, gazı köklediniz bir yerlere doğru gidiyorsunuz bunu bilin. Bin kişilik toplulukta bir Allah'ın kulu da bu adam ne diyor ya hu diye çıkışmıyorsa sürü psikolojisinin ne boyutta olduğunu da iyi görün iyi teşhis edin.
Yarın Allah'ın ben mi size bu konuda bir delil indirdim, Allah'a bu şekilde yakıştırdıklarınızın dayanağı nedir diye hesaba çekeceği topluluktan bir birey olmayı kabul ediyorsanız son gaz devam edin, ama sıyrılıp muvahhid, Allah'a yaklaşmak için hem yazılı, hem yaratılmış ayetlerini vesile eden İbrahim gibi hakkı arayan ve teslim eden bir birey olacaksanız biran önce yazılı ayetleri rehber edinerek kainat ayetini okumaya ve Allah’ın gösterdiği istikamette seçimler yapmaya başlayın.

Bu hepimiz için geçerli, şirk denen olgu çok sinsi, lezzetli, ağrısız, acısız ama öldürücü bir hastalık.

Kaptan

Mecra Yazarı
mahseri söyle bir gözümüzde canlandiralim

cehennem tutusturulmus herkes siraya dizilmis, hesap verme zamani.
tabiri caizse pacalar tutusmus, soguk soguk terliyor herkes
aman Allah'im ne korkunc bir gün, toprak olasi geliyor insanin.
ama kacari yok, uyarildigimiz hakikat karsimiza tüm dehsetiyle cikiyor.
mizan/terazi kuruluyor ve hesap basliyor
ama ümütsizlige yer yok, tarikat erbabiysaniz hic korkmayin cünkü a.geylani var

birden belirecek ve diyecek ki cehenneme;
"eger bir tek müridimi yakarsan seni ayaklarimla söndürürüm" vaaay posta koyuyor yani.
alamiyor hizini tabi ve azabi hak etmis atese götürülürken birileri "bunu diyor atese götüremezsin" neden?
"cünkü bunun kafasi bizim dergah'tan iceriye girmistir. velev ki alay etmek icin kafasini sokmus olsa da"

hadi yine iyisiniz, hesap mesap yok size

böyle bir dine kim niye gelmesin ki, kurtarici bol beles bir din

söyleyin Allah askina, tasavvuf babalarinin anlatiklarindan bundan baska birsey cikiyor mu?

Kaptan

Mecra Yazarı
birileri bize kiziyor "tasavvufla niye bu kadar ugrasiyorsun" diye

hakkin ortaya konabilmesi ve anlasilmasi icin batilin da ortaya konmasi zaruridir arkadaslar.
nicin? müslümanlar batildan ve yalancilarin yolundan sakinsinlar diye.
Rabbimiz kuran'da sadece müminlerin yolunu yani hakki aciklamaz bununla beraber
kafirlerin yolunu yani batili da aciklar. böyle yapar ki hak ve batil taninsin ve karisiklik olmasin.
kim müslüman kim degil belli olsun.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
birileri bize kiziyor "tasavvufla niye bu kadar ugrasiyorsun" diye

hakkin ortaya konabilmesi ve anlasilmasi icin batilin da ortaya konmasi zaruridir arkadaslar.
nicin? müslümanlar batildan ve yalancilarin yolundan sakinsinlar diye.
Rabbimiz kuran'da sadece müminlerin yolunu yani hakki aciklamaz bununla beraber
kafirlerin yolunu yani batili da aciklar. böyle yapar ki hak ve batil taninsin ve karisiklik olmasin.
kim müslüman kim degil belli olsun.

Kaptan Nickli Üyeden Alıntı
Gavs'ın gözlerine bakan içkiyi bırakıyor!

- Peygamberimizin bile böyle bir gücü yoktu ama...

- Allah 3 aşamada içki yasağını getirdi. Gavs nasıl bir bakış ile başarır bunu?

- HİÇ DÜŞÜNMEZ MİSİN? HİÇ AKLETMEZ MİSİN?

alinti

bu yazdıkların nerde bulunuyor....bunun hesabını ver evvela....yoksa, müfteri ilan edeceğim seni...

garip70

Ordinaryus
Şeyh uçmaz mürit uçurur derler. Hiç bir şeyhin böyle şeyler yapacağını sanmam. Hepsinin genel ve ortak bir özelliği vardır. Sünnete bire bir uymak.

çelebiler

Kıdemli Üye
Şeyh uçmaz mürit uçurur derler. Hiç bir şeyhin böyle şeyler yapacağını sanmam. Hepsinin genel ve ortak bir özelliği vardır. Sünnete bire bir uymak.
Bu yazdığın da şeyhi uçurmaktır.

spesifik

آزادی قید و بند
@Yahayy söylediklerin taassup çerçevesinde çok isabetli
Yalnız sadece tarikat için değil hemen hemen bütün camiaların bugün ki stratejisi bu malesef
Her biri hakikatin kendi ellerinde ki olduğunu söylüyor
ki böyle bir söylem olmasa fikir etrafında bulunmanın espirisi ne olsun ...

Lezzeti kaybetmiş yığınlar gibiyiz gerçekten
çünki anlamını yitirdik ya da boşalttık ...

alanyali07

Kıdemli Üye
Zannedersin şu ağzını açan Tarikat ,mürşidi kamil karşıtları, Kuran ve sünnet dostu :D
Adam kendi Peygamberinin (sav) yaşayışını reddediyor,sünnetini hadisini,uygulamalarını inkar ediyor.
Bu durum içinde olanın tasavvuf karşıtlığı mürşid karşıtlığı yapması çok mu diyor insan ister istemez..

Adam şimdiki şeyhlere mürşidlere kullandığı ağzın aynısını sünnet hakkında da kullanıyor zaten..
Bunların söylemlerine aldanan da zannederki vay bunlar hakkaten islam hakkında hassas..
Bu hassaslıktan değil, kibirden kaynaklandığını düşünüyorum..
Peygamberi(sav) bile kabullenmeye kibirleri yediremeyenlerin mürşid,alim kabullenmesi zaten düşünülemez..

Bayındır,tarikatlara laf atar, gider Allah kişinin napacağını bilmez der..geleceği bilmez der..
Yaşar Nuri tarikatlara laf atar,gider reenkarnasyon var der daha türlü uçuk iddialar dile getirir..
birisi tarikatlara laf atar,namazı orucu reddeder..
yani tarikatlara toptan laf atanın önce bir siciline bakmak lazım..baktığımız zaman zaten türlü sapkın itikadlara sahip olduğunu görüyoruz..

çelebiler

Kıdemli Üye
Tarikatlar tertemiz
İnsanları köle gibi kullanmalarını,kitaplarındaki cinsel sapıklıkları ve ilahlaştırdıkları efendi babalarını görmezlikten gelirsek

ummuhan

Kıdemli Üye
Cuma Vakti Cuma namazına bile gitmeyip burada ulvi iş peşinde (!) olanların haline veyl olsun..

La havleeee