VEHHABİLİK DİNİ

adams77

Kanalizasyoncu
Doğuştan kör bir insana kırmızıyı nasıl tarif edeceksin?

Ne kadar uğraşsan kör biri senin kırmızıyı kavradığın gibi kavrayamaz.

sen görüyorsun bana kırmızıyı tarif edebilirmisin? amaç kırmızı 'yı kavram değil nasıl örnekler veriyorsun!!

Allah kime ne verdiğini bilir ne isteyeceğini de bilir.

lafons7275

Kıdemli Üye
sen görüyorsun bana kırmızıyı tarif edebilirmisin? amaç kırmızı 'yı kavram değil nasıl örnekler veriyorsun!!

Allah kime ne verdiğini bilir ne isteyeceğini de bilir.

Savaş, hoşunuza gitmediği hâlde, size farz kılındı. Olur ki, bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

Keza sen gaybı bilir misin?

Bilmezsin. Ama gayba iman edersin. İşin gücün CHP gibi muhalefet senin.

adams77

Kanalizasyoncu
Keza sen gaybı bilir misin?

Bilmezsin. Ama gayba iman edersin. İşin gücün CHP gibi muhalefet senin.

Bir şeyi bilmem için Allah 'ın bana bildirmesi gerek Allah 'ın bana bildirmediği şeyden benim sorumluluğum nedir!! de get perdene bürün verecek cevap olmayınca cıvıyorsun!

Gayb 'a iman etmek eee sen ne dediğini biliyormusun şimdi lafın nere gitti fark ettin mi!! gerçi hırsızlık için arabasını sigorta yaptırmaya şirk diyen adama ne denir ki!!!

lafons7275

Kıdemli Üye
Bir şeyi bilmem için Allah 'ın bana bildirmesi gerek Allah 'ın bana bildirmediği şeyden benim sorumluluğum nedir!!

Allah diyor ki kader var. Herkesin kaç nefes alacağı, nerde, ne şekilde öleceği, zengin mi fakir mi yaşayacağı ana kitapta yazılıdır.

İşte bu bir bildirimdir.

Bize düşen amenna, işittim, itaat ettim demektir. Bu konuda ki sorumluluğun bu kadar.

Gerisini kurcalaman, kader konusunda kafa yorman yasaklanmıştır.

Sen yine anlamamazlığa vuracan da belki başkalarına fayda olur diye yazıyoruz.

adams77

Kanalizasyoncu
Gerisini kurcalaman, kader konusunda kafa yorman yasaklanmıştır.

Sen yine anlamamazlığa vuracan da belki başkalarına fayda olur diye yazıyoruz.

toplamam yerde kalır kırıntın tın tın.....

yavaş yavaş hazırlık vakti geliyor siz büyük allameler sizi partiye davet edecem hazır olun sınırsız bir partiii olacak

adams77

Kanalizasyoncu
Herkesin kaç nefes alacağı, nerde, ne şekilde öleceği, zengin mi fakir mi yaşayacağı ana kitapta yazılıdır.

İşte bu bir bildirimdir.

Bize düşen amenna, işittim, itaat ettim demektir. Bu konuda ki sorumluluğun bu kadar.

diyorsun ki her şey önceden planlanmış ve yaşıyoruz!!! ses çıkarma kabul et yaşa gitsin

la sen kader nedir bilmiyorsun sen gerçekten namaz kılıyormusun!!!

lafons7275

Kıdemli Üye
diyorsun ki her şey önceden planlanmış ve yaşıyoruz!!! ses çıkarma kabul et yaşa gitsin

la sen kader nedir bilmiyorsun sen gerçekten namaz kılıyormusun!!!

70- Allah sizi yarattı, sonra canınızı alır; kiminizin ömrü en rezil, en güçsüz yaşlara kadar uzatılır da adam vaktiyle bildiklerinin hiçbirini bilmez olur. Hiç şüphesiz Allah her şeyi bilir ve her şeyi yapabilir.

71- Allah rızık alanında bir bölümünüzü diğerlerinizden üstün kıldı.

74- Allah’a benzerler yakıştırmaya kalkışmayınız. Çünkü Allah bilir, siz bilmezsiniz.

adams77

Kanalizasyoncu
70- Allah sizi yarattı, sonra canınızı alır; kiminizin ömrü en rezil, en güçsüz yaşlara kadar uzatılır da adam vaktiyle bildiklerinin hiçbirini bilmez olur. Hiç şüphesiz Allah her şeyi bilir ve her şeyi yapabilir.

71- Allah rızık alanında bir bölümünüzü diğerlerinizden üstün kıldı.

74- Allah’a benzerler yakıştırmaya kalkışmayınız. Çünkü Allah bilir, siz bilmezsiniz.

biz Allah herşeyi bilir diyoruz!! ne demek istiyorsun senin anlamayacağın o kadar konu var ki!! hangisinden başlasam anlatsam bilemiyorum

bir köre rengi nasıl gösterebilirsin ki!!!

adams77

Kanalizasyoncu
Hiç yorma kendini. Ne senin benden, ne de benim senden alacağı birşey yok. Bunu kabul edelim ve işimize bakalım.

şükür kavuşturana!! bende az önce onu dedim pılımı pırtımı topluyorum parti vereceğim baş davetlimsin melemen de var.... halay çekeriz artık dimi

lafons7275

Kıdemli Üye
şükür kavuşturana!! bende az önce onu dedim pılımı pırtımı topluyorum parti vereceğim baş davetlimsin melemen de var.... halay çekeriz artık dimi

İnkâr edenleri imana çağıran ile inkâr edenlerin durumu, bağırıp çağırmadan başka bir şey duymayan hayvanlara seslenen (çoban) ile hayvanların durumu gibidir. Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Bundan dolayı anlamazlar.

adams77

Kanalizasyoncu
İnkâr edenleri imana çağıran ile inkâr edenlerin durumu, bağırıp çağırmadan başka bir şey duymayan hayvanlara seslenen (çoban) ile hayvanların durumu gibidir. Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Bundan dolayı anlamazlar.

haklısın ne diyim sıraya gir ve tasdik ve onaylanmasını bekle

kilicarslan

Kıdemli Üye
konu epey gelismis , ancak firsatim oldu.

73 Firka konusunda 1 firka disinda digerlerinin cehennemlik oldugu hatta "küfürde " oldugunu söyleyen daha dogrusu rivayeti bu sekilde anlayan kardesler

diger tüm müslümanalri cehennemlikle , kafir olmakla sucladiginin farkinda mi acaba?

Düsünün bir müslüman a veya B firkasinda, kurana ve sünnete uygun yasama gayreti icinde , kimide varki dünyanin bir ucunda bir kitap eline gecmis okumus müslüman olmus . Kible ehli olmus ve bunun geregini yerine getiriyor. SImdi bu kardesi, sizin firkadan olmadigi icin cehenneme postalidiginizin, hatta kafir olmakla sucladiginizin farkindamisiniz.

Kuran mesaji aciktir, üstünlük aidiyette degil takvadadir. Kible ehli olan müslüman hangi firkadan olursa olsun geregini yaptiktan sonra cennete ulasabilir.

lafons7275

Kıdemli Üye
konu epey gelismis , ancak firsatim oldu.

73 Firka konusunda 1 firka disinda digerlerinin cehennemlik oldugu hatta "küfürde " oldugunu söyleyen daha dogrusu rivayeti bu sekilde anlayan kardesler

diger tüm müslümanalri cehennemlikle , kafir olmakla sucladiginin farkinda mi acaba?

Düsünün bir müslüman a veya B firkasinda, kurana ve sünnete uygun yasama gayreti icinde , kimide varki dünyanin bir ucunda bir kitap eline gecmis okumus müslüman olmus . Kible ehli olmus ve bunun geregini yerine getiriyor. SImdi bu kardesi, sizin firkadan olmadigi icin cehenneme postalidiginizin, hatta kafir olmakla sucladiginizin farkindamisiniz.

Kuran mesaji aciktir, üstünlük aidiyette degil takvadadir. Kible ehli olan müslüman hangi firkadan olursa olsun geregini yaptiktan sonra cennete ulasabilir.

Sapık fırkaları kafir olarak görmüyoruz.

Bidat ehli olarak görüyoruz. Bizim ehli sünnet itikadına göre onlar tövbe edip ehli sünnet itikadına dönmezse cehenneme girerler ama sonsuza kadar kalmazlar. Allah'ın dilediği bir süre azap görüp cennete girerler.

kilicarslan

Kıdemli Üye
hadise tekrar dönlim, 71, 72 ve 73 diye sayiliyor.

düsünün sayilarin bir anlami yokmu ki , bi düsünün . Ümmeti muhammet icin 73 ifadesi kullaniliyor. Bu 72 den hemen sonra geliyor.

Bunu ümmeti muhammedín 73 . firka olacagi seklinde anlamak lazimdir. Yine bizlerinde onlar gibi bölünecegide mesajida var .

Tek bir firka disindaki digerleri cehennemliktir kismina rivayetin "hasen ve gariptir" diye tirmizide ifade etmis.

Yine cogunuzun takdir etdigi Ebubekir Sifil Hoca hadisi bu sekilde(tek biri disinda hepsi küfürden ötürü ebediyyen cehennemlik) anlamanin dogru olmadigini söylüyor.
http://ebubekirsifil.com/index/73-firka-hadisi/

Bu hadise dayandirilarak asla tekfir yapmak dogru degil, bu ümmetin dahada parcalanmasina sebebiyet veriyor. Bize KURAN bunu degil birligi ögretiyor.

Kaptan

Mecra Yazarı
Hadi saglamasini yapalim. Hadis 73 firka diyor. Ben 3, 4 tanesini sayayim.

Tasavvuf
Selefilik
Mealcilik

Tasavvuf ne diyor? Vahiy disinda bir bilgi daha vardir, o da kesfi bilgidir yani Allah'in bilgiyi bir seyhin kalbine vasitasiz ilka etmesi.

Selefilik, ne diyor. Allah'la birlikte Peygamber'de hukum koyabilir.

Melcilik, ne diyor. Peygamberin sunnetine ihtiyac yoktur tek kaynak Kuran'dir.

Hadi bakalim kufur olan bu hususlari ummettin bir parcasi say. Olur mu? Olmaz.

kilicarslan

Kıdemli Üye
buyrun cenaze namazina ..

---

ümmetin hali voltrana dönmüs... herkesin elinde bir hakikat, ama bir olmadikca olusmuyor su Voltran iste. Hakikat bir olunca hakikat oluyor.

adams77

Kanalizasyoncu
HPeygamberin sunnetine ihtiyac yoktur tek kaynak Kuran'dir.

Şimdi Allah 'ın peygamberden istediği ve peygamberinde kavmine tebliğ ettiği vahiy bu sünneti içine alır.

Yoksa senin yazdığın şu yazı sanki Allah peygambere bir şeyler verdi peygamber onlara ilave etti yada peygamberde güzel şeyler Allah 'ın dışında gelişti ve peygamberin sünneti ortaya çıktı.

Peygamber kuran 'a uydu ve yaşaması gereken kuralları oradan aldı örnek bir kulun olarak bütün kulların bunu yapması gerektiğini gösterdi uyulması gereken Allah 'ın ayetleridir senin söylemin çok sakat bir noktaya gidiyor. Zaman ile insanların yaptıkları dil ile farklılaştırılıyor işte 73 fırka bu sünnetin farklı dillendirilmesi sonucu ortaya çıkan bir durum ama herkes vahye yönelse idi ortak nokta vahiy olurde ve o zaman tek bir fırka olurdu.

Allah bizi ona ibadet etmemiz için yarattı yasa ve kanunları koyan o bize vahiy ile bildirdi sünnet ile değil Muhammed peygamberden önceki ümmetler ne yaptı?