Ülkemiz Darul İslammı? Yoksa....

Ülkemiz Darul İslammı? Yoksa....

• Kullanılan toplam oy
    28

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Aktardığın hadislerden ahir zamanda bütün alimlerin kötü olacağını ve bu yüzden alim olmamak gerektiğini anladıysan, boşuna tartışmayalım.
Bu hadislerden anladığım şudur ki politize olmamış, dünyadan elini eteğini çekmiş alim olmak gerek. Siyasete asla bulaşmayacak ve ticari işlere girmeyecek. Böyle alim bulursam elini öperim.

lafons7275

Kıdemli Üye

Bu hadislerden anladığım şudur ki politize olmamış, dünyadan elini eteğini çekmiş alim olmak gerek. Siyasete asla bulaşmayacak ve ticari işlere girmeyecek. Böyle alim bulursam elini öperim.

İmamı Azamın ticaret yaptığını, gemileri olduğunu biliyor musun?

Ticari işlere girmeyecekmiş. Allahın helal ettiğini kim yasaklar.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İmamı Azamın ticaret yaptığını, gemileri olduğunu biliyor musun?

Ticari işlere girmeyecekmiş. Allahın helal ettiğini kim yasaklar.
Bana faizin haram olduğu bir ekonomi göster hep beraber gidip orada ticaret yapalım. Bana maval okuma. Kıyas ettiğin İmamı Azam'ın ticaret ortamıyla bugünün vahşi kapitalizmin ticaret ortamını öğren de gel. Aradaki farkı göremiyorsan zaten diyecek bir lafım yok.

Alim diye geçinen bir adamın yazdığı itikat kitabını ''hocam onca eseriniz var, bu itikatla alakalı olan kitabınızı hiç kâr amacı gütmeden satalım, ve hatta gücümüz yettiğince bedavada dağıtabiliriz'' dedim adamın bana verdiği cevap ''ben o zaman bu kitabı niye yazdım ki?'' olabiliyor. Sen gelmişsin İmamı Azam diyorsun. İmamı Azam İlim üzerinden para kazanmadı lafon. Şimdinin alimleride gitsin çiftçilik yapsın mal üretsin okey mi?

Örneğin Cübbeli'yi hayvancılık veya çiftçilik yaptığını, boş zamanlarında da kitap yazdığını düşünsene. Eksin biçsin, bir şeyler yapsın helalinden ama nolur ilim üzerinden Allah'ın dinini TELİF HAKKINA sokmasınlar. Hele ki bu işten üstüne birde havuzlu villalarda yaşıyorlarsa o zaman BEN ALİMİM diye cennet, rızaullah gibi uhrevi lüksleri haketmişler gibi bir imajla ortalıkta gezmesinler.

Başımdan geçen bir olayı anlatayım. Hiç ummazsınız isim vermeyim, herkesin tanıdığı bir hocaya emaille ulaştım. O da kitap yazıyor. Hocam falan kitabınızdan istifade etmek istiyorum nereden bulurum, dedim. Adam bana verdiği cevap mailinde bu yeni çıkan kitabının PDF datasını göndermiş. PDF datasını göndermek ne demek biliyor musun sen? Kitapçılar korsan kitap basmak için PDF datasına kaç para veriyor biliyor musun? Hatta bu datalara ulaşamadıkları için sayfaları tek tek taratıp PDF'e döküp öyle korsan basıyorlar. Neyse işte oradan anladım ki bu hoca kâr amacı gütmüyor ve islama hizmet ediyor. Böyleleride var. Neyse hadi ismini vereyim Edip Yüksel. Tamam fikirlerini tasvip etmiyorum o başka bir şey ama adamın samimiyetine şahit oldum.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Böyle darul islam olacaksa hiç olmasın arkadaş..

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!

Bir soruyla bütün bildiklerini tepetaklak edeceğim. Umarım böylece bazı şeyleri sorgulamaya başlarsın. Soruyorum: Darül harbe hicret etmek caiz midir? İlk hicret nereye yapılmıştır? :)

Size tavsiyem Alimleri Rab edinmeyiniz. Onların sözlerini eleştirilmez, tartışılmaz kabul etmek itikaden çok tehlikelidir haberiniz olsun.

sorumuza soru ile cevap vermişsiniz.

önce sorumuza cevap verin lütfen.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
@ede fıkıhta darül harp ve darül islam vardır. Bu dört mezhepte de böyle geçer. Son dönem alimleri darül küfür, fısk, cahiliyye gibi unsurları uydurmuşlardır. Buna darül ak parti diye bir seçeneği bile katabilirsin. Sonu bucağı yok bunun. Bilimsel izaha gireceğim ama kabul edebilir misin o var işte. Neyse biz gene de girelim inşallah.

Kategori ilmi denilen bir şey vardır. Keyfi ve kemmi her unsurun kendi kategorisi vardır. Kategori bilmek önemlidir. Mesela elma ile armutu kıyas edebilirsiniz çünkü aynı kategoriye girer. Fakat elma ile cevizi kıyas edemezsiniz. Yani bu ''elmayla armutu kıyaslamış'' deyimi kategori ilminden aciz olanların ortaya attığı bir deyimdir. İmamı Azam ve diğer mezhep imamları kategori ilmini bildiği için darül harp ve islam diye iki seçenekte bırakmış ve devam eklememişlerdir. Neyse şimdi gelelim darül bol bol(!)luğun sebebine. Bak kendi ağzınla bir şey söyledin sen. İmanın 9/10'u diye bir şey olamaz. Bir insan islama göre ya mümindir ya da kafirdir. Bunun ortası yoktur. Aynı bu şekilde bir yer ya darül islamdır yada darül harptir. Bunun ortası cahiliyyesi, küfrü, fasıkı olmaz. Çünkü bütün bu unsurların her birisi HAK ve BATIL ikilemlerinin alt kategorileridir. Ana kategori HAK ve BATIL'dır ve bunun ortası yoktur.

Lütfen bu kategori ve felsefe acizi son dönem alimlerinin uydurduğu terimlere inanmayın, nolur yeter artık. Bunların tek bildiği iş ümmeti birbirine ötekileştirip cemaatçikler oluşturup tefrika çıkarmaktır. Bunu hususi yaptıklarını iddia etmiyorum. Cahilliklerinden ve bilgisizliklerinden dolayı iyi niyetle kötülük yapıyorlar. Fakat unutmayalım ki iyi niyetle yapılan kötülükte kötülüktür. Cahille dostluk insanın başına bela getirir. Ayıyla dost olan adamın alında ki sineği öldürmek isteyen ayının sinekle birlikte adamıda öldürmesi hikayesini duymuşsunuzdur. Son dönem alimleri sineği öldüreceğiz diye koskoca ümmetin kafasını yarmıştır. Neymiş efendim darül islam ama darül küfürmüş, darül islam ama günahkar çok olduğu için darül fasık mış, miş, muş, yok devenin nalı! Yedikleri sopalarla can veren koca mezhep imamları bunu demediği halde bu bilmem neresi rahat heriflerin uydurduğu kategorilere bak sen!

Umarım anlaşılmıştır. Her okuduğunuza inanmayın. Mezhep imamların orijin çizgisinde kalmak gerek. İç alimlerin, bilhassa son dönem alimlerin safsatalarına kanmayın. Zaten başımıza ne geldiyse onlar yüzünden geldi. Arkadaşlar ümmetin bu hazin tablosundan dolayı kendinizi suçlamayın. Kanaat önderlerini suçlayın. Toplumun itibar ettiği insanları suçlayın. Onları yargılayın. Sen ben neyiz de islamın bu halinin faturasını bize biçtikleri zaman komplekse giriyoruz ki? Bu işleri artık sorgulama vakti geldi de geçiyor bile.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Canlı Kuran'ın nabzı nerede atıyorsa orası darül islamdır. Canlı Kuran'ın nabzı nerede durmuşsa orası da darül harptir.

alanyali07

Kıdemli Üye

Kategori ilmi denilen bir şey vardır. Keyfi ve kemmi her unsurun kendi kategorisi vardır. Kategori bilmek önemlidir. Mesela elma ile armutu kıyas edebilirsiniz çünkü aynı kategoriye girer. Fakat elma ile cevizi kıyas edemezsiniz. Yani bu ''elmayla armutu kıyaslamış'' deyimi kategori ilminden aciz olanların ortaya attığı bir deyimdir..
konuyla alakası yok sadece merak için..elmayla armudu kıyaslayıp,cevizi niçin kıyaslamıyoruz ?

Yahayy

Kıdemli Üye

Bana faizin haram olduğu bir ekonomi göster hep beraber gidip orada ticaret yapalım. Bana maval okuma. Kıyas ettiğin İmamı Azam'ın ticaret ortamıyla bugünün vahşi kapitalizmin ticaret ortamını öğren de gel. Aradaki farkı göremiyorsan zaten diyecek bir lafım yok.

Alim diye geçinen bir adamın yazdığı itikat kitabını ''hocam onca eseriniz var, bu itikatla alakalı olan kitabınızı hiç kâr amacı gütmeden satalım, ve hatta gücümüz yettiğince bedavada dağıtabiliriz'' dedim adamın bana verdiği cevap ''ben o zaman bu kitabı niye yazdım ki?'' olabiliyor. Sen gelmişsin İmamı Azam diyorsun. İmamı Azam İlim üzerinden para kazanmadı lafon. Şimdinin alimleride gitsin çiftçilik yapsın mal üretsin okey mi?

Örneğin Cübbeli'yi hayvancılık veya çiftçilik yaptığını, boş zamanlarında da kitap yazdığını düşünsene. Eksin biçsin, bir şeyler yapsın helalinden ama nolur ilim üzerinden Allah'ın dinini TELİF HAKKINA sokmasınlar. Hele ki bu işten üstüne birde havuzlu villalarda yaşıyorlarsa o zaman BEN ALİMİM diye cennet, rızaullah gibi uhrevi lüksleri haketmişler gibi bir imajla ortalıkta gezmesinler.

Başımdan geçen bir olayı anlatayım. Hiç ummazsınız isim vermeyim, herkesin tanıdığı bir hocaya emaille ulaştım. O da kitap yazıyor. Hocam falan kitabınızdan istifade etmek istiyorum nereden bulurum, dedim. Adam bana verdiği cevap mailinde bu yeni çıkan kitabının PDF datasını göndermiş. PDF datasını göndermek ne demek biliyor musun sen? Kitapçılar korsan kitap basmak için PDF datasına kaç para veriyor biliyor musun? Hatta bu datalara ulaşamadıkları için sayfaları tek tek taratıp PDF'e döküp öyle korsan basıyorlar. Neyse işte oradan anladım ki bu hoca kâr amacı gütmüyor ve islama hizmet ediyor. Böyleleride var. Neyse hadi ismini vereyim Edip Yüksel. Tamam fikirlerini tasvip etmiyorum o başka bir şey ama adamın samimiyetine şahit oldum.

Edip yüksel kitaplarından ve yayınların şahsi menfaat elde etmenin asla Kur'an ile bağdaşmayacağını söylüyor.
Hatta sadece size gönderdiği değil tüm kitaplarının, biliyorsunuz netten indirilebilir hale gelmesi için uğraşıyor.
Doğru yanlış, militarist ve aktivist yanlarından bahsedebiliriz, bir çok hatasından bahsedebiliriz.
Ama Edip Yüksel içten pazarlıklı olmayan, samimiyetinden en ufak tereddütüm olmayan bir insan benim de şahsen,
bir çok kişi için de öyle olduğuna eminim.

Güzel kardeşim siz kitabından bahsediyorsunuz, adam takunya altı resmi böyleydi diye bildiğin acayip bir şekli mübarektir asılsn ev yanmaz diye fotopiyle çoğattırıp kaç tl ye satın, 3 er 5 alın aman he dağıtın diye pazar malı gibi satıyor ya hu sohbetlerde.

gülelim mi ağlayalım mı :)

Tapatalklandı.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Edip yüksel kitaplarından ve yayınların şahsi menfaat elde etmenin asla Kur'an ile bağdaşmayacağını söylüyor.
Hatta sadece size gönderdiği değil tüm kitaplarının, biliyorsunuz netten indirilebilir hale gelmesi için uğraşıyor.
Doğru yanlış, militarist ve aktivist yanlarından bahsedebiliriz, bir çok hatasından bahsedebiliriz.
Ama Edip Yüksel içten pazarlıklı olmayan, samimiyetinden en ufak tereddütüm olmayan bir insan benim de şahsen,
bir çok kişi için de öyle olduğuna eminim.

Güzel kardeşim siz kitabından bahsediyorsunuz, adam takunya altı resmi böyleydi diye bildiğin acayip bir şekli mübarektir asılsn ev yanmaz diye fotopiyle çoğattırıp kaç tl ye satın, 3 er 5 alın aman he dağıtın diye pazar malı gibi satıyor ya hu sohbetlerde.

gülelim mi ağlayalım mı :)

Tapatalklandı.

yaşar nuriyi, m, islamoğlunu da unutma....sizin takımdan nasıl olsa.... sen kalk, gömleğini gönder, kör olan gözler açılsın... takunya neki...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
konuyla alakası yok sadece merak için..elmayla armudu kıyaslayıp,cevizi niçin kıyaslamıyoruz ?
Elma Armuda Cevizden daha yakındır. Bilim kainatı anlamak için kategorize etmek zorundadır. Elmayla armut fruktoz içeriği ve döllenme bakımında birbirine benzerler. Zaten bilim bunu turunçgiller gülgiller falan diye kategorize etmiş. Yani elmayla armut kıyaslanabilir fakat eşit tutulamaz!

Bu kategori ilmini bulan ilk kişi Aristo'dur. Aristo, Büyük İskender'in hocasıdır. Büyük İskender'i babası çocuk yaşta yetişsin diye oğlu İskender'i Aristo'nun himayesine vermiştir. Tıpkı Fatih ve Akşemsettin ilişkisi gibi bir şey bu. Bence kadim alimler bu bilgileri bildikleri için aynı şablonlara uymuşlar.

Aristo kategoriyi niçin izah etmiştir? Diyor ki: Bir devlet adil bir anayasa hazırlamak istiyorsa önce adalet mefhumlarını kateborilere ayırmak zorundadır. Adaleti anlamazsa anayasa da hazırlayamaz. Adalet denilen şey bile başlı başına bir bilim dalı. Onu da Aristo'nun hocası Eflatun(Platon) izah etmiş. Platon'un Devlet adlı bir eseri vardır. Orada çok güzel bir üslupla, insanları konuşturarak, diyaloglar yaptırarak Adaleti izah eder ve bu mefhum üzerinden devleti oluşturacak temel unsurları izah eder. Adaletten başlar meslek dallarına geçer, oradan paraya ve tüccarı izah eder, orada orduyu izah eder. Hatta yalan ve yalanın kullanılacağı yerleri bile izah eder. Politikayı ve siyaseti izah eder. Çok kıymetli bir eserdir. Bu antik yunanda çıkan filozofların eserlerini bilmezseniz ne tarihi ne de insanlığın kurduğu medeniyetleri anlarsınız. Bu eserler en temel eserlerdir. Tarihte ki devlet büyüklerinin ve vezirlerin bu eserlere hakim olduklarına eminim. Çünkü çok benzer yönler var ve bunları alıp uygulamışlar.

Mesela Aristo, Eflatun'un talebesidir. Eflatun ise Sokrat'ın talebesidir. Milattan önce 400'lü yıllarda yaşamışlardır. Yani peygamberimizden 1000 sene önce.

Kategori, fıkıhta olmazsa olmaz bir bilim dalıdır aslında. Ama felsefe ilmi mehruh sayıldığından beri bu işler bizde unutulmuştur. Fakat Aristo'nun Kategori adlı eserini okuduktan sonra anladım ki İmam-ı Azam gibi büyük mezhep imamları ve müctehidler bu ilmi, Aristoyu falan yüzde yüz biliyorlardı. Yani o devrin modern felsefesine dahi hakimlerdi ve istifade etmişlerdi. Antiparantez Gramer ilminin babası da Aristo'dur. Kategori metodunu kelimeler üzerinde uygulayıp adını gramer koymuştur. Mesela bizde emsile kitabını yazan kişinin Hz. Ali olduğunu söylüyorlar. O halde Hz. Ali bile Aristo'nun kategori adlı eserini okumuş ve biliyor. İlim denilen şey ne güzeldir. Üstüne koydukça çoğalıyor. Ama ilmi sen kalkıpta hak ve batıl ilim diye ayırırsan o zaman gerileme dönemi başlar, dağılırsın ve yok olur gidersin. Şimdi içinde bulunduğumuz hal gibi. İslam ilmini dondurmuşlar ve ictihad kapısını kapatmışlar. Aslında müctehid kim biliyor musunuz? Yanlış söylemiş olmayayım Allah affetsin ama bana öyle geliyor ki her telden oynamasını bilen, her işe girip çıkmış bir fıtrat en büyük ictihadları yapacak çaptaki fıtrattır. Dünyayı bileceksin kardeşim. Her ortamın ruhuna; günahına ve sevabına hakimsen o alanları anlamışsın demektir. Anladığın alanın islami perpektiften hükmüne de vakıf olabilmen için tabi islama da hakim olman gerekir. Bak açık konuşmak gerekirse bizim alimlerimiz islamdan başka hiç bir alana hakim değillerdir. Malesef öyle. Aslında durum böyle olunca fetva bile vermeleri caiz değildir. Bu nasıl diye ehline sormakla iş olmaz. Sen içinde olacaksın kardeşim. Çünkü soru sorulan kişinin soruyu sorana göre cevap verme riski çok büyüktür. Hatta tam da öyledir.

Not: Bana öyle geliyor ki alimlerin felsefe ilmine caiz değil demelerinin tek sebebi insanları aptallaştırarak devlete sorgusuz sualsiz itaatkar tebalar oluşturmak içindir. Eflatun'un 10 ciltlik Devlet adlı eserini okuyan adam nereye gitse bir devlet kurma ütopyasına kapılacaktır. Çünkü devleti ve şubelerinin foksiyonarını anlamış olacaktır. Bu ilme caiz değil demelerini çok iyi anlıyorum ama işte bu korkunç fetva o anı kurtarmak içindir. Ümmetin geleceğini düşünmeden verilmiş bir kara fetvadır bence. Ne bilsinler Avrupa'nın bizi sollayıp geçeceğini ki? Zannetmişler ki Sultan ve Vezirleri bu ilimleri bilsinler yeter. Ama iş öyle değil işte. Statüko değişir değişmez bu kendi devri için hayırlı sayılacak fetva bir anda ölüm fermanına dönüşüverir. Olan da zaten budur.

Bu Eflatun'un Devlet adlı eseri bizde hala ilk 4 cildi türkçeye tercüme edilmiştir. PDF olarak internetten indirip okuyabilirsiniz. Orjinal Antik Yunancadan tercüme etmişler. Çok hoş bir çalışma ama gerisi nerede? Hala korkuyorlar. Oysa bu kadim eser en temel eserdir ve dünyanın bütün dillerine tercüme edilmiştir. Böyle bir saçmalık olabilri mi yahu? 4. ciltten sonra türkçesini bulamadığım için yabancı dilden okumak zorunda kaldım. Yazıklar olsun bizim üniversitelerimize..

alanyali07

Kıdemli Üye

Elma Armuda Cevizden daha yakındır. Bilim kainatı anlamak için kategorize etmek zorundadır. Elmayla armut fruktoz içeriği ve döllenme bakımında birbirine benzerler. Zaten bilim bunu turunçgiller gülgiller falan diye kategorize etmiş. Yani elmayla armut kıyaslanabilir fakat eşit tutulamaz!
.
üçünü de meyve kategorisinde alırsak elmayla ceviz de kıyaslanabilir..burada aldığımız kategoriye bağlı olduğu ortaya çıkıyor o zaman..
elma armudu kıyaslarız denilip cevizi kıyaslayamayız demek baya göreceli bir tespit oluyor bence..
elmayla armut da aynı cinste bile değil..familya takım olarak düşünürsek..

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Aklınızı başkasına kiralarsanız şeriatı bu ülkeye getiremezsiniz."Din ayrı devlet ayrı olmalıdır" diyen karacahillerin fetvası batıldır.Bunlar dinden anlamayan zavallılardır.Bunlar ancak siyonistlerin uşaklığını demokrasi olarak kabul etmişlerdir.Oysa demokrasi, gavurlardan bize kakalanan bir yoldur.Kur'an'a göre tezat oluşturur.O tâğuti sistemin bir yoludur.Halâ bunu kavrayamadılar.Biz aklımızı Kur'an ve sünnete göre kullanırız.Gerisi şirkin yoludur.

Verda

Gales
Ah be toprağım tarihine baksaydın iyiydi anketler hep aldatıcı olmuştur =)