Teknik yardım PC ile ilgili Sorunlarınız

eylül

Veled-i kalbî
Ekran menüsünde yani ekranın üzerinden menü ye girin ce ekran ı şoklamak için bir seçenek var,şoklamayı dene ozaman sanırım toparlar kendini.
bunu bulamadım abi. ya da yok bende bilmiyorum
Pikselden değildir o büyük ihtimalle fanlı bir ekran kartına sahipsiniz fanı iflas etmek üzere.. O nedenle ısındığı zamanlar kararıyordur.. Kasanın içinin açıp kontrol edilmesi gerek.. En kötü ihtimalle tahminimce ekran kartını değiştirerek sorunu giderirler.. Dürri can sizin pc'yi hemen çöpe atmış :))

galiba bu olabilir. kasayı açtım, kurcaladım epey. ekran kartını buldum. görünürde bir şey yok. fanda ısınma vardı evet. ama öyle el yakacak cinsten değil.

Peki, ekran reset atınca mı geri geliyor?
ekran reseti yaptım ama sonuç alamadım.

eylül

Veled-i kalbî
Sorun yalnızca ekran kartında olmayabilir.Bütün parçalar birbirinin eline bakıyor malumunuz.

Monitör,ekran kartı,monitör güç kablosu,ekran kartı güç kablosu,Anakart... Bütün bu seçenekleri elemek için test etmen lazım.Bu yüzden ikinci bir bilgisayar kasası,monitör,monitör güç kablosu,ekran kartı güç kablosuna ihtiyacın var.Sırasıyla test etmelisin bunları.Kesin cevabı olan bir sorun değil seninkisi...

sağolun :crying: anlaşıldı ne yapmam gereken sanırım.
AKLIMA GELDİ ACABA POVER YADA RAM I DA KURCALASA ONLARDAN OLABİLİR BENDE BÖLE BİŞİ OLMUŞTU SANIRIM VAKTİ ZAMANINDA.Bi ram ı çıkarıp taksa.
hmmm kurcalayım mı:D

Kasayı açın monitörden gelen kablonun doğrultusunda takılı olan kartın bir yüzünde fan vardır elinizi değdirin (Tabii elektrik kablosu takılı olmasın) Elinizi yakıyorsa kesin fan gümlemiştir. Bunun haricin tek bir ihtimal var monitörde problem vardır ki % 99 ekran kartıdır kasayı açınca anlarsınız demek istediğimi kablolardan olsa kararma değil ekran git gel yapar en fazla yani kapanıp açılma gibi.. Ekran kartı üzerine yoğunlaşın.. Gerisi hikaye..

bilemiyorum ama sizin fanın ısınıp kapatması konusu bana daha yakın geliyor. çünkü açtım kurcaladım biraz. ve sonra dinlendirdim. şu an için yaklaşık 8 dk oldu sanırım bir sorun yaşamıyorum.

galiba en akıllı çözüm Sabra Şatilla'nın tavsiyesine uymak.

dürr-i can inşaAllah senin yaşadığın sorun değil benimkisi. sana çok geçmiş olsun.
Kaçak; teşekkür ederim engin bilgileriniz için. Sanırım bir üfürükçü bulmalı.

KFK

İhvan Forum Üye
Ram sorunluysa,genellikle reset atma hatası verir.Başıma gelmişti.Sorunu işlemci ve anakartta aradığım için içinden çıkmam zaman almıştı.En son ram değişikliği yapıp düzelttim durumu.Bahsedilen sorun daha çok, monitör-ekran kartı-anakart üçgeninde gibi.

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
Kasayı açın monitörden gelen kablonun doğrultusunda takılı olan kartın bir yüzünde fan vardır elinizi değdirin (Tabii elektrik kablosu takılı olmasın) Elinizi yakıyorsa kesin fan gümlemiştir. Bunun haricin tek bir ihtimal var monitörde problem vardır ki % 99 ekran kartıdır kasayı açınca anlarsınız demek istediğimi kablolardan olsa kararma değil ekran git gel yapar en fazla yani kapanıp açılma gibi.. Ekran kartı üzerine yoğunlaşın.. Gerisi hikaye..

hehe ben ve kasayı açıp toparIamak :D
iyiki Iaptobum varmış :D ben ve kasayı açmak :D
çok güIdüm :D
yardımIar için teşekkürIer :D
sorun bende :D

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
benış leptop ıyıce costu yıne ya ekran artık hıc duzelmıyor uzun sure :( o soklamamıdır nedır nasıl yapılıyor deneyeyım bı
onu yapınca ne oluyor bı zararı olur mu:(

cahid

Kıdemli Üye
Laptop'tan ne yalan söyleyim hiç anlamıyorum.. İnşaallah bir cevap veren olur.. Şu Kaçak'ı da dinleyip dediğini felan yapmayın sakın.. Bu aralar espirilerle kanka oldu :D

K

Kaçak

Guest
Bak şimdi hakkımı yedin ...
İki yönüyle ...
Koydunmu hiç derin dondurucuya laptopu ...
koydun da sonuç mu aldın insanlara nasihat edersin ...
Valide hanım ne koyduysa şoklandı ...
Çık bakalım işin içinden ...

İkinci yönü ...
Bu aralar sadece espriler ilemi kanka oldum ?
Gönderdigim onca konuya eşlik etmedigin gibi ...
Buradada yanlış kanalize ediyorsun ...
Ohhh sefam olsun ...
Hadi bakalım bununda çık içinden ...

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
uf ya en ıyısı camdan aşagı fırlatmak heralde :)
genede tesekkurler ıkınızede (:)

+
denemekte yarar ver dıyorsunuz yanı (:)
pekı sız hıc denedınız mı (:)
tecrubeyle sabıtse ben bır valıde sultana yonelıyım:)

K

Kaçak

Guest
Benim hiç laptopum olmadı ....( boynu bükükler fon muzigi )
O yuzden denemem mumkun olmadı ...
Size Durrican diyebilirmiyim ...

KFK

İhvan Forum Üye
Bu,format konusu benim de kafamı karıştırmış, beni konuyla alakalı araştırma yapmaya itmişti.Genel manada yetkili bir ağızdan yorum bulamamıştım,fakat bu işe uzun zaman kafa yormuş insanların mantıklı yorumlarıyla karşılaşmıştım. Low level format dediğimiz sektörlerin silinip yenilenmesi olayı sık yapıldığında hard diske zarar verebiliyor.Fakat diğer yaptığımız hızlı format olayı kesinlikle zararsız.Format dediğimiz olay da 'okuma-yazma' işinden ibaret zaten.Günlük yaptığımız işler de okuma-yazma işi olduğu için aralarında bir fark yok.Yiyin gari!

Hızlı format yaptığımız zaman bilgileri tam manasıyla kaldırmış olmuyoruz bilgisayarımızdan.Arka plana itip işlemcinin bu verileri işleme koymasını engellemiş oluyoruz.Low level format ise daha tehlikeli bir format türü.Zira hard diski komple götürebilitesi var.Diğer taraftan hard diski 'cilloplaştırabilitesi' de var.Riske bayılırım diyorsanız,tok karnına her gün atabilirsiniz.Adrenalin bağımlıları aç karnına da atabilir.

isocan42

Asistan
Bu,format konusu benim de kafamı karıştırmış, beni konuyla alakalı araştırma yapmaya itmişti.Genel manada yetkili bir ağızdan yorum bulamamıştım,fakat bu işe uzun zaman kafa yormuş insanların mantıklı yorumlarıyla karşılaşmıştım. Low level format dediğimiz sektörlerin silinip yenilenmesi olayı sık yapıldığında hard diske zarar verebiliyor.Fakat diğer yaptığımız hızlı format olayı kesinlikle zararsız.Format dediğimiz olay da 'okuma-yazma' işinden ibaret zaten.Günlük yaptığımız işler de okuma-yazma işi olduğu için aralarında bir fark yok.Yiyin gari!

Hızlı format yaptığımız zaman bilgileri tam manasıyla kaldırmış olmuyoruz bilgisayarımızdan.Arka plana itip işlemcinin bu verileri işleme koymasını engellemiş oluyoruz.Low level format ise daha tehlikeli bir format türü.Zira hard diski komple götürebilitesi var.Diğer taraftan hard diski 'cilloplaştırabilitesi' de var.Riske bayılırım diyorsanız,tok karnına her gün atabilirsiniz.Adrenalin bağımlıları aç karnına da atabilir.

low level format için hdd firmalarının hazırladığı programlar var ya da active kill disk gibi yazılımlar.ben eski pc me yapmıştım 2 kez çok şükür bişey olmadı o pc yi yeğene verdim o da kullanıyor. yalnız low level format biraz tecrübe isteyen bir iş. o yüzden acemi kullanıcılar için asla önerilmiyor.

saygılar...

KFK

İhvan Forum Üye
Bilmeyenler, fdisk'le bad sektörleri atlamaca oynasınlar.Onu da bilmiyorlarsa,bilgisayarcıya götürsünler; alıp versinler ekonomiye can versinler...

Ebhar

Üye
Geçenlerde birinin bilgisayarına temiz xp isimli bir xp cdsi ile format attım. Sorunsuz gayet güzel bir şekilde kuruldu.
Kendi bilgisayarım da aylardır bozuktu format atayım dedim.
En az 5-6 defa denememe rağmen format atarken son 15 dakika kala internet ile ilgili bir hata veriyor ve format bitince internet açılmıyor. Ayrıca cdnin içerisindeki temalar da görünmüyor. Acaba sorun nereden kaynaklanıyordur? CD okuyucumda bir sorun olabilir mi?

AynAlı

Kıdemli Üye
format bitince internetle ilgili sürücüler vardır onları yüklemeniz lazım.yüklendimi?

Ebhar

Üye
format bitince internetle ilgili sürücüler vardır onları yüklemeniz lazım.yüklendimi?

Evet. Hiçbir internet tarayıcısı da açılmıyor. Kaç kez cd'yi kopyaladım. Format esnasında bazı dosyalarda kopyalanamadı hatası veriyor...

AynAlı

Kıdemli Üye
Evet. Hiçbir internet tarayıcısı da açılmıyor. Kaç kez cd'yi kopyaladım. Format esnasında bazı dosyalarda kopyalanamadı hatası veriyor...
bilgisayarın sürücülerini format cdsinden yükleyemezsiniz.bilgisayarla birlikte verilen bir cd bu.bilgisayara ait sürücüleri ordan yüklenemiz gerekir.