Tefekkürünü Paylaşır mısın?

spesifik

آزادی قید و بند
@DostunDostu kodlara kendini şartlandırmak yanlış
insan mizacında sufli bütün olgular yer alır islam buna denge sağlar
Dört halifenin baskın karakterleri yahut her peygamberin bize tezahür eden bir baskın karakteri var ya
onun gibi düşün ...

Yoksa aa benim mizacım böyleymiş ne yapayım deyip hayat kulvarlarında iradeyi saf dışı bırakamazsın

sakala gelince sn @müttaki...
Sakal fıtri bir ürünüdür insanın ...
Bu fıtratı dengeli şekilde kullanmak gerekir
Basit algıların her türlüsü çirkincedir
Çünki her basit algılanan fikir yahut olgu bir aşağılama küçümseme içerir
bu tür bakışlardan kurtulmak lazım ...

müttaki

Profesör
@Büşra

fıtri olan anasından doğduğu gibi olana denir. ki adı ümmidir.
sakal sonradan rüşd ile zuhur ettiğinden sünnet ile remz edilir.
sakal remzinden maksat ilimdir. ilim sonradan rüşd ile edinilir.

yani manevi bir doğuş fıtrattır. bu mana doğuşunun rüşdüde ilimi zuhur ettirir.

islamın iddiası manevi baki bir varlıktır. bu baki vücudu ortaya çıkarmanın adıdır islam. zira şekil ve suretimiz bunuun için üretilmiş bineklerdir. hak bu bineklere bakmaz kalplere bakar manaya bakar niyete bakar.

islam iddiası dediğimiz sünnet bize göre budur.

...

spesifik

آزادی قید و بند
varlığına müdahale edemediğimiz şeyler değil midir fıtri olan @müttaki ?
Yani yaratılışa uyum fıtrattır...
Sakal evresi insanın akıl baliğe adım attığının nişanelerinden sayılır
Bedenin fıtrileşmesi yani ...
O nedenle fıtrat bozulur ya da değişir
yoksa her doğan islam fıtratı üzeredir ama değişir ..gelişir ya da çürür...

Hak hem içe hem dışa bakar
iç ve dış bir bütündür müttaki
ama şunun altını çizmek lazım
irade-niyet önemli evet ...

müttaki

Profesör
@Büşra görünen her ne var ise o sıfattır. sıfat hadistir hadis sünnettir.

bedenen/şeklen olan herşey hakikatin remzidir.
hakikati değildir. kendisi değildir.

bedenin fıtriliğide böyle bir remzdir. fıtratın kendisi değildir.
sakal ilmi remz eder.sakal ilim değildir. beden varlığı remz eder. beden varlık değildir. konuşmak kelamı remz eder. konuşmak kelam değildir. duymak işitmeyi remz eder. duymak işitmek değildir. can hayatı remz eder. her canlı hayy değildir. bakmak görmek değildir.

selam ile

...

spesifik

آزادی قید و بند
Haklısın @müttaki
okumak anlamak değildir
yahut anlamak fehmetmek değildir ...
Bilmukabil olsun selam ile...
Bir huu diyesim geldi =)
dedim gitti ...
Huuu...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İlginç bir bilgiye ulaştım. Almanya'da Otobanlarda araba çarpması sonucu ölen yaban hayvan sayısı:

Nisan 2011 Mart 2012 arası istatistik bilgileri (1 yıl):

Ceylan türü yaban 171 bin adet
İri Geyik türü yaban 3500 adet
Domuz türü yaban 17 bin
Tilki ve tavşan ebatında yaban 750 milyon adet
Kuş türü yaban 450 milyon adet

Bu kazalarda ağırlıklı olarak hafif şekilde 2800 kişi yaralanmış, 10 kişi ölmüş

Yaban hayvanı popülasyonu en sık olan ülke Almanya. O derece ki, aracınızı bir kenara çekip ormana girdiğiniz zaman bir geyikle, ceylanla, bir yaban domuzu, tilki ve benzeri hayvan türüyle karşılaşmanız mümkün. Bi ara arkadaşla mantar toplamaya ormana gitmiştik abi her yer yaban hayvanı kaynıyor yahu! Başını kaldırıp bakan ceylanlardan tutun ağaçtan ağaca zıplayan sincaplara kadar... Büyük şehirlerin göbeğinde dahi en küçük ağaçlık parklarda tilkiler tavşanlar yaşıyor!!!

Bunun sebebini merak ettim ve bir yetkiliye sordum. Dedi ki, Almanya'nın ormanlarında eti yenebilir yaban hayvan popülasyonu, olası bir kaosta 80 milyon insanın et ihtiyacını sorunsuz karşılayacak derece yoğunmuş. Adamlar resmen bütün teknolojik imkanların iflası durumunda dahi hayatta kalma alternatiflerini koruyor ve kolluyorlar. Beni şaşırtan durum, sıradan bir yetkilinin bu şuurda olması!!! Üzüldüğüm durum ise Türk vatandaşlarımızın gettolardan dışarı çıkmayışları, yaşadıkları ülkeden bihaber olmaları.. Yazık!.. Keşke Kemalizmin tezgahından geçen nesilleri değilde, bu yoğunlukta Türkü Osmanlı tedrisatından geçen nesiller döneminde gönderebilseydik..

Korkunç!!! Hani bazıları teknoloji çökünce bizim çağımız başlayacak zannediyor ya! :) Farkettim, öyle bir dünya yok! Teknolojiye muhtaç olan, hatta bunun çökmesi durumda açlıktan ölecek olan biziz, başkaları değil..

Yahu toparlanalım artık yeter.. Ne bir orman kaldı ne popülasyon. Şu eğitim sistemini değiştirin... Artık şuurlu, bilinçli, akıllı nesiller gelsin... Bitiyoruz Sayın Erdoğan, bitiyoruz... Anadolu'da alternatif projeler geliştir. Teknoloji yokken bizim ejdadımız nasıl hayatta kalmış, bunu ortaya çıkartıp gözden ırak yerlerde bu gelenekleri bir şekilde hayatta tutun yahu. Bugün beton kullanmadan toprak/damlı ev nasıl yapılır, sistemi nedir, gıdaları buzdolabı olmadan nasıl korumuşlar, bunları bilen kaç kişi kaldı? Bilenlerden vaz geçtim köy bile kalmadı, köy! Evet, Türkiye'de köy kalmadı. Hepisini çirkin varoşlara çevirmeyi başardık..

Ya ben anlamıyorum, ormanlık alandan vaz geçtim, tarım arazisine beton villalar yapılıyor.. Yer kalmayınca yeni tarım arazileri açmak için ormanlık sahalar yok ediliyor. Bunu yapanları cezalandır, gözünün yaşına bakma. Yık bu villaları, yıkım ve harfiyat nakline kadar parasını sırtlarına yükle bu densizlerin.. Bu bizde kendini avrupalı sananlar başka bir şey, avrupalı bile değiller.. Kes bu ne üdüğü belirsiz miras düşmanı yaratıkların imkanlarını yahu, artık yeter..

çelebiler

Kıdemli Üye
Ne Kemalizim miş beee! 600 senelik Osmanlı ve öncesindeki Selçuklu medeniyetini 10 senede yer ile yeksan eylemiş
Yoksa gerçekler masallardakinden farklı mı?

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cemaliii

Kıdemli Üye
Ne Kemalizim miş beee! 600 senelik Osmanlı ve öncesindeki Selçuklu medeniyetini 10 senede yer ile yeksan eylemiş
Yoksa gerçekler masallardakinden farklı mı?

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

malesef dostum. bizim sagcimizda solcumuzda muhafazakarimizda objektif olamıyor. ve bizde gri yok. ya siyah ya beyaz. adam ya osmanliyi kusursuz padisahlari evliya görüyor. yada tümden o muhteşem yükselme dönemini gormeyip küfür ediyor. Kemalizm e bakisimizda öyle. ya putlastiriyor hatasız görüyorlar, yada haklı olan birçok şeyi gormeyip kemalizme Atatürk'e küfür ediyorlar. oysa şu paralel yapı olayı bile laikliğin Türkiye için ne kadar elzem olduğunun kanıtı. İşte öyle

cemaliii

Kıdemli Üye
emrolundugun gibi dosdoğru ol. bu ayet bizim kurtaricimizdir. Erbakan isteyen sevsin isteyen sevmesin. Dosdoğru bir adamdı. onun doğruluğunu en azılı Erbakan düşmanları bile inkar edemez. Erbakan dosdoğru iken,o zamanın paralelleri ve yandaşları onu kiniyor, kendi takiyye yalan dolan yöntemlerini zekice bulup kutsallastiriyor kendileri akıllı oluyor, Erbakan cahil oluyordu onların gözünde. ama zaman kim akıllı kim dürüst kim doğru kim yanlış gösterdi. bizim kurtulusumuz dogruluktadir. Doğru vatandaş doğru nesil yetiştirmeliyiz. yoksa ne dayatmayla yetiştirilen kemalist nesilden, nede dayatmayla yetiştirilen dindar osmanlici nesille olacak is değil. Doğru insan hangi alanda iş yaparsa en doğru şekilde yapacaktır. sloganla nesil yetişmez.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
malesef dostum. bizim sagcimizda solcumuzda muhafazakarimizda objektif olamıyor. ve bizde gri yok. ya siyah ya beyaz. adam ya osmanliyi kusursuz padisahlari evliya görüyor. yada tümden o muhteşem yükselme dönemini gormeyip küfür ediyor. Kemalizm e bakisimizda öyle. ya putlastiriyor hatasız görüyorlar, yada haklı olan birçok şeyi gormeyip kemalizme Atatürk'e küfür ediyorlar. oysa şu paralel yapı olayı bile laikliğin Türkiye için ne kadar elzem olduğunun kanıtı. İşte öyle
Ne laikliği kardeş, senin laikliğe ne zaman ihtiyacın oldu? Sen tarih boyunca hangi din mensuplarını katlettin? Medine Vesikasından haberin var mı?

Kendi medeniyetini öğren inşallah.. Batılı hasta kafaların İslam medeniyetinin çocuklarına biçtiği bu dar gömleklere sarılma. Buna ihtiyacın yok senin..

Kemalizim, seni aydınlatmak için değil, bilakis köklerinden koparmak için İngiliz laboratuvarlarnında kristalize edilmiş bir zehirdir.. Sen büyüktün.. Sen dünyaya insanlığı öğrettin.. Senin medeniyet tecrüben kendi kendisine yok olmadı, bilakis durduruldu. Bunu görmüyor musun?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Fussilat Suresi, 53. Ayetin duasını Fatiha-i Şerif'te buluyoruz. Sıraatı Müstakimin marifet formülü; enfüste dalalete sapmadan, âfakta gazaba uğramadan ilerleyebilmek. Aslında bu bir nev'i diyalektik, belki attan düşmeden yolda gidebilmektir, Allahu âlem..

Hristiyanlar enfüste karanlıklara gömüldü ve hakikati yitirdi. Nefis terbiyesi adına İsa'yı haşa Allah'ın oğlu ilan etmek ne büyük dalalettir. Komedisi ise Allah'a çocuk isnad ederken papazlara bunu yasaklamaları.. Ne ilginç!..

Yahudiler ise âfakta hakikati yitirmekle gazaba uğradı. Arz-ı Mabud gibi bir şartlanmışlık için yapamıyacakları zulüm kalmadı. Çarpıldığı gazap üzerinden duygu sömürüsü yaparken başka insanlara bunu reva görmesi gazap üstüne gelecek gazabı şimdilik biriktirmekte. Komedisi, birikme ve biriktirme kavramını bankalarda ki paradan ibaret sanması.. Korkunç!..

Bu iki boyutta dalaleti ve gazabı değil, hakikati parıldatabilmek Sıraatı Müstakimdir; ve Müslümanın hakkı biiznillah..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Âkif, viranelerin baykuşu olduk, der.. Bu büyük şairin ruhuna saygımdan dolayı laf etmek istemem lakin Müslüman imkânların şahini olmaya adaydır..

Evet, bedbaht bir çağda yaşıyoruz lakin ümitsiz olmak gibi bir lüksümüz yok bizim..

ALI25

Kıdemli Üye
Bir düsün öyle söyle veya sor ve de öyle olarak cevap ver.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Baba, ailesinin selametini korumak için güçlü olmayı vazife bilir. Cennet kılıçların gölgesi altındadır.

Ana, yemez yedirir giymez giydirir. Cennet anaların ayağı altındadır.

Bu ailede devlet geleneği baba ise tekke geleneği anadır. Yuvası dağılmış bir ailenin çocukları elbet travmalı olacak!..

Tasavvuf anadır, nizam babadır.

Bir Ramazan'da Medineli bir müslüman Halife Hz. Ömer'i iftar yemeğine davet etti. Yemek sırasında yalnız Hz. Ömer'e bir kab içinde bir içecek sunuldu. Hz. Ömer sordu: "Bu nedir?" Ev sahibi cevab verdi: "Bal şerbetidir efendim, sizin için ayırmıştık da..." Hz. Ömer onu içmeyi reddederek şöyle dedi: "Benim yönetimini üstlendiğim halkın çoğu içmek için henüz kuyu suyunu bile bulamazken ben burada bal şerbeti içemem.

Bir başka örnek:

Hz. Ali'nin Hayber'in fethinde askerlere ekmek pişirdiğidir.

Hulefa-i Raşidin dönemi, devletin hem ana hem baba olduğu dönemdir. Sosyolojik olarak başlangıç böyle. Kıtalara yayıldıktan sonra birtakım krizler yaşanıyor. Osmanlı bu krize bir çözüm bulur ve görev dağılımı yapılır. Artık baba birdir, analarımız çok çoktur.. Çocuklar ise ruhen artık hangi anadan süt emeceğini fıtraten bilmekte, oraya yönelmektedir.

ALI25

Kıdemli Üye
Bu zamana kadar neler okudum biiznillah cok sukur yüce rabbime ve sizler o okudugum kitablarda gecen seyleri okumus olsaydiniz birilerine alim ve muceddid veya muctehid diyebilirdiniz o haberleri de öyle oldugu gibi kesin olarak alip kabul da edebilirdiniz ve oysa ki bu basit bir sey olur bu konudaki bilgi neye dayaniyor ve bize kadar da gelis sekli ne türlü bir yoldan gelmis bunun gibi seylere bakmamda bir avam da olsam benim icin de bir esas ve usul olur.

ALI25

Kıdemli Üye
Alim kendini belli eder az insan icin de de cok insanlar icinde de o ilmi ile ister istemez bir amil olur ve kendini istemeden de insanlara bir yansitmis olur biiznillah ve iste bu o ulema sinifindan kisi olur.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bundan böyle nazal nun harfini yazılarımda kullanmayı düşünüyorum. Şapkalı ñ olarak kullanacağım..

nefahtü

Kıdemli Üye
Kendisine uygun arkadaş bulamayan kimseler arif olsun,cahil olsun, kadın olsun, erkek olsun gurbettedirler.

Azimli

Ordinaryus
Kuruyan bir çiçek kopartildığinda tomurcuklar daha guzel ve canlı oluyor