Tarikat Şeyhleri Mütevazi mi..?

çelebiler

Kıdemli Üye
Tarikate girenlerden biri olarak diyorum ki, Mahmud Efendi Allah'ın veli kullarındandır, bu veli kulun bana öğrettiği şekilde dinimi yaşamaya gayret ediyorum. Mahşer günü şu ayetin gereği:

İsra 71: O gün, herkesi, her topluluğu, uydukları kişilerle beraber çağıracağız. Gerçekten de kitabı, sağ eline verilenler, çekirdekteki kıl kadar bile zulüm görmeden kitaplarını okuyacaklar.

Mahşer günü dünyadaki rehberim olan Mahmud Efendi ile beraber sıraya gireceğim. Onun önünde de onun şeyhi, sonra onun şeyhi sonra bu Efendimize kadar gidecek. Burada benim umduğum o büyüklerin yolunda onların Allah'ın izni ile bana şefaat edecekleridir.

Bundan başka söz söyleyenlerle benim işim olmaz.

O büyüklerinden pek bir şey umma bence.

Ve derler ki: "Rabbimiz biz, efendilerimize, büyüklerimize itaat ettik de bizi yoldan saptırdılar." (Ahzâb 67)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Maşallah sığınılacak olanın mahmut değil Allah olduğunu nihayet öğrendin şimdi.

Mutlak manada "kulluk" ve "sığınılacak" Allahü Teala'dır...

Bu demek değil ki, Mahmut USTAOSMANOĞLU, "muallimlik" de yapamayacaktır...

O da Kur'an ve tefsiri bağlamında, İslam ve O'nun değerleri noktasında ve diğer dini ilimler bağlamında muhataplarına, öğretmenlik, hocalık yapacaktır...

Bu ifade ettiğim husus Kur'an'ın muhataplarına yüklediği "berrak" ve "nazif" bir öğretidir...

Bir olan Allah'a kulluk ederiz, lakin, bu Mahmut Efendi de olabilir, bilmediğimizi ona da danışabiliriz...

Tarikatin özelleriyle, Mahmut Efendi'yle kendisine el verenlerin arasına ruhaniyet ilişkisi giydirdiğinizde, "berraklık" ve "naziflik" ortadan anında kaybolur...

Allah'a iman eden bir müslüman, "zinaya buyur" dendiğinde, "Allah'tan korkarım, Rabb'im onu bana yasaklamıştır" diyebilmelidir...

Dolayısıyla, tasavvufta, nefis eğitimi verilirmiş falan ifadelerine İslam üzülür, çünkü zaten İslam, nefsi haram'a karşı uyarmış ve o yolları da zaten yasaklamıştır...

Buradan da baktığımız da İslam'ın önüne hiçbir şey koyamazsınız, o zaten en öndedir...

Selamlar...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Peygamberler'in varisleri tarikat şeyhleri değildir, Peygamber'in varisleri, "alimler"dir... ("El ulemaü verasetü'l enbiya...")

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Müslüman hiçbir muhatabı olduğu Müslümanı hakir görmez. Dolayısıyla, şeyhlerden el alanların şeyh tanımlamalarını ifade etmek, onları hakir gördüğümüz anlamına gelmiyor hal böyle olmasına rağmen bu ve benzeri konularda neden farklı sıfata haiz bir insan olduğumuz dillendiriliyor anlamadım.

Şeyhten el alan birinin şeyh tanımlaması sorunluluğu o kadar önemli değil, aslında önemli de muhatap kadar önemli değil,

Ama kendisinden el alan birinin kendisini nasıl tanımladığını bilen bir şeyh, bu tanımlamaya neden mani olmaz ve sesini çıkarmaz bu hal daha da sorunludur.

Böyle bir cümle kurmak falana ya da filana hakaret ettiğimiz anlamına gelmez...

Mesela bir kardeşimiz şöyle dua ediyor:

"Allah'ım! Dualarımızı evliyaullahın dualarını kabul ettiğin gibi dualarımızı kabul eyle..."

Aslında Allahü Teala, yapılan duaları kabul edeceğini genel manada ifade ediyor ve bunu "icabet etmek"le tanımlıyor.

Ama biri yukarıdaki duada olduğu gibi:

"Evliyaullah'ın duasını Allah kabul etti" şeklinde duaya havi bir cümle kurarsa bu cümle eden için de şeyh için de sorunludur?

Nereden bildin ki Allah senin şeyhinin duasını kabul etmiş... Vahiy mi geldi..? Ayet mi var..? Hadis mi var..?

Böyle bir kesinlik yoksa şeyhe neden bu şekilde tatmin olacağın imtiyazlar yüklüyorsun...?? Problemin nedir?

Bir de bu şekilde edilen duanın şeyh yönü vardır. Onlar da böyle duaları duyarlar ama hallerinden de memnundurlar. İşte bu daha da problemlidir.

Neden sormaz, benim duamın kabül olunduğu nerede yazıyor..? Bu insanlar beni nasıl biliyor şeklinde kendine soru sorup bir korkunun içersinde yer edinmiyor..?

Çünkü mütevazilik bunu gerektirir.

Diyorum ya sadece dua değil, onların her şeyi makbuldür ve her şeye de gücü yeter anlamında bir tanımlamanın ve inanmamın da bir tezahürüdür bu dua şekli...

Şeyh bu ağır vebalin sorumluluğunu bir anlayabilse oturduğu postu parçalar insanları da etrafından dağıtırdı diye düşünüyorum...

Bu yorumlarımın hakaretle ilgisi yoktur,

İslami hassasiyetle alakası vardır...

Selamlar...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Şunu da söyliyeyim, tarikat şeyhlerinin hemen hemen tamamının,

Dört müctehidin, iman, ibadet, muamelat, ukubat, feraiz ve diğer alanlarındanki görüşlerinden habersizdirler...

Ve bir de, onları okuyup da, günümüz sistemine adepde eden ve acaipliği ve garaipliği anlayan ve günümüze mukayase eden ve bu bağlamda müritlerini uyaran tek bir tarikat şeyhi yoktur...

Anlamazlar... Onların akılları güya sessizlik ve sükun içersinde dumura uğramıştır...

Çünkü, onlar benim aramda ben onların arasındayım, bunlar kadar kör cehaleti oynayanlar yoktur...

İşte buradan da meseleye bakarsak, şeyhlerin mütevazi olmadığı bilakis 4 müctehide uyduklarını sanırlar da yoları ve izleri ve de yönleri onlardan fersah fersah uzaktır...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Laik Tağut Devlet bünyesinde şeyhlerin tamamı koşa koşa hacca gider, gidin de bir İmam Azam Ebu Hanife cenahından yol emneyetini anlatın ve müstevlilerin ve onların askerilerinin Tağut'la barışık olmayan müslümanların üzerine egemen olamayacaklarını ifade edin...

Tık tok...

Şu cümlemi Türkiye'de ne kadar Tarikat şeyhi varsa söyleyin, bu cümle ne diyor tek birisi anlamaz...

İstisnısız...

Çünkü bunların tamamının böyle bir dertleri yoktur...

Onlar el verecekler muhataplar da diz çökecekler...

Ne kadar güzel...

Dolayısıyla bu anlamda da şeyhler mütevazi değildir...

lafons7275

Kıdemli Üye
Şunu da söyliyeyim, tarikat şeyhlerinin hemen hemen tamamının,

Dört müctehidin, iman, ibadet, muamelat, ukubat, feraiz ve diğer alanlarındanki görüşlerinden habersizdirler...

Ve bir de, onları okuyup da, günümüz sistemine adepde eden ve acaipliği ve garaipliği anlayan ve günümüze mukayase eden ve bu bağlamda müritlerini uyaran tek bir tarikat şeyhi yoktur...

Anlamazlar... Onların akılları güya sessizlik ve sükun içersinde dumura uğramıştır...

Çünkü, onlar benim aramda ben onların arasındayım, bunlar kadar kör cehaleti oynayanlar yoktur...

İşte buradan da meseleye bakarsak, şeyhlerin mütevazi olmadığı bilakis 4 müctehide uyduklarını sanırlar da yoları ve izleri ve de yönleri onlardan fersah fersah uzaktır...

Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Bu arkadaş tarikatları, şeyhleri kötülemek için artık her iftirayı Allah'tan korkmadan atmaktadır. Delil getir dediğimizde hiçbir şey söyleyemez.

Biz bu arkadaşların yıktığını tamir etmek ve gerçekleri göstermek durumundayız.

Allah iman edenlerin velisidir.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Tarikat şeyhinden el alan ve o alanda 15 sene, 20 sene bulunan biri,

Şeyhi ve şeyhler için:

"Onlar hatadan ve günahtan münezzehtir" şeklinde böyle bir imanın içersinde nasıl olabilir şeyhler mütevazi ise..????

Bundan haberi olan şeyh ne yapmış müridine...

Ne yapacak: Hah işte şimdi oldu...

Mütevaziliğe bak...

lafons7275

Kıdemli Üye
Şeyhi ve şeyhler için:

"Onlar hatadan ve günahtan münezzehtir" şeklinde böyle bir imanın içersinde nasıl olabilir şeyhler mütevazi ise..????

.

Sabırla arkadaşın bozduğunu tamir etmeye devam edelim, ehli sünnet itikadına göre Allah'tan başka hatadan münezzeh yoktur. Peygamberler ise zelle dediğimiz hatalar işlemiş ve Allah tarafından en güzeliyle düzeltilmiştir.

bi husben

Kıdemli Üye
Tarikat şeyhleri sözde nebinin varisleri
hani nerde nebiye? yapılan hakaretlere ses çıkaran oldumu hani övünüp durdukları mılyonlarca murid

adams77

Kanalizasyoncu
Tarikat şeyhleri çok mütevazidir onların yerine bakan hocalar bile

hatalarını söylediğinde seni yerin dibine sokarlar orada ne kadar insan varsa sana güldürürler. Onların kaşısında ağız açmak biryana insan nefes almaya korkuyor gözler bile açılıp kapanmıyor , bazıları öylr kaptırıyorki kendini bayılıyor yalnız ben bu bayılanları çözemedim horlama sesi gibi ses çıkarıyorlar.

talib

Kıdemli Üye
Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Bu arkadaş tarikatları, şeyhleri kötülemek için artık her iftirayı Allah'tan korkmadan atmaktadır. Delil getir dediğimizde hiçbir şey söyleyemez.

Biz bu arkadaşların yıktığını tamir etmek ve gerçekleri göstermek durumundayız.

Allah iman edenlerin velisidir.

Çöp hükmünde olan şahısları kaale almayın, böyle abuk sabuk konuşmalarına bir değer kazandırmayın.