Tarikat Şeyhleri Mütevazi mi..?

talib

Kıdemli Üye
Atamaların gerçekliğine inanırız biz. Burada sorun yok! Şeyh Efendi de bilir, kendisi nasıl şeyh olmuştur. Bir insanın makamının yüksek olması onu kibirli kılmaz. Bununla hava atması kibirdir. Bunu herkese her şekilde hissettirmesi ve insanlar üzerinde nefsi bir tahakküm kılmak istemesi kibirdir. Tevazu zaten büyüklerin göstereceği iştir. Ben ne tevazu göstereyim, zaten hiçim. Şeyhler de kendilerini hiç bilirler ama neyin ne olduğunu da görürler, bilirler. Cennetle müjdelenen sahabeler nasıl tevazu göstermişler ise, kendilerine rehber edindikleri Peygamber, nasıl alemin en faziletli insanı olmasına rağmen "övünme yok" diyor ise, onlar da O'nun izinde o tevazuyu yaşıyorlardır.

Şahit olmadım lafı boş bir laftır. Dünya sizin etrafınızda dönmüyor. Biz şahit olduk elhamdülillah. Benimle beraber benden milyon kat daha faziletli yüzbinler de milyonlar da şahit olmuşlar. 2 müslümanın şehadeti yeterlidir bizim için. Bir şeyin olmadığını ispat için onla alakalı her şeye şahit olmanız lazım, ama varlığını ispat için bir kaç şahit yeterlidir.

ömerusta

Kıdemli Üye
cahilerin cehaleti devam ettikce şeyhler var olacaklardır kaval boşa çalınmıyor beyler dinleyeni mutlaka vardır

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Atamaların gerçekliğine inanırız biz. Burada sorun yok! Şeyh Efendi de bilir, kendisi nasıl şeyh olmuştur. Bir insanın makamının yüksek olması onu kibirli kılmaz. Bununla hava atması kibirdir. Bunu herkese her şekilde hissettirmesi ve insanlar üzerinde nefsi bir tahakküm kılmak istemesi kibirdir. Tevazu zaten büyüklerin göstereceği iştir. Ben ne tevazu göstereyim, zaten hiçim. Şeyhler de kendilerini hiç bilirler ama neyin ne olduğunu da görürler, bilirler. Cennetle müjdelenen sahabeler nasıl tevazu göstermişler ise, kendilerine rehber edindikleri Peygamber, nasıl alemin en faziletli insanı olmasına rağmen "övünme yok" diyor ise, onlar da O'nun izinde o tevazuyu yaşıyorlardır.

Şahit olmadım lafı boş bir laftır. Dünya sizin etrafınızda dönmüyor. Biz şahit olduk elhamdülillah. Benimle beraber benden milyon kat daha faziletli yüzbinler de milyonlar da şahit olmuşlar. 2 müslümanın şehadeti yeterlidir bizim için. Bir şeyin olmadığını ispat için onla alakalı her şeye şahit olmanız lazım, ama varlığını ispat için bir kaç şahit yeterlidir.

Allah rahmet eylesin Hocam, medinedeki. kendisini ziyaretimde, lavaboları temizlemek için kendisinin çıkmasını beklerken, beni gönderdi, kendisi paspası aldı ve temizledi... bir keresinde mescidi nebeviye gidecekken beraber, bize döndü ve, ya yanımda yürüyün, yada başka yoldan gidin diye çıkıştı... bunlar, şeyhmi görmüşler sanki...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Şeyhler mütevazi olsa idi, burada şeyhe intisap etmiş bir mürit, ayette vugulanan "hatemü'l enbiya"yı, "hatemü'l evliya"ya kıyaslamaz ve dahi bunu "velilerin sonuncusu" hitabını Allah'a has kılınacak şekilde ifade eden olmazdı.

Şeyhler mütevazi olacak sen de geleceksin burada abuk sabuk kıyaslar yapacaksın ve velilerin hatemi hitabını da Allah'a has kılar şeklinde ifade edeceksin..?

Mümkün müdür..?

Allah'tan Kur'an korunuyor. Eğer Kur'an korunmasaydı ilk önce "mütevazi" denen topluluklar Kur'an'ı bozmaya doğru adım atarlardı.

ömerusta

Kıdemli Üye
evet kuranı bozamıyorlar ama rivayete ayeti yok ettiriyorlar keçiye yediriyorlar

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Şeyhler mütevazi olsa idi, burada şeyhe intisap etmiş bir mürit, ayette vugulanan "hatemü'l enbiya"yı, "hatemü'l evliya"ya kıyaslamaz ve dahi bunu "velilerin sonuncusu" hitabını Allah'a has kılınacak şekilde ifade eden olmazdı.

Şeyhler mütevazi olacak sen de geleceksin burada abuk sabuk kıyaslar yapacaksın ve velilerin hatemi hitabını da Allah'a has kılar şeklinde ifade edeceksin..?

Mümkün müdür..?

Allah'tan Kur'an korunuyor. Eğer Kur'an korunmasaydı ilk önce "mütevazi" denen topluluklar Kur'an'ı bozmaya doğru adım atarlardı.

fakiriden bahsediyorsan, onlar nevi şahsına münhasır bir grup.... haliyle hiç bir ehli sünnet cemaat veya tarik, onların bu hezeyanlarını kabul etmez ve etmemiştir...yahu sen söylediğine göre, Efendi hazretlerini görmüş birisin... çokmu kibirli biri Efendi hazretleri...

menzil5453

Doçent
Elmalılı-orijinal 8:65 Ey o Peygamber! Mü'minleri cihade teşvik eyle, eğer sizden sabredecek yirmi kişi olursa ikiyüze galebe ederler ve eğer sizden yüz kişi olursa o küfredenlerden birine galebe ederler, çünkü onlar hakkı ve akıbeti iyi idrâk etmez fıkıhsız bir kavmdirler

Madem mahmut efendi menzıl şeyhi -ve diğerleri peygamber varisiyse muminleri cihada neden teşvik etmiyorlar

yoksa bu ayetten beridirmiler yoksa bu ayet onları baglamıyormu

madem peygamber varısiler neden peygamber gibi muritlerinin başına geçip sefer katılmıyorlar yoksa bunlar sozde varislermi

varislerse neden işlerine gelini alıp işlerine gelmeyeni almazlar

yoksa bunlar kuranın bır bolumune ınanıp bir bölümüne inanmazlar mı

Bu senin dediğini tayyip erdoğan'ın mı yapması lazım mahmut efendinin mi? Ülkede şeriat ile yönetiliyor da bizmi bilmiyoruz. Peygamber efendimiz bir ülkenin başkanıydı. Mahmut efendi veya diğerleri hangi silah gücüyle savaşmaya gidecek?

Discovery cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Yahayy

Kıdemli Üye
Şefaatçilik dedikleri müşriklerin yancılık kavramından arınmadıkça insanlar zerre Kur'andan bir şey anlamazlar.

Şefaatçilik inancını yıkmak için gelen Kur'an şefaat kitabı olmuş çıkmış inanılır gibi değil.

Gayb ile gizli kapaklı işlerle kahincilikle, şefaatçilik le kesesini dolduranların sultasını yıkmak için inzal edilmiş kitap bir takım aklını kullanmayanların elinde tam tersi sihir büyü, efsun, gaib, şefaatçilerin kendilerine işaret icad ettikleri kitap oluvermiş.

Nebi As ın dili ile "Kur'an açıkcası büsbütün terkedilmiş"

Neden çünkü ana mesajı tahrif edildikten sonra sen kılla tüyle, sarıkla, şekille şemalle mi Allah'a kendini inandıracaksın, ana mesajı tahrif etmişsin, hiç düşünmüyor musun?

lafons7275

Kıdemli Üye
Şirkin olduğu yol Allah'a çıkmaz.

Sana öyle anlatıyorlar.

Bak Kuran'a hangi müşrik "ben şirk koşuyorum" diyor?

Hepsi Allah yolunda olduğuna inanıyor ama Allah onlara"putlara ibadet ediyorsunuz" diyor.Müşrikler ise şefaat ile Allah'a yaklaştıklarını zannediyorlar.

Aç Kuran'ı tefekkür et.Buradan anlatmakla ne anlayacaksın?

Peygamberi devreden çıkartarak okunan Kuran Allah'a çıkmaz.

lafons7275

Kıdemli Üye
Şefaatçilik dedikleri müşriklerin yancılık kavramından arınmadıkça insanlar zerre Kur'andan bir şey anlamazlar.

Şefaatçilik inancını yıkmak için gelen Kur'an şefaat kitabı olmuş çıkmış inanılır gibi değil.

Gayb ile gizli kapaklı işlerle kahincilikle, şefaatçilik le kesesini dolduranların sultasını yıkmak için inzal edilmiş kitap bir takım aklını kullanmayanların elinde tam tersi sihir büyü, efsun, gaib, şefaatçilerin kendilerine işaret icad ettikleri kitap oluvermiş.

Nebi As ın dili ile "Kur'an açıkcası büsbütün terkedilmiş"

Neden çünkü ana mesajı tahrif edildikten sonra sen kılla tüyle, sarıkla, şekille şemalle mi Allah'a kendini inandıracaksın, ana mesajı tahrif etmişsin, hiç düşünmüyor musun?

Meftun imama soralım, şefaati inkar edenin durumu nedir?

bi husben

Kıdemli Üye
kım sılıyor arkadas yorumları

çelebiler

Kıdemli Üye
Sevgiye tahammülü olmayan bir kılıç var aramızda.

spesifik

آزادی قید و بند
Son uyarı : Sevgi gösterilerinizi hasbihale yapabilirsiniz.. Çok kıskandım yani ondan siliyorum :)

bi husben

Kıdemli Üye
Son uyarı : Sevgi gösterilerinizi hasbihale yapabilirsiniz.. Çok kıskandım yani ondan siliyorum :)

bide azlıktan şikayet ediyorsun büşra hanım bir kaç hanım yonetici daha olsaydı herhalde toptan forumu silerdiniz

eeee temizlik kadınların geninde var arkadaş hijyen silme temizlik.eliniz alışmış bir kere evde toz bulamayınca forumdaki yazıları siliyorsunuz:)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Tarikatten el alanlar, burada da açık açık ifade ediyorlar:

El aldığımız Ahmet Efendi'yi, Mehmet Efendi'yi, duamıza, ahiretimize, yaşantımıza ve şefaate ortak kılıyoruz...

Ahmed Efendi'den bir ses var mı..? Ya Mehmet Efendi'den... Tek bir ses duayamazsınız, çünkü onlar bu duruma zaten bayılmışlar ve balıklama atlamışlardır ve zaten istedikleri de budur...

Bu bakış açısı, kendisini bilmem ne zannetme anlayışı, mütevazilik mi, zalimlik mi, diktatörlük mü...???

Dolayısıyla, bu "belge"de şeyhlerin mütevazi olmadıklarını alenen ifade eder...

Burada bize kızıyorlar ve diyorlar ki:

"Sen falan şeyhi gördün. Mütevazi değil miydi...?"

Biz neyden bahsediyoruz..? Tasavvuf ve tarikat sahasının özelinden bahsediyoruz ve o özelin İslam'la uzaktan yakından alakasının olmadığı ifade ediyoruz.

Kur'an'ın genel manada müslümanlara emir buyurduğu şeyler noktasında bir itiraz var mıdır...

Falanca şeyh İslam'ın genel kaidesi ekseninde mütevazi, doğru, olması gereken de budur,

Ama ne zamanki şeyh tarikatin özeline giriyor ve hemen aracı kılınıyor, şefaatçi kılınıyor ve duaların onsuz kabul edilemeyeceği ifade ediliyor...

İslam'ın genel kaidesi noktasında mütevazilikte hassas olan ve muhataplarını da şiddetle uyaran şeyh efendi,

Tarikatin özeline gelince, ne ses ne de bir seda, kendisini tarikatin özeliyle ilah edinseler onlardan gene ses çıkmıyor...

Yani bizim burada tenkit ettiğimiz şey, İslam'ın herkes için genel kaideleri değildir buna kimse de karşı çıkmaz,

Mütevazi olan şeyh efendi kendisini ilahlaştıranlara karşı neden dik bir duruş sergilemiyor da halinden gayet mutlu olabiliyor.

İşte tarikatin özelleri manasında şeyhler asla mütevazi değildir...

lafons7275

Kıdemli Üye
Tarikatten el alanlar, burada da açık açık ifade ediyorlar:

El aldığımız Ahmet Efendi'yi, Mehmet Efendi'yi, duamıza, ahiretimize, yaşantımıza ve şefaate ortak kılıyoruz...

Tarikate girenlerden biri olarak diyorum ki, Mahmud Efendi Allah'ın veli kullarındandır, bu veli kulun bana öğrettiği şekilde dinimi yaşamaya gayret ediyorum. Mahşer günü şu ayetin gereği:

İsra 71: O gün, herkesi, her topluluğu, uydukları kişilerle beraber çağıracağız. Gerçekten de kitabı, sağ eline verilenler, çekirdekteki kıl kadar bile zulüm görmeden kitaplarını okuyacaklar.

Mahşer günü dünyadaki rehberim olan Mahmud Efendi ile beraber sıraya gireceğim. Onun önünde de onun şeyhi, sonra onun şeyhi sonra bu Efendimize kadar gidecek. Burada benim umduğum o büyüklerin yolunda onların Allah'ın izni ile bana şefaat edecekleridir.

Bundan başka söz söyleyenlerle benim işim olmaz.