Sigara Haram mi?

hirahos

Kıdemli Üye
Allah eyülüğünü vere.. Ben de bir şey var sandım.. Onu zaten biliyoduk.. İnanmazsın, 7-8 sene öncesinden böyle olacağını anlamuştum.. :O

Bedrin_Aslanı

Profesör
Abi sende amma yaptın sen bilsen söylermiydin bağıra bağıra. Efendi hzleri biliyordur mesela; sana kaynağınıda verdim bak. Öğrenirsen bizleride unutma.

Neyse fazla konuşmyalım. birileri yine saldırmaya başlar. Allah sevdiği kullarına bildiriyor abi inşa'Allah bizede onların yüzü suyu hürmetine bildirir. :(

Acızane

Üye
:friends:Mevlana hazretleri zamanında,kayseride kasım hoca efendi varmış,tütün içermiş mevlana hazretlerinin tütün haramdır,fetvasına sinirlenir konya yoluna düşer.mevlana hazretyleri müritlerine derki:kayseriden şu gün sabah misafir gelecek karşılayın,birde oda verin istirahat etsin der.kasım efendi fetva için gelmiştir talebeler karşılar odasında istirahate çekilir,rüyasında efendimiz(sav)görür mevlana talebelerını tanıtır sıra cmisafir kasım efendiye gelir,efendimiz ondan yüz çevirir sende necis bir koku var der.kaım efendi şiddetle uyanır mevlana kapıdan içeri girer:aldınmı sorunun cevabını der..kıymetli kardeşlerim ben acızane sizler gibi bilgim yok ama bizim buralarda arılardan bal almak için önce tütsü verirler.sigarada tütsüye benzer içildimi kokudan rahatsız olan hafaza melekleri uzaklaşır ve bizim ezeli düşmanımız hücüm eder.Allahımız düşmanımıza fırsat vermesin.amin.

ARKADAŞLAR peygamber efendimizin zamanındaki sorunlarla şu andaki sorunlar aynı değil.peygamberimizden sonra gelen alimler kendi rey ve içtihatlarıyla bazı konulara açıklık getirmişlerdir. allahu teala kuranı kerimde direk içki haramdır dememiştir insana sarhoşluk veren herşey haramdır diyor. yani arkadaşlar burda bizim kendi beyinlerimizi çalıştırmamız gerekiyo.sigaranın haram olduğunu kendiniz düşünemiyor musunuz. bu konuyla ilgili birkaç kitap okusaydınız belkide farkına varırdınız.sigara sadece müsrüflükten yada bağımlılık yaptığından dolayı değil ayrıyeten guslünüzede engeldir. zamanla içinize çektiğiniz dumanlar burnunuzda tıkanıklığa ve kıl diplerinin kapanmasına sebep olur dolayısıyla burnunuza su verdiğinizde tam manasıyla ıslanmaz.inşallah birşeyleri düşünmenize sebebiyet verebilmişimdir.allaha emanet olun:)

Sofuoglu

Ordinaryus
Abi sende amma yaptın sen bilsen söylermiydin bağıra bağıra. Efendi hzleri biliyordur mesela; sana kaynağınıda verdim bak. Öğrenirsen bizleride unutma.

Neyse fazla konuşmyalım. birileri yine saldırmaya başlar. Allah sevdiği kullarına bildiriyor abi inşa'Allah bizede onların yüzü suyu hürmetine bildirir. :(

kendi yaptigi saldiri adi altidaki terbiyesligi ,olmadik yere baskalarina maletmek bu olsa gerek.....

yaptiginiz giybet , alayci kucumseme ve iftiralarinizin karsiligini suphesiz alacaksiniz biiznillah

Bedrin_Aslanı

Profesör
yaptiginiz giybet , alayci kucumseme ve iftiralarinizin karsiligini suphesiz alacaksiniz biiznillah

yaptığım gıybet alaycı küçümsemeci ve iftiralarım nelermiş kime bu şekilde yaklaşmışım. Özel mesajla veya buraya yazarmısın?

Şah-ı nakşibend den Abdül kadir geylaniye kadar ve onlardan günümüze kadar gelmiş olan Mübareklerin yoluna yanlış diyen yogadan alıntı diyen bir kimsenin iftira derken biraz düşünmesi lağzım...

Bedrin_Aslanı

Profesör
He yine şiddetle savunulan kimseler varya. Kendilerini 2. bin yılın yeniliyicisi yapmışlar hadi hayırlısı...

Sofuoglu

Ordinaryus
Şah-ı nakşibend den Abdül kadir geylaniye kadar ve onlardan günümüze kadar gelmiş olan Mübareklerin yoluna yanlış diyen yogadan alıntı diyen bir kimsenin iftira derken biraz düşünmesi lağzım...

kim demis bunu?

benmi soylemisim?vallahide sen yalancisin......!!!!

daha neyi soruyorsun,isde al sana bir iftira daha

aHuZaR

Can kayıp can firarda
arkadaslar yapmayin lütfen
konuyla alakali yorum yapiyosaniz buyrun birbirinizi kirmayin:(

Sofuoglu

Ordinaryus
arkadaslar yapmayin lütfen
konuyla alakali yorum yapiyosaniz buyrun birbirinizi kirmayin:(

bende konu ile ilgili alakasiz yorumlar yapildigi icin yazma ihtiyaci duydum zaten,eger tarafimdan konu saptirildi ise hakkinizi helal edin

kimseyi kirmak vs amacinda degilim her firsatta rabitaya,tasavvufa dusman olan sirk diyen itikati bozuklara karsi bu forumda ve diger katildigim forumlarda su cumleleri her daim kullanmisimdir.(isbati bu forumda diger basliklardada mevcuttur)

''Allah u Teala buyuruyor ki :
Kim velilerimden (dostlarımdan) birine düşmanlık ederse, şüphesiz ona harp ilan ederim.'' (Kudsi Hadis/ Ebu Hureyre)

Ehl-i İnsaf bir insan(musluman)
sadece yukarda ki Hadis-i serif bile haklarında icma-ı ummet tarafından Dostları ve Veliler olduguna sahidlik bulunan
Abdulkadir Geylani(k.s), Imam-i Gazali,İmam-ı Rabbani(k.s), Şahı Nakşıbendi(k.s.), Seyid Ahmed Er-Rufai Hz.(k.s.), Mevna (k.s),Molla Cami(k.s), ve dahi isimlerini burada zikretmekten aciz olduğum onbinlerce ,alimlerin gütmüş olduğu yolu ve onların yaşantısını sirk olarak nasıl iddia edebilir.

demisimdir,ben bunu soylerken bu yolun gonul sultanlarina nasil olurda yanlis ve yogodan alinti diyebilirim,

bu iftira degilmidir?:wallbash[1]:

Bedrin_Aslanı

Profesör
kim demis bunu?

benmi soylemisim?vallahide sen yalancisin......!!!!

daha neyi soruyorsun,isde al sana bir iftira daha

O büyüklerimize laf edenler kendilerini biliyor. Sizi kast etmemiştim. Sizinle uyuşmadığım noktalardan biri ömer öngüt meselesi. Ona söylediklerime iftira diyorsanız yine söylüyorum bu adamla uzaktan yakından alakanız olmasın. Sözümün mahşer günündede arkasındayım.

Müslümanlar hakkında biraz daha hüsnü zan besleseniz daha iyi olur. O kadar ilminiz var. Ve yaşınızda büyük. iki kere bana iftiracı dediniz.

Yine bu forumda biri Allah dostlarına laf eden birisine: bak kardeşim öyle kişilere laf etme vebali çok büyüktür. gibilerinden konuştum bana dedi ki bana büyümü yapacaksın. Git başımdan büyücü. :D Efendi Hzlerinede bu şekilde birisi yaklaşmış ve Elhamdülillah. Efendimiz S.A.V de aynı iftiralarda bulunmuşlardı çünkü.

Valla iftiracı demeniz kalbimi kırdı. Ama geçiyor;) zamanla... Allah C.C 'a emanet olun...

Sofuoglu

Ordinaryus
O büyüklerimize laf edenler kendilerini biliyor. Sizi kast etmemiştim. Sizinle uyuşmadığım noktalardan biri ömer öngüt meselesi. Ona söylediklerime iftira diyorsanız yine söylüyorum bu adamla uzaktan yakından alakanız olmasın. Sözümün mahşer günündede arkasındayım.

Müslümanlar hakkında biraz daha hüsnü zan besleseniz daha iyi olur. O kadar ilminiz var. Ve yaşınızda büyük. iki kere bana iftiracı dediniz.

Yine bu forumda biri Allah dostlarına laf eden birisine: bak kardeşim öyle kişilere laf etme vebali çok büyüktür. gibilerinden konuştum bana dedi ki bana büyümü yapacaksın. Git başımdan büyücü. :D Efendi Hzlerinede bu şekilde birisi yaklaşmış ve Elhamdülillah. Efendimiz S.A.V de aynı iftiralarda bulunmuşlardı çünkü.

Valla iftiracı demeniz kalbimi kırdı. Ama geçiyor;) zamanla... Allah C.C 'a emanet olun...

bak guzel kardesim,ilk mesajimda "yapdiginiz giybet,alayci ve iftiralarinizin karsiligini suphesiz alacaksiniz biiznillah" dedim ve sen akabinde bu sozume binayen su cumleyi kurdun

yukarda iftira kelimesini kulanan ben oldugum icin haliyle sozu uzerime aldim,ve yapmadigim demedigim bir sozun burda soylemisim gibi lanse edilmesindende rahatsiz olarak tepki verdim,

benim icin kullanmadiysan ve ben yanlis anlayip seni kirdiysam ozurdilerim,hakkini helal et...

kendini bilirler dediklerin kimdir bilemiyorum ama bu sozu kim soylediyse buyur delilleriyle bildir bizde bilelim(tabi mahsuru yoksa)

"Müslümanlar hakkında biraz daha hüsnü zan besleseniz daha iyi olur." demissin,haklisin bir an icin ofkelendik isde acizligimize ver,lakin ben sizlerdende ayni husnu zani bekliyorum....!!!!

ömer öngüt meselesine gelince,vallahide bilmedigin cok sey var,daha oncede belirttim samimi bir arastirma yap,ordan burdan duyduklarinla degil aklinla ve iradenle ne demis ne demek istemis husnu zanla bi anlamaya calis,
hicbir cemmat veya tarikatin savunucusu ve propagandacisi olmak istemem,
bugune kadarda bunu hicbirzaman direk olarak yapmadim yapmakda istemiyorum,
yanlislari dogrulari vardir isteyen itibar eder isteyen guler gecer,
benim arsivimdede falanca,filanca hakkinda bircok yazi ve delil var ,bunlari buraya eklesem soyle boyle desem kime ne faydam olacak,kimi fikrinden vazgecirecegim,yerine gore elbetdeki dogru bildigimizi belirtecegiz biiznillah,ama kisir donguden ileriye gidemeyecegimizi sende bende cok iyi biliyoruz

neyse tekraren surci lisan ettikse affola

selametle

Bedrin_Aslanı

Profesör
Allah razı olsun. Ömer üngüt ile ilgili daha fazla bişey yazmıyyorum buradan biraz daha araştıralım inşa'Allah. Selametle...

aHuZaR

Can kayıp can firarda
DUMANSIZ MUHABBETLER

İnsanoğlu gerçekten şaşırtıcı bir varlık. Aslında bundan sonraki hayatımda hiçbir şeye şaşırmamaya karar vermiştim. Fakat akşam okuduğum bir yazıdan sonra yine şaşkınlığa düştüm. İnsanlar konusunda beni şaşırtan husus; bir akla sahip olmalarına rağmen bunu kullanamayarak mantıksız işler yapmaları. Yine bu konuda şaşırmamaya söz verdiğim nokta da, insanlar da bir de nefis, istek ve arzularının olması.

İstekler genellıkle akla muhalefet ederler. Alışkanlıklar da aynı şekilde; mantık ve vicdan muhasebesinin dışına çıkma yönünde arzulara yardım ederler.

En büyük örnek sigara alışkanlığı! Öyle ki;sigaranın zararları saymakla bitirilemezken ve sigara her gün bir insanın ölümüne sebep teşkil ederken; hâlâ insanların sigaralarını gönül rahatlığıyla tüttürmelerini görüyor olmak hem üzücü, hem de “insan akıllı bir varlıktır” gerçeğine ters!..
Güzellik için kozmetiklere milyonlar sarfeden insanların çoğunluğu aynı zamanda sigara kullanıyor. Oysa sigara cildi karartıyor, cildin çabuk yaşlanmasına sebep oluyor. Dünyanın kirliliğinden dert yananların büyük bir kısmı sigara tiryakisi. Ama bir ölçüde, dünyamızı kirletenler de onlar.

Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanmaya, kalp krizine ,damar tıkanıklığına, tansiyon yükselmesine, beyinde felce, ağız ve yutakta tat alma eksikliği ile birlikte kansere, gözlerde katarakta, körlüğe, mide ve yemek borusunda ülsere ve kansere, akciğerlerde bronşit, amfizem gibi hastalıklarla beraber kansere, pankreasta kansere, ellerde, tırnaklarda sararma ve zayıflamaya, kemik erimesine, vücutta yorgunluğa, uykusuzluğa, strese, reflekslerde azalmaya, Burger hastalığı başta olmak üzere el ve ayaklardan başlayarak tüm kılcal damarları kapsayan hastalıklara, kısırlığa, rahim kanserine, sakat ve düşük doğumlara, kalıtımsal bozukluklara, Alzheimer hastalığına, mesane kanserine vs.. neden olan, tüm bu hastalıklara sebebiyet veren bir ürünün üretilmesine, satışa sunulmasına ( hem de “sigara sağlığa zararlıdır”! Notu ile birlikte ) , kullanılmasına, özendirilmesine ve de ikram olarak teklife sunulmasına bir anlam veremiyor, bunu aklı olan bir varlığa yakıştıramıyor (kullananların bana tepkisini ölçebiliyorum) , ve( alacağım tüm tepkilere rağmen) sigara kulanımını mantıksız bir alışkanlık, iradesiz bir davranış olarak niteliyorum. Kulananların da vicdan ve akıl gerçeğini yok saydıklarını düşünüyorum.
Çocuğuna harçlık vermeyen bir babanın, çocuğunu sevindirmek adına yapacağı bu masrafın kat ve katını kendi sağlına ve aile bütçesine zarar için harcaması ne kadar mantıklıdır? Ailesi için gece-gündüz çalıştığından şikâyetçi olan bir aile ferdinin; kazanımının büyük bir kısmını, belki de çocuğunun eğitim masrafı tutarındaki büyük bir miktarı kötü alışkanlığı, kendi hevesi için heba etmesini hangi akılla, vicdanla açıklayabilirsiniz? Ya hamileliğinde sigara kullanan bir annenin, bebeğine zekâ geriliği gibi bir miras! bırakmasını hangi sevgi ile hangi sorumlulukla, hangi akılla açıklayabilir; sigara kullanımınızı hangi geçerli nedenlerle açıklayabilirsiniz? Yazıma tepki gösterecek tüm sigara tiryakilerine soruyorum.

Ve yine onlara sesleniyorum; lütfen isteklerinizin, arzularınızın sesini değil, vicdanınızın, aklınızın sesini dinleyin. Bunlar gerçekten sizde var ise, kesinlikle size doğruyu seslendireceklerdir!

Dumansız muhabetler dileği ile...

sigara haram değil, harama yakın mekruhtur. ama bazı alimler, haram, bazılarıda haram değil demiştir. ama vücuda zarar veren herşey haramdır. çünkü, bu can bize emanettir. emanete ihanet etmek en büyük günahlardan biridir

birgül

Üye
Bırakmak mümkün olsa.. Zaten bigün ya o beni bırakacak yada ben onu..

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
Fethullah Gülen ve Hayrettin Karaman'a göre sigaranın dindeki yeri

FETHULLAH GÜLEN - Tedricî intihar olduğu için sigara haramdır Sigaranın sebep olduğu çok çeşitli rahatsızlıklar var. Bu rahatsızlıkların yanısıra sebep olduğu ailevî, iktisadî ve içtimaî problemler var.

Sigaraya verilen para tamamen israf olduğu için haramdır hem de çoluk çocuğun rızkından kesilerek verildiğinden, doğrudan kul hakkı ihlali söz konusudur. Sigara içilen kapalı mekânlarda, kahvelerde pasif içiciler dumanaltı oluyor, bundan çok olumsuz etkileniyor. Bu, hem içenler hem de pasif içiciler için tedricî bir intihardır. Sigarayı içen, zehirlediği insanın da hakkına girmektedir. Sayısını tahmin edemediğimiz binlerce gencecik insan bir hiç uğruna telef olup gidiyor. Bu gerekçeler göz önüne alındığında sigara haramdır. Selef ulemasının bu mevzuda net bir fetva vermemiş olması ihtimal o dönemde sigaranın zararlarının bu derece bilinmeyişindendir. Eğer onlar da sigaranın zararlarının bu derece olduğunu bilselerdi fetvaları daha farklı olurdu. PROF. HAYRETTİN KARAMAN - Sigara, 3 sebepten dolayı dinen haramdır Üç sebepten dolayı sigara tiryakiliği ve sigara dinen haramdır. Birinci olarak sağlığa zararlıdır. İkincisi çevreye ve insanlara zarar vermektedir. Şeran boşa para vermek israftır. Sigaraya verilen ise boşa verilmenin yanında sağlığa zarar veren bir şeye verilmesinden dolayı israftır. Bunlar tek başlarına bile haramken üçü bir arada olduğunda sigaraya ve tiryakiliğine haram hükmü verilir. Geçmişte İslam alimlerinin bir kısmı sigaraya mekruh veya mubah hükmünü vermeleri tamamen bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Tıbbi tahliller ortada yokken zararının bu kadar tehlikeli olduğu bilinmezken mubah veya mekruh hükmü verilmiştir.

avrasya

Paylaşımcı
sigara haram değil, harama yakın mekruhtur. ama bazı alimler, haram, bazılarıda haram değil demiştir. ama vücuda zarar veren herşey haramdır. çünkü, bu can bize emanettir. emanete ihanet etmek en büyük günahlardan biridir

O zaman tv izlemek, fast food yemek, bilgisayar başında fazla durmak vb. şeyleri hepsi haram mı?O zman bu forum yandı:D